آجر سفید و طوسی بتنی با 25درصد تخفیف
لوله پولیکا و پروپیلن با 30درصد تخفیف
سنگ عباس آباد با 30درصد تخفیف
پرچم ایران
جستجو

در انتخاب کاشی حمام به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

راهنمای انتخاب کاشی حمام - مانامستر
دنیای کاشی و سرامیک دنیای هیجان انگیزی از طرح، رنگ و شکل است که همین باعث می شود انتخاب کاشی حمام (Select bathroom tiles) از بین این طرح و مدل ها سخت شود. دکوراسیون و انتخاب کاشی حمام که مکانی پرکاربرد و پر استفاده است، وابسته به عواملی مانند رنگ کاشی حمام، تطابق آن با محیط حمام، دوام و مقاومت کاشی آن نیز توجه کنیم تا هنگام انتخاب کاشی حمام اشتباه تصمیم نگیریم.

فهرست مطالب

دنیای کاشی و سرامیک دنیای هیجان‌انگیزی از طرح، رنگ و شکل است که همین باعث می‌شود انتخاب کاشی حمام از بین این طرح و مدل‌ها سخت شود. دکوراسیون و انتخاب کاشی حمام که مکانی پرکاربرد و پراستفاده است، وابسته به عواملی مانند رنگ کاشی حمام، تطابق آن با محیط حمام، دوام و مقاومت کاشی آن نیز توجه کنیم تا هنگام انتخاب کاشی حمام اشتباه تصمیم نگیریم.

اهمیت توجه به نکات خرید و انتخاب کاشی حمام از آن جهت است که نه تنها حمام را ضد آب می‌کنند، بلکه ظاهر کلی آن را نیز تعیین می‌کنند. با وجود گزینه‌های بسیار زیاد کاشی در بازار از نظر مواد، شکل، اندازه، پرداخت، رنگ و الگوها، انتخاب بهترین کاشی حمام می‌تواند گیج‌کننده باشد. با مانامستر همراه باشید، زیرا نکات زیر به شما کمک می‌کند تا انتخاب خود را محدود کرده و کاشی‌هایی را انتخاب کنید که برای حمام شما مناسب‌تر هستند.

کاشی حمام باید چه خصوصیاتی داشته باشد؟

انتخاب کاشی حمام با توجه به رطوبت بالای حمام باید با دقت انجام شود. کاشی و سرامیک‌هایی که در حمام استفاده می‌شود باید در برابر رطوبت مقاومت و دوام بالایی داشته باشد تا در زمان کوتاه رنگ‌بندی و ظاهر آن تغیر نکند و دچار خرابی کف و حمام نشود.

برخی از خصوصیات کاشی حمام عبارتند از :

  1. محافظت از کف در برابر جاذبه
  2. مقاومت در برابر مواد شیمیایی خانگی
  3. بدون لغزش
  4. مقاومت در برابر رطوبت
  5. مراقبت آسان

10 نکته در انتخاب کاشی حمام

در ادامه به بررسی 10 نکته مفید برای انتخاب کاشی حمام می پردازیم با مانامستر همراه باشید:

1- به اندازه کاشی سرامیک توجه کنید

به محض ورود به هر فروشگاه کاشی و سرامیک میتوان دریافت که کاشی و سرامیک‌های بسیاری در طیف وسیعی از اندازه، از چند سانتی‌متر تا چند متر وجود دارند. یکی از نکات انتخاب کاشی حمام که رعایت آن می‌تواند به زیباتر شدن حمام کمک کند، انتخاب صحیح اندازه کاشی است.

انتخاب ابعاد کاشی حمام بستگی به ابعاد آن و حتی سلیقه شما دارد. برای مثال انتخاب کاشی حمام با ابعاد بزرگ برای کف حمام می‌تواند باعث بزرگ نمایی حمام و در نتیجه دکوراسیونی دلپذیر شود.

استفاده از کاشی‌های کوچک باعث ایجاد بندهای بیشتری شده و در نتیجه نیاز بیشتری به نگهداری و پاکسازی به خصوص در محیط‌های مرطوب مانند حمام خواهند داشت. پس باید جوانب را بسنجید و کاشی و سرامیکی در اندازه مناسب با حمام خود انتخاب نمایید.

توجه به اندازه کاشی و سرامیک - مانامستر

2- انتخاب کاشی حمام با رنگ مناسب

انتخاب کاشی برای حمام به شدت وابسته به نورپردازی آن است. برای مثال حمامی با نورپردازی کم و محیطی تاریک نیازمند کاشی‌های براق با رنگ روشن می‌باشد و اگر نورپردازی محیط حمام روشن باشد نیازمند کاشی‌های مات با رنگ‌بندی‌های تیره‌تر است.

رنگ مناسب برای انتخاب کاشی حمام - مانامستر

رنگ‌های خنثی برای کاشی حمام

مردم اکثرا در انتخاب کاشی حمام در قسمت سقف و کف از رنگ خنثی استفاده می‌کنند، چون رنگ‌های دیگر دید را بیشتر به سمت خود جذب کرده و به انسان اجازه نمی‌دهد تمرکز چشم‌ها در فضای اطراف پراکنده شود. در نتیجه طرح و رنگ زیبای سرامیک دیوار باید بیشتر به چشم بیاد.

استفاده از رنگ آبی در حمام

متخصصان رنگ درمانی بر این باورند که رنگ‌های سرد مانند رنگ آبی، بنفش و سبز برای حمام نمی‌تواند انتخاب چندان مناسبی باشد. همچنین به مرور زمان می تواند احتمال ابتلا به بیماری‌های مفصلی و استخوانی را در افراد بالا ببرد.

درمانگران معتقد هستند که به دلیل این که محیط حمام همواره رطوبت دارد باید برای رنگ‌آمیزی آن یا انتخاب کف‌پوش سراغ رنگ‌های روشن یا گرم مانند کرم، شیری، شکلاتی روشن یا نسکافه‌ای برویم. پس بهتر است برای کاشی کف حمام از رنگ آبی استفاده نکنید.

3- توجه به بافت در انتخاب کاشی حمام

حمام‌ها در اکثر مواقع یا خیس هستند یا مرطوبند و به طور منظم و مکرر به تمیز کردن نیاز دارند. تمیز کردن کاشی‌های براق و صیقلی به مراتب بسیار آسان‌تر است، ولی ایرادی که به این کاشی‌ها می‌توان گرفت این است که احتمال لیزخوردگی و آسیب رسیدن به بدن بسیار بالا است.

در انتخاب کاشی حمام بهتر است از بافت زبر برای کف حمام و از کاشی براق برای دیواره‌ها استفاده شود. همچنین استفاده از سرامیک زبر و برآمده در کف سرویس، احساس خوشایندی را ایجاد کرده و همچنین در زمستان و هوای سرد، گرم‌تر از سرامیک براق و صیقلی خواهد بود.

بافت مناسب برای انتخاب کاشی حمام - مانامستر

4- تعادل در انتخاب کاشی حمام

در اکثر حمام‌ها به جهت نشان دادن نمایی یکپارچه و منسجم از چند نوع و طرح کاشی استفاده می‌شود. ما توصیه می‌کنیم تا در هنگام انتخاب کاشی حمام خود بیش از 3 مدل کاشی و سرامیک را به کار نبرید.

به ویژه در فضاهای کوچک استفاده از کاشی‌های یک مدل، رنگ و اندازه بسیار چشم نوازتر خواهد بود. به همین دلیل است که می‌گوییم در استفاده از انواع کاشی و سرامیک باید تعادل برقرار شود.

5- انتخاب کاشی های حمام با ابعاد مشترک

برای افرادی که حتی به جزئیات توجه زیادی ندارند و سخت‌گیر نباشند، نکات کوچکی مانند خطوط بندکشی بین کاشی‌ها که باهم جفت و جور نیستند می‌تواند موجب آزردگی خاطر شود. اگر از چند سایز کاشی برای سرویس بهداشتی یا حمام خود استفاده می‌کنید، باید توجه داشته باشید که حدالامکان تمامی کاشی‌ها یک ضلع هم‌اندازه با هم داشته باشند.

به عبارتی دیگر سایز آن‌ها متناسب و مکمل هم باشد تا نصب آن‌ها راحت‌تر باشد و ظاهر نهایی کار تقارن و انسجام خود را حفظ نماید.

رنگ مناسب برای انتخاب کاشی حمام - مانامستر

6- بند کشی کاشی های حمام

در نهایت پس از اتمام نصب کاشی و سرامیک باید از بندکشی استفاده کرد. بندکشی ماده قابل شستشویی است که در میان شکاف بین کاشی‌ها به منظور حصول اطمینان از ایجاد سطحی مقاوم در برابر نفوذ آب و آلودگی و نیز زیباتر شدن به کار می‌رود. همانطور که قبلا نیز گفته شد این بندها نیز به نگهداری و تمیز کردن نیاز دارند و این امر با چالش‌هایی روبرو خواهد بود. چرا که تمیز کردن این بندها از تمیز کردن بعضی سرامیک ها نیز دشوارتر است.

بهتر است مواد بندکشی تا حد امکان هم‌رنگ با سرامیک حمام باشد و اگر کاشی کف حمام شما روشن است از مواد بندکشی روشن باید استفاده شود.

7- کاشی و سرامیک برای حمام‌های کوچک

در حمام‌های کوچک باید کاشی و سرامیکی انتخاب شود که در برگشت و انعکاس نور بهتر عمل کند. به همین دلیل بهتر است که در انتخاب کاشی حمام از مدل‌های صیقلی استفاده شود. کاشی‌هایی که حالت مات دارند در حمام‌های کوچک باعث می‌شود تا حمام کوچک‌تر از قبل به نظر برسد.

در کاشی حمام‌های کوچک می‌توان از طرح‌هایی با گل برجسته استفاده کرد، این نوع طرح‌ها با برجسته نشان دادن دیوار باعث می‌شوند تا احساس کنید بزرگ‌تر از حالت عادی خود هستند. کاشی‌های طرح چهارخانه مناسب حمام‌های کوچک نیستند.

کاشی و سرامیک برای حمام های کوچک - مانامستر

8. انتخاب کاشی حمام برای کف شیب دار

اگر حمام شما نیز شیب‌دار است، بهترین سایز برای انتخاب کاشی و سرامیک برای آن کوچک‌ترین سایز یا متوسط است. کاشی‌هایی با سطح شیب‌دار چندان مناسب نیست زیرا موجب نمود سطح شیب دار کف حمام می‌شوند و زیبایی فضا را تحت تاثیر خود قرار می‌دهند.

همچنین کاشی‌هایی که سطح بزرگی دارند ممکن است خیلی زود آسیب ببیند یا بشکند. کاشی‌های کوچک در عین حال که کف حمام را زیبا نشان می‌دهد استقامت بیشتری را در کف‌های شیب‌دار خواهند داشت.

قیمت کاشی و سرامیک حمام

یکی دیگر از عوامل موثر در انتخاب کاشی حمام توجه به قیمت آن‌ها است. خرید و فروش کاشی و سرامیک حمام معمولاً به ازای هر متر مربع محاسبه می‌شود. هر یک از انواع کاشی‌ها و سرامیک‌ها قیمت‌های متفاوتی دارند. کاشی‌های لوکس همزمان با گران قیمت بودن هزینه نهایی اجرای کاشی و سرامیک حمام نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

0 0 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
13 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پارسا

مطالب خیلی خوب بودند.مخصوصا در مورد عدم استفاده از رنگ آبی در حمام نکته خیلی خوبی بود.

ناظری

سلام. مقاله خیلی خوب بود. اینکه انتخاب کاشی های حمام با ابعاد مشترک مهم هست چون من خودم به شخصه تقارن بودن یانبودن کار خیلی به چشمم میاد

سلمانی

در مورد رنگ های خنثی برای کاشی حمام نکته خیلی خوبی بود. خونه یکی از اقوام کف حمام و دستشویی از رنگ نارنجی تند استفاده کرده بودند و واقعا چشم رو اذیت میکرد.

ستایش

سلام. ممنون از مطالب عالی . فروش کاشی کف به صورت عمده هم دارید ؟

سالاری

این خیلی خوبه که الان برای کف از کاشی های بزرگتر هم استفاده میشه هم قشنگه هم درز کمتر، جلوه بهتری داره

سهیلی

هرچندوقت یکبار برای ترمیم بندکشی کاشی های حمام باید اقدام کرد؟

نسترن امیدی
پاسخ به  سهیلی

زمان مشخصی وجود ندارد. بند کشی مجدد کاشی های حمام بسته به زمان خراب شدن مجدد بندکشی های قبلی دارد.

سبحانی

کاشی های گل برجسته مشکلی برای تمیز کردنش نداره؟

برترین گروه های محصولی مانامستر

جدیدترین مقالات مانامستر

در این مطلب از مجله مانامستر در مورد وال پست دیوار هبلکس، اهمیت و کاربرد آن صحبت می‌کنیم تا بتوانید خرید اینترنتی بلوک هبلکس را با دقت بالایی انجام دهید.
گروه کارشناسان مجله ساختمانی مانامستر در این مقاله با ارائه‌ی مطالب مفید و کاربردی با عنوان راهنمای خرید انواع لوله و اتصالات ساختمانی شما را با معیارهای مهم و اساسی در هنگام خرید لوله و اتصالات آشنا می‌سازد.
با توجه به کاربرد و اهمیت لعاب در ساخت و پخت کاشی و سرامیک در ادامه این مطلب از مجله تولید و پخش مصالح ساختمانی به بررسی صفر تا صد ویژگی، مزایا، موارد استفاده و طرز تهیه لعاب کاشی می‌پردازیم.

تماس با ماناتایل

یکی از روش های زیر را برای ارتباط با ماناتایل انتخاب کنید.