آجر سفید و طوسی بتنی با 25درصد تخفیف
لوله پولیکا و پروپیلن با 30درصد تخفیف
سنگ عباس آباد با 30درصد تخفیف
پرچم ایران
جستجو

راهنمای خرید انواع لوله و اتصالات ساختمانی: نکاتی که در هنگام خرید باید بدانیم

راهنمای خرید انواع لوله و اتصالات ساختمانی: نکاتی که در هنگام خرید باید بدانیم
گروه کارشناسان مجله ساختمانی مانامستر در این مقاله با ارائه‌ی مطالب مفید و کاربردی با عنوان راهنمای خرید انواع لوله و اتصالات ساختمانی شما را با معیارهای مهم و اساسی در هنگام خرید لوله و اتصالات آشنا می‌سازد.

فهرست مطالب

لوله‌ها در انواع مختلف پلاستیکی، فلزی، پلیمری، سیمانی، بتنی و PVC تولید می‌شوند که هر کدام کاربردهای متفاوتی دارند. لوله‌ و اتصالات ساختمانی نیز همانطور که از نامشان مشخص است در انواع ساختمان‌های مسکونی، تجاری، تفریحی و… کاربرد دارند . اما انتخاب نوع لوله و اتصالات یکی از مسائل مهم در صنعت ساختمان سازی است که به جهت حفظ امنیت جانی برای ساکنین ساختمان به طور ویژه باید مورد توجه قرار بگیرد.

گروه کارشناسان مجله مصالح ساختمانی مانامستر در این مقاله با ارائه‌ی مطالب مفید و کاربردی با عنوان راهنمای خرید لوله و اتصالات ساختمانی شما را با معیارهای مهم و اساسی در هنگام خرید لوله و اتصالات آشنا می‌سازد. عدم شناخت انواع لوله و اتصالات و نداشتن آگاهی از پارامترهای مهم در هنگام خرید تجهیزات ساختمانی با کیفیت، خسارت‌ها و ضررهای مالی سنگینی را برای سازندگان و فعالان صنعت ساختمان به همراه خواهد داشت.

لوله چیست؟

لوله‌ یک استوانه‌ی تو خالی است که با جنس‌های مختلف مانند آلیاژ، سرامیک، فایبرگلاس، بتن، پلیمر و پلاستیک تولید می‌شود. انواع مختلف لوله برای انتقال جریان سیال در صنایع، نیروگاه‌ها، شبکه آب و فاضلاب و تاسیسات ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. دو پارامتر قطر خارجی و ضخامت دیواره در کنار جنس لوله مهم هستند و کابرد لوله‌ها بر اساس این سه مشخصه تعیین می‌گردد.

کاربرد لوله در ساختمان

لوله‎‌ها در ساختمان اغلب برای انتقال مایعات مانند آب آشامیدنی و یا مواد پسماند مانند فاضلاب مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما یکی دیگر از کاربردهای لوله‌ها در ساختمان انتقال گاز است که جنس لوله‌های به کار رفته با توجه به سیالی که انتقال می‌دهند متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال لوله‌های پلی پروپیلن برای انتقال مایعات مناسب هستند.

بیشتر بخوانید: ویژگی‌ها و کاربردهای لوله پلی پروپیلن چیست؟

انواع لوله و اتصالات ساختمانی

انواع لوله و اتصالات ساختمانی

انواع لوله و اتصالات در ساختمان‌های مختلف مسکونی، تفریحی، تجاری، اداری . صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند که در دو دسته‌ بندی کلی قرار می‌گیرند:

 • لوله‌های فلزی شامل انواع لوله‌های فولادی، لوله‌های گالوانیزه، لوله‌های چدنی، لوله‌های مسی، لوله‌های آلومینیومی و لوله‌های سربی
 • لوله‌های غیر فلزی شامل لوله‌های سیمانی، لوله پلاستیکی، لوله پلیکا از نوع PVC، لوله پلی اتیلن، لوله پلی بوتیلن و لوله پلی پروپیلن PP

همچنین انواع اتصالات شامل اتصالات مغزی، مهره‌ی ماسوره، درپوش لوله، بوشن‌ها، انواع فلنج، واشرها، سه راهی‌ها، چهار راهی‌ها، سیفون‌ها و اتصالات زانویی می‌باشد.

بیشتر بخوانید: دقیق‌ترین لیست مصالح ساختمانی با دسته‌بندی‌های مختلف

انواع لوله و اتصالات پلیکا

لوله پلیکا یا UPVC علاوه بر محبوبیت در صنایع مختلف، از پرکاربردترین لوله‌ها برای انتقال سیالات در ساختمان و پوشاندن کابل‌های برق است. انواع اتصالات پلیکا نیز در لوله کشی ساختمان برای اتصال، انشعاب گرفتن، تغییر مسیر و یا مسدود کردن مسیر لوله‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بیشتر بخوانید: لوله پلیکا چیست؟ انواع لوله پلیکا و موارد مصرف

انواع اتصالات لوله پلیکا

 • اتصالات سه راهی پلیکا
 • اتصالات چهار راهی پلیکا
 • اتصالات زانویی پلیکا
 • اتصالات درپوش پلیکا
 • اتصالات تبدیل پلیکا (بوشن)
 • اتصالات رابط انبساطی (موفه)
 • اتصالات فلنج پلیکا

انواع لوله سفید و اتصالات

لوله سفید (لوله پلی‌پروپیلن PP، تک لایه، سبز) لوله‌های سبک و در عین حال مقاومی هستند که جایگزین لوله‌های فولادی و گالوانیزه شده‌اند. کاربرد اصلی این لوله‌ها در انتقال آب سرد و گرم در ساختمان می‌باشد اما در موارد زیر نیز بسیار پرکاربرد هستند:

انواع لوله سفید و اتصالات
 • منابع ذخیره و تصفیه آب
 • آب بهداشتی و قابل شرب
 • انشعابات آب شهری و روستایی
 • لوله کشی آب در ساختمان‌های متفاوت
 • لوله کشی در صنایع دامداری
 • شبکه آب رسانی و آبیاری تحت فشار
 • انتقال فاضلاب‌های صنعتی

اتصالات لوله سفید

 • اتصالات بوشن
 • بست‌ها
 • زانوها
 • اتصالات خم دار
 • سه راهی
 • اتصالات کاربری دیگر

عوامل مهم در خرید لوله و اتصالات

لوله و اتصالات ساختمانی با قیمت‌های متفاوت در بازار موجود هستند که کیفیت‌های متفاوتی نیز دارند. اطلاع از نکات مهم در خرید لوله و اتصالات ساختمانی به شما کمک می‌کند با پرداخت هزینه‌ی کمتر، خرید بهتری داشته باشید.

عدم دقت در خرید و نصب لوله‌های بی‌کیفیت در ساختمان ممکن است به حوادث غیرقابل جبرانی منجر بشود؛ در نتیجه مطالعه‌ی راهنمای خرید لوله و اتصالات ساختمانی و آشنایی با عوامل مهم در هنگام خرید لوله و اتصالات؛ برای سازندگان و مهندسان مشغول در تاسیسات ساختمانی ضروری می‌باشد.

عوامل موثر در انتخاب سایز و ضخامت لوله

ضخامت دیواره لوله یا گوشت لوله، در کنار قطر خارجی لوله دو پارامتر مهمی هستند که باید پیش از خرید لوله توسط افراد متخصص تعیین بشوند. ضخامت لوله به عواملی مانند فرایند ساخت، ماده اولیه مورد استفاده در تولید و پوشش روی لوله بستگی دارد.

قطر خارجی لوله یا NPS یک عدد رند و در واحد اینچ است. یکی از مراحل مهم در راهنمای خرید لوله و اتصالات ساختمانی، انتخاب دقیق سایز لوله و همچنین قطر خارجی لوله مناسب، پیش از خرید می‌باشد.

انتخاب سایز و ضخامت لوله

قیمت لوله و اتصالات

قیمت لوله و اتصالات وارداتی در مقایسه با محصولات تولید داخل بسیار بالاتر است. پس از محاسبه‌ی اندازه و سایز لوله‌های مورد نیاز، با خرید از تولید کنندگان تجهیزات ساختمانی که در داخل کشور فعال هستند می‌توانید در هزینه‌های خود صرفه جویی کنید.

جنس لوله و اتصالات

با گذشت زمان استفاده از لوله‌های فلزی در ساختمان منسوخ شده است. این لوله‌ها با گذشت زمان دچار زنگ زدگی و پوسیدگی می‌شدند و هزینه‌ی زیادی را برای تعمیر به ساکنین ساختمان تحمیل می‌کردند. امروزه به کار بردن لوله‌ و اتصالات با جنس PVC و پلیمری به دلیل مقاومت بالا در برابر رطوبت و طول عمر مفیدی که دارند بسیار متداول است.

بررسی شرایط محل نصب

شرایط محل نصب لوله و اتصالات در هنگام انتخاب جنس آن‌ها بسیار مهم است. اگر قصد داریم لوله‌ها را درون زمین و زیر خاک کار بگذاریم، لوله‌های فلزی به دلیل عدم مقاومت در برابر رطوبت برای ما مناسب نمی‌باشند. همچنین اگر در شرایط خاص؛ فشاری که بر روی لوله‌ها قرار می‌گیرد زیاد است باید از لوله‌هایی که در برابر فشار مقاوم هستند استفاده کنیم.

بررسی شرایط محل نصب

خرید به موقع محصولات

لوله کشی ساختمان، یکی از مراحل ابتدایی در ساخت و ساز به حساب می‌آید و عملیات بعدی مانند سنگ‌کاری، گچ کاری، نماکاری، کاشی کاری و… پس از نصب لوله و تاسیسات انجام می‌شود. خرید به موقع لوله و اتصالات ساختمانی علاوه بر تسریع پروژه، به مدیریت هزینه‌ها نیز کمک می‌کند.

توجه کنید با افزایش ساختمان سازی در فصل بهار و تابستان؛ افزایش قیمت لوله و اتصالات نیز طبیعی است در نتیجه بهتر است خرید تجهیزات ساختمانی خود را در فصل‌های پاییز یا زمستان انجام بدهید.

محاسبه‌ی دقیق مقدار لوله مورد نیاز

اطلاع از مقدار دقیق لوله‌ی مورد نیاز در ساختمان و همچنین میزان انحراف لوله و تغییر مسیر لوله، برای محاسبه‌ی تعداد اتصالاتی که نیاز داریم به دو دلیل بسیار مهم است. با خرید یکجا و عمده‌ی محصول می‌توانیم در هزینه‌های خود صرفه جویی کنیم و علاوه بر آن کیفیت یکدست لوله و اتصالات باعث می‌شود مشکلات ناشی از تفاوت در کیفیت لوله‌ها در ساختمان به حداقل برسد.

لوله مناسب با توجه به نوع کاربری

لوله را برای چه نوع کاربری خریداری می‌کنید؟ برای کاربری‌های متفاوت لوله‌های متفاوت مناسب هستند. به عنوان مثال اگر قصد دارید از لوله‌ها در انتقال فاضلاب، یا آب باران در ناودان استفاده کنید، خرید لوله پلیکا یا پلی اتیلن فاضلابی انتخاب مناسبی خواهد بود.

توجه به علامت استاندارد

علامت استاندارد یک نماد معتبر برای ضمانت کیفیت کالا می‌باشد. در صورتیکه مرغوب بودن تجهیزات ساختمانی و به ویژه لوله و اتصالات برای شما مهم است باید خرید خود را از میان محصولاتی که دارای علامت استاندارد هستند انجام بدهید. به عبارت دیگر این علامت به سازندگان اطمینان خاطر می‌دهد که در فرایند ساخت و تولید این لوله تعداد قابل قبولی از پارامترهای تولید محصول با کیفیت رعایت شده‌است.

ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی محصولات

ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی لوله و اتصالات ساختمانی مانند میزان مقاومت در برابر رطوبت، فشار و ضربه، نور خورشید، حرارت و مواد شیمیایی بر روی طول عمر مفید آن‌ها تاثیرگذار خواهد بود.

انواع لوله و اتصالات در سایز و ضخامت های مختلف

تناسب میان لوله و اتصالات

انتخاب صحیح بست و اتصالات در لوله کشی ساختمان نیز یکی از نکات مهم در خرید لوله و اتصالات می‌باشد. در صورت خرید بست و اتصالات نامناسب، لوله‌های نصب شده در لوله کشی ساختمان نشتی خواهند داشت و یا بر اثر فشار و ضربه‌ جابه‌جا خواهند شد.

پیش از خرید انواع اتصالات لازم است از موارد مهمی مانند فشارهای وارده بر لوله، میزان خوردگی که بر اثر سیال در بست‌ها ایجاد می‌شود و همچنین احتمال وجود ترک یا پوسیدگی در بست‌ها؛ به دقت مورد بررسی قرار گیرد.

برای خرید لوله پلیکا از مانامستر کلیک کنید

لوله پولیکا فاضلابی - مانامستر

خرید از برندهای معتبر

نام برند سازنده لوله و اتصالات ساختمانی یکی از عوامل تاثیرگذار بر روی قیمت آن‌ها می‌باشد. طبیعی است که برندهای معتبر در ازای کیفیت بالاتر، محصولات خود را با قیمت بیشتر به بازار عرضه می‌کنند اما این موضوع با توجه به اهمیت لوله کشی تاسیسات ساختمان برای سازندگان قابل قبول خواهد بود.

برندهای ناشناخته و نامعتبر محصولات نامرغوب خود را با قیمت پایین در اختیار فعالان صنعت ساختمان قرار می‌دهند که با مشکلات پرهزینه‌ای مانند ترکیدگی و شکستگی روبه رو خواهند شد.

انواع لوله‌های آب

انواع مختلف لوله‌های آب شامل لوله‌های تک لایه با جنس پروپیلن، لوله سه لایه و لوله پنج لایه می‌باشد. لوله‌های تک لایه که از جنس پروپیلن ساخته می‌شوند با نام لوله‌های سبز نیز در بازار شناخته می‌شوند و در مقایسه با لوله‌های سه لایه و پنج لایه مقاومت کمتری در برابر ضربه و فشار از خود نشان می‌دهند.

لوله‌های سه لایه مقاومت قابل قبولی در برابر فشار و ضربه دارند اما نور خورشید از آن‌ها عبور می‌کند و عایق کاری در آن‌ها ضروری است. لوله‌های پنج لایه مقاوم‌ترین نوع لوله‌های آب هستند که معمولاً در محیط داخلی کار گذاشته می‌شوند و محدودیت استفاده از اتصالات برنجی یکی از معایب آن‌ها می‌باشد.

نتیجه گیری

راهنمای خرید لوله و اتصالات به سازندگان کمک می‌کند تا با پرداخت هزینه‌ی منطقی، بهترین تجهیزات ساختمانی را در پروژه‌ی خود به کار گیرند. انواع لوله و اتصالات یکی از مهم‌ترین تجهیزات در ساختمان سازی به حساب می‌آیند که وظیفه‌ی اصلی در سیستم برق کشی، انتقال آب، فاضلاب و گاز را در قسمت‌های مختلف واحدهای مسکونی یا تجاری بر عهده دارند.

تولید و پخش مصالح ساختمانی مانامستر تولید کننده و صادرکننده‌ی باکیفیت‌ترین مصالح ساختمانی، با ارائه‌ی انواع لوله و اتصالات ساختمانی در خدمت مهندسان و سازندگان کشور می‌باشد. برای خرید لوله و اتصالات و استعلام قیمت لوله پلی پروپیلن با کارشناسان ما در مانا مستر تماس بگیرید.

0 0 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برترین گروه های محصولی مانامستر

جدیدترین مقالات مانامستر

در این مطلب از مجله مانامستر در مورد وال پست دیوار هبلکس، اهمیت و کاربرد آن صحبت می‌کنیم تا بتوانید خرید اینترنتی بلوک هبلکس را با دقت بالایی انجام دهید.
با توجه به کاربرد و اهمیت لعاب در ساخت و پخت کاشی و سرامیک در ادامه این مطلب از مجله تولید و پخش مصالح ساختمانی به بررسی صفر تا صد ویژگی، مزایا، موارد استفاده و طرز تهیه لعاب کاشی می‌پردازیم.
در این مطلب از مجله مانامستر توضیح می‌دهیم که سنگ گرانیت چیست؛ سپس به بررسی ویژگی‌های مختلف این سنگ و کاربرد آن می‌پردازیم.

تماس با ماناتایل

یکی از روش های زیر را برای ارتباط با ماناتایل انتخاب کنید.