راهنمای جامع راه اندازی فروشگاه کاشی و سرامیک

راهنمای جامع راه اندازی فروشگاه کاشی و سرامیک - مانامستر
شغل کاشی فروشی یکی از مشاغل با بازار تقریبا همیشه پرتقاضا است، زیرا تقاضای دائمی برای خرید کاشی و سرامیک وجود دارد. کاشی و سرامیک در صنعت ساختمان سازی به شکل های مختلفی مانند کاشی کف، کاشی دیوار، رومیزی، کانتر و غیره به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد و مطمئناً به زیبایی و ارزش هر خانه یا ساختمانی می افزاید.

فهرست مطالب

شغل کاشی فروشی یکی از مشاغل با بازار تقریبا همیشه پرتقاضا است، زیرا تقاضای دائمی برای خرید کاشی و سرامیک وجود دارد. کاشی و سرامیک در صنعت ساختمان سازی به شکل های مختلفی مانند کاشی کف، کاشی دیوار، رومیزی، کانتر و غیره به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد و مطمئناً به زیبایی و ارزش هر خانه یا ساختمانی می افزاید.

برای موفقیت در راه اندازی فروشگاه کاشی و سرامیک و فروش کاشی، باید دانش و مهارت مرتبط داشته باشید و در ارائه خدمات عالی ثابت قدم باشید. عوامل دیگری که موفقیت شما را تعیین می کند شامل داشتن نیروی کار ماهر و نزدیک بودن به بازارهای اصلی است. اگر قصد ورود به این حوزه و راه اندازی فروشگاه کاشی و سرامیک را دارید، این راهنما از بازرگانی مصالح ساختمانی مانامستر از خیلی جهات به شما کمک خواهد کرد.

راه اندازی فروشگاه کاشی و سرامیک - مانامستر

دریافت جواز کسب برای راه اندازی فروشگاه کاشی و سرامیک

به منظور راه اندازی فروشگاه کاشی و سرامیک باید برای جواز کسب اقدام نمود تا بتوان اعطای نمایندگی کاشی و سرامیک را دریافت کرد. برای اخذ جواز کسب باید در سامانه ایرانیان اصناف درخواست خود را ثبت نمایید. سپس از طریق مراجعه به اتحادیه این صنف و ارائه مدارک لازم جواز خود را دریافت کنید. شرایط مورد نیاز برای اخذ مجوز کسب فروشگاه کاشی و سرامیک به شرح زیر است:

 • فروشگاه مورد نظر باید حداقل ۱۲ متر مربع مساحت داشته باشد.
 • فروشگاه مورد نظر باید در طبقه همکف قرار بگیرد.
 • رعایت نکات بهداشتی در آن الزامی است.
 • اسباب و اثاثیه فروشگاه مورد نظر باید طبق تعرفه اتحادیه کاشی و سرامیک باشد.
سامانه ایرانیان اصناف - مانامستر

مدارک لازم برای اخذ مجوز کسب فروشگاه کاشی و سرامیک

به منظور راه اندازی فروشگاه کاشی و سرامیک و اخذ مجوز کسب باید مدارکی را به صنف مورد نظر ارائه داد. این مدارک عبارتند از:

 • تصویر شناسنامه
 • تصویر کارت ملی
 • تصویر اجاره نامه یا سند مالکیت واحد صنفی
 • یک قطعه عکس 4*3
 • تصویر از آخرین مدرک تحصیلی
 • کارت پایان خدمت یا گواهی معافیت دائم و یا دفترچه اعزام به خدمت برای آقایان
 • فیش واریز حق عضویت در اتحادیه صنف کاشی و سرامیک
 • گواهی گذراندن ده ساعت آموزش فروش کاشی و سرامیک برای یادگیری کار
 • گواهی موافقت اداره اماکن نیروی انتظامی
 • گواهی عدم سوء پیشینه کیفری
 • گواهی عدم اعتیاد
 • گواهی صلاحیت فنی
 • کارت سلامت از وزارت بهداشت

 متقاضی برای راه اندازی فروشگاه کاشی و سرامیک باید در مدت سه ماه مدارک لازم را به اتحادیه ارائه کند تا جواز کسب برایش صادر گردد  .

مزایا و معایب راه اندازی فروشگاه کاشی و سرامیک

هر کسب و کاری مزایا و معایب خود را دارد. اما نکته اصلی که باید در نظر گرفت این است که آیا سود کاشی و سرامیک مناسب خواهد بود. از این رو در زیر به تفکیک مزایا و معایب این حرفه بیان شده است:

مزایای شغل کاشی فروشی

مزیت اصلی راه اندازی این کسب و کار، تقاضای مداوم برای کاشی و سرامیک است. این به معنای بازاری آماده برای محصولات کاشی شماست.

کسب و کار فروش کاشی به سرمایه نسبتاً کمی نیاز دارد. هزینه های اصلی خرید کاشی، نیروی انسانی برای کار در کاشی فروشی، وسایل و یراق آلات، صندوق فروش، واحدهای ذخیره سازی و تجهیزات حمل و نقل خواهد بود.

معایب شغل کاشی فروشی

نمایشگاه و انبار کاشی به فضای زیادی نیاز دارد. با توجه به بالا بودن اجاره بها در بازار امروز، بهتر است مالک زمینی باشید که در آن کسب و کار خود را راه اندازی می کنید.

همچنین در بازار امروز رقبا این شغل زیاد هستند و برخی از فروشگاه های کوچک قادر به رقابت با فروشگاه های بزرگ نیستند.

هزینه راه اندازی فروشگاه کاشی و سرامیک

بسیاری در راه اندازی فروشگاه کاشی و سرامیک به دلیل کمبود سرمایه با شکست مواجه می شوند. حتما باید منابع سرمایه خود را شناسایی کنید تا بتوانید کسب و کار خود را در طولانی مدت حفظ کنید. بزرگترین هزینه برای راه اندازی فروشگاه کاشی و سرامیک اجاره فضای مورد نظر خواهد بود. برای انتخاب مکانی که به راحتی در دسترس باشد و پارکینگ کافی ارائه دهد، وقت بگذارید. هزینه ‌های اجاره و ودیعه از منطقه‌ای به منطقه دیگر متفاوت است.

وقتی مکانی را پیدا کردید، وقت آن است که طراحی دکوراسیون مغازه کاشی و سرامیک خود را شروع کنید. موارد زیر باید در بودجه شما لحاظ شود:

 • هزینه انبار
 • هزینه خرید محصولات
 • هزینه دکوراسیون داخلی
 • هزینه تبلیغات و بازاریابی
 • هزینه تجهیزات و نرم افزار حسابداری
هزینه راه اندازی فروشگاه کاشی و سرامیک - مانامستر

افزایش فروش در مغازه کاشی فروشی

برای افزایش فروش در مغازه کاشی فروشی ممکن است نیاز به مجوز اضافی داشته باشید، اضافه کردن نصب کاشی به لیست خدمات شما سریعترین راه برای افزایش سود است.

برای برتر بودن در بین رقبا، اکثر مشاغل کاشی، موجودی و گزینه های نصب کفپوش اضافی مانند پارکت و کف چوبی را ارائه می دهند. بنابراین با شناسایی نیازهای مشتریان، می توانید فروش لوازم مورد نیاز برای این خدمات اضافی را نیز در نظر بگیرید.

افزایش فروش در مغازه کاشی فروشی - مانامستر

نکات عالی برای افزایش فروش نمایشگاه کاشی و سرامیک

بازاریابی کسب و کار کاشی نیاز به برنامه ریزی بازاریابی عمیقی دارد و زمانی که به درستی برنامه ریزی نشده باشد، مطمئناً به منافع تجاری شما آسیب زیادی وارد می کند.

به عنوان یک خرده فروش کاشی یا صاحب نمایشگاه کاشی، می‌خواهید برنامه‌هایتان محقق شود تا کسب‌وکارتان شکوفا شود. در زیر مواردی برای افزایش درآمد مغازه کاشی و سرامیک بیان شده است.

ارائه بروشور برای محصولات

بخش مهمی از فروشگاه کاشی اهمیت بروشورهایی با طراحی خوب توسط تولیدکنندگان و بازاریابی کاشی و سرامیک است. طراحی بروشور، محتوا و پیام اصلی آن باید برای مخاطب هدف شما مناسب باشد.

به همین دلیل است که تولید کنندگان این بروشورها را در اختیار شما قرار می دهند تا به شما در تلاش های بازاریابی خود کمک کنند. در مجله تخصصی کاشی و سرامیک مانامستر نیز می تواید نمونه ای از این موارد را مشاهده کنید.

بروشور محصولات کاشی و سرامیک - مانامستر

ارجاعات و توصیه ها

ممکن است ندانید که ارجاعات و توصیه‌ها می‌توانند کسب‌وکار شما را به مسیر طولانی برسانند. به‌عنوان یک تامین‌کننده کاشی، نباید از درخواست ارجاع دریغ کنید زیرا رضایت مشتریان از خدمات شما باعث افزایش بیشتر مشتریان خواهد شد. پس از انجام این کار، شاهد افزایش قابل توجهی در تجارت کاشی خود خواهید بود.

از آخرین تاکتیک های بازاریابی آگاه باشید

استراتژی بازاریابی و فروش شما باید هر از چند گاهی ارتقا یابد. به همین دلیل باید از آخرین تاکتیک های بازاریابی آگاه باشید تا بتوان آنها را در استراتژی موجود خود گنجاند یا در مواقعی ممکن است لازم باشد استراتژی بازاریابی و فروش خود را به طور کلی تغییر دهید. از رقبای خود بیاموزید و از منابع موجود نهایت استفاده را ببرید تا استراتژی بازاریابی و فروش خود را به سطح دیگری ببرید.

ارائه ضمانت

این یکی از بهترین راه ها برای جذب مشتریان جدید و حفظ مشتریان قدیمی است. ضمانت محصول را ارائه دهید زیرا به مشتری در مورد کیفیت محصول اطمینان می دهد. فروشندگان کاشی به خوبی با مزایای گارانتی محصول آشنا هستند.

مهارت و تجربیات مورد نیاز برای راه اندازی فروشگاه کاشی و سرامیک

صاحب کاشی‌فروشی و یا نمایندگی فروش کاشی و سرامیک باید با انواع کاشی و سرامیک به‌خوبی آشنا باشد و کاشی‌کاری در تخصص آنها باشد. با اینکه در این شغل نیازی به نصب نیست، اغلب از شما سوالاتی پرسیده می شود که نیاز به دانش اولیه نصب دارند.

همچنین داشتن تجربه در طراحی داخلی نیز برای کار در کاشی فروشی مفید خواهد بود. توصیه می شود که یک یا دو سال را در یک نمایشگاه یا در یک خرده فروش بزرگ تعمیر و نگهداری ساختمان سپری کنید. این کار نه تنها دانش مورد نیاز برای راه اندازی فروشگاه کاشی و سرامیک را در اختیار شما قرار می دهد، بلکه به درک عمیق تری از نحوه برقراری ارتباط با مصرف کنندگان کمک می کند.

به عنوان مالک چنین کسب و کاری، داشتن مهارت های رهبری قوی، هوش تجاری و توانایی برقراری ارتباط با افراد مختلف نیز مهم است. روابطی که با تامین کنندگان ایجاد می کنید به اندازه روابطی که با مشتریان و کارکنان شما ایجاد می شود مهم خواهد بود.

مهارت و تجربیات مورد نیاز برای راه اندازی کاشی و سرامیک - مانامستر

پتانسیل رشد یک فروشگاه کاشی چقدر است؟

یک فروشگاه کاشی و سرامیک فضای قابل توجهی برای گسترش دارد. کلید تحقق رشد بلند مدت این است که بدانیم سلیقه های طراحی بسیار متنوع است. با ارائه گزینه های کاشی زیاد، به دنبال ایجاد بازار خرید برای هر مشتری بالقوه باشید.

با این حال، برای گسترش از یک ارائه دهنده محلی به یک خرده فروش ملی، نمایشگاه شما باید فراتر از کاشی گسترش یابد و سایر کفپوش ها را نیز ارائه دهد.

همچنین در دنیای مصالح ساختمانی، فرصت های بازار بزرگی وجود دارد. این بدان معناست که وقتی می گوییم “فروشگاه کاشی و سرامیک”، می توان طیف متنوعی از محصولات همچون مرمر، گرانیت، و فروش سرامیک سرویس را در نظر گرفت.

به عبارتی هر ساختمانی به ترکیبی از این مواد تکمیلی نیاز دارد و بنابراین سنگ مرمر، گرانیت و محصولات بهداشتی باید به همراه کاشی و سرامیک در فروشگاه شما گنجانده شود.

پتانسیل رشد فروشگاه کاشی و سرامیک - مانامستر

شوروم کاشی و سرامیک

شوروم کاشی و سرامیک جایی است که برای اولین بار با مشتری ملاقات می کنید و بنابراین ابزار اصلی برای دستیابی به دو هدف مهم تجاری تبدیل و وفاداری است.

مثبت ترین ارزش های شما باید به خوبی تعریف شوند تا به راحتی توسط بازدیدکنندگان درک شوند. همدلی، نزدیکی و حرفه ای بودن شما باید در نمایشگاه  شما دیده شود تا برند شما جان بگیرد و با مشتریان شما ارتباط برقرار کند.

برای رسیدن به این هدف چه کاری می توانید انجام دهید؟ ما از شما دعوت می کنیم تا لحظه ای را به تماشای نمایشگاه خود از دید بازدیدکنندگان خود اختصاص دهید. آیا آنچه را که می بینید دوست دارید؟ آیا از فروشگاه خود خرید می کنید؟ اگر پاسخ مثبت است، به شما تبریک می گویم! شما در مسیر درستی قرار دارید.

طرح چیدمان و دکور زنده کاشی و سرامیک نمایشگاه می تواند انواع و ویژگی های کاشی ها را تقویت کند و به نوعی باعث تبلیغات کاشی و سرامیک گردد.

استراتژی در طراحی نمایشگاه کاشی و سرامیک

اگرچه تکنیک های بازاریابی یا تجارت به شما کمک می کند تا مشتریان خود را از طریق نمایش کاشی خود راهنمایی کنید، اما اگر نمایشگاهی برای فروش نداشته باشید، این تکنیک ها مفید نخواهد بود.

به خاطر داشته باشید که تجربه خریدی که از طریق نمایشگاه خود ارائه می دهید با مجموعه ای کامل از عوامل مانند مکان محصول، ارائه مجموعه های شما، ایجاد فضایی دلپذیر و البته توجهی که ارائه می کنید، تعریف می شود. همه اینها باعث می شود که آنها از شما خرید کنند و از همه مهمتر مشتری ثابت شما شوند.

در کسب و کار خود، مهم است که ارائه محصولات خود را بر اساس گرایش ها، اتاق ها، نوع شناسی یا موضوعاتی که بازدیدکنندگان را الهام می بخشد، به خوبی سازماندهی کنید. شما باید کل نمایشگاه خود را به عنوان یک ویترین مغازه بزرگ در نظر بگیرید. برای رسیدن به این هدف، باید هر صفحه نمایش قفسه کاشی به خوبی انتخاب شده و دارای موقعیت استراتژیک باشد.

بنابراین، برای ارائه بهترین تجربه خرید، به معماری داخلی خوب و بهترین نمایشگرهای کاشی و سرامیک نیاز دارید. برای نمایش کاشی و سرامیک در نمایشگاه طرح و ایده های مختلفی وجود دارد. این ایده های مختلف با حجمی از انواع مختلف قفسه و استند برای کاشی مطابق با سبک متمایز و استانداردهای کاشی کاری برآورده می شود. در زیر متداول ترین نمونه ها معرفش شده است.

استراتژی در نمایشگاه کاشی و سرامیک - مانامستر

استند پایه کاشی

اینها ابتدایی ترین استند ها برای نمایش طرح سرامیک مغازه هستند. استند بهترین انتخاب برای نمایش هر سبک، شامل حمام، کف، دیوار، آشپزخانه و غیره است.

قفسه های آبشاری

یکی دیگر از موارد متمایز و بیشتر کاربردی در میان انواع شوروم کاشی و سرامیک، قفسه های آبشاری برای نمایش است. این قفسه ها به صورت عمودی سازماندهی شده اند تا کاشی ها مانند یک آبشار ظاهر شوند. این موقعیت نمایش کاشی، فرد را تشویق می‌کند تا تکه‌ای از هر کاشی را به یکباره نگاه کند، و تصور خوبی از چیدمان در مغازه کاشی ‌فروشی ایجاد می‌کند. علاوه بر این، این قفسه ها در فضا نیز صرفه جویی می کنند.

کابینت برای نمایش کاشی

آشناترین دسته نمایش کاشی، نوع کابینتی است. کابینت یک نوع بسیار سودمند و مفید است که حجم زیادی از اتاق را اشغال نمی کند. مدل کابینتی همچنین دارای یک تکنیک کشویی بسیار کاربردی است.

کابینت برای نمایش کاشی بین کابینتی - مانامستر

پایه های گردان

یکی دیگر از تکنیک های جذاب و نوآورانه استندهای نمایشگر، پایه چرخان است. این جدیدترین سبک است و می توان آن را با حجمی از قفسه های منحصر به فرد استفاده کرد. پایه های چرخان نمایشگر مفید هستند، به خصوص زمانی که در اتاق مشکل دارید.

قفسه کشویی برای نمایش کاشی

این دسته دیگری است که معمولاً در فروشگاه های معمولی برای نمایش نمونه های کاشی استفاده می شود. قفسه ‌های کشویی معمولاً برای نمونه‌های کاشی بزرگ ‌تر استفاده می‌شوند.

تهیه چه نوع کاشی و سرامیکی در راه اندازی فروشگاه کاشی و سرامیک بهتر است؟

 بازار در حال حاضر تحت سلطه کاشی های کف و کاشی های دیوار است. البته برای داشتن ایده برای ارائه کاشی هایی متناسب با نیاز مصرف کنندگان بهتر است عمده فروشان محلی خود را بررسی کنید و بپرسید که روندهای غالب چیست و در مورد مشتریان بالقوه و سبک خانه آنها بپرسید. همچنین می توانید در نمایشگاه های مختلفی که در این صنعت برگزار می شود شرکت نمایید.

میزان درآمد حاصل از فروشگاه کاشی و سرامیک

یکی از اولین مواردی که افراد را ترغیب به راه اندازی فروشگاه کاشی و سرامیک می کند و از اهمیت ویژه ای نیز برخوردار است میزان درآمد حاصل از این شغل می باشد. میزان سود حاصل از فروش کاشی و سرامیک و دیگر ملزومات آن بسته به متراژ پروژه و نوع کاشی و سرامیک بین 7 تا 20 درصد متفاوت خواهد بود. به طور کلی نیز درصورت موفقیت در این شغل می توان درآمدی بین 30 الی 40 ملیون تومان در ماه داشت.

میزان درآمد فروشگاه کاشی و سرامیک - مانامستر

پیدا کردن بازار هدف کاشی و سرامیک فروشی

در تمام شغل ها بازار هدفی وجود دارد. در راه اندازی فروشگاه کاشی و سرامیک نیز همین امر یعنی شناسایی بازار هدف صدق می کند.

یکی از مهمترین اصول پیدا کردن چنین بازار پر سود همچون سازنده‌ها، طراحان داخلی، هتل‌، مدرسه و دانشگاه است. برای تبدیل ساخت چنین بازار هدفی باید روش های جذب آن ها نیز آشنا بود تا در نهایت به یک مشتری همیشگی تبدیل شوند.

در نهایت نیز به عنوان یک فروشگاه کاشی و سرامیک باید از یک تامین کننده معتبر محصولات فروشگاه خود را خریداری کنید. در این میان بازرگانی مصالح ساختمانی مانامستر یکی از تامین کنندگان معتبر محصولات درجه یک و متناسب نیاز روز مشتریان شما است. با پر کردن فرم اعطای نمایندگی فروش کاشی و سرامیک ماناتایل اطلاعات لازم در اختیارتان قرار داده می شود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
23 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
رهبری

سلام.ممنون از مطالب خوبتون. اینکه برای شروع کار سردرگم نباشیم کمک خیلی بزرگی هست. موفق باشید.

ظهوریان

اینکه خودتون تو این زمینه فعالیت دارید و کلیه فرایندهای اینکار رو در اختیار رقیب میذارید خودش نشون دهنده قوی بودن کارتون هست. موفق باشید.

سهرابی

سلام. امکانش هست برای شروع کار طبقه زیرزمین برای انبار کاشی استفاده کرد یامجوز داده نمیشه؟

رمضانی
شیبانی پور

سلام مقاله خیلی خوبی بود. یکی از دوستانم خیلی وقته میخواد برای خودش کسب و کاری راه بندازه، مطمینا مطالعه این مقاله بهش کمک میکنه.موفق باشید

سادات

سلام. من محل مغازه رو دارم.برای اینکه بدونم برای شروع چقدر سرمایه میخواد میتونید راهنمایی بفرمایید؟

ناصریان

سلام. مطالب خیلی خوبی ارائه دادید. خیلی خوبه که میزان سود به این میزان داشته باشه. من برای شروع یک کار جدید جستجو میکنم.اطلاعات خوبی بود.ممنون

جعفری نژاد

با ارائه این مقاله کار رو برای افرادی که بخوان این کسب وکار را راه اندازی بکنند راحت کردید.ممنون

افسری

اگر بخوایم با یک مجموعه کاشی وسرامیک شریک بشیم فایده ای داره؟یا خودمون شروع به راه اندازی بکنیم؟

مهلقا

راهنمای خیلی خوبی بود من لینک راهنمای راه اندازی کسب و کار جدید هم مطالعه کردم و استفاده کردم.ممنون

پاسخ به  مهلقا

در صورتیکه این مقاله برای شما مفید بود برای دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید .

رامین

سلام..ممنون از مقالتون…خیلی خوب بود…کامل و جامع…ولی همیشه عین مبلغ مارو ترغیب به انجام کار یا مانع از انجام کار میکنه…من خیلی مشتاقم کارمو استارت بزنم…فروش کاشی و سرامیک…میشه یه مبلغ بگین…که ببینم میتونم استارت بزنم…

پاسخ به  رامین

دوست عزیز برای این مورد به شما پیشنهاد می کنیم با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا بتونند دقیق تر شما را راهنمایی کنند.

علیپور

خیلی خوشحالم که این مقاله را دیدم و راهکارها و راهنمایی های خوبی برام بود و راه را برام آسان تر کرد.سپاسگزارم

پاسخ به  علیپور

ممنون از حسن توجه شما! در صورتی که این مقاله برای شما مفید بود برای دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید.

تماس با ماناتایل

یکی از روش های زیر را برای ارتباط با ماناتایل انتخاب کنید.