آجر سفید و طوسی بتنی با 25درصد تخفیف
لوله پولیکا و پروپیلن با 30درصد تخفیف
سنگ عباس آباد با 30درصد تخفیف
پرچم ایران
جستجو

انواع بلوک سبک + کاربرد آن در ساختمان سازی

انواع بلوک سبک_ کاربری آن
امروزه علاوه بر روش های مختلفی که برای ساخت و ساز استفاده می شود و کارایی زیادی دارد، سعی می شود تا مصالح جدید و در عین حال کاربردی نیز تولید و روانه بازار شود تا برای هر نوع ساختمان یا ساختمان سازی به کار برده شود؛ بلوک سبک یکی از همان مصالح نوین است که به دلیل وزن پایین و مقاومت بالا توانسته در بین افراد مختلف و ساختمان سازان نیز جایگاه ویژه برای خود بوجود آورد و اکنون با گذر زمان به‌عنوان یکی از مصالح کاربردی شناخته می شود.

فهرست مطالب

امروزه علاوه بر روش های مختلفی که برای ساخت و ساز استفاده می شود و کارایی زیادی دارد، سعی می شود تا مصالح جدید و در عین حال کاربردی نیز تولید و روانه بازار شود تا برای هر نوع ساختمان یا ساختمان سازی به کار برده شود؛ بلوک سبک یکی از همان مصالح نوین است که به دلیل وزن پایین و مقاومت بالا توانسته در بین افراد مختلف و ساختمان سازان نیز جایگاه ویژه برای خود بوجود آورد و اکنون با گذر زمان به‌عنوان یکی از مصالح کاربردی شناخته می شود.

در ادامه این مقاله در رابطه با ویژگی های بلوک سبک، مزایای استفاده از آن و همچنین انواع بلوک سبک را بررسی کرده و به توضیح هر یک می پردازیم، پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

انواع بلوک سبک

بلوک سبک چیست؟

به صورت کلی بلوک سبک به بلوک های متخلخلی گفته می شود که در اغلب موارد در بتن آماده شده برای این بلوک هوا تزریق می شود، مواد تشکیل دهنده این بلوک عبارت‌اند از، آب، ماسه های ریزدانه، پوکه های معدنی و سیمان؛ که میزان مواد اشاره شده بر طبق نوع بلوک متفاوت است.

همچنین در ترکیب کلی بلوک از حباب های هوا استفاده می شود و نقش این حباب های هوا ایجاد قابلیت سبک بودن در مصالح ساختمانی می باشد.بلوک هبلکس نیز بعنوان یک بلوک سبک دارای وزن پایین و سبک است که برای ساخت و ساز گزینه عالی و بسیار کاربردی به شمارمی رود.

بلوک سبک چیست

بنابراین بافت بلوک های سبک به دلیل وجود حباب های هوا بافت اسفنجی و متخلخل است، به همین دلیل نه تنها این بلوک جایگزین آجر و دیگر مصالح ساختمانی می شود بلکه به عنوان عایق گرما و سرما نیز کاربردی است و نکته مهم و قابل توجه در این نوع بلوک ها کاهش تلفات و خسارت های جانی و مالی هنگام زلزله به دلیل استفاده از این نوع بلوک ها می باشد.

انواع بلوک‌های مورد استفاده برای ساخت و ساز

در ادامه به معرفی انواع بلوک‌هایی که برای ساخت و ساز مورد استفاده قرار می‌گیرد می‌پردازیم:

بلوک دیواری

بلوک های سیمانی ساده با شکل مکعب مستطیل است که در زمان تولید این بلوک ها تمام استانداردهای لازم رعایت شده و تمامی بلوک ها سالم و بدون نقص است.

بلوک سقفی

در این بلوک ها ضخامت تیغه چیزی حدود 15 میلی‌متر است، همچنین عرض تکیه گاه بلوک نیز در حدود 17.5 میلی‌متر است که در این بلوک ها به دلیل نازک بودن تیغه آن مصرف سیمان بالاتری در مقایسه با بلوک های دیواری دارد.

بلوک نمادار

بلوک نمادار با ابعاد بلوک دیواری اما در برخی مواقع نمای صاف و در برخی مواقع نیز دارای طرح است.

بلوک سبک

بلوک های سبک موضوع مقاله ما، این بلوک برای کاهش وزن و بار مرده ساختمان یا به‌عنوان عایق حرارت و صدا استفاده می شود، لازم به ذکر است این بلوک ها دارای انواع گوناگونی است که هریک برای بخش های مختلفی از ساختمان کاربردی است؛ به عنوان مثال بلوک سبک دیواری یا غیره که هریک متناسب با یک بخش از ساختمان استفاده می شود.

کاربرد بلوک سبک در ساختمان سازی

امروزه بلوک سبک یکی از مصالح پرکاربرد در ساختمان سازی به شمار می آید، این بلوک ها اغلب برای دیوارچینی، کف سازه، ساخت سقف و ایجاد شیب در بخش های مختلف ساختمان کاربردی است. با توجه به کیفیت و نوع هر بلوک سبک می توان در قسمت های مختلف یک سازه یا ساختمان استفاده کرد.

مزایای بلوک سبک ساختمانی

از مزایای استفاده از بلوک سبک در ساخت و ساز می توان به صرفه جویی در زمان، هزینه ها و انرژی اشاره کرد، همچنین با توجه به اینکه بلوک ها هوادهی شده وزن آن بسیار پایین است و در برابر هرگونه سرما و گرما عایق است، در نهایت می توان گفت سرعت نصب و اجرای این مصالح نیز بسیار بالا است و در عین حال هزینه حمل و نقل آن به صورت قابل توجهی پایین تر از دیگر مصالح سنگین است که در نهایت هزینه ساخت و ساز را نیز پایین می آورد.

مزایای استفاده از بلوک سبک ساختمانی به صورت خلاصه به شرح زیر است:

 • عایق صدا، حرارت و رطوبت است
 • در برابر آتش و حرارت مقاوم است
 • مقاومت بالا در برابر زلزله
 • وزن سبک بلوک
 • پایین آورده بار مرده ساختمان
 • پایین آوردن هزینه های ساخت و ساز
 • مقرون به صرفه و اقتصادی
 • و غیره

انواع بلوک سبک

بلوک سبک ساختمانی یا بلوک های سبک دیواری در انواع گوناگونی از جمله، بلوک هبلکس، بلوک گازی، بلوک سه جداره، بلوک سیمانی و… است که در ادامه به بررسی ویژگی های هریک از انواع بلوک سبک دیواری می پردازیم.

1- بلوک سبک گازی

این بلوک از سیمان و آهک و سیلیس ساخته شده است و همچنین یکی از ویژگی های مهم آن قابلیت بازیافت این بلوک است، همچنین وزن سبک و استحکام این بلوک نیز از دیگر ویژگی های مهم آن ها به شمار می آید.

بلوک گازی مقاومت بسیار بالایی دارد و برای استفاده در هر موقعیت جغرافیایی مناسب است زیرا با هر آب و هوایی سازگار است؛ این بلوک با دو نوع اتوکلاو و غیر اتوکلاو موجود است که نوع اتوکلاو آن بلوک سبک aac یا بلوک هبلکس است که از بلوک هبلکس به نوع خود یکی از پرکاربردترین انواع بلوک سبک است.

بلوک اتو کلاو یا غیر اتو کلاو

2- بلوک هبلکس

بلوک سبک aac یا هبلکس نوعی بلوک متخلخل است که از ترکیب کردن آهک، آب، سیلیس، سیمان و پودر آلومینیوم به دست می آید، از کاربرد این بلوک می توان‌ به دیوارچینی در انواع و اقسام سازه ها اشاره کرد که جزو بلوک های سبک دیواری به شمار می آید.

از مزایای استفاده از این بلوک می توان به عایق حرارت، صدا و سرما اشاره کرد همچنین در مقابل حریق و آتش سوزی نیز مقاومت بسیار بالایی دارد؛ علاوه براین انعطاف بالای این بلوک در ساخت و ساز سبب شده تا در نهایت ساختمان و سازه در برابر زلزله یا دیگر مواردی از این جمله مقاومت بالایی داشته باشد.

3- بلوک سبک صنعتی

این بلوک ساختمانی نیز از ترکیب آب و سیمان بوجود می آید، وجود حفره های هوایی نیز در این نوع بلوک به عنوان یک جزء جدایی ناپذیر است، از موارد کاربرد آن می توان به ساخت دیوارهای بیرونی، سقف و نمای بیرونی ساختمان اشاره کرد که ساخت آن با استفاده از بلوک سبک صنعتی امکان پذیر است.

4- بلوک سبک سه جداره

بلوک های سه جداره اغلب در ساخت دیوارهای بیرونی کاربردی است و همچنین از ترکیب انواع پوکه های همراه با آب و حباب تشکیل می شود.

5- بلوک سبک سیمانی

مواد تشکیل دهنده بلوک سیمانی، آب، سیمان و ماسه است که به صورت متخلخل ساخته می شود، این بلوک ها مقاومت فشاری کمتری نسبت به بلوک های باربر دارند.

6- بلوک لیپر

در ساخت و تولید این نوع بلوک دانه های صنعتی پرلیت و پوکه اسکوریا و پومیس به کار برده می شود که در نهایت به تولید یک بلوک سبک تولید می شود؛ از این نوع بلوک در ساخت تیغه های جدا کننده در فضا، تیغه های داخلی فضا و همچنین تمامی دیوارهای غیر سازه ای استفاده می شود. نکته مهم و قابل توجه در این نوع بلوک مقاومت بالا در برابر حرارت و حریق است که یک مزیت به شمار می آید.

انواع بلوک سیمانی سبک

انواع بلوک سیمانی سبک را می توان به دو نوع بلوک پوکه ای(بلوک سبک پوکه ای) و بلوک لیکا اشاره کرد؛ بلوک پوکه ای به بلوکی گفته می شود که در مراحل تولید آن به جای ماسه سنگ از دانه های پوکه معدنی خرد شده استفاده می شود؛ همچنین بلوک لیکا نیز که نوعی بلوک سیمانی سبک است.

در ساخت این بلوک ها به جای سنگدانه معمولی سنگدانه های سبک رسی جایگزین آن شده است، به این سنگدانه های سبک لیکا گفته می شود، بنابراین به آن بلوک لیکا می گویند.

انواع بلوک سیمانی سبک

بهترین انتخاب بلوک ساختمانی

با بررسی بلوک های مختلف شاید برای شما سؤال باشد که کدام بلوک برای مصرف ساختمان کاربرد بیشتری دارد؟ در مقایسه با تمام بلوک های اشاره شده، بلوک هبلکس یکی از بهترین و پرطرفدار ترین بلوک ها است که مزیت ها و ویژگی های زیادی دارد که یکی از این موارد قیمت بلوک هبلکس است که در برابر کیفیت و کارکرد آن پرداخت هزینه و خرید این بلوک با کمی قیمت بالاتر ارزشمند است.

قیمت بلوک سبک هبلکس به دلیل استفاده از سیلیس به عنوان ماده اولیه آن در نتیجه قیمت نهایی را افزایش می دهد، زیرا استخراج این عنصر و فرآیند استفاده در بلوک هبلکس پرهزینه است بنابراین هزینه نهایی تولید بلوک هبلکس نیز به نسب بالا است.

معایب بلوک هبلکس

یکی از مهمترین معایب بلوک هبلکس می توان به بالا بودن هزینه تولید آن اشاره کرد که پیش تر نیز در رابطه با آن توضیح داده شد، همچنین یکی دیگر از معایب آن ساختار حفره ای بلوک هبلکس و تخلخل بالای آن است که نمی توان برای دیوار باربر از آن استفاده کرد.

انتخاب این بلوک جهت دیوارچینی ساختمان یا راه اندازی و ساخت پروژه های صنعتی می تواند تا حد زیادی امنیت، ایمنی ساختمان، جلوگیری از حریق، مصرف بهینه انرژی، صرفه جویی در هزینه و زمان و موارد دیگری از این قبیل را شامل می شود که اهمیت استفاده از بلوک هبلکس در ساختمان سازی را چند برابر افزایش داده است.

معایب بلوک هبلگس

قیمت بلوک سبک

با توجه به اینکه بلوک های ساختمانی در انواع مختلفی وجود دارد بنابراین در ترکیب هریک از این بلوک ها نیز مواد گوناگونی استفاده شده است، از این رو تفاوت مواد به کار رفته در ساخت این بلوک ها یکی از دلایل عمده تفاوت قیمت آن ها می باشد.

در نظر داشته باشید هنگام ساخت بلوک ها مواد اولیه آن ممکن است درجه یک یا دو باشد که در قیمت نهایی آن نیز مؤثر است، بنابراین هرچقدر کیفیت مواد به کار رفته در آن بالاتر رود در نهایت قیمت بلوک نیز افزایش می یابد امــا نمی توانیم برای همه ی بلوک ها یک قیمت ثابت اعلام کنیم.

در صورت تمایل برای خرید انواع بلوک سبک می توانید از طریق وبسایت مانامستر اقدام نمایید و یا با کارشناسان این مجموعه تماس گرفته و از جزئیات و قیمت انواع بلوک ها مطلع شوید.

قیمت بلوک

نحوه ساخت بلوک سبک

بلوک های سبک در اغلب موارد در کارخانه های اتوماتیک و با استفاده از دستگاه های پیشرفته و اتوماتیک تولید می شود، در کارخانه های این چنینی انسان در تولید بلوک هیچ دخالتی ندارد؛ سیمان همراه با پوکه معدنی بر روی تسمه های نقاله ریخته می شود.

اپراتور دستگاه میزان نهایی پوکه و سیمان را تنظیم کرده و مواد بلوک سبک با یکدیگر مخلوط شده تا کاملاً یکدست و یکنواخت شود آنگاه به سمت دستگاه های تمام اتوماتیک تزریق خواهد شد.

پس از انجام مراحل پرس و ویبره بلوک ها به سالن بخار منتقل می شوند که در این سالن بلوک ها طی مدت 12 دقیقه در مجاورت بخار قرار می گیرند.

سپس بلوک های سفت شده توسط دستگاه های پالت چین به‌صورت خودکار پالت می شود، سپس نوبت به کنترل کیفی محصول می رسد که پس از بررسی دقیق محصول نهایی، برگه تولید محصول برای مقدار مشخصی از این محصول تائید و تکمیل می شود و در نهایت فرآیند تولید به مرحله نهایی خود می رسد.

کارخانه بلوک هبلکس

فواید استفاده از بلوک سبک دیواری

 1. حذف لایه گچ و خاک که به عنوان لایه نازک کاری به آن اشاره می شود.
 2. حذف هزینه های عایق بندی، زیرا بلوک سبک در برابر صوت، رطوبت و حرارت عایق است.
 3. کاهش وزن دیوار با بلوک سبک گازی همچنین کاهش وزن مرده ساختمان
 4. سالم ماندن بلوک سبک هبلکس در برابر تغییر شکل یا نشست ساختمان
 5. و…

مزیت خرید بلوک سبک از مانامستر

مجموعه بازرگانی مصالح ساختمانی مانا مستر از سال 1385 تا کنون با بیش از 15 سال سابقه در زمینه تولید کاشی و سرامیک و دیگر مصالح ساختمانی به‌صورت تخصصی فعالیت داشته و با ارائه انواع کاشی و سرامیک و مصالح ساختمانی نوین در طرح و مدل های مختلف توانسته نیاز مشتریان با سلیقه های مختلف را برآورده کند.

همچنین این مجموعه با حفظ کیفیت محصولات با قیمت مناسب و اقتصادی را تولید و در اختیار مشتریان قرار می دهد که برای خرید بلوک سیمانی نیز گزینه فوق العاده ای است.

یکی از مهمترین ویژگی های مجموعه ماناتایل فراهم کردن امکان خرید قسطی است که جهت اطلاع از شرایط و نحوه خرید می توانید با کارشناسان این مجموعه تماس گرفته و از مشاوره رایگان نیز بهره مند شوید.

همچنین برای مطالعه مقالات تخصصی در حوزه مصالح ساختمانی مجله مانامستر بهترین گزینه است، زیرا با ارائه بیش از ده ها مقاله جامع در این زمینه توانسته تمامی موضوعات مختلف را پوشش دهد و به یک منبع علمی نیز تبدیل شود؛ بنابراین شما نیز در صورت نیاز به اطلاعات مختلف در این زمینه تنها کافیست به مجله مصالح ساختمانی مانامستر مراجعه کنید.

مزیت خربد بلوک از ماناتایل

کلام آخر

در دنیای امروزه انواع مختلفی از بلوک های سبک ساختمانی وجود دارد که هر یک نیز با توجه به مصالح به کاربرده شده در آن دارای ویژگی های مختلفی است و کاربردهای گوناگونی دارند، بلوک سبک بتنی، بلوک سبک سیمانی و… از بلوک های ساختمانی مدرن هستند که به دلیل وزن پایین و دیگر ویژگی هایی که دارد در ساخت و سازهای مختلف کاربرد ویژه ای دارد.

در این مقاله سعی شد انواع مختلف بلوک سبک و کاربرد آن در ساختمان سازی، مزایای بلوک سبک و… به صورت کامل توضیح داده شود، در صورت هرگونه سؤال یا ابهامی در این رابطه می توانید پاسخ سؤالات خود را از کارشناسان مجموعه مانامستر دریافت نمایید.

منبع: cement

0 0 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
24 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
شاهدیان

بلوک هبلکس با اینکه از معایب آن این هست که در دیوار باربر نمیشه استفاده کرد ولی برای سایر قسمت ها بسیار عالی است و اینکه همخوانی داره با محیط زیست خیلی خوبه.

نسترن امیدی
پاسخ به  شاهدیان

ممنون از به اشتراک گذاری نظرتون در مجله مانامستر!برای خرید جزئی و عمده بلوک هبلکس می تونید شماره تماس خود را وارد کنید تا کارشناسان مانامستر در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

رضایی

بلوک سیپورکس هم جزء بلوک های سبک است؟

نسترن امیدی
پاسخ به  رضایی

بله! بلوک های سبک با فناوری اتو کلاوو میباشد که مانند بلوک هبلکس مزایای زیادی دارد!

حبیبی

من در مقاله ای خوانده بودم که از بلوک های گازی در مناطق مرطوب استفاده نشود و در صورت انجام این کار حتما از یک لایه عایق بر روی آن استفاده شود.

نسترن امیدی
پاسخ به  حبیبی

ممنون از انتقال نظرتون در مجله مانامستر. در صورتی که این مقاله برای شما مفید بود برای دوستان خود نیز به اشتراک بگدارید.

سلمانی

من در جایی خوندم که بلوک های سیمانی که وزنشون بین 1700 تا 2000 کیلوگرم باشه جزوه بلوک های نیمه سبک هستند. میتونیم از ماناتایل به قیمت پایین تر از بازار بلوک سیمانی هم بخریم!؟

نسترن امیدی
پاسخ به  سلمانی

درسته بلوک های در این بازه وزنی جزوه بلوک های نیمه سبک محسوب می شوند! در بازرگانی مانامستر می تونید انواع بلوک ساختمانی از جمله بلوک های سیمانی و بلوک هبلکس را خریداری کنید.

صادقیان

در بین بلوک های سبک گدوم از همه بهتره و به صرفه تره؟

نسترن امیدی
پاسخ به  صادقیان

بلوک هبلکس، از بهترین نوع بلوک ها می باشد که هم به صرفه و هم سبک می باشد.

طهماسبی

برای خرید خانه ای که میخوام بسازم مجموعه شما که به صورت عمده فروش دارید هم امکان خرید هست؟

نسترن امیدی
پاسخ به  طهماسبی

بله دوست عزیز! شما می توانید در مانامستر هم به صورت جزئی و هم به صورت عمده خرید انواع مصالح ساختمانی مورد نظر خود را با بهترین کیفیت و قیمت انحام دهید.

قدر

اینکه بلوک های سبک برای دیوار باربر استفاده نمیشه بلوک سیمانی باید استفاده کرد و آیا شما بلوک سیمانی هم دارید؟

نسترن امیدی
پاسخ به  قدر

بله دوست عزیز! شما میتوانید برای مشاهده و خرید عمده بلوک سیمانی به این لینک مراجعه نمایید.

شیرازی

برای ایجاد دیوار جداکننده بین دو اتاق کدام بلوک رو پیشنهاد میکنید.

نسترن امیدی
پاسخ به  شیرازی

در صورتی که دیوار باربر نباشد بلوک هبلکس بهترین گزینه می باشد. در صورتی که دیوار جدا کننده باربر باشد می توانید از انواع بلوک ساختمانی مثل بلوک سیمانی استفاده نمایید.

آقاباقری

بلوک سقفی باتوجه به سبک بودن آن از مقاومت بالا هم برخوردار هست؟

نسترن امیدی
پاسخ به  آقاباقری

بله دوست عزیز، مقاومت بلوک های سقفی با توجه به کاربرد آن به صورت استاندارد می باشد. برای اطلاعات و مشاوره بیشتر می تونید با کارسناسان ما در بخش فروش در ارتباط باشید.

باقرخانی

بلوکهای چند جداره برای عایق صدا و گرما خوب هست؟

نسترن امیدی
پاسخ به  باقرخانی

بله دوست عزیز! بلوک هایی مانند بلوک هبلکس عایق صدا و گرما می باشد.

دشتی

برام خیلی جالب بود که بلوک سبک گازی قابل بازیافت هست و من خیلی این مقوله برام مهم هست. مقاله خیلی خوبی بود.

نسترن امیدی
پاسخ به  دشتی

ممنون از حسن توجه شما! در صورتی که این مقاله از مجله مانامستر برای شما مفید بود برای دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید!

زینی

بلوک های دیواری هم برای فروش دارید؟

نسترن امیدی
پاسخ به  زینی

بله دوست عزیز ! برای اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان در بخش فروش در ارتباط باشید!

برترین گروه های محصولی مانامستر

جدیدترین مقالات مانامستر

در این مطلب از مجله مانامستر در مورد وال پست دیوار هبلکس، اهمیت و کاربرد آن صحبت می‌کنیم تا بتوانید خرید اینترنتی بلوک هبلکس را با دقت بالایی انجام دهید.
گروه کارشناسان مجله ساختمانی مانامستر در این مقاله با ارائه‌ی مطالب مفید و کاربردی با عنوان راهنمای خرید انواع لوله و اتصالات ساختمانی شما را با معیارهای مهم و اساسی در هنگام خرید لوله و اتصالات آشنا می‌سازد.
با توجه به کاربرد و اهمیت لعاب در ساخت و پخت کاشی و سرامیک در ادامه این مطلب از مجله تولید و پخش مصالح ساختمانی به بررسی صفر تا صد ویژگی، مزایا، موارد استفاده و طرز تهیه لعاب کاشی می‌پردازیم.

تماس با ماناتایل

یکی از روش های زیر را برای ارتباط با ماناتایل انتخاب کنید.