آجر سفید و طوسی بتنی با 25درصد تخفیف
لوله پولیکا و پروپیلن با 30درصد تخفیف
سنگ عباس آباد با 30درصد تخفیف
پرچم ایران
جستجو

سنگ مرمریت چیست | انواع، کاربردها و قیمت

سنگ مرمریت از انواع سنگ ‌های رسوبی است که بر اثر رسوب سنگ‌ های آهکی تحت حرارت و فشار زیاد در یک زمان طولانی تشکیل می شود. جالب است بدانید که سنگ مرمریت حتی ممکن است در هنگام دگرگونی و تماس با نفوذهای آذرین تشکیل شود. ناخالصی‌های سنگ آهک طی دگرگونی، تبلور مجدد پیدا می کنند و در نتیجه ناخالصی‌های معدنی در سنگ مرمریت، معمولاً گرافیت ، پیریت ، کوارتز ، میکا و اکسیدهای آهن ایجاد می‌شوند. اگر این ناخالصی ها به اندازه کافی وجود داشته باشند حتی میتواند می توانند بر بافت و رنگ سنگ مرمریت تأثیر بگذارند.

فهرست مطالب

سنگ مرمریت از انواع سنگ ‌های رسوبی است که بر اثر رسوب سنگ‌ های آهکی تحت حرارت و فشار زیاد در یک زمان طولانی تشکیل می شود. جالب است بدانید که سنگ مرمریت حتی ممکن است در هنگام دگرگونی و تماس با نفوذهای آذرین تشکیل شود.

سنگ مرمریت چیست؟ ناخالصی‌های سنگ آهک طی دگرگونی، تبلور مجدد پیدا می کنند و در نتیجه ناخالصی‌های معدنی در سنگ مرمریت، معمولاً گرافیت ، پیریت ، کوارتز ، میکا و اکسیدهای آهن ایجاد می‌شوند. اگر این ناخالصی ها به اندازه کافی وجود داشته باشند حتی میتواند می توانند بر بافت و رنگ سنگ مرمریت تأثیر بگذارند.

مجله مانامستر با ارائه اطلاعات جامع در مورد سنگ مرمریت به تمام سوالات شما پاسخ خواهد داد. برای ادامه این مطلب همراه مانامستر باشید.

کاربرد سنگ مرمریت چیست

تفاوت سنگ مرمر و مرمریت

در اینجا به دلایل تفاوت سنگ مرمر و سنگ مرمریت چیست اشاره شده است:

تفاوت در جلاپذیری

انواع مختلف رنگ بندی در سنگ مرمر وجود دارد از جمله: رنگ‌های سفید، خاکستری، سیاه، سبز، ارغوانی، زرد و قرمز. وجود بلورهای درشت در کانی‌های سنگ مرمر سبب می‌شود برخلاف سنگ مرمریت نور از این نوع سنگ عبور کند. با تست نور چراغ قوه خواهید دید که منظورمان از این حرف چیست.

تفاوت در جلاپذیری

کافی است نور چراغ قوه را در پشت سنگ مرمر بگیرید آن گاه خواهید دید که نور به خوبیاز این سنگ عبور می کند طراحان داخلی با استفاده از این ویژگی سنگ مرمر، پنل‌های ال ای دی در پشت آن نصب می‌کنند که با این کار یک زیبایی لوکس و خاص به فضاها می بخشند. این یکی از تفاوت هایی که مشخص می کند سنگ مرمریت چیست.

تفاوت در کاربری

کاربرد سنگ‌های مرمر در درجه اول به‌عنوان:

 • مصنوعات سنگی مانند ساخت مجسمه، گلدان و غیره
 • پوشش دیوار، کف
 • نماهای داخل ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دیگر تفاوت سنگ مرمر و مرمریت از نظر کاربری در قیمت این دو سنگ است به این صورت که سنگ مرمر به خاطر داشتن قیمت بالا عمدتاً در ساختمان‌های لوکس کاربرد دارد، اما شما سنگ مرمریت را در بیشتر ساختمان‌ها خواهید دید. دیگر تفاوت این دو نوع سنگ نوع کاربردشان است.

مثلا از سنگ مرمر بیشتر در فضای داخلی استفاده می شود، اما از سنگ مرمریت در نمای داخلی و خارجی به‌عنوان دیوارپوش و کفپوش استفاده می کنند. در اولویت‌های کاربردی سنگ مرمریت استفاده از آن ها در ساخت مصنوعات است. پس یکی دیگر از تفاوت هایی که مشخص می کند سنگ مرمریت چیست، نیز مشخص شد.

سنگ مرمر در خانه های لوکس

تفاوت در برش و ابعاد

سنگ مرمر به دلیل کاربرد‌ش در نورپردازی فضای داخلی اغلب به‌صورت اسلب و تایل برش داده می توان یافت. دلیل آن زیبایی هر چه بیشتر سطح بزرگتر این نوع سنگ ها در نورپردازی و دادن جلوه و نمای بهتری به ساختمان ها است.

انواع سنگ مرمریت چیست؟

در پاسخ به این سوال که انواع سنگ مرمریت چیست باید گفت که بر اساس طرح و رنگ عبارت است از :

 1. سنگ دهبید (دارای رنگی کرمی)
 2. سنگ مهکام (دارای زمینه قهوه ای)
 3. سنگ پرشین سیلک که به امپرادور معروف است (دارای زمینه طوسی)
 4. سنگ گلدن بلک (دارای زمینه مشکی)
 5. سنگ تری دی بلک (دارای زمینه مشکی و رگه های نامنظم سفید که حالت سه بعدی می سازد)
 6. سنگ نیریز (دارای زمینه کرم روشن با خطوط خاکستری)
 7. سنگ مرمریت آباده
 8. ارسنجان
 9. آرک
 10. آرک بسطام
 11. ارومیه
 12. مرمریت دهبید
 13. دهبید احرار
 14. دهبید آرین
 15. دهبید ثمین
 16. دهبید مروارید
 17. دهبید فارسیان
 18. رز پرشیا
 19. رویال براون ترکیه
 20. سبز هند
 21. مرمریت شهرکرد
 22. فراز
 23. قرمز سنندج
سنگ مرمریت پرشین سیلک 2 - ماناتایل

برای خرید سنگ مرمریت پرشین سیلک

معایب سنگ مرمریت

 1. نداشتن مقاومت در مقابل ضربه
 2. نداشتن مقاومت در قبال مواد اسیدی و فرسایش (دلیلی که موجب می شود تا از آن نتوانیم در نما ساختمان ها و سرویس بهداشتی استفاده کنیم)
 3. داشتن مقاومت فشاری پایین‌تر نسبت به سنگ‌های گرانیتی
 4. عدم مقاومت بالا در قبال شرایط و ناپایداری‌های جوی
 5. نداشتن مقاومت در مقابل انقباض و انبساط

کاربرد سنگ مرمریت چیست؟

کاربرد سنگ مرمریت

در پاسخ به اینکه کاربرد سنگ مرمریت چیست، نیز باید گفت که در جاهای مختلف بسیار متنوع است. دلیل مصرف زیاد این نوع سنگ داشتن زیبایی خاص و حس لوکس بودن آن نسبت به دیگر سنگ هاست. کاربرد اصلی سنگ مرمریت در راه پله ها و نمای ساختمان است، اما کاربردهای دیگری در مصنوعات سنگی نیز دارد که در زیر به آن ها اشاره می شود:

 1. پوشش دیوار
 2. روی سطح کابینت‌ها و کانتر آشپزخانه
 3. روشویی سرویس بهداشتی

داشتن طیف مختلفی از رنگ های این نوع سنگ سبب شد تا انواع خاص آن در جاهای مختلف مورد مصرف قرار گیرد. نکته‌ی مهم در مورد استفاده سنگ مرمریت کاربرد آن در انواع طراحی دکوراسیون داخلی است.

انواع سنگ مرمریت چیست؟

همان گونه که در بالا گفتیم، معادن مرمریت در کشور بسیار متنوع می باشد که هر کدام از کیفیت های متنوعی برخوردار هستند و ویژگی های منحصر بفرد خود را دارند. حالا انواع سنگ مرمریت چیست؟ در ادامه به معرفی 6 تا از انواع بهترین سنگ مرمریت کشور خواهیم پرداخت.

1- سنگ مرمریت شایان

سنگ مرمریت دهبید شایان (Crema Marfil Marble) که به مرمریت کرم مارفیل نیز معروف است، می‌توان گفت یکی از پرکاربردترین انواع سنگ‌ها است که به وفور در ساختمان سازی دیده می‌شود. این سنگ‌ها دارای رنگ کرم روشن می‌باشد. مرمریت کرم مارفیل اشکال مختلفی دارد از جمله: کرم مارفیل با خط‌های قرمز، قهوه ای و هاله هایی از گل یخ که با تنوع آن حتما آشنایی دارید.

سنگ مرمریت دهبید شایان

برای خرید سنگ مرمریت دهبید شایان

سنگ دهبید شایان با داشتن ویژگی‌هایی نظیر کیفیت عالی و داشتن تنوع رنگ بالا، در دسته سنگ‌های لوکس قرار می‌گیرد.

جالب است بدانید که مرمریت دهبید شایان با داشتن تمام این خواص دارای قیمت بسیار عالی نسبت به دیگر سنگ‌ها است. این نوع از سنگ مرمریت که جز با کیفیت ترین انواع سنگ‌ها است دارای شهرت جهانی است. مرمریت دهبید کرم رنگ دارای زمینه ساب پذیری بالاست.

استفاده در لابی هتل ها

شاید از خود پرسیده باشید که استحکام بالا، مقاومت و کیفیت عالی این سنگ از کجاست؟ در جواب باید گفت که این سنگ از پرکننده های قوی مانند اپوکسی، توری و ساینده های مرغوب درست شده است. قیمت این سنگ به عوامل مختلفی بستگی دارد. هرچه رنگ آن روشن تر بوده و یکدست تر باشد، قیمت آن بالا تر است.

ناگفته نماند که ضخامت، ابعاد و کیفیت فرآوری این محصول بر قیمت آن بی تاثیر نیست. از پرمصرف ترین جاهایی که سنگ دهبید شایان استفاده می شود ، لابی هتل ها، واحدهای تجاری شیک و نمای داخلی ساختمان.

استفاده در لابی هتل

2- مرمریت بسطام خوی

مرمریت بسطام خوی یکی از بهترین انواع مرمریت های رنگ روشن است. در زمینه این محصول رنگی کرمی روشن را به همراه هاله های یخی خواهید دید. این نوع سنگ با داشتن رنگ کرمی روشن، در حجم زیاد تولید و روانه بازار می‌شود.

3- سنگ مرمریت خوی

جایی که سنگ مرمریت خوی تولید می شود می توان گفت که از بزرگ ترین مجتمع های معدنی سنگ کشور است. این محصول دارای تنوع رنگی بالا و یکی از مرمریت های پر مصرف در کشور می باشد.

تنوع رنگ و طرح

از ویژگی های سنگ مرمریت خوی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ساب پذیری بالا
 • رنگ روشن
 • آنالیز فیزیکی و شیمیایی خوب
ویژگی های سنگ مرمریت خوی

از موارد کاربرد این سنگ:

 • سنگفرش واحدهای مسکونی
 • سنگ پله
 • دیواره های راه پله

موارد تاثیر گذار در قیمت سنگ مرمریت خوی یکی معدن سنگی است که در آن تولید شده است، دیگری درجه کیفی تولید سنگها است. از موارد دیگر هم می توان به ابعاد و کیفیت فرآوری آن اشاره کرد.

4- مرمریت بلک آرتا

بلک آرتا که نام دیگر آن ماربل است از لوکس‌ترین و مرغوب ترین‌های مرمریت مشکی کشور محسوب می‌شود. بلک آرتا دارای مقاومت فشاری بالا بوده و جذب آب آن پایین است. این محصول عموما به شکل اسلب فرآوری شده و از روش‌های نصب بوکمچ و فورمچ برای این سنگ استفاده می‌شود.

دارای مقاومت فشاری بالا

از موارد کاربردی سنگ مرمریت بلک آرتا

 • استفاده در طراحی داخلی ساختمان
 • کفپوش محیط های اداری
 • کانتر آشپزخانه
 • و غیره …
استفاده در طراحی داخلی ساختمان

آن چه که بر قیمت این سنگ تاثیر گذار می باشد

 • یکدست بودن سطح و رنگ
 • میزان ناخالصی
 • ضخامت
 • ابعاد و کیفیت فرآوری سنگ مرمریت بلک آرتا

نکته مهم در مورد کیفیت فرآوری این سنگ به ساب، برش و رزین آن می توان اشاره کرد. هرچه سنگ رگه های کم تری داشته باشد، قیمت بالاتری دارد.

5- مرمریت پرشین پورتورو

این سنگ در دسته سنگ های لوکس قرار داشته و زمینه رنگ آن مشکی با رگه های عسلی می باشد. بسیاری از طراحان دکوراسیون داخلی از این محصول در طراحی ساختمان استفاده می کنند. این محصول به صورت تایل تولید می شود و از فرآوری سابیده و چرمی در ساخت آن استفاده می گردد.

عوامل زیادی بر قیمت این سنگ تاثیر می گذارند که از جمله می توان به یکدست بودن رنگ و میزان ناخالصی، مقدار رگه ها، ضخامت، ابعاد . کیفیت فرآوری آن اشاره کرد.

سنگ مرمریت پرشین پورتورو

6- سنگ مرمریت آباده

یکی از سنگ‌های طبیعی که در دسته مرمریت‌ها قرار گرفته، سنگ مرمریت آباده است. سابقه مصرف مرمریت در زیبایی نمای ساختمان و همچنین طراحی داخلی بسیار زیاد است. داشتن ویژگی‌ها و تفاوت‌های خاص با دیگر سنگ‌ها، سنگ مرمریت آباده را منحصر به فرد کرده است. داشتن نقش و نگارهای زیبا و چشم نواز در این سنگ آن را جزء پرکاربردترین سنگ ها قرار داده است.

سنگ مرمریت آباده - ماناتایل

برای خرید سنگ مرمریت آباده

قیمت سنگ مرمریت چیست؟

قیمت سنگ مرمریت به عوامل مختلفی بستگی دارد. از جمله مهم ترین عامل تاثیرگذار بر قیمت سنگ مرمریت کیفیت این نوع سنگ است. مرمریت در درجه های کیفی متفاوت از جمله سوپر ممتاز، درجه یک و درجه دو در بازار وجود دارد.

از هر یک از این درجات کیفی، قیمت های متفاوتی دارند. شما کاربران عزیز می توانید برای خرید به صورت آنلاین و یا حتی حضوری از بزرگترین و معتبرترین فروشگاه آنلاین مصالح ساختمانی مجموعه مانامستر خرید کنید. تنها کافیست یکبار خرید کنید، مطمئنا دائم مشتری خواهید شد.

قیمت سنگ مرمریت

کلام آخر

سنگ مرمریت یکی از پرمصرف ترین سنگ های ساختمانی است که امروزه معماران داخلی بسیار از آن ها در ساخت و ساز استفاده می کنند. داشتن ویژگی هایی زیاد سنگ مرمریت که در مطالب بالا برای شما ذکر شد خود موجب شده تا اولین انتخاب سازندگان باشد.

برای خرید سنگ ساختمانی و دیگر مصالح از جمله ماسه، آجر و غیره از جایی مطمئن و با کیفیت و قیمیت عالی خرید خود را انجام دهید که یشنهاد ما مجموعه تولید و پخش مصالح ساختمانی مانامستر است.

پرمصرف ترین سنگ های ساختمانی

سوالات متداول

سنگ مرمریت چه ویژگی خاصی دارد؟

سنگ مرمریت به سرعت انرژی یا گرما را جذب نمی کند و در مقابل گرما کاملاً مقاوم است . هرگز دو تخته از یک سنگ مرمریت الگوی دقیقاً یکسانی ندارند. برای کسانی که خواهان ظاهری منحصربفرد برای طراحی داخلی خود هستند عالی است. سنگ مرمریت یک سنگ دگرگونی است و هرگز تغییر نمی کند.

سنگ مرمریت چیست و از چه چیزی ساخته شده است؟

سنگ مرمر یک سنگ دگرگونی است که وقتی سنگ آهک در معرض دما و فشار بالا قرار می گیرد به وجود می آید. سنگ مرمریت از بلورهای کلسیت (سفید) و چند دانه رنگی از اجزاء میکا ساخته شده است . دانه های یک سنگ مرمریت مانند قطعات پازل به هم قفل شده اند.

کدام کشور بیشترین سنگ مرمر را دارد؟

ترکیه بزرگترین صادرکننده سنگ مرمر است. معادن ترکیه از نظر تولید سنگ مرمر و تراورتن غنی هستند و برخی از بزرگترین معادن سنگ دنیا را دارند.

0 0 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ابراهیمی

تفاوت سنگ مرمر و مرمریت را نمی دونستم و مقاله شما اطلاعات خوبی بهم داد.

نسترن امیدی
پاسخ به  ابراهیمی

ممنون از حسن توحه شما! در صورتی که این مقاله از مجله مانامستر برای شما مفید بود برای دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید!

برترین گروه های محصولی مانامستر

جدیدترین مقالات مانامستر

سرامیک کالیبره، که به آن سرامیک رکتیفای هم می‌گویند، نوعی سرامیک است که لبه‌های آن بعد از پخت، توسط دستگاه‌های مخصوص لیزری یا فرز، صاف و هم‌تراز می‌شوند.
آشنایی با ویژگی‌های انواع لوله پلیمری و تفاوت لوله سبز و سفید در لوله کشی ساختمان نیز در انتخاب صحیح و افزایش طول عمر سازه بسیار تاثیر گذار خواهد بود.
در این مطلب از مجله مانامستر در مورد وال پست دیوار هبلکس، اهمیت و کاربرد آن صحبت می‌کنیم تا بتوانید خرید اینترنتی بلوک هبلکس را با دقت بالایی انجام دهید.

تماس با ماناتایل

یکی از روش های زیر را برای ارتباط با ماناتایل انتخاب کنید.