آجر سفید و طوسی بتنی با 25درصد تخفیف
لوله پولیکا و پروپیلن با 30درصد تخفیف
سنگ عباس آباد با 30درصد تخفیف
پرچم ایران
جستجو

چگونه ارزانترین کاشی در بازار را بشناسیم؟

چگونه ارزانترین کاشی در بازار را بشناسیم؟
اهمیت زیبایی در معماری و دکوراسیون ساختمان، بر هیچ‌کس پوشیده نیست. یکی از المان‌های بسیار مهم در معماری و دکوراسیون که همیشه در معرض دید قرار دارد، کاشی‌ها هستند. امروزه انواع متنوعی از کاشی‌ها در بازار وجود دارند که در طرح‌ها و قالب‌های مختلف تولید شده‌اند.

فهرست مطالب

هرچند جنس، کیفیت و قالب کاشی حائز اهمیت است؛ اما بسیاری از مردم در هنگام خرید کاشی‌ها؛ علاوه بر کیفیت ساخت، به قیمت آن نیز اهمیت می‌دهند. همچنین، ممکن است برخی افراد، قیمت کاشی و سرامیک استفاده شده در منزل خود را ندانند. برای همین به دنبال روش‌هایی برای تشخیص ارزانترین کاشی در بازار باشند. ما در این مقاله قصد داریم به هرکدام از این ابهامات و سؤالات پاسخ دهیم.

کاشی و انواع آن

تعریف کاشی و انواع آن

بیایید در ابتدا به مفهوم «کاشی» به‌عنوان یکی از اساسی‌ترین مصالح مورد استفاده در ظاهر ساختمان بپردازیم. معادل انگلیسی کاشی، “Tile”، به معنای صفحه‌ای از گِل و رس در بالای پشت‌بام ساختمان است. درگذشته، از این صفحات مربعی شکل بر روی سقف خانه‌های فرانسوی استفاده می‌شد.

ازآنجاکه کاربرد کاشی در ساختمان بسیار گسترده است؛ آن را از نظر جنس، محل مورداستفاده (کفی یا سقفی) و یا داشتن لعاب (لعاب‌دار یا بدون لعاب) به انواع مختلفی دسته‌بندی می‌کنند. در زیر انواع مختلف کاشی آورده شده است:

 • سرامیکی
 • موزاییکی
 • پرسلان
 • سنگی
 • بهداشتی
 • معدنی
 • آکوستیک سقفی
 • شیشه‌ای
 • تزئینی و آجرهای رنگی
 • ضد اسید

برای آشنایی با ارزانترین کاشی در بازار بهتر است در ابتدا با مفهوم کاشی و سرامیک آشنا شده و تفاوت این دو را دریابیم. دو عضو اصلی به‌کاررفته در کف و دیواره‌ها، کاشی‌ها و سرامیک‌ها هستند. اما از کجا می‌توان کاشی را از سرامیک تشخیص دارد و این دو با هم چه تفاوت‌هایی دارند؟

نحوه تشخیص کاشی از سرامیک

نحوه تشخیص کاشی از سرامیک

جالب است بدانید که سرامیک‌ها، در واقع همان کاشی‌هایی هستند که روی آنها را با لعاب پوشش داده‌اند. استفاده از لعاب روی مواد کاشی، باعث درخشش بیشتر و جذابیت آن می‌شود.

لعاب به‌کاررفته در کاشی‌ها، مواد غیرآلی هستند که استحکام کاشی را افزایش می‌دهند؛ بنابراین سرامیک‌ها نسبت به کاشی‌ها مقاوم‌ترند و به همین دلیل معمولاً از آنها در کف ساختمان استفاده می‌شود. سایر کاشی‌ها (بدون لعاب) نیز که از جنس سفال هستند در دیواره‌ها به کار می‌روند. این کاشی‌های دیواری، نازک‌تر هستند و ظرافت بیشتری دارند.

استحکام لعاب بکار رفته در کاشی

یکی دیگر از تفاوت‌های کاشی و سرامیک، مقاومت آنها در برابر گرما، سرما و رطوبت است. کاشی‌ها در مقایسه با سرامیک‌ها، در برابر گرما و سرما ضعیف‌تر هستند. این خاصیت باعث شده تا از آنها در دیواره محیط‌های بسته که کمتر در معرض رطوبت و اختلاف دما هستند، استفاده شود.

در مقابل، سرامیک‌ها بسیار مقاوم بوده و استحکام بالایی در برابر گرما و سرما از خود نشان می‌دهند. حتی برخی سرامیک‌ها همچون پرسلان، به‌هیچ‌عنوان آب و رطوبت را جذب نمی‌کنند. به همین دلیل به‌ندرت از آنها در دیواره‌ها و یا نقاط بلند استفاده می‌شود.

مقاومت و کیفیت سرامیک‌ها

هرچند به مقاومت و کیفیت سرامیک‌ها اشاره کردیم؛ اما سرامیک‌ها و کاشی‌های مختلف و ارزانی در بازار وجود دارند که باید در هنگام خرید مصالح ساختمانی و ارزانترین کاشی در بازار به آنها دقت کنید. از جمله این سرامیک‌ها می‌توان به سرامیک ته ‌انباری و سرامیک ته پالتی اشاره کرد که به‌عنوان ارزانترین سرامیک در بازار شناخته می‌شوند. در ادامه بیشتر به این‌گونه مصالح خواهیم پرداخت.

ارزانترین کاشی در بازار چه ویژگی‌هایی دارند؟

در بسیاری از موارد، خرید مصالح ارزان برای سازندگان عمده آپارتمان‌ها مقرون‌به‌صرفه است. اما استفاده از ارزانترین کاشی در بازار، همیشه با کاهش کیفیت در ساخت‌وساز همراه بوده است. البته برخی تولیدکنندگان با درنظرگرفتن پارامترهای کیفیت، سعی کرده‌اند تا محصولاتی باکیفیت و درعین‌حال مقرون‌به‌صرفه ارائه کنند. به همین دلیل، صادرات کاشی و سرامیک توسط این تولیدکنندگان معتبر روزبه‌روز در حال افزایش است.

ارزانترین کاشی در بازار چه ویژگی‌هایی دارند؟

با این‌حال، ارزانترین کاشی در بازار، دارای کمترین کیفیت است که باید در هنگام خرید آنها، خصوصاً خرید عمده کاشی و سرامیک، به این نکته توجه کرد. اما برای تشخیص کاشی‌های ارزان، باید به چه مواردی توجه کنیم؟ به عبارت دیگر ویژگی‌های ارزان ترین کاشی در بازار چیست؟ در این بخش می‌خواهیم به طور کامل به این سوال پاسخ دهیم.

ویژگی های کاشی ارزان

طرح و رنگ‌آمیزی

معمولاً بیش از 80 درصد کاشی‌های ارزان در بازار، بدون طرح و رنگ‌آمیزی خاصی بوده و نامرغوب‌اند. ارزانترین سرامیک و کاشی در بازار معمولاً دارای رنگ‌پریدگی، برجستگی‌های ناهمگون و یا ترک‌های جزئی است که در بلندمدت باعث فرسودگی و شکستن کاشی می‌شوند.

درجه‌بندی کیفیت

ارزانترین کاشی در بازار نیز دارای یک درجه مشخص است. برای بررسی مرغوبیت کاشی‌ها، تولیدکنندگان آنها را درجه‌بندی کرده‌اند. براین‌اساس، کاشی‌های خیلی مرغوب، درجه یک هستند. بعد از آن، کاشی‌های درجه‌دو، سه و چهار به ترتیب در جایگاه‌های بعدی مرغوبیت قرار می‌گیرند.

درجه‌بندی کیفیت

این درجه‌بندی، در تولیدکنندگان معتبر و دارای نمایندگی بیشتر رایج است. تولیدکنندگان بزرگ، با یک برچسب، درجه کیفیت و نیز تاریخ ساخت را بر روی کاشی‌های تولید شده درج می‌کنند.

گرید بندی از نظر مرغوبیت

نوع دیگری از درجه‌بندی به‌صورت A، B و C نیز وجود دارد که بیشتر توسط تولیدکنندگان غیررسمی و یا بدون مجوز صورت می‌گیرد. این روش که اصطلاحاً «گرید بندی» گفته می‌شود، برای رتبه‌بندی محصولات باکیفیت کمتر کاربرد دارد. با درنظرداشتن این پارامترها می‌توانید راحت‌تر کاشی‌های بی‌کیفیت و ارزان (ارزانترین کاشی در بازار) را تشخیص دهید.

گرید بندی از نظر مرغوبیت

انواع کاشی ارزان

کاشی‌های ارزان، همچون سایر مصالح ساختمانی دارای انواع مختلفی هستند که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

کاشی و سرامیک درجه 4 و 5

کاشی‌های درجه 4 و 5، هارمونی خاصی ندارند و اگر به‌ظاهر آنها نگاهی بیندازید، چنگی به دل نمی‌زند. مقاومت کاشی‌های درجه 4 و 5 در برابر گرما و سرما و نیز رطوبت بسیار پایین است. آب و رطوبت به‌راحتی جذب این کاشی‌ها شده و در بلندمدت باعث فرسودگی آنها می‌شود.

اگرچه این کاشی‌ها چندان جذاب به نظر نمی‌رسند؛ اما قیمت پایینی دارند و به همین دلیل برای بسیاری از خریداران گزینه مناسبی به عنوان ارزانترین کاشی در بازار محسوب می‌شوند.

کاشی و سرامیک درجه 4 و 5

کاربرد عمده کاشی درجه 4 و 5 در ساختمان‌های وسیع و بلندمرتبه است. علت این موضوع نیز کم‌کردن هزینه‌های ساخت‌وساز است. علاوه بر این، معمولاً در پشت کابینت‌ها، دیواره‌های داخل کابینت و… از این کاشی‌ها استفاده می‌شود.

کاشی و سرامیک فله‌ای و تنی

اگر به دنبال ارزانترین کاشی در بازار بگردیم، با نوع دیگری از کاشی‌های ارزان روبه‌رو می‌شویم که به آنها کاشی فله‌ای گفته می‌شود. معمولاً به سرامیک فله‌ای، سرامیک ته بار یا تناژی نیز گفته می‌شود. نکته جالب درباره این کاشی‌ها، کیفیت مناسب آنها در مقایسه با قیمت پایینشان است.

علت قیمت پایین سرامیک ته بار، به زمان و نحوه عرضه آنها مربوط است. کاشی‌های ته بار، کاشی‌های مانده در انبار هستند که به‌منظور تخلیه فوری انبار، در معرض فروش قرار می‌گیرند.

کاشی و سرامیک فله‌ای

این کاشی‌ها را بدون بسته‌بندی و بدون جعبه مخصوص به فروش می‌رسانند. فروش کیلویی و فله‌ای کاشی‌های تنی، ممکن است به برخی از آنها در حین حمل‌ونقل آسیب بزند.

کاشی و سرامیک برشی

به‌عنوان ارزانترین سرامیک، می‌توان به کاشی و سرامیک‌های برشی اشاره کرد. در بخش قبلی به کاشی‌های فله‌ای اشاره کردیم. مشکلی که در استفاده از کاشی‌های فله‌ای بود؛ تنوع رنگ زیاد بود. این یعنی شما نمی‌توانستید رنگ دلخواه خود را برای تمام کاشی‌ها انتخاب کنید. اما با خرید کاشی‌های برشی، این مشکل برطرف می‌شود.

کاشی و سرامیک برشی

کاشی‌های برشی، در واقع کاشی‌های شکسته شده‌ای هستند که از نظر تولیدکنندگان عمده، قابل‌استفاده نیستند. برخی از تولیدکنندگان جزئی، با کمک ابزارهای برش حرفه‌ای، این کاشی‌ها را در ابعاد دلخواه برش داده و دوباره می‌فروشند. کیفیت کاشی‌های برشی مناسب است و اگر قصد خرید ارزانترین کاشی در بازار را دارید؛ پیشنهاد می‌شود به این گزینه نیز فکر کنید.

کیفیت کاشی را چگونه تشخیص دهیم؟

خوشبختانه برای تشخیص ارزانترین کاشی در بازار، روش‌های مختلفی وجود دارد. شما می‌توانید با کمک این روش‌ها، درجه و گرید کاشی را تشخیص دهید و سپس تخمین دقیقی از قیمت آن داشته باشید.

کیفیت کاشی را چگونه تشخیص دهیم؟

اگر علاقه دارید تا جزئیات بیشتری از انواع کاشی و نکات مربوط به هرکدام را بدانید، پیشنهاد ما مقالات معتبر مجله مانامستر در این زمینه است. در ادامه به برخی از روش‌های تشخیص کیفیت کاشی اشاره می‌کنیم:

توجه کردن به‌ظاهر کاشی

ظاهر کاشی حرف اول را می‌زند. در انتخاب کاشی ابتدا به کیفیت ساخت و ظاهر آن توجه کنید. کاشی مرغوب، هیچ‌گونه خال و انحنایی ندارد. سرامیک مرغوب دارای لعابی یکدست و براق است که تمام نقاط سطح کاشی را پوشانده است. علاوه بر این استفاده از ترکیب جذاب رنگ‌ها در کاشی‌های مرغوب رایج است.

کاشی‌های درجه‌ دو، برخلاف کاشی درجه یک، دارای یک یا دو خال کوچک‌اند که در ظاهر کاشی خودنمایی می‌کنند. در این کاشی‌ها، برخی لبه‌های کاشی به‌خوبی لعاب بندی نشده است. لعاب بندی در این کاشی‌ها دارای خال‌ها و حفره‌های 2 یا 3 میلی‌متری است.

توجه کردن به‌ظاهر کاشی

توجه به رنگ کارتن‌های سرامیک

نکته جالب در تشخیص ارزانترین کاشی در بازار، کارتن سرامیک‌ها است. کارتن سرامیک‌های درجه 4 که سرامیک ارزان محسوب می‌شوند، به رنگ سفید است. روی این کارتن معمولاً نوشته «کالا مورد مشمول قانون 25 استاندارد نیست» هک شده است.

بیشتر بخوانید: نحوه محاسبه متراژ کاشی و سرامیک(روش آسان و کاربردی)

انجام تست‌های مقاومت کاشی

امروزه تست‌های مختلفی در آزمایشگاه‌های مصالح ساختمانی انجام می‌شوند که با کمک آنها می‌توان بادقت زیادی، کیفیت کاشی‌ها و سرامیک‌ها را تشخیص دهید. از جمله این آزمایش‌های می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تست درجه مقاومت در برابر خراش
 • تست درجه‌بندی کاشی
 • تست جذب آب و شبنم
 • تست ضریب اصطکاک
انجام تست‌های مقاومت کاشی

چند نکته درباره خرید کاشی

 1. دیواره‌های سرویس بهداشتی و کف آشپزخانه بخش‌هایی از ساختمان هستند که همواره در معرض دید عموم بوده و از نظر جذابیت ظاهری بسیار حائز اهمیت‌اند؛ بنابراین برای انتخاب کاشی این فضاها هرگز به سراغ ارزانترین کاشی در بازار نروید. پیشنهاد می‌شود قبل از خرید از مشاورین متخصص در زمینه خرید کاشی مناسب منزل خود کمک بگیرید. خوشبختانه فروشگاه ماناتایل، با همراهی مجموعه‌ای از متخصصین حرفه‌ای در خدمت شما مشتریان عزیز است تا انتخابی ایده آل در خرید کاشی و سرامیک داشته باشید.
 2. ارزانترین کاشی در بازار، لزوماً بی‌کیفیت‌ترین کاشی نیست؛ بنابراین نسبت به ویژگی‌های انواع کاشی‌های ارزان آگاهی پیدا کنید؛ در این صورت می‌توانید یک کاشی باکیفیت و مقرون‌به‌صرفه بخرید.
 3. همواره خرید از نمایندگی‌های معتبر را فراموش نکنید. یکی از مزیت‌های خرید از نمایندگی‌های رسمی، بسته‌بندی بسیار حرفه‌ای و ایمن است. همچنین، نمایندگی‌ها معمولاً تلاش می‌کنند تا با حذف واسطه‌ها، کاشی‌ها را در بهترین قیمت به شما ارائه دهند. مزیت دیگر نمایندگی‌ها، امکان خرید قسطی است که برای بسیاری از افراد، گزینه جذابی بنظر می‌رسد.
کاشی و سرامیک

سوالات متداول

چه نوع پرداخت‌هایی روی کاشی انجام می‌شود؟

پرداخت‌های براق، پولیش و سمی پولیش

 کاشی‌های رکتیفای چه نوع کاشی هستند؟

این کاشی‌ها بادقت خیلی زیاد و توسط لیزر برش می‌خورند بنابراین، نصب بسیار راحت و مقرون به صرفه‌ای خواهند داشت.

آیا می‌توان کاشی‌های مخصوص کف را روی دیوار نصب کرد؟

پیشنهاد می‌شود، هر نوع کاشی را در محل مخصوص خود نصب کنید. بهتر است برای این‌گونه موارد، حتماً با یک مشاور در این زمینه صحبت کنید.

0 0 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
9 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
علی علیشاهی

کاشی فله ای و تنی کیفیتشون چطوریه؟

نسترن امیدی
پاسخ به  علی علیشاهی

معمولا کاشی های فله ای و تنی دارای کیفیت پایین تری نسبت به کاشی های درجه 1 دارند و لی از نظر قیمت به صرفه تر می باشد. از این کاشی ها برای پروژه های انبوه استفاده می شود.

سازگاری

اطلاعات خیلی خوبی بود و واقعا استفاده کردم خصوصا تشخیص کیفیت کاشی .

زارعیان

بهم پیشنهاد خرید کاشی های ارزان برای طبقه زیرزمین خانه شده بود ولی ترجیح دادم اول یه بررسی بکنم و با مطالعه این مقاله اطلاعات خوبی کسب کردم. متشکرم

pegahjalali
پاسخ به  زارعیان

ممنون از توجه شما. اگر این مطلب از مجله مانامستر برای شما مفید بود برای دوستان و اشنایانتون هم ارسال کنین

ستارزاده

خیلی خوشحالم قبل از خرید کاشی های خانه این مطلب رو دیدم و آگاهی بیشتری نسبت به خرید کاشی پیدا کردم

pegahjalali
پاسخ به  ستارزاده

ممنون از انتقال نظرتون. برای خرید کاشی می تونین به لینک زیر مراجعه کنین:
https://manamaster.com/product-category/ceramic-tile/

خواجه

یکی از آشنایان پیشنهاد داده بود از کاشی های ارزان برای مغازه خریداری کنم و مطالب این مقاله خیلی بهم کمک کرد.

نسترن امیدی
پاسخ به  خواجه

سلام و درود! ممنون از حسن توجه شما! در صورتی که این مقاله از مجله مانامستر برای شما مفید بود برای دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید. همچنین می توانید در پخش کاشی و سرامیک مانامستر انواع کاشی از برند های مختلف را بابهترین قیمت خریداری نمایید.

برترین گروه های محصولی مانامستر

جدیدترین مقالات مانامستر

در این مطلب از مجله مانامستر در مورد وال پست دیوار هبلکس، اهمیت و کاربرد آن صحبت می‌کنیم تا بتوانید خرید اینترنتی بلوک هبلکس را با دقت بالایی انجام دهید.
گروه کارشناسان مجله ساختمانی مانامستر در این مقاله با ارائه‌ی مطالب مفید و کاربردی با عنوان راهنمای خرید انواع لوله و اتصالات ساختمانی شما را با معیارهای مهم و اساسی در هنگام خرید لوله و اتصالات آشنا می‌سازد.
با توجه به کاربرد و اهمیت لعاب در ساخت و پخت کاشی و سرامیک در ادامه این مطلب از مجله تولید و پخش مصالح ساختمانی به بررسی صفر تا صد ویژگی، مزایا، موارد استفاده و طرز تهیه لعاب کاشی می‌پردازیم.

تماس با ماناتایل

یکی از روش های زیر را برای ارتباط با ماناتایل انتخاب کنید.