آجر سفید و طوسی بتنی با 25درصد تخفیف
لوله پولیکا و پروپیلن با 30درصد تخفیف
سنگ عباس آباد با 30درصد تخفیف
پرچم ایران
جستجو

انواع سنگ نما در ساختمان| ویژگی‌ها+ عکس نمای ساختمان+ نمونه‌های پرکاربرد 1403

عکس شاخص
انواع سنگ نمای ساختمان دارای تراکم و وزن بالایی هستند که مخصوص ساخت و ساز تولید می شوند؛ سنگ های آذرین، دگرگونی و رسوبی از جمله انواع سنگ نما برای ساختمان هستند که با توجه به ماندگاری بالا، ظاهری زیبا و قیمت مناسب استفاده گسترده ای در ساختمان سازی دارند.

فهرست مطالب

انواع سنگ نمای ساختمان دارای تراکم و وزن بالایی هستند که مخصوص ساخت و ساز تولید می شوند؛ سنگ های آذرین، دگرگونی و رسوبی از جمله انواع سنگ نما برای ساختمان هستند که با توجه به ماندگاری بالا، ظاهری زیبا و قیمت مناسب استفاده گسترده ای در ساختمان سازی دارند.

سنگ های استخراج شده از معدن هریک دارای ویژگی ها و مشخصات بخصوصی هستند که در نهایت با توجه به مشخصات کاربرد هریک در ابعاد مختلف جهت استفاده در نمای ساختمان برش داده و آماده می شوند.

انواع سنگ نما در ساختمان سازی دارای تنوع بالایی است که در ساختمان های مسکونی، تجاری، اداری و همچنین اماکن عمومی مانند مساجد یا حرم ائمه استفاده می شوند که در ادامه به معرفی انواع سنگ، ویژگی‌ها و موارد کاربرد هریک می‌پردازیم.

سنگ های استخراج شده از معدن

نمای ساختمان های سنگی دارای جذابیت ویژه ای هستند که زیبایی آن غیرقابل انکار است؛ اما زیبایی سنگ برای نمای ساختمان تنها بخشی از اهمیت نما یا روکش ساختمان است و مسائل مهمی از جمله مقاومت در برابر عوامل جوی مانند باران، برف، اشعه خورشید، میزان چسبندگی به مصالح، میزان رطوبت پذیری و…

از جمله موارد تاثیرگذار در انتخاب سنگ نما می باشد که در ادامه به صورت کامل صفر تا صد انواع سنگ نما و اهمیت انتخاب هریک را بررسی می کنیم که می توانید به عنوان یک راهنمای مناسب برای خرید انواع نمای ساختمانی از آن استفاده کنید.

اهمیت استفاده از سنگ نمای ساختمان

با توجه به اهمیت نمای خارجی ساختمان که ظاهر کلی آن را تشکیل می دهد، بنابراین بهتر است در انتخاب سنگ نما دقت بالایی داشته باشیم و برای انتخاب سنگ نما با افراد متخصص در این زمینه مشورت کنیم؛ از جمله دلایل اهمیت آن را می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • با انتخاب یک نمای مناسب برای ساختمان می توان تا حد زیادی بر ارزش و زیبایی آن بیافزاییم که در قیمت گذاری نهایی ساختمان نیز تاثیرگذار است.
 • امکان محافظت از ساختمان با انتخاب یک نمای مناسب و مقاوم در برابر عوامل جوی و اتفاقات طبیعی
 • انتخاب یک نما یا سنگ نمای مناسب سبب عایق بندی سازه می شود.
 • با انتخاب یک نمای زیبا می توان به زیبا سازی فضای شهری کمک کنیم.
 • انواع سنگ نما قابل استفاده در سبک های مدرن، کلاسیک و… می باشد.
 • رنج قیمت متفاوت انواع سنگ های قابل استفاده برای نما امکان خرید آن را با هر بودجه ای فراهم کرده است.
 • امکان نظافت و نگهداری انواع سنگ های نما به راحتی فراهم است.
اهمیت استفاده از سنگ نما

با توجه به اینکه انواع سنگ نما در طرح، مدل و جنس مختلفی وجود دارد این سوال پیش می آید که کدام سنگ برای نمای ساختمان کاربرد بهتری دارد؟! برای پاسخ به این سوال ابتدا لازم است ویژگی های یک سنگ نمای مناسب برای ساختمان را بررسی کرده و سپس متداول‌ترین انواع سنگ نما را همراه با ویژگی و مشخصات بررسی می‌کنیم.

رایج‌ترین سنگ‌های طبیعی در نمای ساختمان

قبل از هرچیزی این نکته را به یاد داشته باشید در صورتی که نمای ساختمان خود را از سنگ طبیعی انتخاب کنید از مزایای زیادی همچون صرفه جویی در میزان انرژی مصرفی ساختمان، ظاهر زیبا، محافظت از ساختمان در برابر عناصر آسیب زا، محافظت در برابر نور خورشید و… بهره مند می‌شوید.

استفاده از سنگ طبیعی در نمای ساختمان

از دیگر مزایای استفاده از سنگ طبیعی برای نمای ساختمان حتی می توان به عنوان کاهنده سرعت جذب گرما در ساختمان‌هایی که در موقعیت جغرافیایی با تابش مستقیم نور خورشید و دماهای بالا است اشاره کرد.

پس انتخاب سنگ‌های طبیعی به عنوان ظاهر و نمای یک ساختمان نه تنها دارای جلوه بی نظیری است بلکه به عنوان یک انتخاب ویژه به شمار می آید زیرا زیبایی و کیفیت را در کنار یکدیگر دارد و دارای مزیت های بی شماری می باشد.

همچنین امکان خرید با هر بودجه یا نوع کاربری ساختمان وجود دارد، به عنوان مثال برای ساختمان مسکونی، تجاری، اداری و… می توانید متناسب با نیاز خود سنگ مناسب را از میان تنوع بالایی از انواع سنگ نما انتخاب کنید که برخی از رایج ترین انواع سنگ های طبیعی را می توان به سنگ آنتیک، سنگ تراورتن، کریستال و… اشاره کرد.

سنگ نما تراورتن

ویژگی های یک سنگ نمای مناسب چیست؟

زمانی که در کوچه و خیابان قدم میزنیم اولین چیزی که از یک ساختمان توجهمان را جلب می کند ظاهر و نمای خارجی ساختمان است، بی آنکه چیزی از داخل ساختمان بدانیم تا حد زیادی در رابطه با ساختمان به نتیجه می رسیم و این نشان می‌دهد نمای ساختمان بخش عظیمی از ارزش و اهمیت ساختمان را شامل می شود و به همین دلیل است که توصیه می‌شود نمای ساختمان را با دقت زیادی انتخاب کنید.

حال سوالی که بوجود می‌آید این است آیا تنها ظاهر و زیبایی نما اهمیت دارد و برای انتخاب نمای ساختمان جذابیت ظاهری تنها ویژگی است که باید به آن توجه کنیم؟ قطعا خیر موارد و ویژگی های زیادی وجود دارد که در انتخاب سنگ نما باید در نظر بگیریم که برخی از آن ها را می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ارزش و اهمیت ساختمان
 • نمای ساختمان چسبندگی بالایی داشته باشد؛ در صورتی که سنگ نمای انتخاب شده چسبندگی خوبی نداشته باشد پس از گذشت مدتی که در معرض نور خورشید و مجاورت هوا قرار می گیرد امکان جدا شدن و در نتیجه سقوط انواع سنگ نما وجود دارد که احتمال خطر را افزایش می دهد.
 • در برابر عوامل جوی مقاومت بالایی داشته باشد؛ با توجه به اینکه سنگ هایی که برای نمای خارجی استفاده می شود اغلب در معرض نور خورشید، تماس با باران، برف و… می باشد بنابراین در صورت عدم مقاومت در برابر شرایط جوی و آب و هوایی در زمان کوتاهی کدر، فرسوده و کثیف می شود که جذابیت و زیبایی روز اول را نخواهد داشت.
 • میزان جذب آب آن پایین باشد؛ با توجه به اینکه نمای خارجی ساختمان در مجاورت رطوبت و باران و برف است در صورتی که میزان جذب آب آن بالا باشد رطوبت در زمان کوتاهی به سنگ آسیب می زند و همچنین در زمان کوتاهی فرسوده می شود.
 • مقاومت فشاری بالایی داشته باشد و تا حد زیادی در برابر عواملی مانند زلزله و مواردی از این قبیل استحکام داشته باشد.
 • در برابر اسید ها، اشعه خورشید و حرارت نیز دارای استحکام بالایی باشد.
 • زیبایی و وزن سبک نیز از جمله ویژگی های مهم در انواع سنگ نما به شمار می آید که زیبایی ظاهری پیش تر به آن اشاره شد اما در رابطه با وزن سنگ در صورتی که وزن بالایی داشته باشد امکان میزان چسبندگی آن به ملات کاهش یافته و استفاده از آن در نمای ساختمان ایده آل نمی باشد.

در صورتی که یک سنگ نمای دارای ویژگی های ذکر شده باشد بنابراین می توان به عنوان یک سنگ مناسب برای نمای ساختمان استفاده کنیم.

انواع سنگ نما

انواع سنگ های نما و ویژگی آن

همانطور که اشاره شد انواع سنگ نما در ساختمان دارای دسته بندی های مختلفی هستند که یکی از دسته بندی های سنگ نما بر اساس ساختار و نحوه شکل گیری است که نحوه شکل گیری سنگ ها در نهایت در دوام و خواص مکانیکی آن ها نیز تاثیر دارد. در ادامه به معرفی انواع سنگ نمای ساختمانی از لحاظ جنس سنگ می پردازیم که در ایران به عنوان رایج ترین سنگ های نمای ساختمان کاربرد دارند.

1-سنگ نما تراورتن

سنگ تراورتن از جمله سنگ های پرکاربرد در صنعت ساختمان سازی جهت اجرای نمای داخلی و خارجی به شمار می آید که طرفداران بسیار زیادی دارد و با توجه به ویژگی های مثبت این سنگ استفاده از آن جهت اجرای نمای خارجی ساختمان بسیار رونق یافته است.

این سنگ آهکی و متخلخل که از تبخیر آب حاوی بی کربنات کلسیم در چشمه های آب گرم و به جا ماندن رسوب بی کربنات کلسیم تشکیل شده است به خوبی می تواند ملات را در بافت خود جذب کند که در نهایت سبب اتصال کامل به بدنه ساختمان می شود.

سنگ تراورتن

از جمله ویژگی های سنگ تراورتن که برای نمای ساختمان استفاده می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مقاومت بالایی در برابر سرما، گرما و اشعه خورشید دارد.
 • دارای چسبندگی بالایی است.
 • دارای طرح و تنوع رنگی فراوان است.
 • عایق مناسبی در برابر صوت و حرارت است.
 • مقاوم در برابر انبساط و انقباض می باشد.

2-سنگ نما گرانیت

یکی دیگر از انواع سنگ نما، سنگ گرانیت است که نوعی سنگ آذرین درونی و دارای دوام و مقاومت بالایی می باشد که گزینه مناسبی برای نمای خارجی ساختمان به شمار می آید. با توجه به تراکم بالای این سنگ جذب آب بسیار پایینی دارد که در صورتی می توان در ارتفاع بالای یک متر از ان استفاده کرد که عملیات اسکوپ کردن را بر روی آن انجام داده باشیم.

سنگ گرانیت در طرح و رنگ های مختلفی استخراج و عرضه می شود که در نهایت به دلیل هزینه های بالای استخراج، برش و دیگر مواردی که جهت آماده سازی آن انجام می شود، سنگ نمای گرانیتی هزینه ای بیشتری نسبت به انواع سنگ نمای موجود در بازار دارد. این نکته را در رابطه با سنگ های گرانیتی به یاد داشته باشید هرچه دانه های گرانیت سنگ یکنواختی بیشتری داشته باشد در نهایت ارزش سنگ بالاتر است.

سنگ گرانیت

از جمله ویژگی های سنگ گرانیت که برای نمای ساختمان استفاده می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دوام و استحکام بی نظیری دارد.
 • ساب پذیری سنگ گرانیت بالا است.
 • در برابر جذب آب و رطوبت مقاومت بالایی دارد.
 • دارای رنگ بندی و تنوع بالایی است.

3-سنگ نما چینی

از دیگر سنگ هایی که طی سال های اخیر تا امروز در نماسازی داخلی و خارجی ساختمان کاربرد گسترده ای داشته، سنگ کریستال یا چینی است. سنگ نمای کریستال یا چینی دارای بافتی بلورین و دانه ریز در تمام بخش های سنگ است که اغلب در مناطق دگرگونی با شدت کم تشکیل می شوند و با توجه به ویژگی هایی که این نوع سنگ دارد امروزه یکی از پرکاربردترین انواع سنگ نما در بازار شناخته می شود.

سنگ نمای چینی

از جمله ویژگی های سنگ کریستال (چینی) که برای نمای ساختمان استفاده می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد و جهت اطلاع از قیمت سنگ چینی و خرید نمونه های آن می توانید از بخش فروشگاهی وبسایت مانامستر اقدام کنید.

 • دارای چسبندگی بالا است
 • اتصال آن با ملات و سیمان به سادگی امکان پذیر است.
 • دارای رنگ بندی گسترده ای می باشد.
 • ساب و صیقل بالایی دارد.
 • نفوذ آب بسیار ناچیز و اندک است.
 • دارای دوام و ماندگاری بالایی است.
سنگ نمای مرمریت

4-سنگ نما مرمریت

سنگ مرمریت یکی دیگر از انواع سنگ های پرکاربرد جهت نمای ساختمان است که جذابیت بالایی را برای نمای داخلی و خارجی ایجاد می کند. این سنگ دارای نمونه ها و تنوع بالایی است و از مهمترین ویژگی های آن می توان به مقاومت در برابر سایش اشاره کرد.

علاوه براین سنگ مرمریت نیز همچون سنگ گرانیت زمان استفاده در صورتی که در ارتفاع بالاتر از یک متر نصب شود حتما نیازمند به اسکوپ کردن می ‌باشند.

از جمله سنگ نما مرمریت که کاربرد گسترده ای دارد و در اجرای نمای خارجی ساختمان استفاده می شود، سنگ مرمریت لاشتر است برای مشاهده عکس سنگ نمای ساختمان با سنگ مرمریت تنها کافیست نگاهی به میدان نقش جهان اصفهان بیندازید تا زیبایی و ماندگاری این سنگ ها را به صورت واقعی مشاهده کنید.

سنگ مرمریت

از جمله ویژگی های سنگ مرمریت که برای نمای ساختمان استفاده می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دارای طرح و رنگ های متنوع و زیبایی هستند
 • جذب آب و رطوبت بسیار پایینی دارد.
 • دارای مقاومت بالایی در برابر سایش می باشد.
 • دارای عمر مفید و ماندگاری بالایی است.

انواع سنگ نما از نظر سبک

برای نماسازی ساختمان و ایجاد سبک های مختلف می توان از انواع سنگ نما در مدل، طرح و رنگ های مختلفی استفاده کرد. بصورت کلی نماسازی ساختمان اغلب در انواع سبک کلاسیک یا مدرن انجام می شود که هریک در نهایت ظاهر متفاوتی را در ساختمان بوجود می آورد که در ادامه مشخصات هریک، موارد کاربرد و نوع سنگ استفاده شده برای پیاده سازی آن را شرح می دهیم.

سنگ نما کلاسیک یا نمای رومی

سبک کلاسیک یا سنگ نمای رومی یکی از محبوب ترین سبک های نماسازی در سال های اخیر به شمار می آید که جهت نماسازی هر نوع ساختمانی با هر ابعادی کاربرد دارد. علت آن نیز ایجاد یک معماری زیبا و جذاب با استفاده از نمای کلاسیک است که زیبایی بی نظیری به ساختمان مورد نظر می بخشد.

سنگ نما کلاسیک یا نمای رومی

اغلب ساختمان‌هایی که طبقات محدودی دارند اما عرض بنای آن‌ها زیاد است، با استفاده از سبک رومی نماسازی می‌شوند. ماهیت این سبک با توجه به معماری رومی و یونانی طراحی شده است و همانطور که در عکس سنگ کاری نمای ساختمان مشخص است برخی از المان ها و جزئیات آن به راحتی در طراحی بناهایی با سبک رومی قابل مشاهده هستند.

اغلب سبک نمای کلاسیک یا رومی، به سنگ‌های خاص و کرم رنگ نیاز دارند که انواع نمونه های سنگ تراورتن گزینه مناسبی برای پیاده سازی سبک رومی است که برای مشاهده عکس نمای ساختمان سنگ تراورتن و استعلام قیمت سنگ تراورتن به عنوان استفاده جهت سنگ نمای ساختمان می توانید از صفحه محصول در بخش فروشگاه اقدام کنید.

همچنین جهت مطالعه کاربرد و مشخصات آن نیز می توانید از مجله مانامستر استفاده کنید که دارای مقالات علمی و آموزشی متعددی در رابطه با انواع سنگ و اخبار روز حوزه صنعت ساختمان می باشد.

سنگ نما مدرن

سبک دیگری که برای نماسازی طرفداران بسیاری دارد، سبک مدرن است که در مقایسه با سبک رومی، به مراتب کمتر استفاده شده و بنابراین در شهر تعداد زیادی مشاهده نمی شود. در این نما با ایجاد طرح‌ های خاص و متفاوت معماری در نهایت سبکی منحصربفرد حاصل می‌شود و اغلب دارای فرم‌های ساده و مینیمال است.

سنگ نما مدرن

بنابراین توجه به جزئیات و مولفه‌های خاص به حداقل ممکن می رسد و برای پیاده سازی سبک مدرن نیز مانند سبک کلاسیک از سنگ هایی با جنس و رنگ خاصی استفاده می شود که در موارد زیادی از شیشه برای ترکیب این نما استفاده می شود و توجه به حزئیات در کمترین حالت ممکن است که در عکس نمای سنگ ساختمان قابل مشاهده است.

سنگ نما ساده

سنگ نما ساده در بیشتر موارد طراحی خاصی نداشته و اغلب برای نمای ساختمان ‌ها استفاده می شود که یک طبقه و دو طبقه هستند که به دنبال یک نمای ساده و کم هزینه هستند که در عین حال ظاهر مناسبی داشته باشد.

سنگ نما ساده

البته لازم به ذکر است که نمای ساده با آجر نما نیز تلفیق می‌شود و ساختمان ‌های زیادی به این سبک سنگ نما می‌شوند.

سنگ نما تراورتن یکی از انواع سنگ های ساختمانی و مناسب برای نما است که به دلیل ویژگی های مثبت فراوانی که دارد، از انواع آن به عنوان سنگ نمای رومی، کلاسیک، ساده و ترکیبی استفاده می شود.

قیمت سنگ نمای ساختمان

سنگ نمای ساختمان با توجه به جنس و نحوه شکل گیری و عملیاتی که بر روی آن انجام شده است دارای قیمت های مختلفی هستند، بنابراین قیمت انواع سنگ نمای ساختمان یکسان نیست و انواع سنگ ها قیمت های متفاوتی دارند.

سنگ گرانیت از جمله گران ترین انواع سنگ های ساختمانی نما است و در حالت کلی ابعاد سنگ نمای ساختمان نیز در قیمت آن تاثیرگذار است، بنابراین می توان گفت سنگ های نما با ابعاد کوچک ارزانتر از سنگ نما با ابعاد بزرگ هستند و دلیل آن نیز استفاده از سنگ لاشه برای سنگ های کوچکتر است.

علاوه براین سنگ مرمر نیز جزو سنگ های گران قیمت است که برای اجرای انواع نمای سنگی ساختمان های ویلایی و لوکس استفاده می شود.

از دیگر عواملی که در تعیین قیمت سنگ نمای ساختمان در نظر گرفته می شود، رگه های موجود در سنگ است. به گونه ای که اگر رگه های موجود در سنگ ها سبب سست شدن اتصالات سنگ در آن قسمت شود در نهایت قیمت سنگ نما نیز کاهش می یابد.

قیمت سنگ نمای ساختمان

به صورت خلاصه عوامل موثر بر قیمت سنگ نمای ساختمان به شرح زیر است که در نهایت سبب بوجود آمدن سنگ نمای ارزان و سنگ نمای گران قیمت می شود:

 • نوع و ساختار سنگ
 • کیفیت فرآوری
 • ابعاد و ضخامت سنگ
 • رنگ سنگ
 • درجه بندی کیفی سنگ

برای اطلاع از قیمت و خرید انواع سنگ ساختمانی می توانید با کارشناسان واحد فروش در مجموعه تولید و پخش مصالح ساختمانی مانامستر تماس بگیرید تا شما را برای یک خرید ایده آل راهنمایی کند.

برای نمای ساختمان از چه سنگی استفاده شود؟

با توجه به اینکه نمای ساختمان همواره در معرض نور خورشید، سرما، حرارت مستقیم و مواردی از این قبیل است بنابراین حتما لازم است استحکام بالایی نیز داشته باشد، علاوه براین در کنار استحکام و مقاومت سنگ نمای ساختمان انتظار قیمت مناسب و مقرون به صرفه و همچنین ظاهر زیبایی از انواع سنگ ساختمانی وجود دارد.

نمای ساختمان

پس در حالت معمول برای نمای ساختمان از سنگی استفاده می شود که در برابر سرما و گرما مقاومت داشته و همچنین در برابر عوامل محیطی از جمله ضربه یا فشار نیز مقاوم باشد.

کلام آخر

انواع سنگ نمای ساختمانی در طرح، رنگ، سبک و نمونه های مختلفی موجود و برای نمای داخلی و خارجی ساختمان قابل اجرا است که در این مقاله تلاش شد تا انواع سنگ ساختمانی پرکاربرد را همراه با ویژگی و مشخصات هریک بررسی کنیم که برای خرید انواع سنگ ساختمانی یا استعلام قیمت سنگ ساختمانی می توانید با کارشناسان مجموعه مانامستر در تماس باشید.

منبع: .seebrilliance ، architizer

سوالات متداول

انواع سنگ نمای ساختمان چیست؟

از جمله پرکاربردترین انواع سنگ نما را می توان به سنگ تراورتن، سنگ مرمریت، سنگ کریستال، سنگ گرانیت و… اشاره کرد.

ویژگی های مهم انواع سنگ ساختمانی چیست؟

از جمله مهمترین ویژگی های سنگ نمای ساختمان می توان به مواردی همچون چسبندگی بالا، مقاومت در برابر عوامل جوی، جذب آب پایین، استحکام بالا در برابر مواد اسیدی و اشعه خورشید اشاره کرد.

0 0 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برترین گروه های محصولی مانامستر

جدیدترین مقالات مانامستر

در این مطلب از مجله مانامستر در مورد وال پست دیوار هبلکس، اهمیت و کاربرد آن صحبت می‌کنیم تا بتوانید خرید اینترنتی بلوک هبلکس را با دقت بالایی انجام دهید.
گروه کارشناسان مجله ساختمانی مانامستر در این مقاله با ارائه‌ی مطالب مفید و کاربردی با عنوان راهنمای خرید انواع لوله و اتصالات ساختمانی شما را با معیارهای مهم و اساسی در هنگام خرید لوله و اتصالات آشنا می‌سازد.
با توجه به کاربرد و اهمیت لعاب در ساخت و پخت کاشی و سرامیک در ادامه این مطلب از مجله تولید و پخش مصالح ساختمانی به بررسی صفر تا صد ویژگی، مزایا، موارد استفاده و طرز تهیه لعاب کاشی می‌پردازیم.

تماس با ماناتایل

یکی از روش های زیر را برای ارتباط با ماناتایل انتخاب کنید.