آجر سفید و طوسی بتنی با 25درصد تخفیف
لوله پولیکا و پروپیلن با 30درصد تخفیف
سنگ عباس آباد با 30درصد تخفیف
پرچم ایران
جستجو

همه چیز در مورد فرق کاشی و سرامیک

فرق کاشی و سرامیک - مانامستر
فرق کاشی و سرامیک چیست؟ (The difference between ceramic tiles) این موضوع، یکی از سوالاتی است که ممکن است درباره ی این دو مصالح مطرح شود. از این رو ما در این محتوا سعی کردیم که به بررسی ابعاد مختلف فرق کاشی و سرامیک بپردازیم. از شما عزیزان نیز درخواست می کنیم که برای درک بهتر و بیشتر این موضوع، تا انتهای محتوا با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

فرق کاشی و سرامیک چیست؟ (The difference between ceramic tiles) این موضوع، یکی از سوالاتی است که ممکن است درباره ی این دو مصالح مطرح شود. از این رو ما در این محتوا سعی کردیم که به بررسی ابعاد مختلف فرق کاشی و سرامیک بپردازیم. از شما عزیزان نیز درخواست می کنیم که برای درک بهتر و بیشتر این موضوع، تا انتهای محتوا با ما همراه باشید.

فرق بین کاشی و سرامیک

در واقع کاشی و سرامیک، هم گروه هستند اما تفاوت های زیادی با هم دارند. چرا که کاشی، وسیله ای است که از آن برای پوشاندن دیوارها استفاده می شود. از آنجایی که این جسم، از استحکام زیادی برخوردار نیست از آن برای پوشاندن، کف استفاده نمی شود.

از طرف دیگر، مقاومت کاشی در برابر سرما و گرما نسبت به سرامیک، کمتر است. لذا از آن نمی توان در محیط های باز استفاده نمود. به همین دلیل عموما از کاشی در فضاهای بسته استفاده می شود. از این رو اگر قصد استفاده از کاشی بر روی دیوارها دارید باید دقت کنید که دیوار مورد نظر، نمکش نباشد.

به عبارت دیگر، کاشی برای دیوارهایی مناسب است که نم و رطوبت آن کم و یا نزدیک به صفر باشد. در صورتی که از کاشی در چنین محیط هایی استفاده شود طول عمر آن کاهش می یابد.

فرق کاشی و سرامیک

البته نباید این نکته را کتمان کرد که تنوع رنگی و طرح و مدل کاشی ها بسیار بیشتر از سرامیک ها است. به همین دلیل، در حال حاضر، از این جسم به عنوان پوششی در دیوار سرویس های بهداشتی، حمام، راهرو، پارکینگ و اتاق ها استفاده می شود. البته تنوع رنگ و مدل کاشی فقط سبب افزایش مصرف آن نشده است. داشتن جذب بیشتر نسبت به سرامیک از دیگر دلایل استفاده ی زیاد از کاشی به عنوان دیوارپوش فضاهای مختلف خانه است.

فرق بین کاشی و سرامیک - مانامستر

تفاوت کاربردها

همان طور که اشاره نمودیم کاشی وسیله ای است که از آن برای پوشش دیوارها استفاده می شود. اما از سرامیک هم برای پوشش دیوارها و هم کف استفاده می شود. در واقع تفاوت کاربرد کاشی و سرامیک مهم ترین فرق کاشی و سرامیک می باشد که از جمله ی آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ظرافت کاشی سبب استفاده ی آن برای پوشش دیوارها و مقاومت سرامیک سبب استفاده ی آن برای پوشش کف ساختمان ها می شود.
 • از آنجایی که قدرت جذب آب کاشی بسیار بالا است از آن برای پوشش کف استفاده نمی شود.
 • از دیگر تفاوت ها و فرق کاشی و سرامیک این است سرامیک نسبت به گرما بسیار مقاوم است و تغییر شکل نمی دهد. لذا از آن در محیط هایی که تحت گرمای زیاد و یا آتش سوزی قرار دارند استفاده می شود.
 • در رابطه با فرق کاشی و سرامیک باید متذکر شویم به طور کلی طول عمر سرامیک بیشتر از کاشی است.
 • از دیگر ویژگی هایی که سبب ایجاد فرق بين كاشي و سراميك شده اند سهولت در پاک کنندگی آن ها است. حال اگر به پاکیزگی و بهداشت بسیار اهمیت می دهید و دوست دارید سریعا اطراف خود را تمیز کنید باید بگوییم که قدرت تمیزشوندگی سرامیک بیشتر از کاشی است. به گونه ای که با یک دستمال و پاک کننده، به سرعت تمیز می شود.
 • از دیگر شاخصه های سرامیک این است که رسانای ضعیف الکتریسیته و گرما و انرژی می باشد. این شاخصه از دیگر دلایلی است که از آن در کف ساختمان استفاده می شود. چرا که می تواند انرژی و حرارت ساختمان را در خود نگه دارد.
کاشی و سرامیک سرویس بهداشتی

تفاوت کاشی و سرامیک

مهم ترین فرق بین کاشی و سرامیک این است که از سرامیک ها می توان علاوه بر دیوار، در کف ساختمان ها نیز استفاده نمود. البته از آنجایی که استحکام و دوام سرامیک نسبت به کاشی بسیار بیشتر است عموما از آن در کف استفاده می کنند. به طور کلی فرق بین کاشی و سرامیک این است که مقاومت سرامیک در برابر فشار، رطوبت، نم، سرما و گرمای شدید بسیار بیشتر از کاشی ها است.

البته با این حال، باز هم نمی توان از هر نوع سرامیکی در فضای بازی استفاده کرد. چرا که به مرور، سرما و گرمای شدید از طول عمر آن ها می کاهد. بنابراین اگر دوست دارید در فضاهای باز از سرامیک استفاده کنید بهتر است از سرامیک پرسلان استفاده کنید. تفاوت کاشی سرامیک و پرسلان در این است که این نوع سرامیک ها کاملا در مقابل سرما و گرمای شدید و همچنین فشار و رطوبت زیاد، مقاوم هستند. به همین دلیل به راحتی می توان از آن ها در تمام فضاهای باز که تحت فشار، رطوبت و سرما و گرمای شدید هستند ؛ مثل نمای ساختمان، کف حیاط و پارکینگ ها و همچنین دیوارهای به اصطلاح نمکش، استفاده نمود.

از دیگر تفاوت کاشی سرامیک و پرسلان در میزان جذب آب است. درست است که سرامیک، مقدار کمی آب را جذب می کند ولی این مقدار در پرسلان تقریبا صفر است.

از آنجایی که کاشی و سرامیک از نظر ظاهری بسیار شبیه هم هستند؛ باز هم بسیاری از افراد نمی دانند فرق کاشی با سرامیک چیست؟ نداشتن اطلاعات کافی در این زمینه سبب می شود در زمان خرید، افراد دچار اشتباه و ضرر شوند. بهترین راهکار برای اینکه فرق کاشی و سرامیک را به خوبی بدانید، این است که اطلاعات خود را در مورد ساختار، جنس، مواد اولیه و … آن ها افزایش دهید.

تفاوت کاشی و سرامیک چیست؟ - مانامستر

فرق کاشی و سرامیک از نظر ظاهری

درست است که از نظر ظاهری این دو محصول شبیه هم هستند اما تفاوت های کوچکی با هم دارند که عبارتند از:

 • کاشی ها کمتر پخته می شوند به همین دلیل از طرح کمرنگ تری برخوردار هستند.
 • ضخامت از دیگر تفاوت های کاشی و سرامیک است. به این صورت که ضخامت سرامیک، بیشتر از کاشی ها است.
 • گذشت زمان بر روی رنگ و طرح، سرامیک، آنچنان تاثیر نمی گذارد و آن ها را کمرنگ نمی کند. چرا که این محصول، مقاومت بالایی در برابر اشعه ی خورشید دارد.
 • تنوع طرح و رنگ، فرق دیگر کاشی و سرامیک است. به این صورت که تنوع طرح و رنگ در کاشی ها بسیار بیشتر از سرامیک است.

تفاوت کاشی و سرامیک در چیست؟

اگر می خواهید به صورت اصولی و تکنیکی بدانید فرق بین کاشی و سرامیک چیست؛ بهتر است ابتدا با اجزای آن ها آشنا شوید. در این راستا باید متذکر شویم ساختار کاشی به گونه ای است که از دو جز اصلی به نام های سفال و لعاب، تشکیل می شود.

سفال، مهم ترین قسمت کاشی است که در اصطلاح به آن، استخوان بندی کاشی می گویند. لعاب، قسمت رویی کاشی است که از جنس شیشه، می باشد. از لعاب برای زیباسازی و رنگ کردن کاشی استفاده می شود. در واقع، هر آنچه که شما در ظاهر یک کاشی مشاهده می کنید همان لعاب است.

اشکال کاشی ها متنوع و ضخامت آن ها چند میلی متر هستند. این محصول را از جنس های مختلف و سختی مثل شیشه، سنگ، فلز و … و تحت دمای بسیار بالا حتی بالاتر از 1000 درجه ی سانتی گراد تولید می کنند. از این اجسام برای پوشاندن قسمت های مختلف خانه و ساختمان استفاده می شود که دارای انواع مختلفی است. از جمله انواع کاشی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • موزاییکی
 • سرامیکی
 • نگی
 • شیشه ای
 • پرسلان
 • ویترای
 • و …

روی تمام این کاشی ها با لعاب، پوشانده می شود. این لعاب می تواند به صورت مات، براق، ساده، طرح دار و … باشد. حال برای اینکه فرق کاشی و سرامیک را بدانید باید به صورت تکنیکی با سرامیک و اجزای آن نیز آشنا شوید.

تفاوت کاشی و سرامیک چیست - مانامستر

سرامیک چیست؟

لعاب روی کاشی می تواند از مواد مختلفی باشد. اگر علاوه بر لعاب های ذکر شده در بالا از لعاب غیر معدنی و غیر آلی نیز برای پوشش کاشی استفاده شود، کیفیت لعاب کاشی تغییر می کند که به آن، سرامیک می گویند. با این حساب، به کاشی هایی که با لعاب سرامیکی پوشیده شده اند؛ کاشی سرامیکی یا سرامیک گفته می شود. کما اینکه ساختار سرامیک ها به گونه ای است که راحت تر تمیز می شوند.

موزاییک چیست؟

غیر از سرامیک و کاشی، نوع دیگری از اجسام هستند که از آن ها نیز به عنوان پوشش برای کف یا سایر موارد استفاده می شوند؛ به این مصالح موزاییک می گویند. این تشابه باعث می شود تا بسیاری از افراد، فرق کاشی و سرامیک و موزاییک را ندانند. در این راستا باید بگوییم موزاییک نوعی کفپوش فشرده از جنس بتن است که از اجزای مختلفی تشکیل شده است. از جمله اجزای تشکیل دهنده ی موزاییک می توان به سنگ دانه، پودر سنگ، آب، ماسه و سیمان اشاره نمود.

لازم به ذکر است بدانید تراکم بالا و فشردگی زیاد بین اجزای تشکیل دهنده ی موزاییک ناشی از یک دستگاه فشار یا دستگاه لرزشی است. در حال حاضر، موزاییک ها در طرح و اندازه های مختلفی تولید و روانه ی بازار می شوند. به طور کلی، موزاییک ها از دو قسمت تشکیل می شوند که عبارتند از:

 • روکش موزاییک: به این قسمت موزاییک، رنگ موزاییک نیز گفته می شود؛ چرا که همان رنگ و شمایلی است که شما آن را مشاهده می کنید. در این قسمت موزاییک از موادی همچون، سنگ های ریز، سیمان، پودر سنگ و آب استفاده می شود.
 • لایه زیری موزاییک: به این قسمت، اصطلاحا نارین موزاییک نیز گفته می شود. ضخامت این قسمت موزاییک بسیار بیشتر از روکش آن است. در واقع این قسمت تعیین می کند که موزاییک تا چه اندازه می تواند فشار را تحمل کند. ماسه، سیمان و آب، مواد تشکیل دهنده ی این قسمت موزاییک می باشند.

در حال حاضر، موزاییک ها را با روش پرسی و یا ویبره ای تولید می کنند. از جمله انواع موزاییک موجود در بازار می توان به موزاییک های معمولی یا گرانیتی، ویبره ای، شسته و تک لایه اشاره کرد.

تفاوت موزاییک با کاشی و سرامیک - مانامستر

تفاوت کاشی خاک سفید و قرمز

در زمان خرید کاشی و سرامیک با اسامی مختلفی روبرو می شوید. این تنوع اسم سبب می شود خریداران، خصوصا افراد مبتدی، دچار سردرگمی شوند. یکی از این اسامی، کاشی خاک سفید یا قرمز است؛ به همین دلیل خریداران دوست دارند بدانند تفاوت کاشی خاک سفید و قرمز در چیست؟

کاشی خاک قرمز همان طور که از نام آن مشخص است؛ دارای رنگی قرمز می باشد که این رنگ به دلیل خاک و مواد به کار رفت در آن است. این کاشی از نوع سرامیکی است و جزء اولین کاشی های تولید شده معرفی می شود. اما کاشی های سفید، شبیه کاشی پرسلان، تولید می شوند. با این تفاوت که نفوذپذیری آن ها در برابر آب بیشتر از کاشی های پرسلان است. با این حال مقاومت کاشی های پرسلان از آن بیشتر می باشد.

به طور کلی، تفاوت کاشی خاک سفید و قرمز در مقاومت آن ها تعریف خواهد شد. مقاومت کاشی های خاک سفید بیشتر از کاشی های خاک قرمز است.

فرق کاشی و سرامیک حمام

همان طور که اشاره نمودیم ظرافت کاشی سبب می شود تا از آن در دیواره ها استفاده شود. اما از سرامیک ها به دلیل مقاومت بالای آن ها در برابر آب، برای کف فضاهایی مثل حمام و سرویس های بهداشتی بهره می برند. بنابراین شاید بتوان گفت که مهم ترین فرق کاشی و سرامیک سرویس بهداشتی و کاشی حمام، در همین موضوع است.

آشنا نبودن با این تفاوت ها سبب می شود که خریداران در زمان خرید ندانند کدام محصول را برای کدام قسمت سرویس بهداشتی و حمام خود سفارش دهند و این عدم اطلاعات چیزی جز ضرر برای آن ها به همراه نخواهد داشت.

این تفاوت و سایر تفاوت هایی که در این مطلب به آن ها اشاره نمودیم؛ برای کاشی و سرامیک آشپزخانه نیز صدق می کند. لذا اگر به دنبال فرق کاشی و سرامیک براي آشپزخانه هستید می توانید با توجه به این توضیحات با تفاوت آن ها آشنا شوید.

تفاوت کاشی خاک قرمز با خاک سفید - مانامستر

فرق کاشی و سرامیک از نظر hse

همان طور که می دانید امروزه موضوع محیط زیست و استفاده از متریال های سازگار با محیط زیست برای بسیاری از افراد، سازمان ها و جوامع از اهمیت زیادی برخوردار است. به گونه ای که حوزه ی ساخت و ساز هم از این قافله عقب نماند و بحث استفاده از مصالح سازمانی سازگار با محیط زیست در این حوزه بسیار مهم شده است. لذا در این راستا یک سوال مهم برای کاربران به وجود می آید که کدام از یک مصالح کاشی یا سرامیک با محیط سازگارتر هستند.

بدون شک همه می دانید که مصالح یا متریال های سازگار با محیط زیست، مصالحی هستند که کمترین آسیب را به محیط زیست وارد می کنند. به بیانی ساده، این مصالح می توانند بازیافت شوند. از این رو، بهترین مصالح ساختمانی، مصالحی هستند که تجدیدپذیر یا قابل بازیافت باشند و قابلیت مصرف دوباره را داشته باشند.

در حال حاضر، کاشی های خشتی، کاشی های معرق مرمر، کاشی و سرامیک های غیر شیشه ای، کاشی های موزاییک، کاشی های سیمانی، کاشی های گچی و تمام مصالحی که از ماسه، سنگ، سیمان و گچ تهیه می شوند با محیط زیست سازگار هستند.

فرق کاشی و سرامیک از نظر hse - مانامستر

تفاوت قیمت

بدون شک قیمت، یکی از مهم ترین پارامترها در زمان خرید کاشی است و سبب می شود اجناس در ویترین های متمایز از یکدیگر قرار بگیرند. این فاکتور در مورد کاشی و سرامیک نیز صادق است و در واقع یکی از تفاوت های این دو محصول نیز حول همین فاکتور، تعریف خواهد شد.

در این راستا باید متذکر شویم عوامل مختلفی بر قیمت این دو محصول تاثیر می گذارند و سبب می شوند این دو محصول از نظر قیمت نیز متفاوت باشند. از جمله ی این عوامل می توان به جنس، طرح، برند و تعداد مورد نظر اشاره کرد.

یکی از مهم ترین عواملی که سبب ایجاد تفاوت قیمت کاشی و سرامیک در تمام برندها می شود؛ درجه ی کاشیست. مطمئنا در زمان خرید تمام کالاها از جمله کاشی و سرامیک شنیده اید که فروشنده به شما می گوید فلان کاشی یا سرامیک درجه ی 1 است.

در واقع درجه بندی کاشی ها و سرامیک یکی از مهم ترین فاکتورهای تفاوت قیمت آن ها می باشد. به این صورت که هر چه درجه ی کاشی پایین تر، کیفیت آن بالاتر و قیمت آن نیز طبیعتا بیشتر است. به عنوان مثال کاشی و سرامیک های درجه ی 1 بالاترین قیمت را نسبت به سایر کاشی ها دارند.

کاشی یا سرامیک های درجه یک عالی هستند؛ یعنی هیچگونه عیب و نقصی در لعاب و کناره ها ندارند. کاشی و سرامیک هایی که در فاصله ی دو سانتی متری لبه ها دارای یک الی دو خال باشند درجه ی 2 نامیده می شوند.

قیمت این کاشی ها پایین تر از کاشی های درجه ی 1 است. کاشی و سرامیک های درجه ی 3 محصولاتی هستند که فقط یک خال در سطح لعاب خود دارند اما قطر این خال به 3 میلی متر می رسد. این کاشی و سرامیک ها ارزان ترین نوع معرفی می شوند. در واقع درجه بندی بر اساس سلامت مصالح، مهم ترین فاکتور تاثیر گذار بر قیمت کاشی و سرامیک خواهد بود.

تفاوت قیمت کاشی و سرامیک - مانامستر

خرید اینترنتی

بدون شک، هیچ تکنولوژی به مانند اینترنت نتوانست زندگی اجتماعی و کاری بشر را دگرگون کند. این تحول و استقبال از این فناوری به قدری گسترده و وسیع بود که تمام مشاغل بلا استثنا برای همگام شدن با دیگران، پا به این مسیر گذاشتند. شرکت های تولیدکننده ی کاشی و سرامیک نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

این موضوع سبب شد در حال حاضر، افراد زیادی تمایل به خرید اینترنتی سرامیک داشته باشند. در این راستا یافتن یک شرکت معتبر، اولین و مهمترین گام می باشد.

شرکت بازرگانی ماناتایل، زیر مجموعه مانامستر یکی از معتبرترین شرکت های تولیدکننده ی کاشی و سرامیک است که می توانید به صورت عمده و جزئی اقدام به خرید اینترنتی کاشی و سرامیک از آن نمایید. برای این خرید کافی است به وب سایت این مجموعه ی معتبر مراجعه نمایید و یا با کارشناسان آن، تماس بگیرید.

0 0 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
8 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
اکرمی

قسمت فرق کاشی و سرامیک از نظر hse برام خیلی جالب بود

MANATILE
در انتظار تایید
پاسخ به  اکرمی

سلام. بله نفاوت کاشی و سرامیک سوالی هست که خیلی ها دارن. خوشحالیم که براتون مفید بوده. پیشنهاد میکنیم مقاله تفاوت سرامیک پرسلان و فول بادی رو هم از طریق لینک زیر بخونین:
https://manamaster.com/difference-between-porcelain-ceramics-and-full-body/

بیگی

من برای طبقه پایین منزلم حتی دیوارها رو هم تا بخشی از اون برای اینکه رطوبت نگیره از سرامیک استفاده کردم و خیلی راضی هستم.

نسترن امیدی
پاسخ به  بیگی

ممنون از انتفال تجربه و نظرتون در مجله مانامستر

اقبالی

من برای ساخت منزلم از خرید اینترنتی ماناتایل استفاده کردم و هم طرح و درجه و کیفیت کار همون چیزی بود که گفته بودند و خیلی راضی بودم. ممنون

نسترن امیدی
پاسخ به  اقبالی

دوست عزیز ممنون از اعتماد و خرید شما به بازرگانی مصالح ساختمانی مانامستر

دانافر

برای حیاط منزلم دنبال موزاییک یا سرامیک خوب بودم ولی تردید داشتم سرامیک باشه یا موزاییک . با مطالعه این مطلب تصمیم گرفتم از سرامیک پرسلان استفاده کنم. تشکر

نسترن امیدی
پاسخ به  دانافر

ممنون از حسن توجه شما. برای مشاهده و خرید سرامیک پرسلان از مانامستر می توانید طرح و متراژ مورد نظر خود را وارد کنید تا کارشناسان ما در واحد فروش در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

برترین گروه های محصولی مانامستر

جدیدترین مقالات مانامستر

در این مطلب از مجله مانامستر در مورد وال پست دیوار هبلکس، اهمیت و کاربرد آن صحبت می‌کنیم تا بتوانید خرید اینترنتی بلوک هبلکس را با دقت بالایی انجام دهید.
گروه کارشناسان مجله ساختمانی مانامستر در این مقاله با ارائه‌ی مطالب مفید و کاربردی با عنوان راهنمای خرید انواع لوله و اتصالات ساختمانی شما را با معیارهای مهم و اساسی در هنگام خرید لوله و اتصالات آشنا می‌سازد.
با توجه به کاربرد و اهمیت لعاب در ساخت و پخت کاشی و سرامیک در ادامه این مطلب از مجله تولید و پخش مصالح ساختمانی به بررسی صفر تا صد ویژگی، مزایا، موارد استفاده و طرز تهیه لعاب کاشی می‌پردازیم.

تماس با ماناتایل

یکی از روش های زیر را برای ارتباط با ماناتایل انتخاب کنید.