آجر سفید و طوسی بتنی با 25درصد تخفیف
لوله پولیکا و پروپیلن با 30درصد تخفیف
سنگ عباس آباد با 30درصد تخفیف
پرچم ایران
جستجو

نحوه استفاده از پودر بند کشی| صفر تا 100 مراحل اجرا

عکس شاخص
بندکشی و درزبندی کاشی و سرامیک اهمیت زیادی دارند و برای حفظ و بهبود ظاهر، عملکرد و پایداری کاشی‌ها و سرامیک‌ها بسیار ضروری هستند، بنابراین نحوه استفاده از پودر بند کشی به عنوان یکی از مهمترین مراحل و عملیات در نصب کاشی دیوار یا سرامیک کف می باشد.

فهرست مطالب

اگر در سرویس بهداشتی و حمام خود نگاهی به کاشی و سرامیک بیندازید بین هر کاشی یا سرامیک خطی باریک مشاهده می کنید که سبب پر کردن فضای خالی بین آن ها شده که به بندکشی معروف است، بندکشی و درزبندی کاشی و سرامیک اهمیت زیادی دارند و برای حفظ و بهبود ظاهر، عملکرد و پایداری کاشی‌ها و سرامیک‌ها بسیار ضروری هستند، بنابراین نحوه استفاده از پودر بند کشی به عنوان یکی از مهمترین مراحل و عملیات در نصب کاشی دیوار یا سرامیک کف می باشد.

امروزه تجهیزات و محصولات مختلفی برای ساده تر شدن مراحل بندکشی توسط کارخانه های زیادی تولید شده است که پودر بندکشی یا چسب بندکشی نیز از جمله این تجهیزات هستند که در مقایسه با روش های سنتی قابل استفاده برای بندکشی کاشی و سرامیک بسیار ساده تر و ظریف تر می باشد.

نحوه استفاده از پودر بند کشی

بصورت کلی استفاده از پودر بندکشی جهت پر کردن فاصله بین کاشی، سرامیک کف، پرسلان و… استفاده می شود که نفوذ آب، رطوبت و گرد و خاک بین کاشی و سرامیک را به حداقل رسانده و در نهایت از ایجاد ترک یا شکستگی آن ها جلوگیری می کند؛ اما با توجه به جدید بودن این تجهیزات حتما لازم است نحوه استفاده از پودر بند کشی از آن را بیاموزیم تا در نهایت به راحتی و بدون ایجاد هرگونه مشکلی از آن استفاده کنیم. برای آگاهی از نحوه استفاده از پودر بند کشی باید گفت پودر بندکشی چیست؟

پودر بندکشی چیست؟

پودر بندکشی که برای فاصله بین کاشی و سرامیک استفاده می‌شود، این ماده معمولاً به صورت یک ماده پودری بوده که با اضافه کردن آب به آن به یک خمیر آماده تبدیل شده که آماده استفاده است. اغلب پودر بندکشی یا چسب کاشی و سرامیک به عنوان یک ماده کمکی استفاده می‌شود تا فضایی یکنواخت و مساوی بین انواع کاشی و سرامیک ایجاد شود و همچنین برای جلوگیری از ایجاد نفوذ آب و رطوبت به زیر کاشی ‌ها استفاده می‌شود و در نهایت سبب زیبایی ظاهر و یکپارچگی فضا شود.


پودر بندکشی - ماناتایل

برای خرید پودر بندکشی از مانامستر


مزایای پودر بندکشی و استفاده از آن

در نحوه استفاده از پودر بند کشی علاوه بر جنبه ظاهری، پوشش بندکشی نقش مهمی در حفظ و بهبود عملکرد کاشی و سرامیک دارد. برخی از مزایا و فواید استفاده از پودر بندکشی عبارت است از:

انواع پودر بندکشی معمولاً از موادی مانند سیمان، پودر سرامیکی، پلیمرها و مواد دیگری در قالب پودری و دارای ذرات ریز تهیه می‌شوند و با استفاده از انواع پودر بندکشی، می‌ توانید کاشی ‌ها را در فاصله دقیقی از هم قرار دهید و به آن‌ ها استحکام بیشتری بدهید.

برای استفاده از پودر بندکشی، معمولاً پس از ترکیب پودر بندکشی با آب یا هر افزودنی دیگر متناسب با نوع پودر و بدست آوردن مخلوط مورد نظر سپس آن را در فضای میان کاشی‌ ها پخش کرده و در نهایت به طور یکنواخت و با استفاده از ابزار مناسب فشار می دهیم.

پس از درزبندی کامل با استفاده از پودر بندکشی لازم است باقی مانده ترکیب روی کاشی و سرامیک را با یک دستمال نمناک به آرامی تمیز کنید تا سطح کاشی و سرامیک به خوبی تمیز شود.

تمیز کردن با دستمال نمناک

برای دانستن نحوه استفاده از پودر بند کشی بهتر است ابتدا مزایای استفاده از پودر بندکشی برای فاصله بین کاشی و سرامیک را بدانید که عبارتند از:

 • بندکشی کاشی و سرامیک‌ها، کاربرد اصلی پودر بندکشی در پر کردن فضاهای میان کاشی‌ و سرامیک‌ است. این فضاها به عنوان درزها یا فاصله‌ها میان کاشی‌ها شناخته می‌شوند و پودر بندکشی با پر کردن این فضاها به صورت یکنواخت و متناسب با طرح کاشی و سرامیک‌، ظاهر زیبا و یکپارچه ای را برقرار می‌کند.
 • حفاظت از کاشی‌ و سرامیک‌ها، پودر بندکشی به عنوان یک لایه محافظ برای کاشی‌ و سرامیک‌ها عمل می‌کند. با پر کردن فضای میان کاشی ‌ها، این پوشش از نفوذ آب و رطوبت به ساختار زیرین کاشی‌ جلوگیری می‌کند زیرا رطوبت و آب باعث ضعف و خرابی ساختار کاشی یا سرامیک می شود.
 • ایجاد پایداری و استحکام، پوشش بندکشی مناسب می‌تواند به کاشی‌ و سرامیک‌ها استحکام و پایداری بیشتری ببخشد. این پوشش می‌تواند از جدا شدن و شکستن کاشی‌ها جلوگیری کند و به آن‌ها استحکام بیشتری بدهد.
 • بهبود صدا و لرزش، پودر بندکشی می‌تواند به کاهش صدا و لرزش در سطح کاشی‌ها کمک کند. با پر کردن فضاهای میان کاشی‌ها، این پوشش می‌تواند جذب صدا و ارتعاشات را کاهش داده و برای محیط‌هایی که حساسیت بالایی به صدا دارند مناسب است.
 • تمیز شدن آسان، با استفاده از پودر بندکشی و پر کردن فضاهای میان کاشی‌ها، سطح صاف و یکدستی ایجاد می ‌شود. این امر ظاهر زیبا و تمیز شدن آسان‌تر را فراهم می‌کند.
 • افزایش عمر مفید کاشی‌ و سرامیک‌.
 • علاوه براین توجه به نکات و دستورالعمل های لازم برای نحوه استفاده از پودر بند کشی نیز اهمیت دارد که اگر مطابق استانداردها و اصول لازم عمل نکنید در نهایت این احتمال وجود دارد که نتیجه و کارایی مورد نظر را از آن دریافت نکنید.
مزایای پودر بند کشی

نحوه استفاده از پودر بند کشی چگونه است؟

نحوه استفاده از پودر بند کشی برای پر کردن فاصله بین کاشی‌ها و سرامیک‌ها به ترتیب زیر انجام می‌شود:

 1. آماده‌سازی سطح: قبل از شروع به کار، مطمعن شوید که سطح کاشی‌ و سرامیک‌ ها تمیز و خشک باشد. در صورتی که سطح دارای چربی، گرد و غبار و… است از بین بردن هر گونه لکه، چربی یا ذرات غیرمناسب بر روی سطح به عنوان اولین و مهمترین گام ضروری است.
 2. تهیه پودر بندکشی: پودر بندکشی را بر اساس دستورالعمل درج شده بر روی بسته بندی آماده کنید. معمولاً با افزودن آب به پودر، خمیر قابل استفادهای از آن بوجود می آید. رعایت نسبت آب و پودر مشخص شده توسط تولید کننده بسیار مهم است بنابراین حتما به نکات بسته بندی پودر دقت کنید.
 3. اجرای بندکشی با پودر بندکشی: با استفاده از ابزار مناسب مانند کاردک (توصیه می شود در صورت امکان از کاردک پلاستیکی استفاده کنید)، خمیر حاصل شده از پودر بندکشی با آب یا هر افزودنی دیگر را به طور یکنواخت و به میزان مورد نیاز به فضای میان کاشی و سرامیک پخش کنید. بهتر است با لغزاندن ابزار در طول فاصله بین کاشی، ترکیب بدست آمده را قرار دهید.
 4. جای گذاری کامل مواد به عمق درزها: با استفاده از ابزارهای لازم، به طور ملایم و با فشار مناسب ترکیب را درون فضای میان کاشی‌ فشار دهید. این کار باعث پر شدن کامل فضا ها و ایجاد یک لایه یکنواخت و متناسب با سطح کاشی‌ می‌شود.
 5. پاکسازی مواد اضافی از روی سطح: پس از پر کردن فضاها با پودر بندکشی، با استفاده از یک منشاء تمیز کننده مرطوب، اضافی ‌های ترکیب را از روی کاشی‌ ها و سطح‌ آنها پاک کنید. این کار باعث می‌شود که سطح کاشی‌ به طور دقیق تمیز شده و در نهایت مواد اضافی برداشته شود.
 6. خشک شدن و جمع‌آوری: پس از پاکسازی کامل، اجازه دهید پودر بندکشی به صورت کامل خشک شود. زمان خشک شدن ممکن است متناسب با نوع پودر بندکشی و شرایط محیطی که در آن بندکشی انجام شده است متفاوت باشد. پس از خشک شدن کامل، ممکن است لازم باشد سطح کاشی‌ها را با یک منشاء تمیز کننده مرطوب دیگر تمیز کنید تا لکه‌ها یا آسیب‌های ناشی از پودر بندکشی را برطرف کنید.
آماده سازی پودر بندکشی

بنابراین با پیروی از نحوه استفاده از پودر بند کشی به صورت اصولی و استاندارد و همچنین رعایت دستورالعمل‌ های تولید کننده و علاوه براین استفاده از ابزار های مناسب، می ‌توانید پودر بندکشی را به درستی و به صورت یکنواخت بین کاشی و سرامیک اعمال کنید.

کاربرد پودر بندکشی در چه مواردی است؟

در بسیاری از موارد مربوط به نصب و تعمیر کاشی و سرامیک از پودر بندکشی استفاده می‌شود؛ بنابراین باید با نحوه استفاده از پودر بند کشی آشنا باشید و به صورت کلی پودر بندکشی برای ایجاد بندکشی بین درزها استفاده می شود که در نهایت برخی از موارد پرکاربرد پودر بندکشی عبارتست از:

 • ایجاد بندکشی بین کاشی ‌ها و سرامیک‌ ها: کاربرد اصلی پودر بندکشی در پر کردن فضا های میان کاشی و سرامیک‌ است. این فضا ها به عنوان درز یا فاصله‌ میان کاشی‌ها شناخته می‌شوند. پودر بندکشی با پر کردن این فضا ها به صورت یکنواخت و متناسب با طرح کاشی ‌ها و سرامیک ‌ها، ظاهر زیبا و یکپارچگی را برقرار می‌کند.
 • تعمیر و بازسازی: یکی دیگر از موارد کاربرد پودر بندکشی استفاده از آن جهت تعمیر و بازسازی کاشی و سرامیک‌ ها در صورتی که درزها آسیب دیده یا ترک خورده باشند. با پر کردن درزهای خراب یا شکسته، استحکام و پایداری سطح را بهبود می دهد.
بازسازی

برخی از موارد پرکاربرد و رایج استفاده از پودر بندکشی عبارتست از:

 1. استفاده در کف‌: پودر بندکشی برای بندکشی فضای میان کاشی ‌های کف مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ که شامل کف منازل، رستوران‌، هتل‌، دفاتر، فروشگاه ‌ها و سایر فضاهای تجاری می شود.
 2. دیوارها: پودر بندکشی می‌تواند برای بندکشی فضای میان کاشی‌ های دیوار استفاده شود؛ که شامل کاشی‌کاری در حمام‌، آشپزخانه‌ها، فضاهای عمومی و فضاهای تجاری مانند رستوران‌ ها، هتل‌ها و دفاتر است.

نکته مهم و قابل توجه نحوه استفاده از پودر بند کشی رنگی است که می توانید متناسب با رنگ کاشی دیوار یا تجهیزات چینی بهداشتی موجود در سرویس بهداشتی و حمام از پودر بندکشی رنگی متناسب با رنگ فضا استفاده کنید.

 1. پله‌ ها: پودر بندکشی می‌ تواند برای بندکشی فضای میان کاشی‌ پله‌ ها نیز استفاده شود؛ که شامل پله ‌های داخلی و خارجی، پله ‌های راهرو و… می باشد.
 2. سرامیک‌ های داخلی: پودر بندکشی برای بندکشی فضای میان سرامیک ‌های داخلی نیز کاربرد دارد؛ که شامل بندکشی سرامیک ‌های دیواری و کفی در داخل خانه‌، آشپزخانه‌، حمام‌ و سایر فضاهای داخلی است.
 3. سرامیک ‌های خارجی: پودر بندکشی برای بندکشی فضای میان سرامیک ‌های خارجی نیز کاربرد دارد؛ که شامل بندکشی سرامیک ‌های بیرونی در پشت‌بام‌ ها، بالکن، تراس‌ و سایر فضاهای باز است.
 4. استخرها و سونا: در کاشی کاری استخرها و سونا که در تماس مداوم با آب است نیز می توان برای بندکشی درزهای کاشی و سرامیک از پودر بندکشی استفاده کرد.
 5. نمای بیرونی ساختمان: پودر بندکشی ممکن است در بندکشی فضای میان نمای کاشی یا سرامیک در نماهای ساختمان‌ها و دیوارها یا با استفاده از پودر بندکشی آجر می توانید فضای خالی بین آجرها در نمای خارجی ساختمان را پوشش دهید و قابل استفاده می باشد.
 6. پوشش کف‌ صنعتی: در فضاهای صنعتی مانند کارخانه‌ ها، انبار ها و محیط ‌های تولید نیز پودر بندکشی ضد اسید برای پرکردن درزها و فضای بین کاشی‌ ها استفاده می ‌شود.

به صورت کلی، پودر بندکشی و نحوه استفاده از پودر بند کشی موارد بسیار زیادی کاربرد دارد که نصب کاشی و سرامیک‌ ها تا تعمیر و حفظ آن را شامل می شود که در نهایت سبب ایجاد ظاهری زیبا و پایداری بیشتر در سطح دیوار یا سرامیک می شود.

انواع پودر بندکشی در ساختمان

پودر بندکشی ساختمان را می توان بر اساس زیر دسته بندی کرد:

 • پودر بندکشی آنتی باکتریال، این پودرها با استفاده از مواد آنتی باکتریال ساخته شده است که از ایجاد هرگونه قارچ و باکتری در فضای استفاده شده جلوگیری می کند. با توجه به خاصیت آنتی باکتریال این پودر بندکشی اغلب در بیمارستان ها از آن استفاده می شود.
 • پودر بندکشی رنگی، همانطور که پیش تر استفاده شد پودر بندکشی در رنگ های مختلفی تولید شده است که متناسب با رنگ کاشی و سرامیک و دکوراسیون می توانید از پودر بندکشی رنگ مورد نظر خود استفاده کنید.
 • پودر بندکشی ضد آب، اغلب پودرهای بندکشی دارای خاصیت ضدآب هستند اما با توجه به استفاده از پودر بندکشی برای استخر یا فضایی از این قبیل برخی دارای مقاومت بیشتری در برابر آب هستند.
 • پودر بندکشی ضد اسید در برابر اسیدهای مقاوت بالایی دارند و به همین دلیل برای فضای آزمایشگاه های شیمیایی گزینه مناسبی است.
پودر بندکشی رنگی

انواع پودر بندکشی با توجه به مصالح ساختمانی

 • پودر بندکشی آجر که برپایه سیمان و با ترکیب پودر سنگ بوجود می آید و جهت بستن فاصله بین انواع آجر برای فضای داخلی و خارجی ساختمان کاربرد دارد.
 • پودر بندکشی کاشی و سرامیک، از جمله پرکاربردترین پودر بندکشی است که پیش تر نیز به آن اشاره شد و برای خرید بهترین پودر بندکشی سرامیک نیز می توانید از مجموعه تولید و پخش مصالح ساختمانی مانامستر اقدام کنید که دارای تنوع بالایی از انواع چسب و پودر بندکشی با کاربرد گوناگون است.
 • پودر بندکشی سنگ نیز برای انواع سنگ نما در نمای بیرونی و داخلی ساختمان قابل استفاده است.

چسب کاشی و سرامیک - مانامستر

برای خرید چسب کاشی و سرامیک از مانامستر


برای اطلاع از قیمت و خرید انواع پودر بندکشی یا مواد شیمیایی ساختمان می توانید با کارشناسان واحد فروش در مجموعه تولید و پخش مصالح ساختمانی مانامستر تماس بگیرید تا شما را برای یک خرید ایده آل راهنمایی کند همچنین برای اطلاع از تمامی مقالات آموزشی و اخبار حوزه صنعت کاشی و مصالح ساختمانی نیز می توانید از مجله مانامستر کمک بگیرید که دارای مطالب متعدد علمی و آموزشی می باشد.

نکات مهم جهت استفاده از پودر بندکشی ساختمانی

 1. ابتدا مطمئن شوید که حداقل 24 ساعت از مراحل اجرا و نصب کاشی کاری گذشته است.
 2. فاصله بین کاشی و سرامیک را چک کنید تا در میان درزها هیچ گونه مواد اضافی نباشد.
 3. قبل از استفاده از پودر بندکشی، حتماً دستورالعمل تولید کننده را به دقت مطالعه کنید.
 4. توجه داشته باشید که رعایت نسبت آب و پودر مشخص شده توسط تولید کننده بسیار مهم است. بررسی دستورالعمل و تهیه مخلوط با نسبت صحیح به حداقل خطاها و مشکلات مرتبط با آن کمک می کند.
 5. با توجه به زمانی که طول می‌کشد تا پودر بندکشی شروع به خشک شدن کند، فقط مقداری پودر تهیه کنید که می‌توانید در زمان کارکرد مناسب آن را در فضاهای میان کاشی‌ استفاده کنید.
 6. برای اعمال پودر بندکشی، ابزار مناسب مانند کاردک پلاستیکی را استفاده کنید.
 7. در هنگام اعمال پودر بندکشی، با فشار مناسب پودر را درون فضاهای خالی و درزهای میان کاشی‌ قرار دهید. توجه کنید فشار مناسب حتما رعایت شود زیرا فشار زیاد باعث جدا شدن کاشی‌ ها شده، در حالی که فشار کم نیز منجر به تشکیل درزهای ناهموار خواهد شد.
 8. به پودر بندکشی زمان کافی بدهید تا به صورت کامل خشک شود. زمان خشک شدن ممکن است بسته به نوع پودر بندکشی و محیطی که در آن بندکشی انجام شده است متفاوت باشد.
پودر رنگ آبی بند کشی

کلام آخر

استفاده از انواع پودر بندکشی به عنوان یک روش جایگزین برای بندکشی انواع کاشی و سرامیک، آجر، پرسلان و دیگر مصالح ساختمانی می باشد که می تواند به صورت کامل فاصله بین درزها را پر کرده و در نهایت فضای یکدست و ظاهری زیبا ایجاد کند.

علاوه براین بندکشی اصولی و مطابق با نحوه استفاده از پودر بند کشی کاشی، سرامیک و مصالح ساختمانی دیگر که در این مطلب به صورت کامل شرح داده شد، می توانید در نهایت استحکام و ماندگاری کاشی و سرامیک یا دیگر مصالح را افزایش دهید.

منبع: homedepot

سوالات متداول

روش استفاده از پودر بندکشی ساختمان چیست؟

به صورت خلاصه ابتدا تمامی سطح و درزها را از هرگونه غبار یا آلودگی ها تمیز کنید، سپس نوبت به ترکیب مخلوط پودر و آب یا هر ماده افزودنی دیگر می رسد و سپس با کاردک پلاستیکی با فشار مناسب تمام درزها را با مواد بندکشی می پوشانیم در نهایت هر آنچه بر روی سطح باقی مانده است را توسط پارچه نمدار به آرامی تمیز می کنیم.

کاربرد پودر بندکشی در چه مواردی است؟

از جمله مهمترین کاربرد و موارد مصرف را می توان به سرامیک کف، کاشی دیوار، راه پله، انواع سنگ، آجر و… اشاره کرد.

0 0 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برترین گروه های محصولی مانامستر

جدیدترین مقالات مانامستر

در این مطلب از مجله مانامستر در مورد وال پست دیوار هبلکس، اهمیت و کاربرد آن صحبت می‌کنیم تا بتوانید خرید اینترنتی بلوک هبلکس را با دقت بالایی انجام دهید.
گروه کارشناسان مجله ساختمانی مانامستر در این مقاله با ارائه‌ی مطالب مفید و کاربردی با عنوان راهنمای خرید انواع لوله و اتصالات ساختمانی شما را با معیارهای مهم و اساسی در هنگام خرید لوله و اتصالات آشنا می‌سازد.
با توجه به کاربرد و اهمیت لعاب در ساخت و پخت کاشی و سرامیک در ادامه این مطلب از مجله تولید و پخش مصالح ساختمانی به بررسی صفر تا صد ویژگی، مزایا، موارد استفاده و طرز تهیه لعاب کاشی می‌پردازیم.

تماس با ماناتایل

یکی از روش های زیر را برای ارتباط با ماناتایل انتخاب کنید.