آجر سفید و طوسی بتنی با 25درصد تخفیف
لوله پولیکا و پروپیلن با 30درصد تخفیف
سنگ عباس آباد با 30درصد تخفیف
پرچم ایران
جستجو

دقیق‌ترین لیست مصالح ساختمانی با دسته‌بندی‌های مختلف

دقیق‌ترین لیست مصالح ساختمانی با دسته‌بندی‌های مختلف
لیست کامل مصالح ساختمانی شامل تعداد زیادی از متریال‌های قدیمی و جدید است. به کمک وندور لیست مصالح ساختمانی خریداری آن‌ها بسیار راحت‌تر خواهد بود. برای بررسی و معرفی دقیق‌تر این مصالح آن‌ها را با دیدگاه‌های مختلف دسته‌بندی کرده و توضیحات هر یک را به طور جداگانه ارائه خواهیم کرد.

فهرست مطالب

ساخت‌وساز یکی مهم‌ترین عملکردهای انسان در راستای توسعه و پیشرفت زندگی ایشان بوده است. عمده این پیشرفت وابسته به مصالح مورد استفاده در این صنعت و تحولات آن‌ها است. در گذشته مصالح ساختمانی به کاهگل و سنگ و چوب محدود می‌شد اما در حال حاضر لیست انواع مصالح ساختمانی بسیار متنوع است.

مهندسان و افراد فعال در این حوزه علاقه‌مند به برخورداری از لیست تمام مصالح ساختمانی همراه با توضیحات و کاربردهای آن‌ها هستند. در این مطلب از مجله مانامستر فهرست مصالح ساختمانی و توضیحات تکمیلی مربوط به آن را ارائه خواهیم داد.

لیست مصالح ساختمانی

مصالح مورد نیاز برای ساختمان

مصالح ساختمانی به تمامی مواد و امکاناتی گفته می‌شود که در ساخت، تعمیر و بازسازی انواع سازه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. با توجه به تنوع بسیار زیاد لیست اقلام مصالح ساختمانی، انتخاب نوع و مقدار مورد نیاز مصالح هر پروژه با توجه به شرایط آن مانند منطقه، تعداد طبقات، نوع کاربری سازه و… تعیین می‌شود.

این امر یکی از چالش‌های سازندگان است و اکثر آن‌ها لازم است لیست لوازم و مصالح ساختمانی را برای طراحی نقشه، اجرای طرح و… داشته باشند تا بتوانند فرآیند محاسبه مصالح مورد نیاز ساختمان را به خوبی انجام دهند.

بلوک سیمانی یکی از مصالح مورد نیاز برای ساختمان

لیست کامل مصالح ساختمانی

لیست مصالح ساختمانی شامل تعداد زیادی از متریال‌های قدیمی و جدید است. به کمک وندور لیست مصالح ساختمانی خریداری آن‌ها بسیار راحت‌تر خواهد بود. برای بررسی و معرفی دقیق‌تر این مصالح آن‌ها را با دیدگاه‌های مختلف دسته‌بندی کرده و توضیحات هر یک را به طور جداگانه ارائه خواهیم کرد.

لیست مصالح ساختمانی بر اساس جنس آن‌ها

مصالح مورد نیاز ساختمان سازی را بر اساس جنس آن‌ها می‌توان در دو گروه ساده و مرکب قرار داد. هر یک از این دسته‌ها شامل متریال‌های بسیار متنوع و پرکاربردی می‌شوند که در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.

مصالح ساختمانی ساده

این نوع مصالح ساختمانی شامل موادی هستند که ترکیب و اجزای سازنده آن‌ها شبیه به هم است. موادی مانند آجر، شن، ماسه و سیمان جزو مهم‌ترین اقلام این دسته هستند.

انواع آجر جزء لیست مصالح ساختمانی
انواع آجر

آجر از مواردی است که از بیش از ده هزار سال پیش تاکنون در لیست مصالح ساختمانی مورد نیاز ساختمان جای دارد و بسیار پرمصرف است. با توجه به این کاربرد زیاد، آجرها با مواد اولیه مختلف و با روش‌های تولید گوناگون به تولید می‌رسند و روز به روز تنوع آن‌ها اضافه می‌شود.

قیمت انواع آجر به نسبت مناسب است و در بخش‌های مختلف ساخت و ساز مانند کوره صنعتی، داخل و خارج ساختمان‌ها، کف پوش و دیوار پوش مصرف می‌شود. آجر نسوز، آجر سیلیکان و آجر انگلیسی از کاربردی‌ترین انواع آجر هستند که می‌توانید آن‌ها را از مجموعه مانامستر تهیه نمایید.

آجر نسوز انگلیسی رندوم کد S21

برای خرید انواع آجر از مانامستر

سیمان

به پودری که از سنگ آهک و خاک رس تولید می‌شود، سیمان می‌گویند. این ماده از موارد پرکاربرد بین انواع مصالح مورد نیاز ساختمان محسوب می‌شود و برای ساخت انواع ملات و بتن مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیمان نقش چسباندن دانه‌های بتن به یک دیگر را دارد و با توجه به نیاز در انواع بسیار متنوع با خواص گوناگون به تولید می‌رسد.

ماسه

ماسه نوعی از مصالح مورد نیاز برای ساختمان است که معمولا با آهک ترکیب می‌شود و ماده‌ای مقاوم را ایجاد می‌کند. ماسه بادی، رودخانه‌ای و کوهستانی از معروف‌ترین انواع این متریال هستند که در پروژه‌های ساخت و ساز از آن‌ها استفاده می‌شود و در لیست مصالح ساختمانی قراردارد.

ماسه و سیمان از مصالح ساختمانی
سنگ

سنگ‌های ساختمانی یکی از پرکاربردترین و متنوع‌ترین محصولات ساختمانی به شمار می‌روند که از سال‌های دور در این صنعت حضور داشتند. در حال حاضر انواع سنگ‌های تراورتن، گرانیتی، کریستالی و سنگ مرمریت در بخش‌های مختلف ساختمانی استفاده می‌شوند.

خرید انواع سنگ ساختمانی با هدف استفاده آن به عنوان سنگ اسلب، سنگ پله و دیوار، ستون و سرستون، سنگ کف، و سنگ نما انجام می‌شود. سازندگان با توجه به نوع معماری و شرایط پروژه می‌توانند سنگ‌ها را در سایز، طرح، رنگ و جنس مختلف خریداری کنند.

مصالح ساختمانی مرکب

برعکس مصالح ساده، انواع مرکب از ترکیب چند عنصر یا ماده مختلف به دست می‌آیند. به طور معمول این ترکیب کردن با هدف ایجاد یک خاصیت مشخص انجام می‌شود. موادی مانند بتن، ملات و ایزوگام از معروف‌ترین مصالح مرکب در پروژه‌های ساختمانی به شمار می‌روند.

ملات‌ها

چسب‌های ساختمانی یا همان انواع ملات در تمامی پروژه‌های ساختمانی کاربرد دارند. می‌توان گفت مصالح دیگر بدون حضور ملات مناسب کاربردی نخواهند داشت. با توجه به نوع مصالح مانند آجر یا بلوک، باید از ملات مخصوص آن استفاده کرد. برای هر پروژه ملات از مواد مختلفی مانند آهک، سیمان، خاک رس، ماسه و… تهیه و استفاده می‌شود.

بتن

بتن از ترکیب شن، ماسه، سیمان و آب به همراه افزودنی‌های دیگر ایجاد می‌شود. این ماده پرکاربرد در انواع بسیار متنوعی در پروژه‌های مختلف به کار می‌رود. بتن را می‌توان به شکل آماده یا پیش‌ساخته و درجا خریداری و استفاده کرد. مراحل تولید، انتخاب و خرید بتن به شرایط پروژه مانند شرایط آب و هوایی، حجم کاری، استحکام مورد نیاز و.. بستگی زیادی دارد.

ایزوگام

در لیست مصالح ساختمانی، ایزوگام از مواردی است که در بخش عایق‌بندی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این عایق رطوبتی از موادی مانند شیشه و پولی استر تولید می‌شود که توسط قیر تقویت و با پلیمر پوشیده می‌شود. در بخش‌های آب‌بندی و تاسیساتی استفاده از انواع ایزوگام را شاهد هستیم.

ایزوگام در لیست مصالح ساختمانی

لیست مصالح ساختمانی بر اساس شیوه تولید آن‌ها

مواد ساختمانی با توجه به مواد اولیه آن‌ها، خواص و شرایطشان با روش‌های مختلفی به تولید می‌رسند. برای تولید این مصالح از مواد اولیه خام یا نیمه ساخته استفاده می‌شود. روش تبدیل این مواد اولیه به مصالح ساختمانی قابل استفاده شامل دو نوع پیش ساخته و درجا می‌شود. در ادامه هر یک را به شکل دقیق‌تری بررسی خواهیم کرد.

مصالح ساختمانی پیش ساخته

مصالح ساختمانی پیش ساخته

به طور کلی به مصالحی که ساخت و تولید آن‌ها در جایی غیر از محل اجرای پروژه مانند کارخانجات انجام می‌شود مصالح ساختمانی پیش ساخته می‌گویند. در این حالت مصالح مورد نیاز ساختمان پس از تولید به محل پروژه منتقل می‌شود. موادی مانند پنل‌های گچی، دیوارهای پیش ساخته، بلوک‌ها، کاشی و سرامیک، انواع دیوار بتنی، موزاییک و… در این مجموعه قرار می‌گیرند.

مزیت مهم استفاده از این نوع مصالح ساختمانی صرفه‌جویی در زمان و هزینه است. البته مواردی مانند فرآیند تولید طولانی، حمل و نقل و نصب پیچیده و انعطاف‌پذیری کم نیز از معایب برخی از محصولات موجود در لیست این دسته محسوب می‌شود.

دیوارهای پیش ساخته
کاشی و سرامیک

نمی‌توان پروژه ساختمانی را پیدا کرد که در آن از سرامیک و کاشی استفاده نشده باشد. با توجه به این نیاز، کاشی و سرامیک‌ها با تنوع بسیار زیادی در کارخانجات ایرانی و خارجی در حال تولید هستند. این کاشی‌ها برای هر کاربردی مانند کف، دیوار، سرویس بهداشتی، نما، استخر، حیاط و… با ویژگی‌ها مختلفی عرضه می‌شوند.

سایز کاشی‌ها، نوع لعاب و رنگ آن‌ها، جنس آن‌ها و طرحشان عوامل ایجاد تفاوت بین تولیدات هر کارخانه است. برای مثال در خرید کاشی و سرامیک تفاوت زیادی بین کاشی پرسلان و کاشی خاک قرمز خواهد بود. سازندگان حین تهیه لیست مصالح ساختمانی مورد نیاز در پروژه باید کاشی و سرامیک را با توجه به محدوده مصرف آن‌ها انتخاب کنند.

بلوک سیمانی

در لیست خرید مصالح ساختمانی، بلوک‌های سیمانی پیش ساخته برای بخش دیوار چینی از موارد مهم محسوب می‌شوند. به طور کلی بلوک سیمانی از ترکیب سیمان، ماسه و سنگ‌دانه تولید و با توجه به توجه به شرایط و نیاز پروژه‌ها در سایز و شکل‌های مختلف عرضه می‌شود.

بلوک‌های سیمانی سبک، سنگین و چندجداره از پرکاربردترین انواع بلوک حین خرید بلوک ساختمانی هستند.

موزاییک

موزاییک به قطعات بتنی از پیش ساخته گفته می‌شود که انواع مختلفی دارد. انواع موزاییک با دو روش ویبره‌ای و پرسی به تولید می‌رسند. در خرید موزاییک باید با توجه به نیاز مدل مورد نظر مانند موزاییک حیاط یا موزاییک گرانیتی را انتخاب کرد.

پنل‌های گچی

دیوار یا پنل‌های گچی محصولاتی هستند که از مخلوط آب و گچ تولید می‌شوند و سطح آن‌ها با ماده‌ای مانند فایبرگلاس یا کاغذ پوشانده شده است. این مصالح عایق صوتی و حرارتی مناسبی هستند و برای ساخت دیوار کاذب استفاده می‌شوند.

با توجه به پیش ساخته بودن این پنل‌ها و امکان نصب و برش راحت و سریع آن‌ها زمان ساخت و ساز بسیار کوتاه‌تر خواهد شد.

پنل‌های گچی

مصالح ساختمانی درجا

اگر مصالح ساختمانی در محل پروژه و حین اجرای فرآیند ساخت و ساز ساخته شوند، در دسته مصالح ساختمانی درجا قرار می‌گیرند. موادی مانند قیر، ملات، بتن، چارچوب سازه و… در این دسته‌بندی جای می‌گیرند. دلیل ساخت این مواد در محل به طور معمول حفظ ویژگی‌های مورد نیاز آن‌ها است.

قیر

قیر کاربردهای زیادی در صنعت ساختمان‌سازی دارد. این متریال ویسکوز غیر کریستالی برای عایق کردن و زیرسازی بخش‌های مختلف مانند سقف، دیوارها، بین طبقات و سرویس بهداشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قیر، مصالح ساختمانی درجا

لیست مصالح ساختمانی مدرن

افزایش کیفیت و تنوع مصالح ساختمانی به واسطه پیشرفت علم و تکنولوژی اتفاق افتاده است. تولید مصالح ساختمانی جدید با خواص و ویژگی‌های خاص کار ساخت و ساز را آسان و مطمئن‌تر ساخته است.

تکنولوژی‌هایی مانند نانو یا اختراع تجهیزات تولیدی باعث ظهور مصالحی بسیار کاربردی شده است. لیست مصالح ساختمانی استاندارد مدرن تنوع بسیار زیادی دارد که در آن مواردی مانند بلوک‌های هبلکس، بتن کربن، سیمان نورانی، کاشی حرارتی و … به چشم می‌خورد.

بلوک هبلکس سقفی اتوکلاو مانالکس (AAC) سایز 60*25*20 - مانامستر

برای مشاهده قیمت بلوک هبلکس

و خرید از مانامستر

بلوک هبلکس

این بلوک نوعی بلوک سبک با ویژگی‌هایی بسیار مناسب است که در بخش‌های بسیار زیادی قابلیت استفاده دارد. این بلوک‌ها با افزایش ایمنی سازه، افزایش سرعت ساخت‌وساز، کاهش نیاز به ملات و کارگر و… علاوه بر ایجاد شرایطی آسان‌تر، از لحاظ اقتصادی نیز صرفه زیادی برای پروژه‌های ساختمانی دارد.

شاید با مشاهده قیمت بلوک هبلکس فکر کنید هزینه آن بیشتر از بلوک‌های دیگر است اما باید دقت داشته باشید با صرفه‌جویی در هزینه‌های دیگر هزینه کل ساخت و ساز به کمک این مواد کاهش خواهد یافت.

بتن کربن

بتن‌های مصلح به الیاف کربن از جدیدترین مصالح ساختمانی هستند که کاربرد آن در حال گسترش است. این بتن با هدف افزایش مقاومت الاستیسیته خمشی و تقویت دیواره‌های سازه‌های مختلف طراحی و تولید می‌شود.

بتن کربن

کاشی حرارتی

این ماده نوین طراحی‌اش به کمک نیروی الکتریسیته انجام شده و قابلیت‌های جذابی را ایجاد می‌کند. هدف از طراحی این نوع کاشی تولید گرما بود. طرز کار آن نیز به این صورت است که با ایجاد اختلاف ولتاژ به لعاب، رسانای الکتریکی می‌شود و دمای کاشی را بالا می‌برد و به این ترتیب گرما ساطع می‌کند.

ورق‌های پلی کربنات

در لیست مصالح ساختمانی نام ورق‌های پلی کربنات نیز به چشم می‌خورد که از خانواده ترموپلاست‌ها محسوب می‌شوند. این ورق‌ها با توجه به خواص شفافشان می‌توانند به جای شیشه‌ها مورد استفاده قرار گیرند و استحکام بیشتری را ایجاد نمایند. وزن پایین، تنوع رنگی، مقاومت بالا و… از ویژگی‌های خوب این مصالح جدید به شمار می‌رود.

ورق‌های پلی کربنات

مواد شیمیایی ساختمان

با تنوع و پیشرفت مصالح ساختمانی، نیاز به انواع مواد شیمیایی ساختمان نیز بیش از قبل شد. در این راستا تولیدکنندگان بسیاری از محصولات متنوع شیمیایی را به شکل آماده و نیمه آماده طراحی و تولید کردند.

مصالح چسبی که برای آجر نما، کاشی و سرامیک و یا انواع بلوک هبلکس استفاده می‌شود، هر یک باید ویژگی مخصوص به خود را داشته باشند. انواع پودر، ملات، چسب و… را در جدول مصالح مورد نیاز ساختمان سایت مانامستر می‌توانید مشاهده و خریداری کنید.

چسب بلوک AAC - مانامستر

برای خرید انواع مواد شیمیایی ساختمان از مانامستر

خرید لیست مصالح ساختمانی

پس از تعیین تمامی مواد مورد نیاز برای پروژه‌های ساختمانی، خرید آن‌ها مرحله بسیار مهمی محسوب می‌شود. با توجه به حساسیت زیاد این حوزه مهم است که مصالح با کیفیت بسیار بالا و از جایی مطمئن خریداری شوند. مجموعه تولید و پخش مصالح ساختمانی مانامستر بهترین گزینه برای شما خواهد بود.

مانامستر تولیدکننده و پخش‌کننده انواع مصالح ساختمانی در ایران و کشورهای همسایه است. قیمت مناسب و کیفیت بالا دو ویژگی مهم خرید از این مجموعه است که رضایت مشتریان را جلب می‌کند. شما می‌توانید برای تهیه لیست مصالح ساختمانی مانامستر و آگاهی از شرایط خرید با مشاوران این تیم در تماس باشید.

کلام آخر

در یک پروژه ساختمانی انتخاب و تهیه مصالح ساختمانی از مراحل مهم محسوب می‌شود که به عهده سازندگان و مسئولین پروژه است. لیست مصالح نازک کاری ساختمان، ساخت بدنه، طراحی نما، عایق‌بندی و… باید با توجه به شرایط ساخت و ساز و نیازهای موجود تهیه و تنظیم شود.

در این مقاله لیستی کامل از انواع مصالح ساختمانی و توضیحات آن‌ها ارائه شد تا این فرآیند با سرعت و دقت بیشتری انجام شود. برای خرید انواع مصالح ساختمانی می‌توانید به مانامستر مراجعه کنید.

0 0 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برترین گروه های محصولی مانامستر

جدیدترین مقالات مانامستر

سرامیک کالیبره، که به آن سرامیک رکتیفای هم می‌گویند، نوعی سرامیک است که لبه‌های آن بعد از پخت، توسط دستگاه‌های مخصوص لیزری یا فرز، صاف و هم‌تراز می‌شوند.
آشنایی با ویژگی‌های انواع لوله پلیمری و تفاوت لوله سبز و سفید در لوله کشی ساختمان نیز در انتخاب صحیح و افزایش طول عمر سازه بسیار تاثیر گذار خواهد بود.
در این مطلب از مجله مانامستر در مورد وال پست دیوار هبلکس، اهمیت و کاربرد آن صحبت می‌کنیم تا بتوانید خرید اینترنتی بلوک هبلکس را با دقت بالایی انجام دهید.

تماس با ماناتایل

یکی از روش های زیر را برای ارتباط با ماناتایل انتخاب کنید.