آجر سفید و طوسی بتنی با 25درصد تخفیف
لوله پولیکا و پروپیلن با 30درصد تخفیف
سنگ عباس آباد با 30درصد تخفیف
پرچم ایران
جستجو

هر آنچه که باید در مورد ابعاد استاندارد کاشی بدانید!

هر آنچه که باید در مورد ابعاد استاندارد کاشی بدانید - مانامستر
ابعاد استاندارد کاشی یکی از مهم ترین فاکتورها در زمان خرید کاشی و سرامیک برای ساختمان است. در واقع، به همان اندازه که مدل، طرح، رنگ و برند کاشی و سرامیک در زمان انتخاب این متریال مهم است ابعاد استاندارد کاشی (Standard tile dimensions) نیز مهم می باشد.

فهرست مطالب

ابعاد استاندارد کاشی یکی از مهم ترین فاکتورها در زمان خرید کاشی و سرامیک برای ساختمان است. در واقع، به همان اندازه که مدل، طرح، رنگ و برند کاشی و سرامیک در زمان انتخاب این متریال مهم است ابعاد استاندارد کاشی (Standard tile dimensions) نیز مهم می باشد.

چرا که در حال حاضر، کاشی و سرامیک ها در ابعاد مختلفی طراحی و تولید می شوند که هر کدام از این ابعاد، مناسب فضایی خاص می باشد. از طرف دیگر، نیمی از زیبایی فضای مد نظر شما به ابعاد کاشی و سرامیک و هارمونی آن ها در کنار هم بستگی دارد.

بنابراین اگر می خواهید بهترین نوع کاشی و سرامیک را برای منزل و ساختمان خود انتخاب کنید باید اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید و با انواع ابعاد استاندارد کاشی آشنا شوید.

از این رو ما قصد داریم در این مطلب شما را با انواع ابعاد استاندارد کاشی و سرامیک اعم از سایز 60*60، سایز 60*30، سایز 50*50، سایز 90*30، سایز 80 *80، سایز 100*40، سایز 120*60، سایز 120*40، سایز 120*20 و سایز 105*35 آشنا کنیم. سپس توضیح دهیم که چگونه می توانید بین این ابعاد، مناسب ترین کاشی و سرامیک را برای فضای مد نظر خود انتخاب کنید.

ابعاد استاندارد کاشی برای ساختمان - مانامستر

ابعاد سرامیک و کاشی چه تاثیری بر زیبایی فضای ساختمان می گذارند؟

همان طور که می دانید در حال حاضر،کاشی و سرامیک به عنوان محبوب ترین و معروف ترین دیوارپوش و کفپوش ساختمان ها چه ساختمان های اداری و تجاری و چه ساختمان های مسکونی شناخته می شوند.

به همین دلیل هر شخصی بنا به هر دلیلی، چه در زمان ساخت یک ساختمان جدید و چه برای بازسازی ساختمان خود، در صورتی که نیازمند این متریال ها است باید اطلاعات خود در را در مورد سایز سرامیک، ابعاد استاندارد کاشی، ابعاد سرامیک کف آشپزخانه، سایز کاشی اسلب، سایز کاشی دیوار، سایز کاشی سرویس بهداشتی و … افزایش دهد.

یعنی تنها سلیقه و انتخاب طرح و رنگ در زمان خرید این محصولات مهم نیست و باید کمی اطلاعات تخصصی هم، در این زمینه داشته باشید تا بتوانید یک خرید آگاهانه و مطمئن داشته باشید.

از طرف دیگر، در زمان کاشی و سرامیک کاری ساختمان، اولین موضوعی که مطرح می شود ابعاد سرامیک و کاشی است. چرا که نه تنها نصابان دستمزد خود را بر اساس متراژ کاشی و سرامیک دریافت می کنند بلکه بخش مهمی از این پروژه را سایز سرامیک و کاشی و چگونگی چینش آن ها در کنار هم، تشکیل می دهد.

به عنوان مثال، شما می توانید از کاشی و سرامیک های با ابعاد بسیار ریز یا با ابعاد بسیار بزرگ، استفاده کنید و به هر صورت که علاقه دارید فضای مورد نظر خود را جلوه دهید.

همچنین شما می توانید از ابعاد مختلفی استفاده کنید. به این صورت که با انتخاب کاشی و سرامیک هایی با ابعاد مختلف و کنار هم قرار دادن آن ها جلوه ی جدید و متنوعی برای ساختمان ایجاد کنید. به عنوان مثال کاشی با سایز 60*30 یکی از محبوب ترین کاشی ها برای چنین زمانی است.

اهمیت ابعاد استاندارد کاشی و سرامیک - مانامستر

انتخاب مناسب ابعاد استاندارد

همان طور که اشاره نمودیم یکی از مهم ترین بخش های پروژه ی نصب کاشی و سرامیک، انتخاب ابعاد استاندارد کاشی و سرامیک است. چرا که انتخاب سایز سرامیک مناسب، تاثیر زیادی بر زیباتر شدن فضای ساختمان شما دارد. حال برای اینکه بهتر بتوانید مناسب ترین و استانداردترین ابعاد کاشی و سرامیک را انتخاب کنید ابتدا باید بدانید قصد دارید از این کاشی و سرامیک برای کدام قسمت ساختمان خود استفاده کنید.

به عنوان مثال شما باید بدانید که قصد کاشی کاری آشپزخانه را دارید یا سرویس بهداشتی و یا هال و پذیرایی. چرا که ابعاد سرامیک کف آشپزخانه با سایز کاشی بین کابینتی متفاوت است. یا سایز کاشی سرویس بهداشتی با سایز کاشی آشپزخانه فرق دارد. به طور کلی، شما باید کارایی کاشی و سرامیک انتخابی را بدانید و سپس، تصمیم بگیرید.

بعد از این که فضای مد نظر را انتخاب کردید نوبت به انتخاب ابعاد استاندارد کاشی می رسد. چرا که ابعاد کاشی و سرامیک بر بزرگ یا کوچک جلوه دادن فضای مد نظر شما تاثیر می گذارد. لذا اگر به دنبال بهترین سایز سرامیک کف هستید، به این نکته توجه کنید که عموما کاشی و سرامیک های بزرگ، فضای مد نظر را بزرگتر جلوه می دهند.

البته برعکس این موضوع نیز صادق است. به عنوان مثال، اگر شما قصد دارید یک فضای بسیار بزرگ را کاشی کاری کنید می توانید از کاشی با ابعاد ریز هم، استفاده کنید تا فضاهای خالی، کمتر به چشم بیاید. بنابراین در زمان انتخاب ابعاد استاندارد کاشی و سرامیک خصوصا سرامیک کف، باید به نکاتی توجه کنید که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم.

انتخاب مناسب ابعاد کاشی و سرامیک - مانامستر

نکات مهم در زمان انتخاب ابعاد استاندارد کاشی

با توجه به مطالب بالا دریافتیم که ابعاد استاندارد کاشی خصوصا کاشی و سرامیک های کف در زیبا جلوه دادن فضای مورد نظر، تاثیر بسزایی دارد. به همین دلیل افراد ابتدا باید بدانند که این کاشی را برای کدام قسمت ساختمان می خواهند و سپس با توجه به متراژ این فضا، بزرگ یا کوچک بودن ابعاد کاشی را انتخاب کنند.

البته از آنجایی که کنار هم قرار گرفتن کاشیو سرامیک های با ابعاد کوچکتر، متنوع تر و فضای شادتری نسبت به سرامیک های بزرگتر ایجاد می کند اغلب افراد تمایل به استفاده از این نوع سرامیک را دارند. اما باید به این نکته اشاره کنیم که اگر متراژ فضای مد نظر شما مثلا پذیرایی شما کوچک است و شما از کاشی های با ابعاد کوچک مثلا 25 × 25 استفاده کنید مطمئن باشید پذیرایی شما به شدت شلوغ به نظر می آید و بعد از مدتی از این فضا خسته می شوید.

در طرف مقابل، استفاده از کاشی و سرامیک های با ابعاد بزرگ مثلاسایز 90*30 اصلا برای چنین فضاهایی مناسب نمی باشد و سبب می شود اینگونه فضاها خسته کننده، بی روح و کوچک به نظر برسند.

از دیگر نکات مهمی که در زمان انتخاب ابعاد استاندارد کاشی و سرامیک باید به آن دقت کنید این است که شیب بندی، رابطه مستقیمی با ابعاد کاشی و سرامیک کف و همچنین متراژ فضای مد نظر دارد.

به این صورت که اگر متراژ این فضا، زیاد است می توانید از کاشی و سرامیک های با ابعاد بزرگ استفاده کنید و یک شیب بندی اصولی برای آن، انجام گیرد. در طرف مقابل، اگر متراژ فضای شما کوچک است شما باید ابعاد کاشی و سرامیک را به گونه ای انتخاب کنید که این شیب بندی اصولی به مشکل برنخورد. بنابراین، در چنین مواقعی، انتخاب سرامیک هایی با ابعاد کوچکتر بهترین گزینه است.

سایز کاشی دیوار

همان طور که می دانیدکاشی و سرامیک به دو دسته تقسیم می شوند کاشی و سرامیک دیوار و کف. نکته قابل توجه در مورد ابعاد استاندارد کاشی این است، به دلیل اینکه در گذشته، این محصولات در کارگاه های سنتی، تولید می شدند از ابعاد محدودی برخوردار بودند. اما امروزه به کمک کارگاه های صنعتی، ابعاد این متریال به حدی متنوع است که از ابعاد 1×1 شروع و تا ابعاد بسیار بزرگ مثل کاشی سایز 120*60 ختم می شود.

به همین دلیل این محصولات نه تنها در طرح، رنگ، مواد اولیه و نوع پخت متفاوت هستند بلکه از نظر ابعاد نیز دارای تنوع زیادی می باشند. این تنوع ابعاد در سایز کاشی دیوار نیز به چشم می خورد. در حال حاضر، کاشی های دیواری یکی از مهم ترین عناصر ساختمان بشمار می روند. در واقع این متریال، نقش لباس خانه را دارد و باید در زمان انتخاب آن، حساسیت زیادی به خرج داد.

این نوع کاشی ها از تنوع ابعاد زیادی برخوردار هستند به گونه ای که برخی از آن ها به مانند یک نوار، نازک می باشند. این نوع کاشی دیوار را کاشی تزئینی می گویند که برای زیباتر شدن دیوارها به کار می روند.

انتخاب سایز کاشی و سرامیک دیوار

برای انتخاب سایز کاشی و سرامیک دیوار نیز باید به فضای مد نظر توجه کنید. به عنوان مثال، عموما ابعاد استاندارد کاشی برای فضاهایی مثل آشپزخانه و سرویس بهداشتی کاشی هایی با سایز60*30 می باشد. البته در گذشته، مناسب ترین سایز کاشی آشپزخانه و سایز کاشی سرویس بهداشتی، سایز 25 × 50 بود ولی رفته رفته کاشی سایز 60*30 جایگزین آن شد.

البته نه اینکه فقط از این سایز در سرویس بهداشتی و آشپزخانه استفاده می شود. کاشی سایز90*30 در حال حاضر، یکی از پرفروش ترین سایزها برای دیوار این فضاها می باشد.

اگر قصد خرید کاشی و سرامیک برای نمای بیرونی ساختمان را دارید باید بدانید مناسب ترین سایز کاشی و سرامیک برای این قسمت ساختمان، کاشی هایی با سایز بسیار بزرگ مثل سایز 100*40 و سایز 120*60 می باشند.

چرا که این سایزهای بزرگ می توانند بر زیبایی نمای ساختمان تان بیفزایند. همان طور که می دانید نمای ساختمان، از مهم ترین بخش های هر ساختمانی است که زیباتر شدن آن برای تمام افراد مهم است. پس اگر می خواهید نمای ساختمان شما چشمگیرتر شود بهتر است از کاشی های با سایز بزرگ استفاده کنید.

البته این سایز کاشی، فقط برای نمای ساختمان استفاده نمی شود. اتفاقا کاشی و سرامیک با سایز120*60 یکی از ابعاد استاندارد کاشی برای دیوار آشپزخانه و سرویس بهداشتی است که زیبایی این فضاها را چندین برابر می کند.

بهترین سایز سرامیک

کاشی و سرامیک کف نوع دیگری از کاشی است که انتخاب سایز این کاشی ها نیز بسیار مهم می باشد. البته در کنار سایز کاشی کف، مقاومت این کاشی ها نیز مهم است. چرا که همواره، تردد افراد بر روی این سرامیک ها می باشد. بنابراین اگر می خواهید بر مقاومت این کاشی ها بیفزایید بهتر است کاشی های سایز بزرگ را برای کف فضای مد نظر خود انتخاب کنید. چرا که اگر سایز این کاشی ها کوچک باشد به دلیل عبور و مرور زیاد بر روی آن، امکان لق شدن آن ها بسیار زیاد است.

علاوه بر این، درز بین کاشی و سرامیک، محل جمع شدن آلودگی است. بنابراین هر چه این درزها بیشتر باشد احتمال جمع شدن آلودگی نیز بیشتر است. به همین دلیل به کارگیری کاشی و سرامیک های با سایز بزرگ برای کف، منطقی تر می باشد. به طور کلی، هر چه سایز کاشی کف، بزرگتر، احتمال لق شدن و تجمع آلودگی در آن ها کمتر می شود.

ابعاد سرامیک کف آشپزخانه

آشپزخانه، قلب هر خانه ای است. لذا تمام عناصر به کار رفته در آن برای ساکنین خانه خصوصا خانم ها بسیار حائز اهمیت است. بدون شک، کاشی و سرامیک کف و دیوار، از مهم ترین عناصر به کار رفته در این فضا می باشند لذا انتخاب ابعاد استاندارد کاشی برای آن، اهمیت زیادی دارد. همان طور که اشاره نمودیم برای کاشی دیوار آشپزخانه می توان از کاشی های با سایز 60*30،سایز90*30 و حتی سایزهای بسیار بزرگ مثل سایز120*60 نیز استفاده نمود.

سرامیک کف آشپزخانه

اما مناسب ترین ابعاد سرامیک کف آشپزخانه چه ابعادی است؟

از آنجایی که کف آشپزخانه همواره با آب و رطوبت در تماس است و همچنین تردد بر روی آن بسیار زیادی می باشد لذا لیز نبودن کاشی های کف این فضا بسیار مهم است. در واقع کاشی هایی که در کف آشپزخانه استفاده می شوند به هیچ وجه نباید صیقلی بوده و از اصطکاک لازم برای لیز نخوردن افراد، برخوردار باشند. با توجه به این موارد، استفاده از کاشی های با سایز بزرگ و صیقلی برای کف آشپزخانه، به هیچ وجه توصیه نمی شود.

چرا که کاشی با سایز بزرگ سبب کاهش درز در کف این فضا می شود. هر چه درز کف آشپزخانه، کمتر باشد احتمال لیز خوردن افراد بیشتر می شود. در طرف مقابل، همان طور که اشاره نمودیم درزها محل تجمع آلودگی و میکروب هستند.

لذا هرچه سرامیک ها کوچکتر باشند این درزها بیشتر شده و طبیعتا تمیز کردن آن ها دشوارتر می شود. بنابراین برای اینکه هم از سرخوردگی جلوگیری کنید و هم مانع تجمع آلودگی در آشپزخانه ی خود شوید بهتر است از کاشی و سرامیک های با ابعاد متوسط و منطقی مثل سایز50*50،سایز60*60، سایز60*30 و … استفاده کنید.

کاشی بین کابینتی آشپزخانه

سایز کاشی بین کابینتی

یکی از جدیدترین کاشی هایی که امروزه مورد استقبال عموم قرار گرفته و بسیار پرکاربرد شده، کاشی بین کابینتی است. این کاشی ها از نوع تزئینی بوده و تاثیر زیادی بر زیباتر شدن فضای آشپزخانه دارند.

به همین دلیل در ابعاد، طرح و نقوش مختلف طراحی و تولید می شوند. علاوه بر این، این کاشی ها دارای اشکال مختلف اعم از مستطیلی، مربع، چند ضلعی و .. می باشند که هر کدام از آن ها دارای ابعاد مختلفی هستند.

از این رو مشتری می تواند با توجه به سلیقه ی خود این کاشی را در اشکال و ابعاد مختلف انتخاب کند. در حال حاضر، ابعاد کاشی بین کابینتی در اشکال مربع و مستطیلی و در ابعاد سایز90*30، 30*30 و سایز 105*35 بیشترین طرفدار را دارد.

به طور کلی از آنجایی که این مدل کاشی، باید فضایی حدود 60 سانتی متر یعنی بین کابینت بالا و پایین را پوشش دهد لذا سایز کاشی بین کابینتی به گونه ای طراحی و انتخاب می شود که هم، کاملا این فضا پوشش داده شود و هم طرح کاشی را به هم نریزد. به همین دلیل، انتخاب ابعاد استاندارد کاشی بین کابینتی بسیار حائز اهمیت است.

ابعاد استاندارد کاشی سرویس بهداشتی و حمام

سرویس بهداشتی و حمام از دیگر فضاهای مهم و حساس ساختمان هستند که انتخاب کاشی و سرامیک برای آن بسیار مهم می باشد. یکی از مهم ترین فاکتورها در انتخاب کاشی و سرامیک سرویس بهداشتی، توجه به ابعاد است.

در این راستا اگر، فضای سرویس بهداشتی شما کوچک است و می خواهید آن را بزرگتر و دلبازتر جلوه دهید می توانید از کاشی و سرامیک های با ابعاد بزرگ، مثل سرامیک سایز 80 *80 استفاده کنید. برعکس، اگر این فضا بزرگ است می توانید از ابعاد سرامیک سرویس بهداشتی با ابعاد کوچک و متنوع استفاده کنید که برزیبایی این فضا می افزاید.

ابعاد استاندارد کاشی کف - مانامستر

سایز کاشی اسلب چقدر است؟

سرامیک اسلب یکی از سرامیک های سایز بزرگ است که امروزه از آن به وفور در نما و کف ساختمان ها استفاده می شود. بنابراین اگر قصد خرید کاشی و سرامیک برای فضاهای بزرگی همچون سالن، باشگاه، رستوران، سینما و … هستید و می خواهید بدانید چه سایزی برای کاشی کاری این فضاها مناسب است می توانید از کاشی های اسلب استفاده کنید.

این کاشی ها شامل دو نوع ورقه ای و تخته ای هستند که از مواد طبیعی تهیه شده اند. تنوع زیاد، مقاومت بالا در برابر نفوذ آب و استحکام زیاد از مهم ترین ویژگی های این کاشی ها است. از آنجایی که این کاشی ها با مواد طبیعی تولید می شوند با محیط زیست نیز سازگارند.

حال شاید این سوال به ذهنتان خطور کند که ابعاد استاندارد کاشی اسلب چه ابعادی است؟ در این راستا باید بگوییم به طور کلی این کاشی ها دارای ابعاد بزرگ هستند. اما برخی از تولیدکننده ها کاشی های با ابعاد 80 سانتیمتر را به عنوان کاشی اسلب معرفی می کنند. در صورتی که اینگونه نیست. ابعاد استاندارد کاشی اسلب، بیشتر 1 متر است.

به طور کلی، ابعاد استاندارد کاشی اسلب بر اساس نوع کاربرد و مکانی که قرار است این کاشی در آن نصب شود تعیین می شود. لذا شما می توانید با توجه به این موارد، سایز کاشی اسلب را انتخاب کنید.

اندازه کاشی اسلب

ابعاد استاندارد سرامیک کف

ابعاد استاندارد سرامیک کف با توجه به انتخاب برند و کارخانه متفاوت است. برخی از ابعاد کاشی کف عبارتند از:

  • طول: ۲۰ تا ۱۲۰ سانتی‌متر
  • عرض: ۲۰ تا ۶۰ سانتی‌متر
  • ضخامت: ۷ تا ۱۵ میلی‌متر

لازم به ذکر است که این ابعاد به دلیل متفاوت بودن نوع سرامیک و نوع استفاده، می‌توانند متغیر باشند و بهتر است برای خرید سرامیک کف، با تولیدکنندگان و فروشندگان معتبر و مجاز تماس گرفته شود تا در مورد ابعاد دقیق و نوع سرامیک مناسب برای محل استفاده به شما راهنمایی شود.

ابعاد استاندارد کاشی اسلب - مانامستر

مجموعه ماناتایل یکی از معتبرترین شرکت های بازرگانی، پخش و صادرات انواع کاشی و سرامیک در بازار داخلی است که شما می توانید انواع کاشی و سرامیک در ابعاد استاندارد را از این مجموعه تهیه نمایید. همچنین می توانید انواع مصالح ساختمانی مورد نیاز خود را از تولید و پخش مانا مستر تهیه نمایید.

0 0 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
4 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سهیل

این مقاله خیلی اطلاعات خوبی رو بهم داد.بعضی از نکات خوبش رو تا حالا تو بقیه مقاله ها نبود. بسیار عالی 👌🏻

MANATILE
پاسخ به  سهیل

🙏🙏🙏

حسن صفایی

نکاتی که درباره زمان انتخاب ابعاد گفتید چقدر خوب و مفید بودن. همچنین مطلب درباره سایز کاشی هم خیلی کامل بود

MANATILE
پاسخ به  حسن صفایی

سلام. ممنون
میتونین انواع ابعاد کاشی رو از طریق منوی صفحه اصلی ببینید:
https://manamaster.com/

برترین گروه های محصولی مانامستر

جدیدترین مقالات مانامستر

سرامیک کالیبره، که به آن سرامیک رکتیفای هم می‌گویند، نوعی سرامیک است که لبه‌های آن بعد از پخت، توسط دستگاه‌های مخصوص لیزری یا فرز، صاف و هم‌تراز می‌شوند.
آشنایی با ویژگی‌های انواع لوله پلیمری و تفاوت لوله سبز و سفید در لوله کشی ساختمان نیز در انتخاب صحیح و افزایش طول عمر سازه بسیار تاثیر گذار خواهد بود.
در این مطلب از مجله مانامستر در مورد وال پست دیوار هبلکس، اهمیت و کاربرد آن صحبت می‌کنیم تا بتوانید خرید اینترنتی بلوک هبلکس را با دقت بالایی انجام دهید.

تماس با ماناتایل

یکی از روش های زیر را برای ارتباط با ماناتایل انتخاب کنید.