آجر سفید و طوسی بتنی با 25درصد تخفیف
لوله پولیکا و پروپیلن با 30درصد تخفیف
سنگ عباس آباد با 30درصد تخفیف
پرچم ایران
جستجو

سرامیک ضد سرما | کاشی مناسب مناطق سرد

سرامیک ضد سرما | کاشی مناسب مناطق سرد
سرد شدن و یخ زدن سرامیک یک مشکل جدی است که در مرور زمان باعث ایجاد مشکلات متفاوتی را ایجاد خواهد کرد. در این مطلب به بررسی ویژگی های سرامیک ضد سرما می پردازیم

فهرست مطالب

یکی از مشکلات بزرگ استفاده از سرامیک در مناطق سردسیر، سرد شدن آن‌ها در فصول سرد سال است . مسئله ساخت و ساز در مناطق سردسیر از اهمیت دو چندانی برخوردار است زیرا کوچک‌ترین اشتباهی در انتخاب مصالح می‌تواند باعث تخریب سازه شود.

سرد شدن و یخ زدن سرامیک یک مشکل جدی است که در مرور زمان مشکلات متفاوتی را ایجاد خواهد کرد. در این مطلب از مجله مانامستر انواع سرامیک ضد سرما و ویژگی‌های مختلف آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

سرامیک ضد سرما مناسب مناطق سردسیر

ویژگی سرامیک مناسب مناطق سرد و یخبندان

شاید تا به حال از خود پرسیده باشید که کاشی مناسب مناطق سرد و یخبندان چی بخریم؟ با توجه به شرایط جوی خاص مناطق سردسیر باید انواع ویژگی سرامیک مناسب مناطق یخبندان در نظر گرفته شود. در ادامه با دقت بیشتری این موضوع را بررسی خواهیم کرد.

سرعت انتقال حرارت در سرامیک ضد سرما

مهم‌ترین مسئله در انتخاب کاشی مناسب مناطق سرد و یخبندان، توجه به انتقال حرارت در سرامیک است. انتقال حرارت در یک ماده به معنی حرکت گرما از بخش‌های گرم‌تر به سمت محیط‌های سرد است. هر چه سرعت انتقال حرارت در کاشی‌ها بیشتر باشد، کاشی مقاومت بالاتری در برابر سرما خواهد داشت.

توجه به انتقال حرارت در سرامیک مناسب مناطق سرد و یخبندان

میزان جذب آب سرامیک‌های مقاوم در برابر سرما

سرامیک‌های ضد سرما باید جذب آب پایینی داشته باشند؛ چرا که برف و باران فراوان باعث انقباض و انبساط سرامیک‌ها می‌شود. این انقباض‌ها و انبساط‌ها به مرور زمان باعث ترک‌خوردگی و شکستگی سرامیک می‌شوند. در واقع اگر جذب آب سرامیک‌ها بیشتر از 3 درصد باشد، آب به داخل بافت آن نفوذ کرده و در اثر سرما یخ می‌زند.

با توجه به خاصیت یخ‌زدگی آب و افزایش حجم آن در حوالی دمای صفر درجه، تنشی در سرامیک ایجاد می‌شود که می‌تواند به شکستن آن منجر شود. هر چه لعاب سرامیک از کیفیت بهتری برخوردار باشد، سرامیک مقاومت بیشتری در برابر نفوذپذیری به آب دارد و به این ترتیب طول عمر بالاتری نیز خواهد داشت.

میزان جذب آب سرامیک‌های مقاوم در برابر سرما

استفاده از عایق حرارتی مناسب در سرامیک‌های ضد سرما

به طور کلی باید در ساختمان‌های مناطق سرد، تمهیدات بیشتری نسبت به ساختمان‌های مناطق گرم در نظر گرفت. مصالحی که در ساخت سازه‌های مناطق سردسیر به کار می‌روند باید عایق حرارتی بالایی داشته باشند.

استفاده از سرامیک‌هایی با عایق حرارتی بالا، از اتلاف انرژی گرمایی محیط جلوگیری می‌کند و مانع ورود سرما به داخل خانه می‌شود. این ویژگی مصرف انرژی را کاهش می‌دهد و فضای گرم‌تر و دل‌نشین‌تری را در داخل ساختمان ایجاد خواهد کرد.

عایق حرارتی مناسب در سرامیک‌های ضد سرما

رنگ مناسب در سرامیک‌های ضد سرما

پیشنهاد می‌شود در انتخاب سرامیک‌ برای مناطق سردسیر از رنگ‌هایی با طیف گرم استفاده شود تا از سردی فضا بکاهد و حس گرما را به محیط منتقل کند. همچنین استفاده از سرامیک‌هایی با لعاب براق، با بازتاب نور باعث گرم‌تر شدن و بزرگ‌تر دیده شدن فضا می‌شود.

مزایای استفاده از سرامیک ضد سرما

سرامیک ضد سرما به واسطه ویژگی‌های مناسب و دل‌چسبش به تدریج محبوبیت زیادی را بین افراد به دست آورد و در پروژه‌های ساختمانی مختلفی به کار برده شد. به همین دلیل سرامیک‌های ضد سرما در حال حاضر توسط برند‌های مختلف و با کیفیت‌های متفاوت تولید می‌شوند.

سرامیک‌های مقاوم در برابر سرما در سرویس بهداشتی، کف سالن، کف و دیوار آشپزخانه، حیاط، بالکن و تراس و محیط‌های دیگر کاربرد دارند. استفاده از این سرامیک‌ها باعث جلوگیری از ناراحتی‌ها مرسوم افراد مثل کمردرد و پادرد ناشی از سرامیک‌های سرد خواهد شد.

نگهداری بسیار راحت سرامیک مقاوم در برابر سرما

امروزه سرامیک‌های مقاوم در برابر سرما دارای طرح‌ها و رنگ‌های متنوعی هستند؛ بنابراین می‌توان متناسب با هر سلیقه‌ای از این سرامیک‌ها استفاده کرد. سرامیک‌های ضد سرما کیفیت و مقاومت بالاتری نسبت به انواع معمولی دارند و به راحتی دچار شکستگی نمی‌شوند.

دوام و ماندگاری این سرامیک‌ها بالاتر است و از ایجاد هز‌ینه‌های اضافی جلوگیری می‌کنند. نگهداری سرامیک مقاوم در برابر سرما بسیار راحت است؛ می‌توان آن‌ها را به راحتی شستشو داد و به راحتی آن‌ها را تمیز کرد.

انتخاب سرامیک مناسب مناطق سردسیر

با توجه به ویژگی‌های ذکر شده در مورد سرامیک مناسب برای فضاهای سردسیر، می‌توان سرامیک‌های متعددی را انتخاب کرد. یکی از بهترین گزینه‌های سرامیک که توسط تکنولوژی‌های روز جهان ساخته می‌شود، سرامیک پرسلانی است. در ادامه به بررسی ویژگی‌های سرامیک پرسلانی می‌پردازیم.

انتخاب سرامیک مناسب مناطق سردسیر
  • بیشتر بخوانید: پرسلان چیست و چه تفاوتی با کاشی و سرامیک معمولی دارد؟

سرامیک ضد سرمای پرسلان

سرامیک پرسلان از محبوب‌ترین انواع سرامیک است که خاصیت‌های بی‌نظیری دارد. این سرامیک‌ها با ماده اولیه متفاوت، در دمای پخت متفاوتی از سرامیک‌های معمولی تهیه شده و ظاهری سفید رنگ دارند.

از ترکیبات موجود در این سرامیک‌ها می‌توان به خاک رس، فلدسپات، گرانیت، کائولین و… اشاره کرد. در روند ساخت سرامیک پرسلانی از دما و فشار بسیار بالا استفاده می‌شود.

این سرامیک ضد سرما درصد جذب آب بسیار پایینی دارد و میزان جذب آب آن کمتر از 0.1 درصد گزارش می‌شود.

سرامیک پرسلانی دارای تنوع زیادی در طرح و رنگ است و به راحتی می‌توان کف‌پوش متناسب با دکوراسیون را انتخاب کرد. از این سرامیک ضد سرما می‌توان در کف سالن، کف سرویس بهداشتی و حمام، نمای ساختمان، پیاده‌رو و محوطه مکان‌های عمومی استفاده کرد. از سایر ویژگی‌های سرامیک پرسلان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سرامیک پرسلان مقاومت خوبی در برابر ساییدگی دارد و برای مکان‌های پر تردد مناسب است.
  • این سرامیک ضد سرما در برابر نور خورشید بسیار مقاوم است و دچار تغییر رنگ نمی‌شود.
  • با توجه به تحمل دمای بالای این سرامیک، می‌توان پرسلان را نوعی سرامیک ضد حریق دانست.
  • مواد تشکیل‌دهنده سرامیک پرسلان طبیعی هستند و به راحتی به چرخه طبیعت برمی‌‌گردند.
  • این سرامیک ضد سرما در برابر لکه مقاوم هستند و به راحتی می‌توان از آن‌ها نگهداری کرد.
سرامیک ضد سرما در برابر نور خورشید بسیار مقاوم است و دچار تغییر رنگ نمی‌شود.

نکات مهم در مورد نصب سرامیک پرسلان

روند نصب سرامیک ضد سرمای پرسلان در مناطق سردسیر باید با توجه به دستور و توصیه‌های کارخانه صورت بگیرد. تیم مانامستر بر اصول نصب سرامیک در شرایط آب و هوایی مختلف به خوبی تسلط دارد و می‌تواند شما را در این مسیر همراهی کند. جهت کاهش میزان خسارت ناشی از کاشی کاری در زمستان باید به نکاتی در مورد نصب سرامیک پرسلان دقت شود.

در هوای سرد و بعد از نصب کاشی باید دمای محیط حداقل بالای 10 درجه سانتی‌گراد باشد. در هنگام بندکشی سرامیک‌های پرسلانی باید میزان 2 تا 3 میلی‌متر بین کاشی‌ها فاصله ایجاد کرد. این فاصله به دلیل انبساط یا انقباض سطح و بدنه کاشی در فصول مختلف سال و در دماهای مختلف است.

به طور کلی یخ زدگی و انقباض کف در زمستان، در فصول گرم سال به انبساط تبدیل می شود. بنابراین باید از شرایط صحیح قرارگیری سرامیک‌ها اطمینان حاصل کرد.

نکات مهم در هنگام نصب کاشی ضد سرمای پرسلان

به دلیل مقاومت بالای این نوع سرامیک در برابر نفوذ آب، استفاده از ملات آب و سیمان به تنهایی برای نصب این سرامیک‌ها انتخاب مناسبی نیست. چرا که با این روش با گذر زمان احتمال جدا شدن کاشی‌ها از محل نصب وجود دارد. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود در نصب این سرامیک‌ها از ترکیب ملات و چسب نگهدارنده استفاده شود.

با این حال استفاده از اسکوب برای چسباندن مطمئن سرامیک ضد سرمای پرسلانی توصیه می‌شود. سایر وسیله‌های مناسب برای نصب کاشی‌ها شامل چسب‌ها و ملات پلیمری می‌شوند. در پایان می‌توان از سیلرکشی برای حفظ بیشتر کاشی در برابر رطوبت استفاده کرد. برای این کار می‌توان از اسپری سیلر بهره برد که بعد از 6 تا 8 ساعت خشک می‌شود.

استفاده از اسکوب برای چسباندن مطمئن سرامیک ضد سرمای پرسلانی

قیمت سرامیک ضد سرما

محاسبه قیمت سرامیک ضد سرما چندان آسان نیست، زیرا هزینه نهایی به عوامل مختلفی بستگی دارد. کیفیت تولید، مواد تشکیل‌دهنده، درجه سرامیک، هزینه حمل و نقل، هزینه نصب و … در تعیین قیمت نهایی تاثیرگذار هستند. به طور کلی سرامیک‌های درجه یک قیمت بیشتری نسبت به انواع درجه دو، سه و چهار دارند.

سرامیک ضد سرمای پرسلان نیز با داشتن ویژگی‌های مثبت نسبت به سایر سرامیک‌ها از قیمت بیشتری برخوردار است. برند کارخانه نیز از موارد تاثیرگذار در تعیین قیمت سرامیک محسوب می‌شود که تمامی این گزینه‌ها باید حین خرید مورد بررسی قرار گیرد.

اگر شما هم قصد خرید کاشی و سرامیک به قیمت عمده را دارید، می‌توانید با تیم مشاوره مانامستر در تماس باشید تا به شکل رایگان شما را همراهی کنند. شرکت تولید و پخش مصالح ساختمانی مانامستر، واقع در استان یزد بهترین سرامیک و کاشی‌های مختلف مانند سرامیک‌های ضد سرمای پرسلانی و سایر انواع دیگر را را با مناسب‌ترین قیمت و بالاترین کیفیت به مشتریان عزیز ارائه می‌دهد.

دکور کاشی رنگ سفید مشکی

برای خرید کاشی و سرامیک از مانامستر

کلام آخر

با توجه به اهمیت بالای کیفیت و ویژگی‌های مصالح ساختمانی در مناطق سردسیر، در این مطلب از سایت مانامستر به بررسی سرامیک ضد سرما و ویژگی‌های آن پرداختیم. انتخاب سرامیک مناسب می‌تواند بسیاری از مشکلات موجود به واسطه نفوذ سرما را حل کند و به فضای خانه را گرمای مضاعف ببخشد.

شما می‌توانید به کمک راهنمایی‌های تیم مانامستر، بهترین سرامیک‌های ضد سرما را برای پروژه‌های ساختمانی و منازل خود در مناطق سردسیر تهیه کنید.

0 0 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برترین گروه های محصولی مانامستر

جدیدترین مقالات مانامستر

مجله مصالح ساختمانی مانامستر در این مقاله پس از معرفی اینکه سنگ بازالت چیست، شما را با مزایا، معایب و کاربردهای متفاوت آن آشنا می‌سازد.
بیسکویت کاشی، در واقع بدنه‌ی اولیه و پخته‌شده‌ی کاشی، پیش از لعاب و رنگ نهایی است که نقشی اساسی در زیبایی و کیفیت نهایی کاشی ایفا می‌کند.
سرامیک اسلب چیست؟ سرامیک اسلب نوعی سرامیک با ابعاد بزرگ است که به صورت تخته‌ای و ورقه‌ای تولید می‌شود و می‌تواند مساحت زیادی را پوشش دهد.

تماس با ماناتایل

یکی از روش های زیر را برای ارتباط با ماناتایل انتخاب کنید.