آجر سفید و طوسی بتنی با 25درصد تخفیف
لوله پولیکا و پروپیلن با 30درصد تخفیف
سنگ عباس آباد با 30درصد تخفیف
پرچم ایران
جستجو

هر آنچه لازم است درباره آجر ماسه آهکی بدانید!

آجر ماسه آهکی چیست؟|هرآنچه لازم است بدانید
در این مطلب از مجله مانامستر به شکل تخصصی توضیح می‌دهیم که آجر ماسه آهکی چیست؛ سپس با ویژگی‌ها و کاربرد این مصالح آشنا می‌شویم.

فهرست مطالب

با توجه به افزایش جمعیت جهانی، صنعت ساختمان‌سازی دائما در حال رشد و پیشرفت است. به همین دلیل تولیدکنندگان مصالح ساختمانی، دائما به دنبال برترین ترکیب‌ها برای بهبود کارایی مصالح هستند. آجرها از مصالح اولیه در ساختمان‌سازی به شمار می‌روند که طی سال‌های طولانی، دچار تغییرات مختلفی شده‌اند.

آجر ماسه آهکی جزو مصالح نسبتاً جدیدی محسوب می‌شود که به دلیل ویژگی‌های گوناگونش، محبوبیت زیادی دارد. در این مطلب از مجله مانامستر به شکل تخصصی توضیح می‌دهیم که آجر ماسه آهکی چیست؛ سپس با ویژگی‌ها و کاربرد این مصالح آشنا می‌شویم.

آجر ماسه آهکی نسبتا جدید و با محبوبیت زیاد در بین مصالح ساختمانی

آجر ماسه آهکی چیست؟

آجر ماسه آهکی نوع نسبتاً جدیدی از آجر است که در ترکیب اصلی آن از آب، سیلیس و آهک زنده (Coa) استفاده می‌شود. این آجر به نام آجر سیلیکات کلسیم نیز شناخته می‌شود. در روش تولید آجر ماسه آهکی، ابتدا ماسه و پودر سیلیس با آهک مخلوط می‌شوند.

بعد از ترکیب این مخلوط با آب و گذشت زمانی برای هیدراته شدن آهک، مخلوط داخل قالب‌های مخصوص قرار گرفته و به اتوکلاو منتقل می‌شود. آجر ماسه آهکی به مدت چند ساعت تحت دمای 180 تا 200 درجه سانتی‌گراد و فشاری حدود 8 تا 12 اتمسفر قرار می‌گیرد.

آجر نما نسوز

برای خرید انواع آجر از مانامستر

ترکیبات مواد اولیه آجر ماسه آهکی

بعد از آگاهی از آجر ماسه آهکی چیست، نوبت به ترکیبات آن می‌رسد: مخلوط به دست آمده از ترکیب آهک و ماسه سیلیسی باید طبق شرایط پروژه با نسبت 1 به 8 یا 1 به 12 ایجاد شود. از دو نوع آهک زنده یا شکفته می‌توان در ترکیب این آجرها استفاده کرد؛ اگر آهک زنده باشد باید حدود 5 تا 9 درصد و اگر شکفته باشد حدود 8 تا 12 درصد ترکیب کلی را پوشش بدهد.

با توجه به اهمیت دانه‌بندی بر مقاومت و تخلخل آجر، ماسه سیلیسی باید از نظر اندازه و قطر دانه‌ها دارای مشخصات زیر باشد:

  • حداکثر قطر دانه‌های ماسه 6 میلی‌متر باشد.
  • دانه‌های کوچک ماسه، میزان آهک مصرفی را افزایش می‌دهند؛ بنابراین نباید بیش از یک سوم دانه‌ها قطر زیر 0.1 میلی‌متر داشته باشند.
  • در تولید آجرهایی با بافت ریز، نباید بیش از ده درصد حجم کل ماسه، دانه‌هایی با قطر بیش از یک میلی‌متر باشند.
  • برای تولید آجرهای دانه درشت، نباید به اندازه بیشتر از یک سوم حجم کل ماسه، از دانه‌هایی با قطر بیش از یک میلی‌متر استفاده شود.
آهک زنده و شکفته برای ساخت آجر ماسه آهکی

تاریخچه ساخت آجر ماسه آهکی چیست؟

آجر ماسه آهکی در سال 1881 توسط A.Michaelis اختراع شد و به طور صنعتی در سال 1884 و در کشور آلمان تولید شد. حدود 20 سال بعد، کشور انگلیس در صدر لیست تولیدکنندگان آجر ماسه آهکی قرار گرفت.

امروزه این آجر در صنعت ساختمان‌سازی اروپا، استرالیا و آمریکا بسیار پرطرفدار هستند و به تازگی محبوبیت زیادی در خاورمیانه پیدا کرده‌اند. با توجه به ویژگی‌های مثبت این آجرها، تقاضای آن‌ها در سراسر جهان به شکل چشمگیری رو به افزایش است.

مزایای آجر ماسه آهکی چیست؟

حال که می‌دانیم آجر ماسه آهکی چیست و از چه ترکیباتی به وجود می‌آید، باید با مزایای این آجر پرطرفدار آشنا شویم. به طور کلی از مهم‌ترین ویژگی‌های مثبت آجر ماسه آهکی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مقاومت فشاری بالای آجر ماسه آهکی

یک ویژگی آجر ماسه آهکی، مقاومت فشاری آن است که تا حدود 200 مگاپاسکال هم می‌رسد. البته که میزان دقیق این مقاومت به کیفیت اولیه، نوع ماشین‌آلات و تکنولوژی بستگی دارد. به طور کلی می‌توان آجر ماسه آهکی را جزو مصالح مقاوم دانست.

مقاومت بالای آجر ماسه آهکی در برابر مواد شیمیایی

برخورد با مواد شیمیایی می‌تواند باعث تخریب ساختار آجر و کاهش استحکام سازه شود. آجر ماسه آهکی مقاومت بسیار خوبی در برابر مواد شیمیایی و به خصوص سولفات‌ها دارد. البته باید به این نکته توجه شود که این آجرها در برابر سولفات منیزیم و آمونیوم چندان مقاوم نیستند.

مقاومت خوب آجر ماسه آهکی در مقابل مواد شیمیایی و سولفات

مقاومت بالای آجر ماسه آهکی در برابر یخ‌زدگی

یخ‌زدگی و انبساط آب درون بافت آجر می‌تواند اثرات مخربی بر مقاومت سازه بگذارد. یکی از مزایای استفاده از آهک در بافت آجرهای ماسه آهکی، مقاومت بالای این آجرها در برابر یخ‌زدگی است. به همین دلیل می‌توان به راحتی از این آجرها در ساخت و سازهای مناطق سردسیر استفاده کرد.

مقاومت بالای آجر سیلکات کلسیم در برابر تغییر دما

آجرهای ماسه آهکی، عایق بسیار خوبی در برابر انتقال دما هستند و به راحتی از جابجایی هوا میان فضای خارجی و داخلی جلوگیری می‌کنند. این ویژگی باعث کاهش اتلاف انرژی گرمایی یا سرمای خنک‌کننده‌ها می‌شود.

هزینه کم آجر ماسه آهکی

خوشبختانه در نواحی شمالی کشور، میزان زیادی ماسه بادی وجود دارد که می‌توان از آن‌ها در تولید آجر ماسه آهکی استفاده کرد. به دلیل در دسترس بودن مواد اولیه این آجرها، هزینه نهایی تولید آن‌ها بسیار مناسب و مقرون به صرفه است. از سوی دیگر با توجه به عایق بودن این متریال در برابر تغییر دما، می‌توان کاهش اتلاف انرژی را یکی از دلایل محکم کاهش هزینه‌ها دانست.

مزایای آجر ماسه آهکی

حفاظت از محیط زیست به کمک آجر ماسه آهکی

یکنواخت بودن شکل و اندازه انواع آجر ماسه آهکی سبب می‌شود که میزان مواد دور ریز به حداقل برسد. به همین دلیل می‌توان آجرهای آهکی را یکی از بهترین مصالح برای حفاظت از محیط زیست دانست.

آجر ماسه آهکی؛ یک عایق صوتی عالی

مسئله انتقال صدا میان فضاهای مختلف می‌تواند باعث آزار افراد، خصوصا ساکنین آپارتمان‌ها، شود. آجر ماسه آهکی با داشتن ساختاری متراکم، عایق بسیار خوبی در برابر عبور امواج صوتی است. این متریال می‌تواند به راحتی فضای ساکت و پر آرامشی را برای افراد فراهم کند.

ظاهر زیبای آجر ماسه آهکی

منظور از ظاهر زیبای آجر ماسه آهکی چیست؟ با توجه به بکارگیری ماشین‌آلات پیشرفته، ابعاد آجر ماسه آهکی ‌‌کاملا منظم و یک شکل است. به دلیل این نظم ظاهری، ساخت هر سازه با سرعت بیشتری جلو می‌رود و در نهایت ظاهر زیباتری خواهد داشت.

همچنین ترکیب اولیه آجر ماسه آهکی باعث می‌شود رنگ اصلی این آجرها سفید باشد؛ در نتیجه می‌توان با افزودن رنگدانه دلخواه، انواع رنگ آجر ماسه آهکی را تولید کرد.

معایب آجر ماسه آهکی چیست؟

همانند سایر مصالح، آجرهای ماسه آهکی نیز دچار عیب و نقصی هستند. شاید بتوان واکنش این متریال در برابر آب را مهم‌ترین مورد از معایب آجر ماسه آهکی دانست. جذب آب آجر ماسه آهکی کمی بالاتر از سطح انتظار است و با قرارگیری مداوم در معرض آب می‌تواند شروع به تجزیه شدن کند. در مناطق مرطوب و باران‌خیز نمی‌توان این متریال را به عنوان پایه سازه و دیوارها استفاده کرد؛ زیرا در طی زمان استحکام سازه را کاهش می‌دهند.

کاربرد آجر ماسه آهکی چیست؟

با توجه به مقاومت فشاری بالای آجرهای ماسه آهکی، می‌توان اصلی‌ترین کاربرد آجر ماسه آهکی را ساخت دیوار باربر دانست. این دیوارها چهارچوب اصلی سازه را تشکیل می‌دهند و به همین دلیل استحکام مصالح اهمیت زیادی دارد. اگر از آجر ماسه آهکی برای دیوارکشی استفاده شود، به مرور زمان آهک با کربن دی اکسید ترکیب می‌شود و سنگ آهک را شکل می‌دهد؛ در نهایت این واکنش شیمیایی باعث استحکام بیشتر سازه خواهد شد.

کاربرد آجر ماسه آهکی

قیمت نهایی آجر ماسه آهکی

با توجه به فراوانی مواد تشکیل‌دهنده آجر ماسه آهکی، خرید این مصالح هزینه زیادی ندارد. البته برای محاسبه قیمت نهایی پروژه، باید علاوه بر هزینه خود متریال، هزینه‌های جانبی را در نظر گرفت. هزینه حمل و نقل، حقوق کارکنان و مواد لازم برای ساخت ملات آجرها جزو هزینه‌های جانبی مهم در استفاده از آجر ماسه آهکی هستند.

یکی از موارد مهم در تعیین قیمت آجر ماسه آهکی و به طور کلی هزینه پروژه‌های عمرانی، حذف واسطه‌ها و خرید مواد مورد نیاز از فروشندگان و تولیدکنندگان منصف است. خرید از پخش‌کنندگانی مانند تیم مانامستر می‌تواند تضمینی بر خرید مصالح ساختمانی با کیفیت بالا و قیمت مناسب باشد.

خرید آجرهای ماسه آهکی

خرید آجر سیلیکات یا همان آجر ماسه آهکی نیازمند دقت و دانش زیادی است؛ زیرا برخی از کارخانه‌های سودجو، از مواد دیگری برای تولید آجر استفاده می‌کنند. بنابراین پیشنهاد می‌شود هنگام خرید آجر از معتبر بودن کارخانه، اطمینان کسب کنید.

اگر قصد خرید آجر ساختمانی را دارید، می‌توانید با تیم مشاوره مانامستر در ارتباط باشید. کارشناسان مجرب مانامستر، به شکل رایگان شما را در انتخاب مصالح و اجرای آن راهنمایی می‌کنند. شرکت تولید و پخش مصالح ساختمانی مانامستر با سال‌ها تجربه در این حوزه توانسته است رضایت مشتریان را در استان یزد و سراسر ایران به دست بیاورد.

انواع رنگ آجر ماسه آهکی

کلام آخر

با توجه به گوناگونی مصالح مختلف ساختمانی، انتخاب انواع متریال می‌تواند بسیار سخت و فرساینده باشد. آجرهای ماسه آهکی از متریالی هستند که در ساخت دیوارهای باربر سازه به کار می‌روند. به دلیل وجود ویژگی‌های متفاوت، این آجرها در سطح جهانی بسیار پرطرفدار هستند.

در این مطلب توضیح دادیم که آجر ماسه آهکی چیست؛ سپس با تاریخچه ساخت این آجرها را بررسی کردیم و درباره اینکه مزایا و معایب آجر ماسه آهکی چیست صحبت کردیم. شما می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر، با مشاوران ما در تیم مانامستر در تماس باشید.

0 0 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برترین گروه های محصولی مانامستر

جدیدترین مقالات مانامستر

در این مقاله، به بررسی مزایا و ویژگی‌های سنگ کف مغازه و دلایل برتری آن نسبت به سایر انواع کفپوش‌ها می‌پردازیم و این سوال که برای کف سنگ بهتر است یا سرامیک را مورد بررسی قرار می‌دهیم.
مجله مصالح ساختمانی مانامستر، در این مقاله راهنمایی جامع برای مقایسه تفاوت لوله PVC و UPVC ارائه می دهد. با بررسی دقیق مزایا، معایب و کاربردهای هر نوع، به شما کمک می کنیم تا انتخابی آگاهانه و متناسب با نیازهایتان داشته‌باشید.
در این مقاله از مجله مصالح ساختمانی مانامستر، قصد داریم به طور کامل به این سوال بپردازیم که برای سقف سفال بهتر است یا یونولیت یا بلوک هبلکس؟

تماس با ماناتایل

یکی از روش های زیر را برای ارتباط با ماناتایل انتخاب کنید.