آجر سفید و طوسی بتنی با 25درصد تخفیف
لوله پولیکا و پروپیلن با 30درصد تخفیف
سنگ عباس آباد با 30درصد تخفیف
پرچم ایران
جستجو

صادرات کاشی و سرامیک به عراق

صنعت سرامیک یکی از صنایع ساختمانی است که به توسعه صنعت ساخت و ساز کمک می کند. استان یزد که نیمی از تولید داخلی کاشی و سرامیک را به خود اختصاص داده است، قطب تولید محصولات کاشی و سرامیک در ایران است. افغانستان، پاکستان، ترکمنستان، گرجستان، امارات، تاجیکستان، ارمنستان، ازبکستان، آذربایجان و عراق خریداران کاشی و سرامیک ایرانی هستند. در این میان بیشتر صادرات این محصول به کشور همسایه یعنی عراق انجام می شود.

فهرست مطالب

یکی از محصولات صادراتی به عراق که سود مناسب و خوبی برای بازرگانان ایرانی به همراه دارد، صادرات کاشی به عراق است. با توجه به بازسازی های مختلف در این کشور حاصل از جنگ های قبلی خرید کاشی و سرامیک در این کشور بسیار پرتقاضا می باشد.

اگر به دنبال صادرات کاشی و سرامیک به عراق هستید، باید اطلاعات مختلفی مانند داده های صادرات کاشی و سرامیک، خریداران و واردکنندگان کاشی و سرامیک در عراق، روش های صادرات کاشی و سرامیک، عوارض و مالیات های قابل اعمال بر صادرات کاشی و سرامیک از ایران به عراق و نحوه صادرات به عراق را بدانید.

برای راهنمایی شما در خصوص صادرات کاشی و سرامیک به عراق در این مطلب از مجله مانامستر در خصوص نحوه صادرات کاشی و سرامیک به کشور عراق اطلاعات لازم گردآوری شده است.

صادرات به عراق - ماناتایل

بازار صادرات کاشی و سرامیک به عراق

بررسی بازار عراق نشان می دهد که که تقاضا برای کاشی و سرامیک در این کشور همچنان ادامه دارد. به ویژه در سال های اخیر به دلیل بازسازی مناطق مختلف این بازار رونق یافته است. عراق یکی از قدیمی ترین تولیدکنندگان محصولات سرامیکی است،

اما دولت عراق به این صنعت توجهی نکرده است و بنابراین واردات و صادرات کاشی و سرامیک به عراق بسیار خوب خواهد بود. کمبود واضحی در تولید مواد کاشی و سرامیکی برای پاسخگویی به سه نوع افزایش تقاضا برای صادرات کاشی و سرامیک حمام و سرویس بهداشتی و کاشی دیوار و سرامیک کف در این کشور وجود دارد.

جایگاه ایران در صادرات کاشی و سرامیک به عراق

طبق گفته های رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی تولیدکنندگان کاشی و سرامیک کشور، 73 درصد از صادرات کاشی و سرامیک ایران به کشور همسایه عراق می رود. در واقع می توان گفت یکی از پرسودترین کالا برای صادرات به عراق کاشی و سرامیک می باشد.

عراق از جمله بازارهای اصلی محصولات کاشی ساخت ایران است. صادرات کاشی و سرامیک به عراق از ایران همچنان در حال رشد می باشد. صنعت کاشی ایران از انرژی و مواد خام ارزان و فراوان همراه با تخصص بومی که ریشه در تاریخ دارد، برخوردار است.

راهنمای صادرات کاشی و سرامیک به عراق

برای صادرات کاشی و سرامیک به عراق باید مراحل خاصی را مرحله به مرحله دنبال کرد. در زیر مراحل گام به گام صادرات به عراق آورده شده است.

در صورت نیاز به صادرات کالا یا خدمات به عراق به مجوز صادرات واردات نیاز است که می توان آن را در صورت نیاز از اداره دولتی مربوطه دریافت کرد.

هر شخص حقوقی که در اداره مالیات عراق ثبت نام کرده باشد، می تواند با انجام الزامات لازم توسط دولت عراق، تجارت مناسب و تجارت بین المللی را آغاز کند. برای مقاصد تجاری، تجارت ثبت شده با مجوز مربوط (در صورت نیاز) مطابق با تجارت و ثبت نام در دفتر تجارت و ثبت شرکت کشور برای صادرات و واردات کالا از عراق و به داخل کشور الزامی است.

راهنمای صادرات کاشی و سرامیک به عراق - ماناتایل

اداره گمرک عراق گمرک رسمی است که زیر نظر وزارت دارایی کار می کند. اجرای کلیه احکام صادره از سوی وزارتخانه ها و مؤسسات دولتی مربوطه کشور که تجارت غیرقانونی را کنترل می کنند و تسهیل کننده تجارت واقعی می باشند به عهده آنها می باشد.

همانطور که گفتیم، واردات کالا به عراق در هر زمان که لازم باشد، نیازمند سه دسته رویه است. رویه‌های ثبت یک‌باره برای فعالیت به‌عنوان واردکننده در عراق، مجوز واردات خاص برای واردات کالا به عراق در صورت وجود، و گواهی‌نامه مشخص از سازمان‌های دولتی مربوطه عراق مربوط به هر واردات در صورت لزوم.

شرایط صادرات کاشی و سرامیک به عراق

برای ارسال کاشی و سرامیک به عراق شرایطی باید رعایت شود که این شرایط به صورت زیر می باشند:

 • محصولات ارسالی باید دارای برچسب های حاوی نوشته های لاتین و عربی باشند.
 • قبل از هرگونه اقدام به صادرات کاشی و سرامیک به کشور عراق باید توافق ‌نامه‌ هایی بین عراق و ایران منعقد گردد.
 • در نهایت باید وضعیت کالاها از نظر بهداشتی و استاندارد بودن آن ها بررسی گردد.
شرایط صادرات کاشی و سرامیک به عراق - ماناتایل

بهترین کانال صادرات به عراق

با توجه به همسایگی عراق با کشورمان و وجود پایانه های مرزی مختلف بین ایران و عراق همچون مرز مهران، بهترین راه صادرات کاشی و سرامیک به عراق مرزهای زمینی است. از دیگر مرز های مهم بین ایران و عراق می توان موارد زیر را نام برد:

 1. گمرک باشماق در مریوان
 2. گمرک پرویزخان در قصرشیرین
 3. گمرک مهران در ایلام
 4. گمرک اروندکنار
 5. گمرک تمرچین در پیرانشهر
 6. گمرک بازرگانی
 7. گمرک خسروی در قصرشیرین
 8. گمرک شلمچه
بهترین کانال های صادرات به عراق - ماناتایل

مدارک لازم برای صادرات به عراق

مدارک مورد نیاز برای صادرات محصولات کاشی و سرامیک به عراق عبارتند از:
• فاکتور فروش (به زبان انگلیسی و عربی)

 • فاکتور فروش (به زبان انگلیسی و عربی)

در فاکتور فروش می بایست نام شخص یا شرکت تولیدکننده، نام شخص یا شرکت صادرکننده، نام واردکننده یا خریدار ( شخص عراقی ) نام و سمت مدیرعامل یا شخص امضاکننده ، نوع و مقدار کالا و قیمت آن ذکر شود. ضمنا اطلاعات آدرسی ذکر شده در فاکتور تجاری و گواهی مبدا می بایست یکسان باشد. همچنین کلیه ارقام و اعداد مدارک مورد نیاز برای صادرات به عراق بایستی به انگلیسی و مهمور به مهر شرکت و یا شخص صادرکننده باشد.

 • گواهی مبدا (به زبان عربی و انگلیسی)

در گواهی مبدا نیز می بایست آدرس تولیدکننده، آدرس صادرکننده و آدرس خریدار یا واردکننده به طور کامل قید شود. همچنین نام پایانه مرزی جهت عبور کالا نیز باید ذکر گردد. لازم به ذکر است که یکسان بودن اطلاعات کالا در فاکتور فروش و گواهی مبدا نیز لازم و اجباری است.

 • گواهی بهداشت از سازمان نظارت بر سلامت برای محصولات غذایی
 • لیست اظهار کالا (شامل نام و مقدار کالا و اطلاعات کوتاهی در مورد کالا)
 • اخذ استاندارد رضایت مشتری
 • اخذ استاندارد های ایزو (در صورت امکان)
 • تهیه برچسب های کالا به زبان انگلیسی و عربی
 • گزارش تست، نمونه برداری و بازرسی کالا
 • اخذ استاندارد محیط زیست
 • تائیدیه ساخت کالا از سازمان استاندارد

مزیت ایران در صادرات عراق

همانطور که قبلا هم اشاره شد نزدیکی و هم مرز بودن ایران با عراق و وجود مرزهای مختلف مزیتی برای صادرات کاشی و سرامیک به عراق است. از طرف دیگر نیاز به تامین کالاهای ساختمانی همچون کاشی و سرامیک با توجه به چهار دهه درگیری و جنگ و عدم وجود زمینه های تولیدی مناسب و با کیفیت فرصت صادرات را در این سرزمین برای بسیاری از کشور ها همچون ایران باز نموده است. 

مزیت ایران در صادرات عراق - ماناتایل

پرطرفدارترین طرح های کاشی و سرامیک در عراق

از جمله طرح های پرطرفدار در عراق در زمینه کاشی و سرامیک می توان به کاشی کاشی طرح چوب، سنگ طبیعی یا سنگ مرمر اشاره کرد. به ویژه طرح های دارای بافت چوب طبیعی بسیار پر تقاضاست.از نظر رنگ نیز رنگ‌های ملایم و خنثی و رنگ‌های مات مایل به خاکستری و (مخصوصا) مشکی بسیار محبوب هستند.

موانع صادرات به عراق

یکی از اصلی ترین موانع پیش رو برای یک شرکت صادرات به عراق یافتن مشتری و بازار پر سود است. زیرا با وجود رقبای فراوان از چین و ترکیه یافتن مشتری کمی دشوار شده است.

تعرفه و هزینه ارسال کاشی و سرامیک به عراق

هزینه و تعرفه صادرات کاشی و سرامیک به عراق به عوامل مختلفی بستگی خواهد داشت. بزرگترین هزینه مربوطه در این راستا هزینه های مربوط به بازاریابی در عراق است. برای مثال یکی از راه های بازاریابی حضور در هیئت های تجاری عراق برای گفتگو با اتحادیه بازرگانان، اتاق‌های بازرگانی و اتاق صنایع می باشد.

به طور کلی می توان گفت تعرفه و هزینه ارسال کاشی و سرامیک به عراق به موارد زیر وابسته است:

 • پیدا کردن مشتری، تبلیغات و بازاریابی
 • بیمه کالاهای صادراتی
 • بسته‌ بندی محصولات بر اساس قوانین کشور عراق
 • هزینه ‌های ترخیص کالا از گمرک
 • تامین محصولات بر اساس سفارش مشتری
 • حمل و نقل کالا
تعرفه و هزینه ارسال کاشی و سرامیک به عراق - ماناتایل

مشاوره و دریافت خدمات صادرات کاشی وسرامیک به عراق

در بازرگانی مصالح ساختمانی مانامستر، صادرات به سراسر جهان از جمله صادرات کاشی و سرامیک به آذربایجان، صادرات کاشی و سرامیک به روسیه، صادرات کاشی به ترکیه و عراق با تمرکز اصلی بر بازارهای خاص خاورمیانه انجام می شود. از زمان آغاز به کار و دریافت مجوز صادرات خود، ما در حال گسترش و ارائه بهترین محصولات در سطح جهانی هستیم.

همچنین در گروه بازرگانی مانامستر، هدف اصلی کمک به یک کسب و کار برای راه اندازی و ایجاد شبکه مشتریان خود و ایجاد درآمد اضافی از طریق کاهش عوارض مرتبط با آن و یا اخذ نمایندگی کاشی و سرامیک است. برای دریافت خدمات صادرات کاشی به عراق و شرایط صادرات به عراق از طریق راه های ارتباطی موجود با ما در تماس باشید.

در نهایت با در اشتراک گزاشتن نظرات و تجربه های خود در خصوص صادرات کاشی و سرامیک به دیگر افراد در این زمینه کمک نمایید.

منبع: howtoexportimport

0 0 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
27 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
شمسی پور

سلام.مقاله خیلی خوبی بود. من مقاله صادرات کاشی و سرامیک به روسیه هم مطالعه کردم.با بودن این مقالات بررسی و انتخاب بهتر خواهد بود.ممنون

دهقان طزرجانی

در مقاله خوندم که رئیس هیات مدیره انجمن صنفی تولید‌کنندگان کاشی و سرامیک کشور میگن با وجود تحریم های ظالمانه، کاشی و سرامیک ایران به 52 کشور جهان صادر می‌شود.این افتخار بزرگی هست.

ناظمیان

سلام. باتوجه به اینکه قبلا ایران باعراق در جنگ بودند آیا صادرات به این کشور بامشکل مواجه نمیشه؟

شاکری

ممنون از مطالب خیلی خوبی که در اختیار گذاشتید.

پارسا

در کل باتوجه به مطالب ارائه شده چه کالاهایی برای صادرات به عراق مناسب هستند؟

صمدزاده

امکانش هست راهنمایی کنید از کجا میتوان به بسته‌ بندی محصولات بر اساس قوانین کشور عراق دسترسی پیدا کرد؟

نسترن امیدی
در انتظار تایید
پاسخ به  صمدزاده

دوست عریز برای اطلاعات بیشتر در این زمینه با کارشناسان مانامستر در ارتباط باشید.

هراتی زاده

ممنون از مقاله خوبتون. من در مطلبی خوندم که آمریکا و کره جنوبی هم از رقبای ایران در صادرات کاشی هستند

نسترن امیدی
در انتظار تایید
پاسخ به  هراتی زاده

ممنون از به اشتراک گذاری نظرتون در مجله مانامستر

همایونی

سلام. مطالب خیلی خوبی بود. درضمن من در جایی خواندم که در صادرات به عراق نوشتن کاتالوگ‌ها به زبان عربی از اهمیت زیادی برخوردار است.

دهقانپور

سلام.مطالب خیلی خوبی بود. مرز شیخ صله(کرمانشاه) و مرز حاج عمران(کردستان) هم ازجمله مرزهای ایران و عراق برای صادرات هست

نسترن امیدی
پاسخ به  دهقانپور

ممنون از به اشتراک گذاری نظرتون

ناظمیان

مطالب به صورت خیلی کامل و جامع بیان شده خیلی ممنون

نسترن امیدی
پاسخ به  ناظمیان

در صورتیکه این مقاله برای شما مفید بود برای دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید

کاظمی

سلام.آیا واردات کاشی هم به ایران انجام میشه؟

نسترن امیدی
پاسخ به  کاظمی

بله! از کشور های ایتالیا، اسپانیا و…نیز کاشی و سرامیک به ایران وارد می شود.

تقدیسی

ممنون از مقاله خوبتون مخصوصا راهنمایی در خصوص بازاریابی و حضور در هیئت های تجاری عراق خیلی خوب بود.

نسترن امیدی
در انتظار تایید
پاسخ به  تقدیسی

برای مشاوره بیشتر در زمینه صادرات کاشی به عراق می تونید با کارشناسان ما در مانامستر در ارتباط باشید!

طاهری

راهنمایی خیلی خوبی بود من طرح های پرطرفدار در عراق را استفاده کردم در کار و برام خیلی کارایی داشت.سپاس

نسترن امیدی
در انتظار تایید
پاسخ به  طاهری

در صورتی که این مقاله از مجله مانامستر برای شما مفید بود برای دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید.

نسترن امیدی
در انتظار تایید

برای مشاوره بیشتر در این زمینه با کارشناسان ما در بخش صادرات در ارتباط باشید! یا با شماره تماس 03591002540

برترین گروه های محصولی مانامستر

جدیدترین مقالات مانامستر

در این مطلب از مجله مانامستر در مورد وال پست دیوار هبلکس، اهمیت و کاربرد آن صحبت می‌کنیم تا بتوانید خرید اینترنتی بلوک هبلکس را با دقت بالایی انجام دهید.
گروه کارشناسان مجله ساختمانی مانامستر در این مقاله با ارائه‌ی مطالب مفید و کاربردی با عنوان راهنمای خرید انواع لوله و اتصالات ساختمانی شما را با معیارهای مهم و اساسی در هنگام خرید لوله و اتصالات آشنا می‌سازد.
با توجه به کاربرد و اهمیت لعاب در ساخت و پخت کاشی و سرامیک در ادامه این مطلب از مجله تولید و پخش مصالح ساختمانی به بررسی صفر تا صد ویژگی، مزایا، موارد استفاده و طرز تهیه لعاب کاشی می‌پردازیم.

تماس با ماناتایل

یکی از روش های زیر را برای ارتباط با ماناتایل انتخاب کنید.