آجر سفید و طوسی بتنی با 25درصد تخفیف
لوله پولیکا و پروپیلن با 30درصد تخفیف
سنگ عباس آباد با 30درصد تخفیف
پرچم ایران
جستجو

لوله پلیکا چیست؟ انواع لوله پلیکا و موارد مصرف

لوله پلیکا چیست؟ انواع لوله پلیکا و موارد مصرف
لوله پلیکا چیست؟ در چه مواردی کاربرد دارد و مزایای استفاده از این لوله چیست؟ بررسی انواع لوله پلیکا با توجه به سایز، هرآنچه که به عنوان راهنمای خرید لوله پلیکا لازم است بدانید.

فهرست مطالب

پلیکا، یک نوع آلیاژ پلیمری است که با قابلیت انتقال آب و فاضلاب به کار می‌رود. این لوله، علاوه بر کاربرد اصلی خود در انتقال آب یا فاضلاب، در زمینه‌های گوناگون دیگر نیز کاربرد دارد. این محصول با ابعاد مختلف از جمله لوله پلیکا کوچک تا بزرگ تولید شده و توانایی تحمل فشارهای متنوع را دارا می‌باشد.

نام “پلیکا” به عنوان کاشف این نوع آلیاژ پلیمری شناخته می‌شود و به همین دلیل، لوله‌های ساخته شده از این ماده نیز به نام کاشف آن نامگذاری شده است. استفاده از لوله پلیکا به عنوان یک قطعه اساسی در تاسیسات ساختمانی، به دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد و مزایای بی‌شماری که دارد، بسیار شایع و اقتصادی است.

این لوله‌ها با دو شکل متداول و به نام‌های PVC و U-PVC به بازار عرضه می‌شوند و هر یک از انواع لوله‌ها دارای ویژگی‌های مختلفی بوده و کاربردهای گوناگونی را پاسخ می‌دهند و به عنوان یکی از انتخاب‌های برجسته برای انتقال مایعات در سیستم‌های فاضلاب و آب به شمار می‌آیند.

لوله پلیکا PVC و U-PVC

لوله پلیکا چیست؟

لوله پلیکا یک ساختار لوله‌ای است که از جنس UPVC ساخته شده، در حقیقت از پلیمر پلاستیک مصنوعی به نام PVC بهره می‌برد، اما با ویژگی‌های سخت‌شده شناخته می‌شود. این لوله از مواد اولیه PVC تولید می‌شود، با این تفاوت که در جریان فرآیند ساخت هیچ گونه ماده نرم‌کننده‌ای به آن افزوده نمی‌شود.

این خصوصیت باعث شده تا به عنوان لوله PVC سخت معروف ‌شود.لوله پلیکا یا UPVC، از جمله نخستین لوله‌های پلیمری است که در صنعت ساختمان‌سازی به کار رفته و برخی ویژگی‌های منحصر به فرد را در خود جای داده است.

این لوله‌ها دارای دوام بسیار بالا هستند، صداهای آزاردهنده‌ای ندارند و در معرض خوردگی قرار نمی‌گیرند. به همین دلیل، به سرعت توانسته‌اند جایگاه لوله‌های فلزی را در بخش‌های مختلف از جمله صنعت، کشاورزی و مصرف خانگی به خود اختصاص دهند.

لوله پلیکا چیست؟

نحوه تولید لوله پلیکا چیست؟

محصولات Pvc -u با به کارگیری پودر خام PVC و همچنین از طریق یک فرآیند فشاری و دمایی به وجود می‌آیند. برای تولید بهینه محصولات لوله پلیکا، حتما لازم است که از روش‌های پیشرفته و مبتنی بر دانش علمی-صنعتی استفاده شود، تا تمامی متغیرهای فرآیند به دقت کنترل شوند.

گرچه مراحل تولید لوله پلیکا ممکن است در کارخانه‌های مختلف تفاوت‌هایی داشته باشد، اما اغلب این مراحل عمدتاً از سه روش اصلی و اساسی استفاده می‌کنند:

 1. روش تولید اکستروژن: این روش به دلیل سهولت اجرا و کیفیت بالای نهایی محصول، یکی از روش‌های محبوب در صنعت تولید لوله‌ پلیکا است.
 2. روش تولید پوشش دهی دورانی: در این روش، لوله پلیکا به وسیله دستگاه‌های خاصی با حرکت دورانی تولید می‌شود که برای تولید لوله‌های با قطرهای بزرگ و مقاومت مکانیکی بالا، به کار می‌رود.
 3. روش تولید تزریق یا فشاری: این روش از فشار به منظور پرکردن قالب‌ها با مواد PVC استفاده می‌کند و برای تولید لوله‌های کوچکتر با جزئیات دقیق است.

هر یک از این روش‌ها جهت ارتقاء کیفیت و دقت در تولید لوله پلیکا اهمیت دارند و تحت نظر مدیران و مهندسان متخصص، این عملیات به گونه‌ای مدیریت می‌شوند که محصولات نهایی نیازهای بازار و استانداردهای بین‌المللی را رفع کند.

نحوه تولید لوله پلیکا

حال که متوجه شدیم لوله پلیکا چیست، به بررسی مزایا و معایب این لوله می‌پردازیم:

مزایای لوله پلیکا چیست؟

 • مقاومت لوله پلیکا در برابر خوردگی یک ویژگی استثنایی است، زیرا این لوله با خصوصیات غیر رسانایی به عناصر الکتروشیمیایی نظیر اسیدها و نمک‌ها، از فرآیند خوردگی فلزات محافظت می‌کند. این ویژگی حفاظتی در داخل و خارج از لوله پولیکا حاکی از مصرف این لوله در محیط‌هایی با خاک‌های مهاجم است.
 • مقاومت شیمیایی لوله پلیکا نیز بی‌نظیر است؛ زیرا این لوله حتی در برابر تأثیر مواد شیمیایی با دمای بالا تا 140 درجه فارنهایت نیز مقاومت خود را حفظ می‌کند. همچنین، مقاومت لوله پلیکا در مقابل مواد شیمیایی معمولی که در منازل استفاده می‌شوند، قابل توجه است.
 • کاهش وزن لوله پلیکا، این محصول را به یک گزینه ایمن و خاص جهت استفاده در پروژه‌های مختلف تبدیل کرده است. این ویژگی به طور چشمگیری مخاطرات کارگران را در محل کاهش داده و ایمنی را افزایش می‌دهد.
 • انعطاف پذیری بالای لوله پلیکا، با تحمل فشار بدون شکستگی، این محصول را به یک گزینه مطمئن در ساخت و ساز ‌تبدیل کرده است. لوله پلیکا از ترکیب مواد پی وی سی (U-PVC) ساخته شده است و توانایی تحمل فشار را بدون شکست به ارمغان می‌آورد.
 • مقاومت لوله پلیکا به ضربه نسبت به لوله‌های ساخته شده از خاک رس، بتن و مواد دیگر، بسیار بالاست. این ویژگی لوله پلیکا را به یک گزینه مقاوم در برابر ضربه تبدیل می‌کند.
 • ضریب اصطکاک پایین لوله pvc با دیواره‌های صاف، باعث می‌شود که اصطکاک سیال در داخل لوله کاهش یابد و جریان به بهترین شکل ممکن ادامه پیدا کند.
 • عدم تاثیر بر کیفیت آب، لوله پلیکا هیچ تأثیر منفی‌ بر کیفیت آب ندارد و به عنوان یک جزء ایمن در سیستم‌های آبیاری و تأمین آب مصرفی استفاده می‌شود.
 • عایق حرارتی در لوله‌های پلیکا به دلیل کاهش رسانایی حرارتی نسبت به لوله‌های قدیمی، امکان ایجاد یک عایق با کیفیت و مطلوب برای پروژه‌های حرارتی فراهم می‌کند. با این ویژگی منحصر به فرد، لوله پلیکا در بسیاری از پروژه‌های مختلف به عنوان یک گزینه مناسب برای عایق حرارتی در نظر گرفته می‌شود. این ویژگی کاربردی به طور چشمگیری، عملکرد لوله پلیکا را در زمینه‌های مختلف تقویت کرده و آن را به یک ابزار موثر در ایجاد عایق حرارتی برتر تبدیل کرده است.
مزایای لوله پلیکا

معایب لوله پلیکا چیست؟

هر محصول، اگرچه با مزایایی توجیه‌پذیر همراه است، اما دارای عیوب کم یا زیادی نیز می‌باشد، که در ادامه به بررسی برخی از معایب لوله پلیکا می پردازیم:

 • یکی از عیوب بارز این نوع لوله‌ها، شکنندگی آن‌ها است که قادر به تحمل فشارهای بالا نیستند و در مواجهه با فشار، ممکن است به سهولت شکسته شوند. همچنین، ضربات ناگهانی و شدید نیز ممکن است سبب آسیب‌ و شکستگی این لوله‌ها منجر شوند.
 • سرمای شدید و یخبندان نیز جزء عواملی است که می‌تواند باعث شکستن لوله‌های پلیمری گردد.
 • از طرفی، گرما نیز به ویژه در دماهای بالا ممکن است حالت ویژگی‌های این نوع لوله‌ها را تغییر دهد.
 • نکته حائز اهمیت این است که در اکثر موارد، انعطاف‌پذیری کمی در لوله‌های پلیمری وجود دارد و در مسیرهایی با انحناهای زیاد، به‌خصوص به دلیل خشک بودن جنس آن‌ها، استفاده از آن‌ها ممکن نیست و شکستگی آن‌را به همراه خواهد داشت.
معایب لوله پلیکا

کاربرد لوله پلیکا چیست؟

تا اینجا بررسی کردیم لوله پلیکا چیست، مزایا و معایب لوله پلیکا چیست؟ اما لوله پلیکا از جمله لوله‌های چندمنظوره با کاربردهای گسترده‌ای شناخته می‌شود که برخی از مهمترین کاربردها در ادامه به شرح زیر است:

 1. سیستم آبرسانی و فاضلاب ساختمان: لوله پلیکا به عنوان یک گزینه مطمئن و کارآمد در انتقال آب به منازل و همچنین خروج فاضلاب از ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 2. سیستم تهویه و بخش برودتی ساختمان: این لوله‌ها در سیستم‌های تهویه و بخش برودتی مورد توجه قرار گرفته و به دلیل انعطاف پذیری آنها در اجرا، انتخاب مناسبی به‌نظر می‌رسد.
 3. صنعت و شهرسازی: در پروژه‌های صنعتی و ساخت و ساز شهری، لوله‌های پلیکا به عنوان یکی از گزینه‌های برتر برای انتقال مواد و سیالات قابل استفاده است.
 4. انتقال فاضلاب شرکت‌های صنعتی: به علت مقاومت بالا در برابر شرایط مختلف، لوله‌های پلیکا به عنوان وسیله‌ای اثبات‌شده برای انتقال فاضلاب در صنایع مختلف کاربرد دارد.
 5. عایق‌سازی سیستم‌های برقی و مخابراتی: با توجه به خصوصیات الکتریکی عالی و مقاومت در برابر شرایط جوی، لوله‌های پلیکا به عنوان حلقه حمایتی و عایق‌سازی در سیستم‌های برقی و ارتباطات کاربرد دارند.
کاربرد لوله پلیکا

در نتیجه، لوله‌های پلیکا با توجه به ویژگی‌های منحصربفردی که دارد، به‌عنوان انتخابی محبوب و گزینه‌ای کارآمد در بسیاری از زمینه‌ها شناخته می‌شوند.

برای بررسی موارد نحوه استفاده و نصب انواع لوله پلیکا یا دیگر تجهیزات ساختمانی و لوله‌های پرکابرد از جمله لوله پلی پروپیلن می‌توانید از مجموعه مقالات و مطالب مجله مانامستر استفاده کنید تا به صورت کامل با تمامی مراحل راه اندازی و نصب آن آشنا شوید.

انواع لوله پلیکا چیست؟

انواع لوله پلیکا پی وی سی، با توجه به کاربرد و محل استفاده، به سه دسته اصلی تقسیم شده که در ادامه به بررسی آن ها می‌پردازیم:

1- لوله پلیکای فشار ضعیف یا لوله پلیکای معمولی

در بخش‌هایی از ساختمان که فشار و تحمل بالایی مورد نیاز نیست، مانند تهویه ساختمان یا لوله‌کشی سطح، معمولاً از لوله‌های پلیکای فشار ضعیف استفاده می‌شود. این لوله‌ها عمدتاً برای عایق‌سازی صدا مطلوب نیستند و مقاومت کمتری نسبت به سایر لوله‌های پلیکا دارند.

2- لوله پلیکای نیمه قوی یا لوله پلیکای فشار متوسط

این لوله‌ها، که از پرکاربردترین نوع لوله‌های پلیکا هستند، مقاومت نسبتاً خوبی دارند و اساساً در سیستم لوله‌کشی و فاضلاب ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین برای پاسخ به این سوال که لوله پلیکا برقی چیست؟ می‌توان گفت یک نوع از این لوله‌ها به نام لوله برق پی وی سی نیز وجود دارد که برای عایق کردن سیستم برق کشی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد و محافظی استاندارد و ایمن برای عبور کابل برق به شمار می‌آیند.

لوله پلیکا برقی

3- لوله پلیکای فشار قوی یا لوله PVC فشار قوی

لوله پلیکا فشار قوی چیست؟ لوله پلیکا یا لوله پی وی سی فشار قوی به عنوان یکی از مستحکم‌ترین انواع لوله‌های پلیکا شناخته می‌شود. این لوله‌ها معمولاً در بخش انتقال در فواصل زیاد یا بخش فاضلاب و لوله‌کشی شرکت‌های صنعتی که حجم فاضلاب و مواد انتقالی زیادی دارند و نیاز به تحمل فشار و ضربه بالایی دارند، استفاده می‌شوند.

از جمله کاربرد انواع لوله پلیکا فشار قوی می‌توان به عایق کردن یا روکش کردن لوله‌های دیگر در بخش‌هایی اشاره کرد که احتمال فشار یا صدمه وجود دارد.

لوله پلیکا پودری چیست؟

لوله پلیکا پودری نوعی از لوله‌های پلیمری است که از مواد اولیه باکیفیت بالا و درجه خلوص بالاتر برای تولید آن‌ها استفاده می‌شود. با توجه به نام آن مواد اولیه این لوله‌ها به شکل پودر است و شامل مواردی همچون پودر PVC، پودر کربنات، پودر استئارات و… در صورتی که در انواع لوله پلیکا گرانول معمولاً از مواد بازیافتی و یا ترکیبی از مواد بازیافتی و نو استفاده می‌شود.

لوله پلیکا پودری با کیفیتی بهتر نسبت به بقیه موارد

راهنمای خرید لوله پلیکا

لوله‌های پلیکا در ابعاد و قطرهای و سایزهای گوناگونی توسط تولید کنندگان مختلفی تولید و روانه بازار می‌شوند. هر یک از این تولید کنندگان، با تفاوت‌های بسیار زیادی در کیفیت و برند خود، محصولات خود را عرضه می‌کنند و به تبع قیمت انواع لوله پلیکا در برندهای مختلف نیز اختلافات چشمگیری دارند و به همین دلیل این شرایط حاکم در بازار و وضعیت موجود ممکن است باعث گیجی و سردرگمی خریداران شود.

از این رو برای خرید بهترین نوع لوله پلیکا با مناسب‌ترین قیمت و بالاترین کیفیت می‌توانید از محصولات فروشگاه لوله و اتصالات در تولید و پخش مصالح ساختمانی مانامستر استفاده کنید، که دارای تنوع بالایی از انواع لوله پلیکا فاضلاب، انواع لوله پلیکا ساختمانی و… است بنابراین به راحتی می‌توانید انواع سایز بندی لوله‌های پلیکا را با بهترین قیمت خریداری نمایید.

همانطور که پیشتر در رابطه با سایز انواع لوله پلیکا و نوع فشار قوی، ضعیف یا معمولی صحبت شد، در ادامه قابل ذکر است در بیشتر تاسیسات ساختمانی و پروژه‌های شهری، لوله‌های با توانایی تحمل فشار بالا و متوسط برای انتقال فاضلاب و آب به‌کار می‌روند. از سوی دیگر، لوله‌های با تحمل فشار ضعیف برای اموری چون عبور سیم و کابل‌های برق و ارتباطات، نصب ناودان‌ها و سیستم‌های تهویه هوا مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در پاسخ به این سوال که لوله پلیکا چند متر است؟ می‌توان گفت هر لوله پلیکا، که توسط کارخانه‌های مختلف تولید می‌شوند، به طول شش متر می‌باشند و دارای قطر بیرونی با اندازه ۱۶ میلیمتر تا ۴۰۰ میلیمتر هستند.

تنوع در ابعاد مختلف لوله پلیکا، این لوله‌های پلیمری به خریداران این امکان را می‌دهد که با توجه به نیاز و کاربرد موردنظر، لوله‌ای با ضخامت و قطر بهینه را از انواع سایز لوله پلیکا انتخاب کنند و از بهترین کیفیت در اجرای پروژه‌های خود بهره‌مند شوند.

برای خرید لوله پلیکا از مانامستر کلیک کنید

لوله پولیکا فاضلابی - مانامستر

انواع اتصالات لوله پلیکا چیست؟

اتصالات لوله‌ پلیکا از جمله اجزاء اساسی هستند که از جنس پلی وینیل کلراید تولید می‌شوند و برای اتصال دقیق و ایمن لوله‌های پلیکا به یکدیگر، تغییر مسیر، ایجاد انشعابات، جلوگیری از انسداد و سایر کاربردهای مشابه به کار می‌روند.

از دیگر ویژگی‌های منحصر به فرد اتصالات لوله پلیکا می توان به وزن سبک، ماندگاری و طول عمر بالا، هزینه مناسب، نصب و اجرای آسان و… اشاره کرد. انواع لوله و اتصالات پلیکا، قادر به انجام وظیفه‌ای خاص در شبکه‌های لوله‌کشی هستند و می‌توانند به عنوان یک جزء اساسی و کارآمد در این سیستم‌ها مورد استفاده قرار گیرند.

انواع اتصالات لوله پلیکا

از جمله پرکاربرد‌ترین اتصالات لوله پلیکا را می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

اتصالات سه‌راهی

سه‌راهی‌ها به عنوان یکی از اتصالات پرکاربرد در سیستم‌های لوله‌کشی محسوب می‌شوند. این اتصالات توانایی ایجاد انشعاب‌های فرعی را دارند و از طریق هدایت سیالات به چند مسیر مختلف، کاربردهای بی‌شماری را فراهم می‌کنند. در ادامه، نکات مهم در رابطه با انواع سه‌راهی‌ها بررسی شده است:

 • در صورت نیاز به انشعاب از لوله‌های با قطر یکسان، سه‌راهی تبدیل به عنوان گزینه‌ای ایده‌آل پیشنهاد می‌شود.
 • برای انشعاب‌هایی با زاویه 90 درجه، سه‌راهی قائم یا معادل مناسب خواهد بود.
 • در صورت نیاز به گرفتن انشعاب در زاویه 45 درجه، می‌توان از سه‌راهی 45 درجه استفاده نمود.

اتصالات چهارراهی

اتصالات چهارراهی، مشابه ساختار سه‌راهی‌ها، به منظور دریافت انشعاب از خطوط لوله به کار می‌روند. این اتصالات توانایی جابه‌جایی سیالات را در چهار مسیر مختلف را دارند و عمدتاً در سیستم‌های لوله‌کشی آب و فاضلاب نیز کاربرد دارد.

اتصالات چهارراهی و سه راهی

اتصالات زانویی

اتصالات زانویی در سیستم‌های لوله‌کشی با انحراف مسیر یا تغییر جهت لوله‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. این اتصالات، با انواع مختلفی از جمله چسبی، رزوه‌ای و … تولید می‌شوند و بر اساس میزان زاویه، در انحراف‌های 90 و 45 درجه نیز در دسترس هستند.

درپوش لوله

انواع درپوش لوله پلیکا، اتصالاتی هستند که در جلوگیری از ورود مواد به داخل لوله‌های PVC یا مانع انتقال سیالات درون آن مؤثر می‌شوند. این اتصالات عملکرد حیاتی دارند و در مواقعی که نیاز به مسدود کردن لوله یا جلوگیری از عبور سیالات داریم، وارد عمل می‌شوند.

برای مسدود کردن لوله‌های با قطر کم، از درپوش‌های 4 گوش استفاده می‌شود، در حالی که در مواقعی که لازم است لوله با قطر بزرگتری مسدود گردد، از درپوش‌های 6 ضلعی استفاده می‌شود. این درپوش‌ها با طراحی‌های مختلف، کاربردهای متنوعی دارند و در حفظ و ایمن نگهداشتن لوله‌ها نقش مهمی ایفا می‌کنند.

به این ترتیب، استفاده از انواع اتصالات لوله پلیکا با در نظر گرفتن نیازها و خواسته‌های مختلف، بهبود عملکرد سیستم‌های لوله‌کشی را تضمین می‌کند.

لوله پلیکا

کلام آخر

در این مطلب تلاش شد صفر تا صد لوله پلیکا چیست، مزایای لوله پلیکا و کاربرد آن به صورت کامل شرح داده شود. بنابراین در صورتی که برای خرید انواع لوله نیاز به مشاوره و راهنمایی دارید پیشنهاد می‌شود ابتدا با کارشناسان مانامستر تماس بگیرید تا شما را برای خریدی با کیفیت بالا و قیمت مناسب راهنمایی کنند.

5 1 رای
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
رضا
امتیاز بدهید :
     

ممنون از مقاله مفیدتون اطلاعات مفیدی بود

نسترن امیدی
پاسخ به  رضا

دوست عزیز سپاس گذاریم از حسن توجه شما! در صورتی که این مقاله از مجله مانامستر برای شما مفید بود برای دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید!

برترین گروه های محصولی مانامستر

جدیدترین مقالات مانامستر

در این مطلب از مجله مانامستر در مورد وال پست دیوار هبلکس، اهمیت و کاربرد آن صحبت می‌کنیم تا بتوانید خرید اینترنتی بلوک هبلکس را با دقت بالایی انجام دهید.
گروه کارشناسان مجله ساختمانی مانامستر در این مقاله با ارائه‌ی مطالب مفید و کاربردی با عنوان راهنمای خرید انواع لوله و اتصالات ساختمانی شما را با معیارهای مهم و اساسی در هنگام خرید لوله و اتصالات آشنا می‌سازد.
با توجه به کاربرد و اهمیت لعاب در ساخت و پخت کاشی و سرامیک در ادامه این مطلب از مجله تولید و پخش مصالح ساختمانی به بررسی صفر تا صد ویژگی، مزایا، موارد استفاده و طرز تهیه لعاب کاشی می‌پردازیم.

تماس با ماناتایل

یکی از روش های زیر را برای ارتباط با ماناتایل انتخاب کنید.