آجر سفید و طوسی بتنی با 25درصد تخفیف
لوله پولیکا و پروپیلن با 30درصد تخفیف
سنگ عباس آباد با 30درصد تخفیف
پرچم ایران
جستجو

وال پست دیوار هبلکس چیست و چه کاربردی دارد؟

وال پست دیوار هبلکس چیست و چه کاربردی دارد؟
در این مطلب از مجله مانامستر در مورد وال پست دیوار هبلکس، اهمیت و کاربرد آن صحبت می‌کنیم تا بتوانید خرید اینترنتی بلوک هبلکس را با دقت بالایی انجام دهید.

فهرست مطالب

امروزه به کمک استفاده از دستگاه‌های پیشرفته، مصالح ساختمان‌سازی دچار تغییرات چشمگیری شده‌اند و محصولاتی مانند بلوک هبلکس به بازار عرضه شدند. این متریال علاوه بر کارایی و طول عمر زیاد، دوام بسیار بالایی دارند و مقاومت سازه را افزایش می‌دهند.

در حال حاضر مهندسین تلاش می‌کنند با استفاده از این متریال خاص و تکنیک‌های مختلف، استحکام سازه را در برابر مواردی مثل زلزله افزایش دهند. به همین دلیل استفاده از بلوک هبلکس برای ساخت دیوار در پروژه‌های ساختمانی بسیار به چشم می‌خورد. اجرای صحیح وال پست از نکات مهمی است که باید در حین ساخت سازه‌ای با دیوار هبلکس به آن توجه شود.

در این مطلب از مجله مانامستر در مورد وال پست دیوار هبلکس، اهمیت و کاربرد آن صحبت می‌کنیم تا بتوانید خرید اینترنتی بلوک هبلکس را با دقت بالایی انجام دهید.

بلوک هبلکس سقفی اتوکلاو مانالکس (AAC) سایز 60*25*20 - مانامستر

برای خرید بلوک هبلکس از مانامستر کلیک کنید

وال پست دیوار هبلکس چیست؟

پیش از بررسی ویژگی‌های این متریال کاربردی، باید با ماهیت آن آشنا شویم. وال پست ساختاری است که به منظور بالا بردن استحکام دیوارها از آن استفاده می‌شود. وال پست دیوار هبلکس تفاوت چندانی با وال پست بلوک‌های سیمانی یا دیوارهای آجری ندارد؛ اما اتصالات آن در دیوارهای هبلکس شامل تفاوت‌هایی می‌شود.

در واقع می‌توان این محصول را نوعی نگهدارنده دانست که نیروهای وارد بر سازه را به طور مساوی بین اسکلت و دیوارها پخش می‌کند. اجرای وال پست یا نبشی کشی دیوار ساختمان، مقاومت و استحکام آن را در برابر عواملی مثل سیل و زلزله بالا می‌برد.

مزایا و معایب استفاده از وال پست

هنگام استفاده از هر متریالی باید مزایا و معایب بکارگیری آن در ساختار سازه را در نظر بگیریم؛ اما مزایا و معایب استفاده از وال پست دیوار هبلکس چیست؟ در ادامه مهم‌ترین مزایای استفاده از وال پست دیوار هبلکس را بررسی می‌کنیم:

 • افزایش عمر مفید سازه
 • بهبود عملکرد ساختمان در برابر زلزله
 • مقاومت سازه در برابر بارهای باد یا طوفان
 • کاهش خسارات جانی و مالی

بکارگیری وال پست در سازه مزایایی انکار نشدنی دارد؛ با این حال برخی از مسائل جزو معایب این متریال در نظر گرفته می‌شود. برای مثال کاهش فضای مفید داخلی و افزایش هزینه‌های ساخت و ساز جزو مهم‌ترین ایرادات استفاده از وال پست محسوب می‌شوند.

در واقع باید علاوه بر قیمت هر پالت هبلکس، هزینه‌های والپست مورد نیاز را نیز در نظر بگیرید. با این حال در بسیاری از پروژه‌ها باید از این ایرادات چشم‌پوشی کرد؛ چرا که مقاومت سازه و ایمنی آن اهمیت بیشتری نسبت به موارد ذکر شده دارد.

انواع وال پست از نظر جنس

جهت ساخت وال پست‌ها از متریال مختلفی استفاده می‌شود. بسته به شرایط پروژه، بودجه و نظر پیمانکار یکی از این وال پست‌ها بر روی سازه اجرا خواهد شد. جنس وال پست تاثیری در روش اجرای آن ندارد و می‌توان به شیوه‌های رایج از آن‌ها استفاده کرد. در ادامه انواع والپست در بلوک هبلکس را بر اساس مصالح به کار رفته در آن‌ها دسته‌بندی می‌کنیم.

وال پست نبشی

این نوع وال پست را می‌توان متداول‌ترین نوع دانست که از دو نبشی با فاصله متغیر و یک میلگرد ساخته می‌شود. این وال پست حرکت خارج از صفحه دیوار را مهار می‌کند. نبشی‌ها از جنس فولاد هستند و به همین دلیل تولید آن‌ها هزینه زیادی دارد.

وال پست ناودانی

ناودانی نوعی پروفیل متغیر است و به هر والپستی که از این نوع پروفیل ساخته شده باشد، وال پست ناودانی می‌گویند. این متریال به شکل یک مکعب مستطیل سه وجهی U شکل است و در ابعاد مختلفی ساخته می‌شود. این دسته را می‌توان بهترین جایگزین برای نبشی‌ها دانست؛ زیرا علاوه بر هزینه ساخت کمتر، دارای مقاومت بیشتری هستند. این نوع وال پست بیشترین استفاده را در مقاوم‌سازی دیوارهای هبلکسی دارد.

یکی از مزایای وال پست مقاوم در زلزله

وال پست گالوانیزه

این وال پست در شمایل مدل ناودانی و با ورق گالوانیزه ساخته می‌شود. در بال‌های این مدل پانچ‌هایی برای قرارگیری میلگرد قرار گرفته است. این والپست با یکپارچه‌سازی عملکرد دیوار تاثیر چشمگیری بر مقاومت سازه در برابر زلزله خواهد داشت.

انواع وال پست از نظر نحوه اجرا

وال پست‌های دیوار هبلکس را می‌توان از نظر نحوه اجرا به دو مدل قائم و افقی تقسیم‌بندی کرد. پروسه اجرای وال پست با در نظر گرفتن شرایط هر سازه پیش می‌رود؛ بنابراین بهتر است با این دو مدل اجرای وال پست آشنا شویم.

اجرای وال پست به شکل قائم

این نوع روش اجرا سبب می‌شود وال پست‌ها به شکل عمودی و موازی با اجزای قائم مثل ستون‌ها قرار بگیرند. ممکن است در این روش والپست‌ها به شکل سرتاسری یا منقطع اجرا شوند. در صورتی که وال پست‌هایی با جنسی غیر از گالوانیزه به کار گرفته شوند، باید حتما قبل از نصب از ضدزنگ استفاده شود. اگر در اجرای این روش دوره تناوب 1 باشد می‌توان از جداسازی دیوار با سازه جلوگیری کرد؛ اما دوره تناوب کمتر از 1 نیاز به فاصله جداسازی دارد.

ساختمان سازی

اجرای وال پست به شکل افقی

یکی دیگر از روش‌های اجرای وال پست دیوار هبلکس، روش افقی است که در شرایط خاصی از آن استفاده می‌شود. اگر ارتفاع کف سازه‌ای بیش از 3.5 متر باشد باید این روش را به کار گرفت. البته نباید به هیچ عنوان المان افقی را به والپست عمودی متصل کرد.

متریال اجرای وال پست برای دیوار هبلکس

همانطور که پیش‌تر گفته شد، اجرای وال پست در دیوارهای هبلکس و سفالی از نظر اتصالات با یکدیگر متفاوت است. در واقع اتصالاتی که در این نوع دیوار به کار می‌رود با دیگر مصالح تفاوت دارد. جهت بررسی دقیق‌تر این موضوع در ادامه به این سوال پاسخ می‌دهیم که مصالح مورد نیاز برای نبشی کشی دیوار هبلکس چیست؟

والپست ناودانی منقطع

جهت افزایش مقاومت در تمام دیوارهای ساخته شده با بلوک هبلکس، باید از والپست ناودانی منقطع یا دو نبشی استفاده کرد. این نوع وال پست بهترین انتخاب برای بلوک‌های هبلکس است و می‌تواند به خوبی نیروی وارد شده بر دیوارها را بین ستون‌های اصلی سازه پخش کند.

ایرادات استفاده از وال پست

بست‌های رادیکالی

بست‌های رادیکالی یا همان بست ارتجاعی u شکل، از مهم‌ترین اتصالات به کار رفته در مقاوم‌سازی دیوارهای هبلکسی محسوب می‌شوند. این بست‌ها وظیفه اتصال بلوک‌ها به ستون‌های سازه را دارند. حالت ارتجاعی بست‌های رادیکالی به دیوارهای هبلکسی اجازه می‌دهد که خیلی محدود در جای خود جابجا شوند. به همین دلیل این بست‌ها نقش تعیین‌کننده‌ای در جلوگیری از ریزش ساختمان هنگام زلزله یا هر بلای طبیعی دیگر را اجرا می‌کنند.

نحوه‌ی اجرای والپست بلوک هبلکس

در بحث مقاوم‌سازی بلوک هبلکس علاوه بر کیفیت متریال به کار رفته، نحوه اجرا نیز اهمیت زیادی دارد. اجرای وال پست‌ها باید با توجه به محاسبات دقیق و زیر نظر کارشناسان خبره صورت بگیرد. البته نحوه ی اجرای والپست بلوک هبلکس به نوع اسکلت سازه نیز بستگی دارد.

بیشتر بخوانید: اجرای بلوک هبلکس، ایمنی و زیبایی تکرارنشدنی!

در سازه‌هایی با اسکلت فلزی ابتدا پلیت درون قاب ستون قرار داده می‌شود و بتن ریزی صورت می‌گیرد. سپس والپست به وسیله پیچ و مهره، رول بولت یا جوشکاری به آن پلیت متصل شده و سپس فرآیند دیوارچینی آغاز می‌شود. در سازه‌هایی که اسکلت بتنی دارند، معمولا از وال پست آماده استفاده می‌شود؛ چرا که امکان جوش دادن بتن به وال پست وجود ندارد.

با اجرای دیوار چینی در دیوار هبلکس به روش وال مش می‌توان مقاومت این دیوارها را تا چند برابر افزایش داد. این روش با استفاده از پلاستر سیمانی یا گچی و توری فایبرگلاس صورت می‌گیرد. انتخاب پلاستر گچی یا سیمانی باید طبق شرایط پروژه و متناسب با نظر مهندس تعیین شود.

قیمت وال پست دیوار هبلکس

یکی از مهم‌ترین نکات در استفاده از وال پست برای مقاوم‌سازی دیوارهای هبلکس، در نظر گرفتن قیمت آن است. به طور کلی نمی‌توان مبلغ دقیقی را برای خرید و اجرای وال پست مشخص کرد؛ زیرا این مسئله بسته به شرایط سازه مانند متراژ آن تعیین می‌شود. با این حال می‌توان به قطعیت گفت که در صورت استفاده از وال پست، هزینه‌های نهایی پروژه افزایش می‌یابند.

اگر قصد دارید پروژه ساختمانی را با متریال باکیفیت و با قیمت مناسب اجرا کنید، می‌توانید از کارشناسان مانامستر مشورت بگیرید. شرکت تولید و پخش مصالح ساختمانی مانامستر یک مجموعه حرفه‌ای در زمینه ارائه محصولات ساختمانی است. این مجموعه توانسته در طی سال‌ها خدمت با ارائه محصولات با کیفیت و قیمت مناسب، رضایت مشتریان عزیز را کسب کند. شما می‌توانید با خرید اینترنتی بلوک هبلکس، در هزینه‌ها و زمان صرفه‌جویی کنید.

وال پست دیوار هبلکس در این دیوار استفاده نشده است

کلام آخر

ایمنی سازه و مقاومت آن در برابر ریزش یکی از اصلی‌ترین نکات در هنگام ساخت پروژه‌های ساختمانی مختلف است. به همین منظور مصالح جدید و به روزی، با توجه به نیازهای موجود، پا به عرصه گذاشته‌اند تا خسارات مالی و جانی ناشی از ریزش سازه را به حداقل برسانند.

وال پست دیوار هبلکس از آن دسته محصولاتی است که مقاومت سازه را به طرز چشمگیری افزایش می‌دهد. در این مطلب انواع مختلف این متریال، روش نصب آن‌ها و موارد مختلف دیگری را بررسی کردیم. شما می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر یا سفارش بلوک هبلکس باکیفیت، با کارشناسان تیم مانامستر در تماس باشید.

سوالات متداول

 1. وال پست چیست؟

  می‌توان وال پست را نگهدارنده دیوار و مسئول متصل کردن آن به اسکلت سازه دانست.

 2. تفاوت وال پست دیوار هبلکس با سایر دیوارها چیست؟

  به طور کلی تفاوت چندانی در ساختار وال پست دیوار هبلکس با سایر دیوارها وجود ندارد. با این حال نوع اتصالات کاربردی در نصب این نگهدارنده با ساختارهای دیگر متفاوت است.

 3. عوامل موثر در هزینه اجرای وال پست چه هستند؟

  هزینه نهایی پروژه به متراژ سازه، حقوق کارکنان، هزینه حمل و نقل، نوع روش اجرای وال پست و موارد دیگر بستگی دارد.

0 0 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برترین گروه های محصولی مانامستر

جدیدترین مقالات مانامستر

گروه کارشناسان مجله ساختمانی مانامستر در این مقاله با ارائه‌ی مطالب مفید و کاربردی با عنوان راهنمای خرید انواع لوله و اتصالات ساختمانی شما را با معیارهای مهم و اساسی در هنگام خرید لوله و اتصالات آشنا می‌سازد.
با توجه به کاربرد و اهمیت لعاب در ساخت و پخت کاشی و سرامیک در ادامه این مطلب از مجله تولید و پخش مصالح ساختمانی به بررسی صفر تا صد ویژگی، مزایا، موارد استفاده و طرز تهیه لعاب کاشی می‌پردازیم.
در این مطلب از مجله مانامستر توضیح می‌دهیم که سنگ گرانیت چیست؛ سپس به بررسی ویژگی‌های مختلف این سنگ و کاربرد آن می‌پردازیم.

تماس با ماناتایل

یکی از روش های زیر را برای ارتباط با ماناتایل انتخاب کنید.