آجر سفید و طوسی بتنی با 25درصد تخفیف
لوله پولیکا و پروپیلن با 30درصد تخفیف
سنگ عباس آباد با 30درصد تخفیف
پرچم ایران
جستجو

برای کف حیاط سرامیک بهتر است یا موزاییک؟

برای کف حیاط سرامیک بهتر است یا موزاییک؟ - مانامستر
سرامیک بهتر است یا موزاییک؟ این پرسش بارها و در موقعیت‌های مختلف مطرح شده و نیاز افراد به یک پوشش ایمن، بادوام و مقرون‌به‌صرفه را به‌ویژه برای پوشش کف حیاط یادآور می‌شود. برای رسیدن به پاسخ این پرسش، لازم است ابتدا اطلاعات خود را در زمینه این دو محصول تکمیل نموده، سپس شیوه تولید و مزایا و معایب هر یک را بررسی نماییم. به این ترتیب خواهیم توانست انتخابی بهینه را در این مورد رقم زده و سرامیک یا موزاییک را به تناسب و در موارد لازم و مفید، برای پوشش کف حیاط مورد استفاده قرار دهیم.

فهرست مطالب

خرید سرامیک بهتر است یا موزاییک؟ این پرسش بارها و در موقعیت‌های مختلف مطرح شده و نیاز افراد به یک پوشش ایمن، بادوام و مقرون‌به‌صرفه را به‌ویژه برای پوشش کف حیاط یادآور می‌شود.

برای رسیدن به پاسخ این پرسش، لازم است ابتدا اطلاعات خود را در زمینه این دو محصول تکمیل نموده، سپس شیوه تولید و مزایا و معایب هر یک را بررسی نماییم. به این ترتیب خواهیم توانست انتخابی بهینه را در این مورد رقم زده و سرامیک یا موزاییک را به تناسب و در موارد لازم و مفید، برای پوشش کف حیاط مورد استفاده قرار دهیم.

در نهایت نیز به این پرسش که برای کف حیاط چی خوبه؟ بنابر سلیقه و الزامات کاربردی خود پاسخ گفته و پروسه خرید کفپوش مناسب حیاط را با موفقیت به انجام می‌رسانیم.

استفاده از سرامیک برای کف حیاط - مانامستر

سرامیک بهتر است یا موزاییک؟

پوشش کف حیاط به جهات مختلف اهمیت داشته و هنگام ساخت و تکمیل یک بنا مورد توجه قرار می‌گیرد.

چه از نقطه نظر زیبایی بصری و چه به‌لحاظ سهولت تردد، حیاط از قسمت‌های مهم ساختمان بوده و استفاده از متریال مرغوب، ماندگار و البته زیبا برای آن از اهمیت بالایی برخوردار است. تا جایی که در مواردی با وجود اجرای یکی از این دو نوع پوشش، به‌دلیل الزامات کاربردی یا برای تنوع و تغییر ذائقه نسبت به تغییر پوشش کف حیاط اقدام می‌شود که نشانگر تفاوت‌های موجود بین این دو نوع متریال است.

برای آنکه تصمیمی درست در انتخاب و کاربرد هر یک از این دو نوع مصالح ساختمانی داشته باشیم، لازم است از مزایا و معایب موزاییک و سرامیک آگاهی کافی داشته باشیم.در ادامه به این پرسش می‌پردازیم که برای کف حیاط سرامیک بهتر است یا موزاییک؟

مزایای موزاییک برای کف حیاط کدامند؟

بسیاری از ما کودکی خود را در خانه‌هایی ویلایی با حیاط‌های دلباز گذرانده‌ایم و خاطرات بازی بر روی پوشش موزاییکی کف حیاط برایمان حسی شیرین و نوستالژیک است. موزاییک در آن زمان پوشش غالب این نوع حیاط‌ها بود. نقش و نگار و ترکیب سنگ و سنگریزه‌های رنگین به‌کار رفته در کف حیاط‌های آن زمان هنوز در ذهن و خاطر بسیاری از ما باقی است.

موزاییک با پوششی سخت و ماندگار سال‌ها زیر پای ما احساس امنیت و آرامش به‌وجود آورد و پس از آنکه نوبت به ساخت پارکینگ در حیاط‌ها رسید، نقش موزاییک و کاربردهای آن باز هم پررنگ‌تر شد.

این پرسش که آیا سرامیک برای کف حیاط مناسب است؟ در زمان قدیم کمتر مطرح بود چون نمونه‌های چندانی از سرامیک مناسب برای حیاط در دسترس نبود و اغلب موارد

موجود نیز به‌دلیل نوع ساخت، از استحکام کافی برای این منظور بهره‌مند نبودند. در واقع سرامیک حیاط منزل به شکل امروزی، سال‌ها پس از کاربرد موزاییک رایج شد.

موزاییک کف حیاط - مانامستر

موزاییک چگونه ساخته می‌شود؟

متریال تشکیل دهنده موزاییک یعنی سنگریزه، سیمان، پودرسنگ‌ و آب در شرایط خاصی متراکم و سخت می‌شوند و ترکیب مناسبی برای پوشش کف حیاط ایجاد می‌کنند.

استفاده از قطعات رنگین سنگ و طراحی متنوع موزاییک باعث شده بسیاری آن را به‌عنوان پوشش زیبایی برای حیاط و پارکینگ منزل خود انتخاب کنند.

موزاییک اصولا از دو لایه رویی یا رنگ و زیرین موسوم به نارین تشکیل می‌شود. لایه رویی چنان که گفتیم از ترکیب چند نوع مصالح تشکیل شده و به‌دلیل نوع ساختار خاص خود از استحکام و گیرایش بالایی برخوردار است.

لایه رویی موزاییک شامل نقش رنگ و نما و از ترکیب مشابه با لایه زیرین به استثناء قطعات سنگریزه یعنی سیمان، آب و ماسه تشکیل شده است. نمونه‌های ساده این محصولات با نام موزاییک سیمانی شناخته می‌شوند. این مدل‌ها با استفاده از طرح ساده و شیاری تهیه می‌شوند و فاقد سنگریزه‌ و اجزای تزئینی هستند.

اجرای موزاییک - مانامستر

در عوض دارای سطح اصطکاک خوبی بوده و برای استفاده در معابر عمومی مصارف خوبی دارند. هم‌چنین در مناطق سردسیر و دارای بارش برف و باران که سطوح لغزنده هستند، در پاسخ به این پرسش که ‎موزاییک بهتر است یا سرامیک؟ کاربرد موزاییک شیاری، پیشنهاد خوبی برای محافظت از افراد در برابر سر خوردن و آسیب به‌شمار می‌آید. اما در نمونه‌های غیر شیاری، لغزندگی به‌عنوان یکی از معایب موزاییک برای کف حیاط به‌شمار می‌آید.

در مدل‌های رنگی از انواع سنگریزه استفاده می‌شود که زیبایی و درخشش خاصی دارد. بسته به نوع سنگریزه مصرفی، قیمت این نوع موزاییک‌ها نیز متغیر است. انواع سنگ‌های مرمریت، کریستال یا چینی، سنگ سبز و سیاه و گرانیت برای این موارد کاربرد دارند.

استفاده از انواع سنگریزه چه تاثیری بر ساختار موزاییک دارد؟

با آنکه در نگاه اول کاربرد سنگ‌ در تهیه موزاییک بیشتر بر رنگ و قیمت آن تاثیر دارد، اما با نگاهی عمیق‌تر به این سوال که سرامیک بهتر است یا موزاییک؟ به تفاوت‌های بیشتر موجود بین این تولیدات نیز پی می‌بریم.

برای مثال سنگ‌هایی با ساب‌پذیری بیشتر نظیر کریستال، در صورت استفاده در ساخت موزاییک آن را بسیار مقاوم‌تر نموده و برای پوشش فضاهایی با تردد بیشتر مناسب می‌کند. چنین نمونه‌هایی طبعا برای بخش پارکینگ که رفت و آمد بیشتری در آن صورت می‌گیرد و با سایش توسط لاستیک‌های ماشین روبروست، کاربرد مفیدتری خواهند داشت. گرانیت از این نظر در رتبه دوم قرار دارد و در فضاهایی با سطح اصطکاک کمتر قرار می‌گیرد.

فاکتور دیگر رنگ باختن سنگ در اثر تابش پرتوهای خورشید یا استفاده از مواد شیمیایی است که بر رنگ کلی موزاییک نیز اثر می‌کند.

به این منظور علاوه بر کاربرد متریال مرغوب در تهیه پوشش کف حیاط، در مواردی از یک لایه محافظ سیلر نیز برای جلوگیری از لک شدن و کمرنگ‌ شدن سنگ‌ها استفاده می‌شود.

استفاده از سنگریزه در انتخاب موزاییک - مانامستر

این مزایا در کنار استحکام بالا و زیبایی موزاییک به‌ویژه در نمونه‌های دارای سنگریزه، بسیاری را مشتاق کاربرد آن در پوشش کف حیاط نموده است و نظر آنها را در مورد اینکه سرامیک بهتر است یا موزاییک؟ به سمت موزاییک گرایش می‌دهد!

فشردگی بالای بافت در موزاییک و مقاومت آن در برابر انقباض و انبساط نیز موضوع دیگری است که نفوذناپذیری آن در برابر آب و رطوبت و به‌دنبال آن طول عمر بیشتر برای این محصول را ایجاد کرده و از دلایل مهم در محبوبیت آن به‌شمار می‌آید.

هم‌چنین شستشوی آسان و نصب و اجرای ساده و سریع موزاییک نیز، به‌عنوان بخشی از مزایای کاربردی آن محسوب شده و این محصول را به گزینه‌ای مناسب برای پوشش کف حیاط و پارکینگ تبدیل نموده است.

با وجود تمام مزایای بیان شده برای موزاییک و مصارف آن، سرامیک نیز در این میان طرفداران خاص خود را دارد.اما همواره این پرسش مطرح است که در نهایت برای پوشش حیاط، سرامیک بهتر است یا موزاییک؟

آشنایی با سرامیک و مزایای کاربردی آن

سرامیک یا ceramics نیز مانند موزاییک از شهرت بالایی در میان مصالح متنوع ساختمانی برخوردار است و به‌ویژه در بخش پوشش کف و دیوارها با اقبال بالایی از طرف کاربران روبروست.

این ماده معدنی و جامد غیر فلزی بیشتر بر پایه ترکیب خاک رس و موادی از قبیل کائولینیت، اکسید آلومینیوم، اکسید نیترید، کاربید تنگستن و کاربید سیلیکون و برید تهیه می‌شود. نسبت ترکیب این مواد با یکدیگر و مراحل پخت و عمل‌آوری سرامیک، بر درجه کیفی محصول و قیمت آن موثر است و در انتخاب سرامیک و دادن پاسخ مثبت به آن در این نظرخواهی که سرامیک بهتر است یا موزاییک؟ بسیار موثر است.

اگر قصد استفاده از سرامیک مناسب حیاط را داریم، لازم است به نوع، شیوه تهیه و البته قیمت آن توجه کامل داشته باشیم.

سرامیک مناسب حیاط - مانامستر

سرامیک چگونه پخته و لعاب داده می‌شود؟

مراحل ساخت سرامیک یا سفال‌های مسطح شامل شکل‌گیری، صاف و صیقلی شدن و سپس پخت و در نهایت لعاب‌گیری است. این پروسه بسیار جذاب بوده و به تولید سرامیک‌هایی با تنوع بالای رنگ و درخشش و زیبایی فوق‌العاده منتهی می‌شود.

حرارت دادن اولیه سرامیک و تولید محصولاتی موسوم به بیسکو منجر به سوزاندن مواد فرار در این محصول شده و در مراحل بعد و حرارت دادن دوم و سوم، لعاب دادن صورت می‌گیرد.

این محصول در مدل‌های متنوع تولید شده و در موارد و موقعیت‌های مختلفی نیز کاربرد دارد. بسته به درجه کیفی این محصولات کاربردهای آنها متفاوت است.

مراحل ساخت سرامیک - مانامستر

مقاومت سرامیک در برابر سرما و گرما چگونه است؟

پوشش سرامیک برای کف و کاشی دیوار ترکیبی همگون تهیه شده و مقاومت و دوام بالایی در برابر سرما و گرما دارد. انواع سرامیک با دارا بودن پوشش لعابی‌ زیبا و متنوع بسیاری را جذب و در سال‌های اخیر به پوشش غالب در فضاهای مختلف منزل تبدیل شده است. البته باید در نظر داشت حوزه کاربرد سرامیک علاوه بر حیاط و پوشش کف و دیوارهای آن، به سایر نقاط به‌ویژه مکان‌هایی با الزامات بهداشتی نظیر حمام و سرویس‌ بهداشتی نیز گسترش یافته است.

علاوه بر این موارد از انواع سرامیک با نقوش و رنگ‌های مختلف و متنوع در دیواره استخر نیز استفاده می‌شود.

در مقایسه با موزاییک، کاربرد سرامیک نوعی حالت هنری نیز دارد و برای حیاط‌هایی با جلوه‌های زیبا و محوطه‌سازی شده از جذابیت بالایی برخوردار است.

مقاومت بالای سرامیک در برابر تنش حرارتی و به‌ویژه دوام بالای آن در مقابل حرارت یکی از مهم‌ترین مزایای سرامیک برای کف حیاط بوده و آن را برای پوشش حیاط در مناطق گرمسیر به انتخاب اول تبدیل نموده است.

در مقابل همه مزایایی که از سرامیک و کاربرد آن در حیاط و دیگر بخش‌های ساختمان گفتیم، لازم است به نقاط ضعف و معایب سرامیک برای کف حیاط اشاره داشته باشیم.

مقاومت بالای سرامیک - مانامستر

آیا سرامیک ویژگی‌های لازم برای کف حیاط را داراست؟

سرامیک کف حیاط از آن جهت که محل عبور و مرور افراد است، نیاز به سطحی با اصطکاک لازم دارد که در سرامیک آن را سراغ نداریم. به‌علاوه سطح درخشان و براق سرامیک به‌دلیل بازتابش نور در فضای حیاط می‌تواند برای چشم‌ انسان آزار دهنده باشد. هر دو این ویژگی‌ها در فضای پارکینگ نیز از معایب سرامیک به‌شمار می‌آیند.

سرامیک‌های غیرتخصصی از نظر ترک خوردن محصول چندان مناسبی برای پوشش حیاط به‌شمار نمی‌آیند. اما تولید سرامیک پرسلان کف حیاط که به‌طور اختصاصی برای این منظور تهیه می‌شود این معادلات را بر هم زده و محصولی خاص، متفاوت و پرطرفدار را به بازار مصالح پوششی ساختمانی ارائه می‌کند.

استفاده از سرامیک برای کف حیاط - مانامستر

سخن آخر

کاربرد هر یک از دو نوع مصالح ساختمانی موزاییک و سرامیک در حیاط، چه‌ به‌عنوان پوشش کف و چه در نقش پوشش دیوارها طرفداران زیادی دارد. هر گروه از این افراد در پاسخ به این سوال که سرامیک بهتر است یا موزاییک؟ دلایل خاص خود را ارائه می‌کنند.

اما در نهایت می‌توان گفت هر دو محصول دارای مزایا و معایبی هستند و انتخاب آنها بیش از هر مورد دیگر به سلیقه و الزامات کاربردی افراد بستگی دارد.

در پایان پیشنهاد می‌کنیم برای انتخاب نهایی و خرید هر یک از این محصولات کاشی و سرامیک ، ضمن مراجعه به سایت مانامستر، از خدمات مشاوره در این زمینه نیز بهره‌مند شوید. هممچنین برای مطالعه مطالب بیشتر در زمینه کاشی و سرامیک می توانید به مجله مانامستر مراجعه کنید.

منبع:

nl.pinterest , marblecompany , britishceramictile

0 0 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
19 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تابنده

سلام. ممنون از اطلاعات کاملتون. در قدیم من یادمه حتی کف اتاق ها هم موزاییک میشد ولی الان سرامیک میشه.

زارع

در ابتدای مقاله موضوع رو که دیدم گفتم مسلما موزاییک بهتره ولی درآخر که در مورد سرامیک های پرسلان گفتید، متوجه شدم گزینه ی خوبی هست.ممنون

ناصری

این خیلی خوبه که سرامیک برای مناطق گرم مناسب هست به نظر من انتخاب سنگ خیلی برای یزد مناسب نباشه چون سرما رو بیشتر منتقل میکنه

دانایی

موزائیک هایی که با قطعات رنگین سنگ درست شدن قشنگ هستند و حس خوبی دارن.

ناظمیان

سلام. خیلی ممنون از مطالب خیلی خوبتون. خیلی خوب هست که بدونیم که سرامیک و موزائیک اطرافمون که داریم استفاده میکنیم از چه موادی تشکیل شده و چطور تولید میشه.ممنون

شاکری

من فکر میکنم برای پارکینگ ها استفاده از سرامیک مناسب باشه ولی برای حیاط مخصوصا که بهرحال حالت لغزندگی داره همون موزائیک مناسب تر باشه

نسترن امیدی
پاسخ به  شاکری

دوست عزیز ممنون از به اشتراک گذاری نظرتون در مجله مانامستر.ولی در حال حاضر سرامیک های پرسلان دارای مقاومت بیشتری برای استفاده در حیاط دارند و شما می توانید در طرح های مختلف مانند کاشی و سرامیک طرح سنگ و موزائیک با خیال راحت استفاده کنید.

نازی

موزائیکهایی که دارای برجستگی هست برای نظافت حیاط مشکل تره ولی دوام بیشتری داره

نسترن امیدی
پاسخ به  نازی

ممنون از به اشتراک گذاری نظرتون در مجله مانامستر. برای خرید انواع سرامیک طرح سنگ و طرح موزائیک از مانامستر می توانید درخواست خود را ثبت نمایید تا کارشناسان در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

ذوالفقاری

من سرامیک رو برای دیوار بالکن و حیاط خلوتم استفاده کردم و خیلی راضی هستم. خیلی راحت تمیز میشه و میشه با دستمال و تی تمیز کرد.

نسترن امیدی
پاسخ به  ذوالفقاری

ممنون از به اشتراک گداری تجربه و نظرتون در مجله مانامستر!

تفتی

مطالب خیلی خوبی بود و کار را برای انتخاب برای خرید مصالح خانه ام راحت کرد. ممنون

نسترن امیدی
پاسخ به  تفتی

ممنون از به اشتراک گداری نظرتون در مجله مانامستر! در صورتی که این مقاله برای شما مفید بود برای دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید!

نسترن امیدی

بله دوست عزیز! می تونید انواع کاشی طرح موزاییک را در ماناتایل مشاهده و خرید نمایید .

برترین گروه های محصولی مانامستر

جدیدترین مقالات مانامستر

مجله مصالح ساختمانی مانامستر در این مقاله پس از معرفی اینکه سنگ بازالت چیست، شما را با مزایا، معایب و کاربردهای متفاوت آن آشنا می‌سازد.
بیسکویت کاشی، در واقع بدنه‌ی اولیه و پخته‌شده‌ی کاشی، پیش از لعاب و رنگ نهایی است که نقشی اساسی در زیبایی و کیفیت نهایی کاشی ایفا می‌کند.
سرامیک اسلب چیست؟ سرامیک اسلب نوعی سرامیک با ابعاد بزرگ است که به صورت تخته‌ای و ورقه‌ای تولید می‌شود و می‌تواند مساحت زیادی را پوشش دهد.

تماس با ماناتایل

یکی از روش های زیر را برای ارتباط با ماناتایل انتخاب کنید.