آجر سفید و طوسی بتنی با 25درصد تخفیف
لوله پولیکا و پروپیلن با 30درصد تخفیف
سنگ عباس آباد با 30درصد تخفیف
پرچم ایران
جستجو

پرسلان چیست و چه تفاوتی با کاشی و سرامیک معمولی دارد؟

کاشی و سرامیک پرسلان چیست
پرسلان چیست؟ کاشی و سرامیک پرسلان چیست؟ معنی پرسلان چیست؟ اینها سوال هایی هستند که ممکن است هنگام خرید کاشی و سرامیک با آن مواجه شوید. شاید در نظر خیلی از افراد اصطلاحات پرسلان و سرامیک به یک معنا باشد و حتی به اشتباه فکر کنند که این دو یک محصول هستند.

فهرست مطالب

پرسلان چیست؟ کاشی و سرامیک پرسلان چیست؟ معنی پرسلان چیست؟ اینها سوال هایی هستند که ممکن است هنگام خرید کاشی و سرامیک با آن مواجه شوید.

شاید در نظر خیلی از افراد اصطلاحات پرسلان و سرامیک به یک معنا باشد و حتی به اشتباه فکر کنند که این دو یک محصول هستند. البته این مسئله قابل درک است زیرا سرامیک و پرسلان برای کاربردهای یکسانی استفاده می‌شوند، به روشی مشابه نصب می‌شوند و تا حد زیادی دارای مزایا و معایب مشابهی با مواد کفپوش یا سطح دیوار هستند.

کاشی‌های پرسلان بخشی از دسته کاشی‌های بزرگ‌تر هستند که می‌توان آن را به طور کلی به عنوان سرامیک معرفی کرد.دسته‌ای که شامل تمام کاشی‌های سفت و سختی است که از خاک رس طبیعی شکل گرفته و در اثر حرارت سخت شده‌اند.

با این حال، در صنعت کاشی مدرن، کاشی و سرامیک پرسلان دسته‌بندی خاص خود را اشغال می‌کنند زیرا دارای مشخصات خاصی هستند.

چند مدل کاشی و سرامیک پرسلان

پرسلان چیست و چه تفاوتی با کاشی و سرامیک معمولی دارد؟

خیلی از افراد واقعا نمی دانند که پرسلان چیست. کلمه پرسلان از کلمه Porcellana گرفته شده است که نام ایتالیایی نوعی صدف شبیه چینی است. پرسلان نوعی ماده است که در گروه سرامیک ها قرار می گیرد. این ماده در دمای 1200-1500 درجه سانتیگراد پخته می شود.

پرسلان یک ماده سخت ساخته شده از خاک رس می باشد که در درجه اول از کانی کائولینیت تشکیل شده است. از آن برای ساخت اشیاء هنری و طیف وسیعی از لوازم خانگی روزمره مانند ظروف، کاشی و سرامیک استفاده می گردد. محصولات از جنس پرسلان برای رنگ آمیزی با لعاب های خاص محبوب هستند.

از نظر تاریخی، پرسلان ماده معمولی نبوده است که برای کاشی و سرامیک از آن استفاده شود. اولین کاشی های پرسلان در چین ساخته شد که نمونه های آن در برجی در نانجینگ مربوط به قرن پانزدهم یافت می شود (اکنون تا حد زیادی تخریب شده است).

اگرچه تعاریف مختلفی برای معرفی اینکه پرسلان چیست، وجود دارد، اما پرسلان به طور کلی در 3 دسته مختلف مورد بررسی قرار می گیرد. این سه دسته عبارت‌اند از:

 • پرسلان سخت
 • پرسلان نرم
 • پرسلان چینی

این سه نوع از مواد اولیه متفاوتی تشکیل شده اند و شرایط پخت آن ها نیز متفاوت است. در نتیجه این تفاوت های اساسی، آن‌ها از یکدیگر جدا می شوند و می توانند برای اهداف بسیار متفاوت استفاده شوند. به عنوان مثال، پرسلان نرم با موادی مانند کوارتز و فلدسپات و در دمای پخت پایین از هم پاشیده می شود.

کاشی و سرامیک پرسلان

پرسلان چگونه ساخته می شود؟

پرسلان چیست و چگونه ساخته می شود؟ تولید پرسلان فرآیند بسیار دشواری است. در تولید پرسلان، از ماده جامدی که عمدتا از مخلوط ماسه و خاک مخصوص به دست می‌آید، گل حاصل می‌شود. این ماده با ماشین های فرز مخصوص فرآوری می شود و شکل می گیرد.

سپس محصولات با حرارت دادن خشک می شوند. سپس فرآیند پخت شروع می شود. این فرآیند برای افزایش طول عمر محصولات و افزایش دوام آنها بسیار مهم است. از فرآیند پخت برای به دست آوردن رنگ ها و نقش های مورد نظر استفاده می شود. پس از فرآیند نهایی بعد از رنگ آمیزی و پرداخت محصولات پرسلان تولید می شود.

فرآیند پخت پرسلان

منظور از سرامیک پرسلان چیست؟

اگر نمی دانید که سرامیک پرسلان چیست باید بگوییم که سرامیک پرسلان نوع جدیدی از سرامیک است. این سرامیک از خاک رس ریزتر و متراکم تر ساخته شده و در دماهای بالاتر پخته می شود.

این نوع محصول نسبت به انواع دیگر سرامیک سخت‌تر بوده و در برابر خراش و لکه مقاوم‌تر و بادوام‌تر است. امروزه پرسلان به یک گزینه محبوب برای کفپوش تبدیل شده است.

خاک پرسلان چیست؟

خاک پرسلان ترکیبی از خاک رس، فلدسپات یا گرانیت است که در اثر فشار و حرارت زیاد متراکم می شود و در نهایت به صورت سرامیک تولید می گردد. استحکام و دوام بالای پرسلان باعث شده تا امروزه در بسیاری از ساختمان ها از آن استفاده شود.

خاک پرسلان چیست

تفاوت کاشی سرامیک و پرسلان چیست؟

هم کاشی سرامیکی و هم کاشی از جنس پرسلان به طور مشابه از خاک رس ساخته می شوند، اما آنچه واقعاً آنها را از هم جدا می کند چگالی و دوام آنها است. کاشی های پرسلان در دماهای بالاتر برای مدت طولانی تری نسبت به سرامیک پخته می شوند که باعث می شود بادوام تر و متراکم تر شوند. این کار باعث می شود این محصولات عملا در برابر آب مقاوم باشند.

کاشی های سرامیکی ظریف تر و کمتر متخلخل هستند، به این معنی که می توانند به راحتی آب را جذب کنند. در زیر دیگر تفاوت های مهم این دو نوع کاشی بیان شده است.

تفاوت کاشی و سرامیک پرسلان

1- ظاهر پرسلان در مقابل سرامیک

یکی دیگر از تفاوت های مهم بین پرسلان و سرامیک در ظاهر این دو محصول می باشد. با پیشرفت تکنولوژی هر دو این محصولات قابل تولید در رنگ و طرح های مختلف هستند. تمام بدنه و سطح کاشی و سرامیک پرسلان دارای رنگ و طرح است. بنابراین اگر به صورت اتفاقی بشکند و یا ترک بردارد مشکل آن زیاد مشخص نخواهد شد.

در مقابل طرح و رنگ کاشی سرامیک فقط روی سطح بیرونی آن چاپ می شود. سپس روی طرح آن لعاب داده می شود. بنابراین اگر این کاشی ها شکسته شوند، بیشتر به چشم می آیند زیرا بدنه کاشی رنگ متفاوتی با سطح دارد.

2- قیمت کاشی پرسلان در مقابل سرامیک

در حالی که سرامیک و پرسلان هر دو نسبت به اکثر گزینه های کفپوش و دیوارپوش ارزانتر هستند، تفاوت قیمت کاشی پرسلان به دلیل تفاوت چگالی آنها است. لذا محصولات پرسلان قیمت بیشتری در مقابل کاشی های سرامیکی دارند.

خرید کاشی و سزامیک پرسلان

مشاهده و خرید آنلاین انواع کاشی پرسلان از

مانا مستر

3- کاربردهای پرسلان در مقابل سرامیک

کاشی های سرامیکی از آنجایی که ظریف تر هستند، برای مناطقی که تردد بیش از حد ندارند عالی می باشند. این نوع کاشی ها به خاطر تنوع رنگ و گزینه های طراحی موجود، برای دیوارها و دیوار بین کابینت آشپزخانه عالی هستند.

کاشی‌های پرسلان معمولا بادوام‌تر هستند، بنابراین برای استفاده در دیوارهای خارجی یا حتی به عنوان کفپوش (هم در داخل و هم در خارج از خانه) عالی هستند.

کاربردهای پرسلان در مقابل سرامیک

4- سختی سطح پرسلان

سرامیک پرسلان دارای سطح سخت‌تری هستند. اگر بخواهید برشی از سرامیک را سوراخ کنید، سرامیک پرسلان با مقاومت بیشتری مواجه خواهد شد. این تفاوت در سختی به سادگی قابل تشخیص است.

5-جذب آب بیشتر در سرامیک های پرسلان

سرامیک‌ های پرسلان جذب آب کمتری دارند. برای تست این ویژگی، یک قطره آب را در کنار سرامیک قرار دهید. اگر سرامیک معمولی باشد، آب به سرعت درون آن جذب می ‌شود و به سرامیک نفوذ می‌کند. اما در سرامیک پرسلان، آب بر روی سطح باقی می ‌ماند یا بسیار کند جذب می ‌شود.

مزایا و معایب سرامیک پرسلان چیست؟

سرامیک پرسلان یکی از پرطرفدارترین محصولات جدید در صنعت کف سازی است و دارای مزایای زیادی است که آن را برای صاحبان خانه و حتی برای استفاده تجاری مطلوب می‌کند.

با این حال، برای همه جا مناسب نیست، و دارای معایبی است که باید هنگام انتخاب سرامیک متناسب با محیط در نظر گرفته شود. در ادامه به مزایا و معایب کاشی پرسلان می پردازیم.

مزایای پرسلان

 • استحکام و دوام بالا در برابر مواد اسیدی و قلیایی
 • ضد آب
 • ضد لک و ضد باکتری
 • تنوع طرح و رنگ
 • ضد یخ زدگی و قابلیت نصب در فضای باز
 • مقاومت بسیار بالا در برابر سایش و رطوبت
 • شستشوی آسان
 • مناسب برای نصب در محیط‌های پر رفت و آمد
 • حفظ ظاهر و رنگ در برابر عوامل بیرونی و نور خورشید
 • مقاومت بالا در برابر آتش و حرارت

معایب کاشی پرسلان چیست؟

 • ترک خوردگی در لبه ها
 • قیمت بالاتر نیسبت به سرامیک
 • هزینه بالای نصب
 • برخورداری از وزن بیشتر نسب به کاشی سرامیک
 • فرآیند نصب و برشکاری دشوار به دلیل سختی زیاد آن

کاربرد سرامیک پرسلان چیست؟

سرامیک های پرسلان برای استفاده در موقعیت های مختلف مناسب هستند. پرسلان قوی و بادوام است و به آن اجازه می دهد به عنوان کفپوش یا پوشش دیوار استفاده شود. برخی از محبوب ترین کاربردهای این نوع سرامیک در زیر ذکر شده است.

کاربرد سرامیک پرسلان
 • آشپزخانه
  کاشی و سرامیک پرسلان کاملا برای آشپزخانه گزینه مناسبی هستند. کاشی های آشپزخانه پرسلان به راحتی تمیز می شوند و نیاز به نگهداری بسیار کمی دارند . همین ویژگی هاست که کاشی های دیواری و کف پرسلان را برای آشپزخانه مناسب می کند.
 • حمام
  کاشی و سرامیک حمام پرسلان چیست؟ اکثر مردم استفاده از کاشی های پرسلان را در حمام خود انتخاب می کنند زیرا این کاشی برای شرایط مرطوب ایده آل است. این متریال به دلیل سختی، دوام بالاو خاصیت ضد لک کاملا برای این محیط مناسب است. یکی دیگر از مزایای آن برای حمام این است که ضد آب است که کاملا آن را برای حمام مناسب می کند.
 • اتاق نشیمن
  کاشی و سرامیک پرسلان به دلیل دوام و نگهداری کم گزینه مناسبی برای استفاده در اتاق نشیمن است. سرامیک های پرسلان در رنگ‌ها، پوشش‌ها و طرح‌های متنوعی عرضه می‌شوند که می‌توانند با هر سبک دکوراسیون منزل یا طرح رنگی استفاده شوند.
 • راهروها
  اکثر صاحب خانه ها از کاشی و سرامیک پرسلان در راهروها به دلیل دوام و طرح های زیبا استفاده می کنند، بهتر است رنگ هایی را انتخاب کنید که روشن هم باشند. این متریال یک انتخاب عالی برای راهرو است زیرا بسیار بادوام بوده و نیازی به نگهداری مداوم ندارد. پرسلان در برابر آب و لکه مقاوم است و به راحتی تمیز می شود و ظاهری عالی برای سال های طولانی خواهد داشت.
کاربرد سرامیک پرسلان

تفاوت سرامیک پرسلان و خاک سفید

تفاوت خاک سفید با پرسلان چیست؟ هر دو از مواد طبیعی برگرفته از زمین ساخته شده اند. خاک سفید یا کائولن با نام خاک رس سفید نیز معروف است. این ماده طبیعی یک خاک رس نرم می باشد که برای قرن ها در چین برای تولید محصولات پرسلان کاربرد داشته است. از طرفی پرسلان عمدتا از خاک رس، فلدسپات و کوارتز تشکیل شده‌است.

انواع سرامیک پرسلان

دو نوع سرامیک پرسلان وجود دارد:

 • سرامیک های پرسلان لعاب دار
 • سرامیک های پرسلان بدون لعاب

سرامیک پرسلان لعاب دار

سرامیک های پرسلان لعابدار رایج ترین نوع کاشی پرسلان هستند. معمولا لعاب کاری فرآیندی است که در آن یک پوشش یا لعاب بر روی اقلام سرامیکی اعمال می شود. این لعاب به صورت سرب شیشه ای و گاهی اوقات اکسیدهای رنگی است که سطحی مات ایجاد می کنند.

سرامیک پرسلان لعابدار در رنگ‌ها، شکل‌ها و اندازه‌های بسیار متنوعی موجود می‌باشند که می‌توان آن‌ها را روی دیوار، کف یا هر سطح صاف دیگری بدون نگرانی از ترک خوردگی نصب کرد. تنها نقطه ضعف آن این است که این نوع سرامیک پرسلان در برابر تغییرات شدید گرما و سرما حساس است و قرار گرفتن مکرر در معرض آنها می تواند باعث ترک خوردن آنها شود.

سرامیک پرسلان بدون لعاب

همانطور که از نام آن پیداست، این نوع سرامیک پرسلان لعاب دار نیست. سرامیک های بدون لعاب بیشتر برای مقاصد بیرونی به دلیل ضد آب بودن مورد استفاده قرار می گیرند و می توانند تغییرات شدید گرما یا سرما و همچنین اشعه های UV شدید را بدون آسیب تحمل کنند. آنها با سطحی ناهموار عرضه می شوند که در آن کثیفی به راحتی گیر نمی کند و به راحتی تمیز می شود.

اسلب پرسلان چیست؟

آیا می دانید اسلب پرسلان چیست و چه تفاوتی با کاشی و سرامیک پرسلان دارد؟ اسلب پرسلان یک صفحه سرامیکی با پخت بالا است که بسیار شبیه سرامیک پرسلان است.

در تولید اسلب پرسلان از فناوری جوهر افشان استفاده می شود که قادر به چاپ طرح های پرطرفداری همچون طرح سنگ و چوب است. مزیت اسلب پرسلان این است که سطحی مقاوم در برابر خراش دارد و در برابر مواد شیمیایی غیر قابل نفوذ است.

اسلب پرسلان

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم تفاوت های پرسلان و سرامیک را به شما بگوییم. اگرچه هر دو محصولی هستند که اغلب در زندگی روزمره با آنها مواجه می شویم، اما اغلب با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند. بنابراین، درک تفاوت بین این دو شما را قادر می سازد تا این محصولات را برای اهداف درست انتخاب کنید.

اگر می خواهید در مورد سرامیک بیشتر بدانید می توانید سایر مقاله های مجله مانامستر را مطالعه نمایید و اطلاعات دقیقی کسب کنید.

علاوه بر این، با بررسی کاتالوگ محصولات مانامستر، می توانید با طیف محصولات فعلی آشنا شده و برای خرید انواع کاشی و سرامیک مطابق با سلیقه خود به صورت آنلاین اقدام کنید. لطفا با درج نظرات و پیشنهادات خود سایر خریداران را راهنمایی فرمایید.

سوالات متداول

کاشی پرسلان برای چه چیزی بهتر است؟

دوام کاشی‌های پرسلان آن‌ها را برای مکان‌های پرتردد مناسب می‌کند، زیرا در برابر خط و خش مقاوم هستند. بنابراین این محصول برای راهرو یا آشپزخانه یا در یک فضای تجاری بهترین گزینه است.

معایب کاشی و سرامیک پرسلان چیست؟

کاشی های پرسلان به دلیل بادوام بودن، برش یا سوراخ کردن آنها سخت است. آنها به ابزارهای خاص و قوی تری نیاز دارند تا به هر شکل دلخواه بریده شوند. تثبیت آنها بر روی ملاط سخت تر است، آنها به فشار اضافی نیاز دارند تا در جای خود قرار گیرند.

0 0 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برترین گروه های محصولی مانامستر

جدیدترین مقالات مانامستر

مجله مصالح ساختمانی مانامستر، در این مقاله راهنمایی جامع برای مقایسه تفاوت لوله PVC و UPVC ارائه می دهد. با بررسی دقیق مزایا، معایب و کاربردهای هر نوع، به شما کمک می کنیم تا انتخابی آگاهانه و متناسب با نیازهایتان داشته‌باشید.
در این مقاله از مجله مصالح ساختمانی مانامستر، قصد داریم به طور کامل به این سوال بپردازیم که برای سقف سفال بهتر است یا یونولیت یا بلوک هبلکس؟
در این مقاله از مجله مانامستر، به بررسی تفاوت سنگ و سرامیک از نظر مواد تشکیل دهنده، مقاومت و دوام، شرایط نگهداری و قیمت هرکدام می‌پردازیم.

تماس با ماناتایل

یکی از روش های زیر را برای ارتباط با ماناتایل انتخاب کنید.