آجر سفید و طوسی بتنی با 25درصد تخفیف
لوله پولیکا و پروپیلن با 30درصد تخفیف
سنگ عباس آباد با 30درصد تخفیف
پرچم ایران
جستجو

انواع سنگ ساختمانی| کاربرد، مزایا و معایب

راهنمای جامع انواع سنگ ساختمانی
سنگ ماده اولیه ساخت و ساز ساختمان است. زیرا بادوام تر، محکم تر، سفت تر و عاری از عیوب مانند ترک و غیره می باشد. سنگ یک مصالح ساختمانی طبیعی است. از سنگ در قسمت های مختلف ساختمان از جمله پی، سقف، کف، نما، سنگفرش و غیره استفاده می شود. انواع مختلفی از سنگ ها مانند بازالت، مرمر، سنگ آهک، ماسه سنگ، کوارتزیت، تراورتن، تخته سنگ، گنیس، لاتریت و گرانیت موجود است که می توان از آنها به عنوان مصالح ساختمانی استفاده کرد.

فهرست مطالب

سنگ ماده اولیه ساخت و ساز ساختمان است. زیرا بادوام تر، محکم تر، سفت تر و عاری از عیوب مانند ترک و غیره می باشد. سنگ یک مصالح ساختمانی طبیعی است. از سنگ در  قسمت های مختلف ساختمان از جمله پی، سقف، کف، نما، سنگفرش و غیره استفاده می شود.

انواع مختلفی از سنگ ها مانند بازالت، مرمریت، سنگ آهک، ماسه سنگ، کوارتزیت، تراورتن، تخته سنگ، گنیس، لاتریت و گرانیت موجود است که می توان از آنها به عنوان مصالح ساختمانی استفاده کرد.

سنگ ساختمانی باید سخت، بادوام، و عاری از لکه های متاثر از هوا، ترک ها و سایر عیوب باشد که باعث کاهش استحکام و دوام می شود. انواع سنگ های ساختمانی با استخراج از سنگ های توده ای جامد به دست می آیند.

انواع سنگ ساختمانی

بیشترین کاربرد سنگ در صنعت ساختمان چیست؟

استفاده از سنگ ساختمانی در محیط های داخلی و خارجی ساختمان اکنون بسیار رواج پیدا کرده است و تقریباً همه مایل به انجام آن هستند. سنگ های ماسه سنگ، تراورتن، گرانیت، بازالت، کوارتزیت و تخته سنگ پرمصرف ترین سنگ‌ها در بخش ساختمان هستند.

قرن‌هاست که سنگ طبیعی اهمیت اساسی در ساخت و ساز داشته است، اما امروزه به دلیل توانایی زیادش در دادن ظاهری طبیعی به محیط‌ها (اعم از داخلی و خارجی) و در عین حال رضایت ساکنان با تعادل روان‌فیزیکی دوباره محبوب شده است.

کاربرد سنگ در ساختمان برای استفاده در کف، دیوارها، آشپزخانه، حمام و اتاق ها بسیار رایج است و ضامن زیبایی بی نظیر، عملکرد و تطبیق پذیری محیط می باشد.

بنابراین، به لطف اصلاح تکنیک‌های فرآوری، در بازار دیگر تنها تزئینات و اشکال روستایی و قدیمی وجود ندارد، بلکه انواع سنگ‌هایی که قادر به پاسخگویی به مدرن‌ترین، رنگارنگ‌ترین و کاربردی‌ترین نیازها و درخواست‌ها هستند، وجود دارد.

شناخت انواع سنگ ساختمانی به شما کمک می کند در هنگام خرید انتخاب بهتری داشته باشید، بنابراین شناخت انواع سنگ های موجود در بازار ضروری است. در ادامه این مقاله مجله مانامستر انواع سنگ ساختمانی با عکس و کابردهای آن ها و مورد بررسی قرار گرفته شده است.

منشاء سنگ های ساختمانی و تزئینی

سنگ ها را می توان از هر نظر بهترین مصالح برای استفاده در یک ساختمان منحصر به فرد دانست زیرا توده های متراکم، مستحکم و هماهنگ از یک یا چند کانی هستند و دارای تنوع رنگی بالایی می باشند که به طور طبیعی در کنار هم قرار گرفته و از استحکام و دوام بسیار بالایی برخوردار هستند.

به طور کلی سنگ ها به سه دسته سنگ های آذرین، رسوبی و دگرگونی تقسیم می شوند. سنگ های آذرین از ذوب مواد مذاب که به آن ماگما نیز می گویند، تشکیل می شوند. اگر مواد مذاب در زیر زمین سخت شوند، سنگ های آذرین داخلی مانند گرانیت تولید می شوند و اگر مواد مذاب روی سطح جریان داشته باشند، سنگ های آذرین خارجی مانند بازالت تولید می گردند.

سنگ‌های رسوبی نیز لایه لایه هستند که از ته نشین شدن رسوبات به دست می آیند. تراورتن و مرمر مهم ترین سنگ آهک های رسوبی هستند. سنگ های دگرگونی نیز سنگ های جامد و بادوامی هستند که تحت گرما، فشار و سیالات دگرگون شده اند. مرمر نوعی سنگ آهک است که از دگردیسی به وجود می آید.

ویژگی های سنگ های ساختمانی

دانستن ویژگی های سنگ های طبیعی برای انتخاب محصول سنگی مناسب برای پروژه مهم است. برای این کار، برگه های اطلاعات فنی همراه با محصول انتخابی باید مورد بررسی قرار گیرد.

علاوه بر ظاهر و رنگ، عواملی مانند رطوبت سنجی (نگرش به جذب رطوبت)، مقاومت در برابر سرما و مقاومت در برابر آتش بسیار مهم هستند.

همچنین عواملی مانند سختی، تقسیم پذیری، یعنی تمایل به ترک در برخی نقاط، دوام و چسبندگی به ملات باید در نظر گرفته شود.

در نهایت، یک عامل بسیار مهم کارپذیری است، یعنی امکان ایجاد مصنوعات و پرداخت ها با استفاده از تکنیک ها و تجهیزات مختلف. مداخلات پیش‌بینی‌شده عبارتند از شکافتن، اره کردن، مجسمه‌سازی و پرداخت‌پذیری.

ویژگی سنگ ساختمانی گرانیت

سنگ ساختمان گرانیت سنگی است که به راحتی در دسترس است، به همین دلیل برای پوشش هر نوع سطحی کاربرد فراوانی دارد. در میان اکثر سنگ های طبیعی، گرانیت با مشخصه مقاومت عالی در برابر سایش و عوامل شیمیایی مشخص می شود.

این سنگ بسیار مقاوم به صورت تجاری در رنگ های مختلف از زرد تا خاکستری، سفید تا سیاه و قرمز موجود است. در زیر می توانید عکس سنگ ساختمانی گرانیت را مشاهده کنید.

ویژگی سنگ ساختمانی گرانیت

موارد استفاده از سنگ ساختمانی گرانیت

به دلیل مقاومت عالی و سهولت پردازش، گرانیت به صورت خام برای ایجاد روکش های خارجی استفاده می شود، در حالی که برای روکش های داخلی، تحت فرآیندهای دقیقی قرار می گیرد که آن را براق و صاف می کند. به طور خاص، گرانیت در زمینه های زیر استفاده می شود

 • آشپزخانه
 • حمام
 • محیط های با تکنولوژی بالا؛
 • راه پله های داخلی و خارجی.
کاربرد سنگ گرانیت

سنگ ساختمانی بازالت

بازالت جزو سنگ های بیرون زده با منشاء آتشفشانی طبقه بندی می شود و می تواند بر اساس یک فرآیند دوگانه تشکیل شود:

 • از انجماد ماگما در تماس با هوا یا آب؛
 • با همجوشی ناشی از فشردگی گوشته زمین.

ترکیب آن شامل محتوای کم سیلیس، کلسیم پلاژیوکلاز، پیروکسن ها و برخی از انواع الیوین است. از این ترکیب خاص، هم رنگ تیره آن متمایل به سیاه و هم ظاهر آن که از پورفیری تا میکروکریستالی و شیشه ای متغیر است، وجود دارد. سنگ ساختمانی بازالت با مقاومت بالا در برابر سایش و اصطکاک مشخص می شود.

سنگ ساختمانی بازالت

موارد استفاده از سنگ ساختمانی بازالت

بازالت به ویژه برای نما خارجی توصیه می شود، حتی در محیط هایی که دارای سبک مدرن و امروزی هستند، به ویژه:

 • برای دکوراسیون در محیط های بیرونی، خصوصی و عمومی؛
 • برای سنگفرش مسیرها؛
 • برای ساخت فواره ها و مجسمه ها؛
 • به عنوان سنگ خرد شده در خط راه آهن؛
 • برای پوشش آسفالت زهکشی جاده؛
 • برای کفپوش؛
 • برای ساخت پله ها و زیر پله ها؛
 • برای کنار جاده ها؛
 • برای شومینه ها.

بازالت به شکل مکعب و اسلب با ضخامت های مختلف در بازار موجود است.

سنگ ساختمانی کوارتزیت

کوارتزیت از دیگر انواع سنگ ساختمانی می باشد که جزء انواع سنگ های دگرگونی است. این سنگ با ترکیب شیمیایی مشابه عناصری مانند سنگ کوارتز است.

کوارتزیت، با توجه به طیف گسترده عناصر ترکیبی، در یک سری رنگ در بازار وجود دارد، از صورتی تا زرد و در رنگ های ترکیبی و شیک. کوارتزیت سنگی است که در برابر فشار و لغزش بسیار مقاوم است.

موارد استفاده از کوارتزیت

کوارتزیت در بخش ساختمان و همچنین در صنایع سرامیک و شیشه استفاده می شود. این سنگ در محیط های داخلی بسیار پیچیده و آشپزخانه زیاد استفاده می شود، در حالی که در فضای باز، برای سنگفرش مسیرها یا کنار استخرها استفاده می گردد. در هر صورت کوارتزیت قادر است به تمام محیط ها ارزش زیبایی شناختی زیادی بدهد.

سنگ ساختمانی ماسه سنگ

ماسه سنگ (همچنین آرنیت نیز نامیده می شود) یک سنگ رسوبی است که از دانه های کوارتز با اندازه های مختلف تشکیل شده است که توسط سیمانی مبتنی بر کربنات کلسیم، سیلیس یا اکسید آهن به یکدیگر متصل شده اند.
ماسه سنگ با رنگ مایل به خاکستری و آبی مشخص می شود. خواص مکانیکی آن را به سنگی با مقاومت بالا تبدیل نمی کند، اما از طرف دیگر کارایی بسیار بالایی دارد.

موارد استفاده از ماسه سنگ

از لحاظ تاریخی، ماسه سنگ برای تزئین محیط های عمومی مانند دفاتر استفاده می شد. امروزه برای ایجاد پوشش های داخلی ، همچنین در ترکیب با سبک های مدرن تر، در اتاق های غذاخوری، استودیوهای با فناوری پیشرفته، حمام و آشپزخانه استفاده می شود. در خارج از منزل، از سوی دیگر، ماسه سنگ برای پوشش معابر و به طور کلی برای کف استفاده می شود.

موارد استفاده از ماسه سنگ

سنگ ساختمانی تراورتن

تراورتن از دیگر انواع سنگ ساختمان است. سنگ تراورتن یک سنگ رسوبی آهکی متخلخل است و رنگ خاص آن به وجود اکسیدهایی بستگی دارد که رنگ آن را از سفید شیری تا گردویی با سایه های زرد و قرمز تغییر می دهد.برخلاف ماسه سنگ، تراورتن ماده ای است که در برابر خوردگی توسط عوامل شیمیایی بسیار مقاوم است.

علاوه بر این، این ماده یک رسانای عالی گرما است، بنابراین، در لمس، هر سطحی که با سنگ تراورتن پوشانده شده است، بسیار گرم و راحت است.

موارد استفاده از سنگ تراورتن

سنگ تراورتن معمولا برای روکش کردن محیط های بیرونی یا حتی حمام و اطراف اجاق گاز آشپزخانه استفاده می شود. تراورتن را می توان با سایر مواد طبیعی ترکیب کرد، به گونه ای که سبک ها و اثاثیه های مختلفی را ایجاد کرد که می توان آنها را به دلخواه از کلاسیک تا مدرن ترکیب نمود.

سنگ ساختمانی مرمر

سنگ مرمر یک سنگ دگرگونی است که در اثر فشار و حرارت بیش از حد از طریق سنگ رسی تشکیل می شود. مقاومت فشاری این سنگ به طور طبیعی سخت و فشرده وحدود 70 مگا پاسکال و گرانش آن تقریبا 2.65 است.

به طور کلی سنگ مرمر یکی از زیباترین و متنوع ترین سنگ های ساختمانی است. رنگ های خاکستری و سیاه در سنگ مرمر به دلیل وجود کربن، سبز به دلیل وجود کلریت و سیلیکات، زرد و کرم به دلیل وجود لیمونیت و رنگ صورتی و قرمز در برخی از این نوع سنگ به دلیل وجود ذرات هماتیت ایجاد شده است. مثلا سنگ مرمر پرشین سیلک یا سیلک امپرادر زمینه خاکستری دارد.

سنگ ساختمانی مرمر

سنگ مرمر پرشین سیلک یا سیلک امپرادور یکی از سنگ های لوکس و محبوب بازار است. این سنگ برای طراحی داخلی ساختمان انتخاب خوبی است. رنگ خاص، براقیت منحصر به فرد، کیفیت بالا این سنگ را مطابق با هر سبکی ساخته است.

بر اساس تعریف استاندارد بین المللی، سنگ مرمر یکی از انواع سنگ آهک دگرگونی است که ماده اصلی تشکیل دهنده آن کربنات کلسیم است و از اجزای دیگری مانند کلسیت، دولومیت و کریستال تشکیل شده است.

به دلیل وجود کربنات منیزیم در ساختار سنگ به آن سنگ مرمر دولومیت، کلسیت و منیزیم می گویند. اگر کریستال سنگ مرمر کوچک باشد، قابلیت پرداخت و مقاومت آن در برابر عوامل جوی افزایش می یابد.

کاربردهای سنگ مرمر

سنگ مرمریت انتخاب مناسبی در فضای داخلی ساختمان ها، دیوارها، راه پله ها، پیشخوان آشپزخانه و … می باشد. انتخاب سنگ مرمریت با کیفیت زیبایی نمای منزل و ساختمان شما را دو چندان می کند.

سنگ ساختمانی مرمریت

بسیاری از افراد به اشتباه می پندارند که سنگ مرمریت همان سنگ مرمر است. اما تفاوت های فراون در این دو سنگ آنها را از یکدیگر متفاوت میسازد.

سنگ مرمریت یک سنگ رسوبی می باشد. این سنگ در برابر عواملی مانند خراش، اسید و رطوبت طولانی مدت مقاومت پایینی دارد. لازم به ذکر است مقاومت فشاری این نوع سنگ نسبت به سنگ تراورتن بیشتر و نسبت به سنگ گرانیت پایین تر می باشد.

سنگ مرمریت با ایجاد شکستگی هایی در سنگ کربانته دارای شکاف هایی می باشد. به مرور زمان این شکاف ها با مواد مختلفی پر می شوند. رس، کلسیت و سیلیس از جمله موادی هستند که احتمالا این شکاف ها را پر خواهند کرد. چنانچه شکاف های مذکور با رس پر شوند مقاومت سنگ در برابر خوردگی کاهش یافته و در صورت پر شدن با سیلیس مقاومت آن افزایش خواهد یافت.

این نوع سنگ از نظر زیبایی شناسی دارای خطوط موج دار است. علاوه بر این سنگ مرمریت در انواع رنگ ها همچون شیری، کرم، خاکستری، سبز، قرمر، قهوه ای، بژ و سیاه موجود است که همین امر توجه به این سنگ را در دکوراسیون و فضاهای داخلی افزایش داده است.

کاربردهای سنگ مرمریت

این نوع سنگ بنا به دلایل ذکر شده در بالا برای استفاده در محیط های خارجی مناسب نمی باشد زیرا پس از مدت طولانی سنگ دچار هوازدگی در سطح و عمق خود خواهد شد. این سنگ برای محیط های داخلی همچون بدنه لابی کف، راه پله ، کف واحد ها کاملا مناسب است.

سنگ آنتیک

با توجه به پیشرفت روزافزون صنعت ساختمان و افزایش تعداد پروژه های ساختمانی در سطح جهان، به نظر می رسد که مصالح ساختمانی مدرن و متفاوتی در بازار مورد نیاز باشد.

از این رو در سال های اخیر سازندگان مصالح ساختمانی اقدام به تولید محصولی متفاوت و جدید به نام «سنگ آنتیک» کردند.

سنگ آنتیک زیرمجموعه ای از سنگ تزیینی ساختمان است و به دلیل تنوع بالای خود در نقوش و رنگ ها که هر روزه در بازار عرضه می شود، می تواند پاسخ مطلوبی را برای علاقه مندان به متریال های مختلف مدرن ارائه دهد.

در واقع سنگ آنتیک نوعی متریال است که از قطعات کوچکتر سنگ های ساختمانی شامل تراورتن، مرمر، اونیکس و … تشکیل شده است و به همین دلیل با تنوع بی سابقه ای عرضه می شود. در بین کشورهای مختلف دنیا، ایران یکی از تولیدکنندگان بزرگ سنگ های آنتیک است و سنگ های آنتیک تولید شده در ایران دارای تنوع رنگ و سبک بالایی می باشد.

کاربرد سنگ آنتیک

کاربرد سنگ های آنتیک

همانطور که در بالا گفته شد، سنگ آنتیک زیرمجموعه ای از سنگ های تزئینی است که در دکوراسیون فضاهای داخلی و خارجی ساختمان ها استفاده می شود.

این سنگ را می توان به تنهایی و در ترکیب با سایر مصالح ساختمانی از جمله آجر، تخته گچی دیوار خشک (کنواف)، شیشه، چوب و … استفاده کرد که با استفاده از این ماده ساختمانی منحصر به فرد، طرح های جذاب و خلاقانه ای در دکوراسیون داخلی و خارجی فضاهای مختلف اجرا می شود.

از جمله مراکز خرید، فروشگاه ها، ادارات، ساختمان های مسکونی، ساختمان های آموزشی و غیره. نمونه های مختلف کاربرد سنگ های آنتیک عبارتند از:

 • دیوار پشت تلویزیون
 • فضای اطراف شومینه
 • فضای بین کابینت آشپزخانه
 • داخل تخته های گچی دیوار خشک (کناف)
 • داخل فضاهای دکوراتیو
 • فضای زیر پیشخوان آشپزخانه
 • دیواری که راه پله ها را احاطه کرده است
 • دیوار ورودی، اتاق خواب، اتاق نشیمن و اتاق غذاخوری
 • قسمت هایی از نمای بیرونی
 • ستون ها
کاربرد سنگ آنتیک

سنگ گابرو

سنگ گابرو یک سنگ آذرین قلیایی دانه درشت است که از نظر شیمیایی شبیه به بازالت است. سنگ گابرو یک سنگ آذرین نفوذی، تیره و درشت دانه است.

سنگ ساختمانی گابرو به رنگ های سیاه یا سبز تیره موجود است. این سنگ بیشتر شامل کانی های پلاژیوکلاز و اوژیت می باشد. زمانی که گدازه های آتشفشانی به زیر سطح زمین می افتند و به شکل توده های کریستالی سرد می شوند شکل می گیرد.

از قلوه سنگ های گابرو می توان برای راه سازی، ساخت تونل و پل، ساخت راه آهن، مصالح بتن و موارد دیگر استفاده کرد، زیرا سنگ گابرو استحکام بسیار بالایی دارد.

گابرو هنگام جلا دادن، درخشش مشکی خیره کننده ای دارد و از آن در ساخت کاشی های کف و سنگفرش و سایر اقلام سنگی بهره می برند. این یک سنگ بسیار مورد توجه است که می تواند در برابر هوا و فرسودگی مقاومت کند.

سنگ دیوریت

دیوریت یک سنگ آذرین نفوذی فانریتی در نظر گرفته می شود. دیوریت حاوی کریستال هایی است که به اندازه کافی بزرگ هستند که با چشم غیر مسلح دیده شوند.

بافت دیوریت اغلب به اندازه دانه های موجود در سنگ بستگی دارد. معمولاً بافت نسبتاً صاف است مگر اینکه دیوریت صاف و صیقلی شود.

رنگ دیوریت از خاکستری تا سیاه و سفید متفاوت است. رنگ دیوریت یک رنگ ثابت نخواهد بود، بلکه بیشتر یک اثر خالدار از سفید، خاکستری تا سیاه خواهد بود.

دیوریت به دلیل دوام در جاده ها و روسازی ها و همچنین سایر مصالح ساختمانی سازه استفاده می شود. دیوریت همچنین می تواند به عنوان یک نوع سنگ ساختمانی تزئینی استفاده شود که ممکن است در پارک ها، حاشیه ها یا خارج از ساختمان ها پیدا کنید.

سنگ دیوریت

سنگ ساختمانی گیوتین

یکی از انواع محصولاتی که برای تزیین فضاهای داخلی و خارجی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد، سنگ های گیوتین هستند. سنگ های گیوتین در نتیجه تراش سنگ های ساختمانی مختلف با استفاده از گیوتین تولید می شوند و در دسته سنگ های آنتیک قرار می گیرند.

سنگ گیوتین از دسته محصولاتی است که می توان از آن برای تزئین فضاهای داخلی و خارجی ساختمان استفاده کرد. این محصول در دسته سنگ های تزئینی قرار می گیرد که برای طراحی داخلی نیز قابل استفاده است. برخی از قطعاتی که در آنها می توان از سنگ گیوتین استفاده کرد به شرح زیر است:

 • دیوار پشت تلویزیون
 • فضای اطراف شومینه
 • دیوار بین کابینت
 • دیوار زیر پیشخوان آشپزخانه
 • قسمت هایی از دیوارهای داخلی
 • تزیین فضاهای ورودی ساختمان
 • دکورهای داخل
 • نما
سنگ ساختمانی گیوتین

سنگ مالون

سنگ مالون نوعی سنگ معدنی است که کاربردهای زیادی در ساخت و ساز دارد. این سنگ ها استحکام بالایی دارند و اغلب برای ساخت سنگ فرش یا دیوار ویلا استفاده می شوند. البته کاربرد سنگ های مالون بیشتر و گسترده تر است و مزایای زیادی دارند. به همین دلیل است که از آن بسیار استفاده می شود.

سنگ های مالون سنگ هایی هستند که به صورت ورقه ای در طبیعت یافت می شوند. برخی از مهم ترین ویژگی های سنگ ورق به شرح زیر است:

 • قطر کوچک
 • استحکام بالا
 • مقاومت در برابر سرما و گرما
 • مقاومت در برابر طوفان و عوامل فرسایش دیگر مانند باد و باران
 • تنوع رنگ بالا
 • قیمت پایین
 • کیفیت بالا
 • چسبندگی بالا
سنگ مالون

کاربردهای سنگ ساختمانی مالون

سنگ مالون با توجه به ساختار و رنگ می تواند کاربردهای زیادی در ساختمان داشته باشد. قیمت مناسب این سنگ ها باعث افزایش استفاده از آن در ساختمان سازی نیز شده است. برخی از مهمترین کاربردهای سنگ مالون عبارتند از:

 • آبنماسازی، طراحی دکوراسیون، ساخت سنگ کف، پیاده روسازی، سنگفرش پارک.
 • ساخت ویلا و مجتمع های مسکونی
 • اجرای نمای ویلا و ساختمان
 • ساخت دیوارها و دیوارهای پوششی
 • ساخت آبشارهای مصنوعی
 • ساخت و طراحی سواحل رودخانه یا دریا
 • ساخت پله
 • ساخت شومینه و باربیکیو
 • جداول و نهرها برای انتقال آب
 • پوشش کانال ها و نهرها
 • ساختن مجسمه ها و کتیبه ها
 • پوشش سطوح مختلف
 • استفاده در صنایع شیشه، الکترونیک، زیرسازی در راه آهن و جاده و آسفالت

استفاده از این نوع سنگ در ساخت ساختمان ها و یا به عنوان پوشش در قسمت های مختلف ساختمان مزایای بسیاری خواهد داشت.

همانطور که قبلا گفته شد سنگ های ورقه ای به صورت طبیعی و لایه به لایه در دل طبیعت و کوه ها ایجاد می شوند و به همین دلیل در برابر شرایط مختلف جوی مانند سرما یا گرمای شدید مقاومت زیادی از خود نشان می دهند.

کاربرد سنگ مالون

سنگ کریستال یا چینی

سنگ کریستال یا سنگ چینی از سنگ های خاص کشورمان ایران است که منشا آهکی یا دولومیتی دارد. این سنگها در اثر عواملی همچون دما و فشار تبلور مجدد یافته‌اند و از همین رو در دسته سنگ‌های دگرگونی قرار می گیرند. سنگ های کریستالی در نقاط مختلف از نظر دگرگونی و برخی از ترکیبات شیمیایی با هم متفاوت هستند.

سنگ چینی اغلب دارای کریستال های بزرگ است. این کریستال های بزرگ سنگ چینی را از سنگ های کربناته رسوبی متمایز می کند.
کلسیت ماده معدنی اصلی است که بیشتر سنگ های چینی را تشکیل می دهد. سنگ های چینی همچنین دارای مواد معدنی مانند کوارتز، گرافیت، هماتیت، سیمونیت، پریت و غیره هستند.

اگر سنگ کاملا خالص باشد، سفید و درخشان است. رنگ خاکستری روشن تا سیاه نشان دهنده وجود مواد کربنی است. جذب آب در پرسلن یا سنگ آهک کریستالی معمولا کمتر از 1 درصد می باشد.

از نظر استحکام، سنگ های چینی دارای استحکام متوسطی هستند. سنگ چینی دارای مقاومتی بین نوزده تا صد مگاپاسکال و میانگین مقاومت فشاری آن حدود 100 مگاپاسکال است.

کاربرد سنگ کریستال در ساختمان سازی

با توجه به اینکه این سنگ صدایی شبیه به صدای چینی ایجاد می کند، در ایران به سنگ چینی معروف است. در گذشته سنگ کریستال به عنوان سنگ ساختمانی مورد استفاده قرار می گرفت و بعدا به دلیل عدم تنوع سنگ با کاشی و اسلب تراورتن، مرمر و گرانیت جایگزین شد. اخیرا با تغییر سلیقه مشتریان، استفاده از این سنگ رونق چشمگیری داشته و تقریبا در تمامی فضاها مورد استفاده قرار می گیرد. کاربردهای سنگ کریستال عبارتند از:

 • نمای ساختمان
 • راه پله
 • کف لابی فضاهای داخلی
 • میز پذیرش
 • حمام، توالت
 • میز و کابینت

انواع سنگ ساختمانی ایرانی

ایران یکی از کشورهای تولید کننده و صادرکننده سنگ ساختمانی است که آن را به دو صورت خام (بدون برش) و برش (اسلب و کاشی) به دو نقطه جهان صادر می کند.

مجموع ظرفیت معادن سنگ شناخته شده در کشور 47 میلیارد تن است که حدود دو هزار واحد صنعتی با ظرفیت 27 میلیون تن که بسیار ناچیز است در این حوزه فعالیت می کنند.

از این میزان 4 میلیارد تن مربوط به سنگ های نما و تزئینی است که از این نظر ایران را در رتبه چهارم تولیدکنندگان سنگ جهان قرار داده است.

بیشترین حجم صادرات سنگ از ایران به صورت خام فروشی است که حدود دو سوم کل صادرات سنگ است که مقاصد اصلی آن چین، امارات، ترکیه و کشورهای اروپایی ایتالیا، آلمان، انگلیس، فرانسه، بلژیک، لهستان و آمریکای جنوبی، استرالیا و ژاپن می باشند.

انواع سنگ های استخراج شده از معادن سنگ ایران به شرح زیر است:

 • ماسه سنگ دانه درشت
 • سنگ گچ
 • سنگ آهک
 • سنگ مرمر
 • ماسه سنگ
انواع سنگ ساختمانی

بزرگترین معدن سنگ ساختمانی ایران

ایران کشوری غنی از مواد معدنی سنگ های ساختمانی است. بیشترین سهم از تنوع سنگ ایران در استان های اصفهان، کرمان، کرمانشاه، محلات، قم، زنجان، قزوین، همدان و آذربایجان است.

شرق سهم زیادی از معادن کشور را دارد. این در حالی است که برخی از کشورهای دنیا به دلیل فقر معادن سنگ به تولید تنها یک نوع سنگ ساختمانی در معادن خود بسنده می کنند.

به عنوان مثال، برزیل کشوری است که فقط سنگ های گرانیت دارد یا ایتالیا فقط سنگ های مرمر را در اختیار دارد که ایران می تواند با مدیریت دقیق و بازاریابی داده محور، سهم بزرگی از بازار جهانی سنگ را مدیریت کند.

معدن سنگ ساختمانی

عوامل موثر درقیمت سنگ ساختمان

وقتی صحبت از نمای ساختمان و منازل می شود، نام های مرمر، اونیکس، گرانیت و تراورتن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در واقع این سنگ ها با ظاهر طبیعی خود جلوه ای متفاوت به فضا می بخشند.

اگر کمی در مورد انواع سنگ های ساختمانی تحقیق کرده باشید، احتمالا متوجه تفاوت قیمت این سنگ ها شده اید. اما دلیل این تفاوت قیمت چیست؟ و اینکه کدام نوع سنگ با توجه به کیفیت و قیمت، گزینه بهتری برای نصب در ساختمان است؟

با توجه به محبوبیت سنگ های ساختمانی، انواع مختلفی از آنها برای تزئینات داخلی و خارجی ساختمان ها استفاده می شود. قیمت این سنگ ها به عوامل مختلفی بستگی دارد. بنابراین خریدار قبل از انتخاب نوع سنگ باید با عوامل موثر بر قیمت این سنگ ها آشنا باشد.

عوامل مختلفی بر قیمت سنگ تأثیر می گذارد. یکی از مهم ترین عوامل، نوع سنگ است. کیفیت سنگ نیز تاثیر زیادی در قیمت آن دارد. از سوی دیگر، میزان منابع موجود برای یک نوع سنگ نیز می تواند ارزش آن را تعیین کند.

عوامل موثر سنگ ساختمانی

به عنوان مثال سنگ مرمر Carrara و Statuary به دلیل کیفیت و زیبایی بالا مورد توجه قرار می گیرد. اما این دو سنگ به دلیل فراوانی قیمت مناسبی دارند. از طرف دیگر سنگ مرمر کالاکاتا به سختی یافت می شود و منابع محدودی دارد. بنابراین انتظار داریم که شاهد اختلاف قیمت بالایی بین این نوع سنگ ها باشیم.

ضخامت سنگ یکی دیگر از عواملی است که بر قیمت تمام شده سنگ تاثیر می گذارد. اکثر سنگ های موجود در بازار دارای ضخامت های 2، 3، 4 و 5 سانتی متر هستند.

با افزایش ضخامت سنگ، قیمت آن نیز افزایش می یابد. سنگ های 5 سانتی متری ظاهری باشکوه و چشمگیرتر دارند. در حالی که سنگ های 3 سانتی پرفروش هستند. پرداخت سطح سنگ بسته به نوع آن متفاوت بوده و بر قیمت نهایی آن تاثیر می گذارد.

همچنین به دلایل واضح، سنگی که از معادن نزدیک به دست می آید، قیمت کمتری نسبت به سنگ هایی دارد که از منابع دور حمل می شوند. دلیل این تفاوت قیمت ساده است. سنگ سنگین و حجیم است.

بنابراین طبیعی است که با افزایش مسافت، هزینه حمل و نقل بیشتر شود. برخی از سنگ ها به دلیل کیفیت بالا گرانتر هستند، در حالی که برخی دیگر به دلیل کمیاب بودن یا کمبود معادن ارزشمندتر هستند.

سنگ مرمر ساختمانی

جمع بندی

در نهایت بازرگانی مصالح ساختمانی ماناتایل با ایجاد بستر مناسب برای کلیه متخصصان فعال در بخش ساخت و ساز همچون واسطه ای بین تامین کنندگان و مصرف کنندگان خدمات خود را به مشتریان عرضه می دارد.

برای خرید عمده سنگ ساختمانی از محصولات موجود در سایت دیدن نمایید و بهترین کیفیت را با مناسب ترین قیمت در بازرگانی، تولید و پخش مصالح ساختمانی مانامستر بیابید.

0 0 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
12 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
رجبی

ممنون از مقاله مفید تون! کدوم سنگ ها برای نما مناسب تر هستند؟

نسترن امیدی
پاسخ به  رجبی

دوست عزیز سنگ نراورتن، مرمریت، گرانیت و … برای نما مناسب تر می باشند.

سیما زارع

سنگ تراورتن برای نما هم استفاده می شود؟

نسترن امیدی
پاسخ به  سیما زارع

بله دوست عزیز! سنگ تراوتن برای نما، دیوار و … استفاده می شود. برای کشاروه و اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان فروش مانااستون در ارتباط باشید.

سمیه بهجتی

کدوم از سنگ ها برای نما مناسب تره و مد تره؟

نسترن امیدی
پاسخ به  سمیه بهجتی

دوست عزیز بستگی به سلیقه و میزان بودجه ای که میخواهید هزینه کنید دارد. ولی سنگ تراورتن و مرمریت طرفدار های زیادی رو از بین سنگ های نما دارند.

امینی

سلام . برای کانتر جزیره آشپزخانه چه سنگی رو پیشنهاد میکنید؟

pegahjalali
پاسخ به  امینی

برای کانتر آشپزخانه اکثرا از سنگ گرانیت استفاده می شود. ولی سنک کوارتز و تراورتن هم انتخاب های مناسبی هستن

شاهدی

سلام . مطالب خیلی خوبی هست مخصوصا که در کنار توضیح هر سنگ کاربرد اون هم آورده شده.

pegahjalali
پاسخ به  شاهدی

ممنون از توجه شما به مطالب مانااستون

مرتضایی

قصد خرید سنگ برای ساختمان داشتم ولی نمیدونستم چی بخرم که خوب باشه و مطالب این مقاله خیلی خوب راهنمایی کرد.

نسترن امیدی
پاسخ به  مرتضایی

ممنون از حسن توجه شما! شما می توانید به صورت عمده انواع سنگ ساختمانی را از تولید و پخش مصالخ ساختمانی مانامستر خریداری نمایید.

برترین گروه های محصولی مانامستر

جدیدترین مقالات مانامستر

در این مطلب از مجله مانامستر در مورد وال پست دیوار هبلکس، اهمیت و کاربرد آن صحبت می‌کنیم تا بتوانید خرید اینترنتی بلوک هبلکس را با دقت بالایی انجام دهید.
گروه کارشناسان مجله ساختمانی مانامستر در این مقاله با ارائه‌ی مطالب مفید و کاربردی با عنوان راهنمای خرید انواع لوله و اتصالات ساختمانی شما را با معیارهای مهم و اساسی در هنگام خرید لوله و اتصالات آشنا می‌سازد.
با توجه به کاربرد و اهمیت لعاب در ساخت و پخت کاشی و سرامیک در ادامه این مطلب از مجله تولید و پخش مصالح ساختمانی به بررسی صفر تا صد ویژگی، مزایا، موارد استفاده و طرز تهیه لعاب کاشی می‌پردازیم.

تماس با ماناتایل

یکی از روش های زیر را برای ارتباط با ماناتایل انتخاب کنید.