آجر سفید و طوسی بتنی با 25درصد تخفیف
لوله پولیکا و پروپیلن با 30درصد تخفیف
سنگ عباس آباد با 30درصد تخفیف
پرچم ایران
جستجو

روش های نصب کاشی استخری| آموزش نصب + نکات اجرایی

استخرها از جمله امکانات کاربردی در یک ساختمان محسوب می شوند که با وجود استخر ارزش و قیمت یک ملک چندین برابر افزایش می یابد؛ برای نصب کاشی استخری حتما لازم است نکات آن را بدانید، به عنوان مثال آب بندی و زیرسازی کاشی استخر از جمله مراحل مهم قبل از نصب کاشی استخر است که می تواند ماندگاری استخر را نیز افزایش دهد.

فهرست مطالب

کاشی استخری و چگونگی نصب از جمله موارد مهم در زمان ساخت می باشد زیرا در صورت پایین بودن استحکام کاشی و نصب آن با استفاده از مواد بندکشی نامناسب احتمال جدا شدن آن از کف استخر بالا می رود؛ بنابراین هزینه و زمان صرف شده نیز تلف می شود. از این رو زمان خرید کاشی استخری حتماً نکات لازم را در نظر بگیرید تا در نهایت بهترین نوع کاشی استخری را خریداری کنید

در مرحله دوم پس از خرید کاشی و سرامیک، نصب کاشی استخری یا انواع سرامیک از اهمیت بالایی برخوردار است که در ادامه صفر تا صد نصب کاشی استخری را با یکدیگر مرور می کنیم.

موارد کاربرد انواع کاشی استخری

موارد کاربرد انواع کاشی استخری

کاشی استخری نمونه ای از انواع کاشی و سرامیک به شمار می آید که ویژگی های آن با کاشی معمولی متفاوت است، انواع کاشی های استخری اغلب دارای جذب آب صفر، استحکام بالا و آب بندی شده هستند، مهمترین نکته زمان نصب این کاشی ها توجه به بند کشی و استفاده از مواد بندکشی با استحکام بالا است، زیرا اگر این مرحله از کاشی کاری به درستی انجام نشود تمام زحمات و هزینه ها از بین می رود.

همچنین به این نکته توجه کنید اگر کاشی انتخاب شده برای استخر از نوع معمولی باشد که امکان نفوذ آب نیز داشته باشند، در نهایت احتمال ترک خوردگی و نشتی در آن بالا می رود. انواع کاشی های استخر را می توان به دو نوع کاشی شیشه ای و کاشی های سرامیکی اشاره کرد که هر یک دارای ویژگی های متفاوتی می باشد و در ادامه هریک را به صورت مختصر بررسی می کنیم.

کاشی های شیشه ای

کاشی های شیشه ای

این کاشی ها همان طور که از نام آن پیداست از جنس شیشه تشکیل شده است که با استفاده از توری که در پشت آن قرار می گیرد به یکدیگر متصل شده اند، برخلاف نام این کاشی ها اغلب دارای مقاومت بالایی هستند اما هنگام اجرای آن‌ها حتماً لازم است با دقت و ظریف کاری آن‌ها را نصب کنید.

در نظر داشته باشید برخی از کاشی های شیشه ای از متریال درجه دوم ساخته شده که به تبع استحکام و ماندگاری آن کاهش یافته است، بنابراین در این شرایط بهتر است دقت خود را هنگام نصب بالا ببرید.

کاشی های سرامیکی

کاشی های سرامیکی

کاشی های سرامیکی از جمله پرکاربردترین کاشی هنگام کاشی کاری استخر می باشد که به دلیل لعاب موجود بر روی این نوع کاشی مقاومت آن در برابر آب بالا بوده و همچنین جهت نصب بر روی استخرهایی با سطح قوس دارد و ناهموار نیز کاربردی می باشد.

آب بندی و زیرسازی کاشی استخری

آب بندی و کاشی کاری استخر از جمله مراحل مهم در ساخت استخر محسوب می شود، به گونه ای که عدم آب بندی سبب نفوذ آب به بافت بتن می شود و در نهایت طی زمان کوتاهی شکستگی سازه استخر را به همراه دارد.

امروزه با توجه به بالا رفتن استفاده از انواع استخرها روش های جدیدی جهت آب بندی استخر در نظر گرفته شده است که برخلاف روش های سنتی و قدیمی مانند قیرگونی بسیار راحت تر است.

در رابطه با آب بندی استخر لازم است به مواردی همچون موقعیت استخر مورد نظر، نوع سازه استخر حجم آب استخر و عمق آن توجه کنید، در ادامه برخی از مهم ترین روش های آب بندی استخر را بررسی می کنیم.

آب بندی و زیرسازی کاشی استخری

آب بندی استخر با استفاده از الاستومری

الاستومری چسبی ساخته شده از محلول مایع پلیمری، پودر سیلیس و سیمان پلیمری می باشد که با ترکیب آن به صورت دوغاب با استفاده از یک قلمو یا کاردک می توان برای دیواره های استخر استفاده کرد. قبل از آب بندی استخر با استفاده از این نوع چسب بهتر است سطح را کاملا تمیز کنید تا عاری از هرگونه آلودگی باشد.

آب بندی استخر با استفاده از رزین

رزین که یکی از پرکاربردترین راه های آب بندی استخر می باشد به راحتی قابل اجرا است به گونه‌ای که دوغاب مخلوط سیمان و پودر سنگ همراه با رزین آب بندی را می توانید به سادگی روی سطح استخر استفاده کنید.

علاوه بر این استفاده از رزین مخصوص آب بندی همراه با مواد دیگری مانند سیمان و پودر سیلیس نیز امکان پذیر است که به حالت خمیری در زیر کاشی استخر جهت آب بندی صحیح و اصولی استفاده می شود.

آب بندی استخر با خمیر مخصوص

آب بندی استخر با استفاده از خمیر مخصوص

این خمیر که با استفاده از رزین همراه با پودر سیلیس و سیمان پلیمری تشکیل می شود جهت آب بندی استخر کاربرد دارد، توجه کنید جهت جلوگیری از ایجاد ترک پس از استفاده از این ملات بهتر است از توری فایبرگلاس استفاده شود و سپس لایه بعدی آن را اجرا کنید.

همچنین پس از گذشت دو روز پس از اجرای این خمیر در صورتی که هیچ گونه ترک خوردگی در آن وجود نداشته باشد می توانیم از رنگ های ضد آب استخر برای رنگ آمیزی استفاده کنید.

آب بندی استخر با استفاده از چسب بتن

این چسب ها می توانند ۵۰ درصد از آب بندی استخر را انجام دهند اما به صورت کامل نمی توان از این ملات استفاده کرد و بهتر است جهت کارایی بهتر در ترکیبات بتن برای زیر ساخت استخر از این چسب استفاده کنید و در نهایت جهت آب بندی استخر بر روی آستر رویی بتن یکی از انواع روش های معرفی شده جهت آب بندی را استفاده نمایید تا استحکام و زیرسازی استخر به صورت کامل انجام شود.

آب بندی استخر با چسب نانو

آب بندی استخر با استفاده از چسب نانو

یکی از چسب های جدید که ترکیبات آن از رزین های آکرولیک با استفاده از تکنولوژی نانو می باشد. این چسب به صورت دوغابی یا ترکیب آن با ملات قابل استفاده است، چسب نانو را می توان با سیمان، پودر سیلیس و پودر سنگ ترکیب کنید و توسط یک قلمو استخر را به صورت کامل آب بندی کنید.

این نکته را همواره به یاد داشته باشید قبل از آب بندی به صورت دوغابی بهتر است ملات به صورت لایه ای با ضخامت ۵ میلیمتر بر روی آستر سیمان استخر اجرا شود.

آب بندی استخر با استفاده از چسب پلی اورتان

چسب کاشی استخری به عنوان یکی از پرکاربردترین مواد جهت آب بندی کاشی کاری استخر، سونا و جکوزی استفاده می شود و به دلیل بالا بودن قدرت چسبندگی آن به علت وجود پلیمر هایی با پایه سیمانی در انواع سطوح قابل استفاده می باشد که کاربرد عمده آن جهت نصب کاشی و به عنوان ملات آب بندی است.

بنابراین با استفاده از این چسب می توانیم نصب کاشی استخرهای خانگی یا استخرهای عمومی را انجام دهید که از نفوذ آب به بیرون استخر جلوگیری می کنند؛ با استفاده از این نوع چسب کاشی استخری دیگر نگران نشت آب به بیرون استخر نیستید.

چسب کاشی و سرامیک - مانامستر

خرید چسب کاشی و سرامیک از طریق دکمه زیر

موارد مهم هنگام خرید انواع کاشی استخری

یکی از موارد مهمی که باید هنگام خرید به آن توجه کنید؛ خرید انواع کاشی استخری از تولید کننده می باشد. برخی سایت های واسطه که نه تنها فروش کاشی و سرامیک را در لیست محصولات و خدمات خود دارند بلکه در تمام زمینه ها به عنوان یک فروشگاه به حساب می آیند  که قیمت کاشی و سرامیک استخری یا هر نوع کاشی و سرامیک دیگر در این وب سایت ها بالاتر از وبسایت های  توزیع کننده کاشی به صورت مستقیم است.

بنابراین بهتر است انواع کاشی کف استخر، سرامیک پرسلانی و غیره را به صورت مستقیم از سایت تخصصی خرید و فروش سرامیک خریداری نمایید تا حد زیادی در هزینه‌های شما صرفه جویی شود، علاوه بر این فروشگاهی همچون مانامستر که یکی از بزرگترین تولیدکننده و توزیع کننده کاشی و سرامیک برتر ایران می باشد، امکان خرید انبوه مصالح ساختمانی از جمله کاشی و سرامیک، انواع آجر، انواع سنگ و غیره را به صورت مستقیم با تنوع بالا فراهم کرده است.

همچنین تنوع بالا در طرح کاشی استخر و ابعاد کاشی استخری امکان خرید را برای مشتریان ساده‌تر می‌کند که در مجموعه مانامستر با در نظر گرفتن رضایت مشتری تنوع بالایی از طرح و رنگ کاشی استخری فراهم شده است.

نحوه نصب کاشی استخری

کاشی های استخری به دلیل تماس مداوم با آب و رطوبت نیاز به ملات و روش هایی با مقاومت بالا جهت افزایش استحکام و عدم جدا شدن کاشی از سطح زیرین می باشد؛ بنابراین لازم است نصب کاشی استخری را به صورت کامل و با استفاده از مواد مختلف بیاموزید تا در نهایت استحکام و ماندگاری کاشی و سرامیک استخری را افزایش دهید؛ در ادامه آموزش نصب سرامیک استخر به صورت رایج را بررسی می کنیم.

نحوه نصب کاشی استخری

1-نصب درپوش لوله های استخر

قبل از هر اقدامی بهتر است در پوش لوله های استخر را قرار دهید، لوله کشی استخر یکی از مهمترین بخش‌های استخر به شمار می آید که جهت جلوگیری از ورود هرگونه نخاله به این لوله ها قبل از نصب کاشی استخر تمام دریچه‌ها را به صورت موقت بپوشانید تا به صورت کامل از آن محافظت شود و پس از پایان کار کاشی کاری استخر درپوش ها را بردارید و به حالت اولیه بازگردانید. با این روش از هرگونه گرفتگی لوله ها نیز جلوگیری می شود.

2-ترک و شکاف استخر را بپوشانید

تمامی  حفره ها   و شکاف های استخر را به صورت یکدست به پوشانید زیرا در صورت وجود هرگونه شکاف یا ترک، آب بندی استخر از بین می رود و احتمال وجود نشتی بالا است.

 پوشاندن ترک و شکاف استخر

3-کنترل آب بندی استخر

قبل از نصب کاشی استخر حتماً لازم است آب بندی به صورت کامل انجام شود، این عملیات مهم جهت جلوگیری از نفوذ آب از میان سازه های بتنی می باشد و در نهایت اگر به درستی انجام شود در بالا بردن طول عمر کاشی ها و زیبایی استخر موثر است. این مرحله با استفاده از چسب، رنگ های مخصوص آب بندی یا روش های متداول دیگری اجرا می شود.

4-شیب بندی اصولی در استخر

شیب بندی استخر در نحوه شست و شوی استخر نیز موثر است تا اندازه ای که اگر به درستی شیب بندی نشود احتمال ماندن مواد شیمیایی بر کف استخر بالا رفته که به مرور زمان سبب ایجاد رسوب می شود.

شیب بندی اصولی در استخر

5-نصب کاشی استخر

مرحله نهایی پس از آب بندی صحیح و دیگر مواردی که به آن اشاره شد نوبت به نصب سرامیک استخری یا کاشی می رسد که برای این مرحله نیز به مهارت و تجربه کافی نیاز است، بنابراین قبل از نصب کاشی و سرامیک استخری حتماً لازم است آموزش نصب سرامیک استخر را به صورت کامل گذرانده باشید و یا می توانید از افراد متبحر در این زمینه استفاده کنید.

قیمت نصب کاشی استخری نیز با توجه به نوع استخر، مهارت کاشی کار، روش استفاده جهت نصب، سلیقه های متفاوت افراد، فضای کاشی کاری، مساحت استخر و… متغیر است که اغلب بهتر است از افراد با مهارت بالا استفاده کنید که متناسب با نوع استخر شما بهترین روش نصب کاشی استخر را انتخاب می کنند؛ همچنین نوع استخر و طراحی آن نیز در قیمت نهایی نصب کاشی استخری موثر است.

قیمت نصب کاشی

به عنوان مثال با توجه به متفاوت بودن نحوه نصب کاشی استخری شش ضلعی نسبت به استخر مربعی ساده در نهایت قیمت آن نیز متفاوت است.

همچنین شخصی که به عنوان کاشی کار فعالیت می کند حتماً لازم است مهارت های لازم جهت نصب کاشی استخری ابعاد بزرگ و دیگر مدل ها را داشته باشد زیرا امروزه استخرها و کاشی ها نیز در انواع مختلفی طراحی و تولید می شوند که آشنایی با روش های مختلف نصب کاشی استخری با استفاده از مواد متنوع نیز می تواند از جمله موارد مهم در انتخاب کاشی کار باشد.

مراحل نصب کاشی استخری

نکات مهم در نصب کاشی کاری استخر

برای نصب کاشی و سرامیک در استخر روش های مختلفی وجود دارد که نصب کاشی استخری با چسب و نصب کاشی استخری دوغابی از جمله روش های رایج به شمار می آید که در اغلب استخرها از آن استفاده می شود، بنابراین برای کاشی کاری استخر با چسب حتماً لازم است نوع چسب شما به گونه ای باشد که کاشی و سرامیک استخر را در برابر هرگونه رطوبت و آب محافظت کند.

همچنین باید دارای اتصال محکم و انعطاف پذیری باشد و در صورت استفاده از دوغاب برای نصب انواع کاشی و سرامیک استخر نیز بهتر است از موادی استفاده کنید که در برابر هرگونه مواد شیمیایی مقاومت داشته باشد.

در رابطه با کاشی کاری استخر گرد نیز می توان از مواد و روش هایی استفاده کرد که جهت استخرهای خمیده و گرد کاربردی است، همچنین مهارت شخص کاشی کار نیز در زیبایی و ظرافت نهایی تأثیرگذار است.

کاشی کاری استخر گرد

نصب کاشی استخری روی ایزوگام

با توجه به رایج شدن نصب کاشی استخری بر روی ایزوگام از این رو بهتر است این نکته را بدانید نصب کاشی و سرامیک استخری بر روی ایزوگام کار دشواری است که نیاز به مهارت بالایی دارد، اما به دلیل ایجاد لایه محافظتی با استفاده از ایزوگام احتمال نشت آب به حداقل می رسد.

بنابراین در انتها مراحل نصب کاشی استخری را به صورت مختصر و گام به گام شرح می دهیم:

  1. ابتدا مسیر ورودی لوله ها را با درپوشی می بندیم تا از ورود هرگونه نخاله به لوله های آب جلوگیری شود و در پایان کار به حال اول بازمی گردانیم.
  2. تمام دیواره های استخر را با دقت بررسی می کنیم تا هیچ شکاف و حفره ای وجود نداشته باشد، زیرا در صورت وجود هرنوع ترک یا شکافی آب بندی استخر از بین می رود.
  3. اجرای مراحل آب بندی استخر به صورت کامل در این مرحله انجام می شود که اهمیت بالایی دارد.
  4. کنترل شیب بندی استخر نیز یکی از موارد اصولی در ساخت و قبل از نصب کاشی است که در صورت نادیده گرفتن آن تبعات زیادی به همراه خواهد داشت.
  5. آخرین مرحله نصب انواع کاشی و سرامیک استخری است که می توانید انواع کاشی استخری را در طرح های گوناگون از تولید و پخش مانامستر خریداری نمایید.

کلام آخر

نصب کاشی استخری به عنوان یک مهارت نیاز به نیروی متخصص و استفاده از متریال درجه یک دارد که در صورت رعایت تمامی موارد می توانید تا سال ها بدون هیچ تغییری از استخر خود استفاده کنید؛ امــا در صورتی که از روش های غیراستاندارد برای کاشی کاری استخر استفاده شود در کوتاه ترین زمان ممکن احتمال خرابی آن وجود دارد.

در این مقاله تلاش شد تا انواع روش های نصب کاشی استخری به صورت کامل بررسی شود، جهت مطالعه انواع مقالات در رابطه با استفاده از انواع محصولات ساختمانی می توانید از مجله مانامستر استفاده کنید که یک مرجع علمی در زمینه ارائه مطالب کاربردی و دقیق در رابطه با انواع مصالح ساختمانی می باشد. در ادامه چند مدل از کاشی های استخری با رنگ های مختلف را مشاهده خواهیم کرد.

استخر با کاشی مشکی
استخر با کاشی مشکی
کاشی استخری مشکی
استخر حیاط خانه با کاشی استخری بنفش

منبع: tecspecialty

سوالات متداول

خرید کاشی استخری از مجموعه مانامستر چگونه انجام می شود؟

برای خرید انواع کاشی استخری یا هرنوع کاشی و سرامیک از جمله کاشی آشپزخانه، کاشی حمام و سرویس و… می توانید از طریق سایت ابتدا استعلام موجودی و قیمت را تکمیل و ارسال نمایید تا همکاران بخش فروش در کوتاهترین زمان ممکن با شما تماس گرفته و راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

آیا خرید انبوه و خرید قسطی کاشی و سرامیک استخری وجود دارد؟

بله یکی از مزایا و خدمات مجموعه مانامستر فراهم کردن امکان خرید انبوه مصالح ساختمانی به صورت نقد و اقساط می باشد.

قبل از نصب کاشی چه اقداماتی انجام دهید؟

از جمله مهمترین مواردی که قبل از نصب کاشی استخری باید به آن توجه کنید زیرسازی و آب بندی کامل استخر است، زیرا در صورت عدم آب بندی به صورت کامل احتمال نشت آب و از بین رفتن کاشی ها وجود دارد.

0 0 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
4 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
اکبری

برای ساخت استخر متاسفانه از چسب کاشی مرغوبی استفاده نشده بود و بعد از مدتی مجبور به کاشی کاری مجدد شدیم.

نسترن امیدی
پاسخ به  اکبری

استفاده از مصالح ساختمانی با کیفیت به خصوص برای استخر که در معرض رطوبت، گرما و سرما قرار دارد از اهمیت زیادی برخوردار است. برا ی خرید چسب کاشی با مرغوبیت بالا می توانید به صورت قسطی وعمد خرید خود را انجام دهید.

کاظم عابدی

برای نصب کاشی روی ایزوگام نوع کاشی هم مهم هست؟

نسترن امیدی
پاسخ به  کاظم عابدی

در صورتی که برای پشت بام می خواهید می توانید از کاشی های طرح موزائیک استفاده نمایید. همچنین توصیه می شود برای مقاومت بیشتر کاشی در برابر رطوبت از کاشی پرسلانی استفاده شود!

برترین گروه های محصولی مانامستر

جدیدترین مقالات مانامستر

سرامیک کالیبره، که به آن سرامیک رکتیفای هم می‌گویند، نوعی سرامیک است که لبه‌های آن بعد از پخت، توسط دستگاه‌های مخصوص لیزری یا فرز، صاف و هم‌تراز می‌شوند.
آشنایی با ویژگی‌های انواع لوله پلیمری و تفاوت لوله سبز و سفید در لوله کشی ساختمان نیز در انتخاب صحیح و افزایش طول عمر سازه بسیار تاثیر گذار خواهد بود.
در این مطلب از مجله مانامستر در مورد وال پست دیوار هبلکس، اهمیت و کاربرد آن صحبت می‌کنیم تا بتوانید خرید اینترنتی بلوک هبلکس را با دقت بالایی انجام دهید.

تماس با ماناتایل

یکی از روش های زیر را برای ارتباط با ماناتایل انتخاب کنید.