راهنمای انتخاب کاشی حمام - مانامستر

فهرست مطالب

دنیای کاشی و سرامیک دنیای هیجان انگیزی از طرح، رنگ و شکل است که همین باعث می شود انتخاب کاشی حمام (Select bathroom tiles) از بین این طرح و مدل ها سخت شود. دکوراسیون و انتخاب کاشی حمام که مکانی پرکاربرد و پر استفاده است، وابسته به عواملی مانند رنگ کاشی حمام، تطابق آن با محیط حمام، دوام و مقاومت کاشی آن نیز توجه کنیم تا هنگام انتخاب کاشی حمام اشتباه تصمیم نگیریم.

اهمیت توجه به نکات خرید و انتخاب کاشی حمام از آن جهت است که نه تنها حمام را ضد آب می کنند، بلکه ظاهر کلی آن را نیز تعیین می کنند. با وجود گزینه های بسیار زیاد کاشی در بازار از نظر مواد، شکل، اندازه، پرداخت، رنگ و الگوها، انتخاب بهترین کاشی حمام می تواند گیج کننده باشد. با کاشی وسرامیک ماناتایل همراه باشید، زیرا نکات زیر به شما کمک می‌کند تا انتخاب خود را محدود کرده و کاشی‌هایی را انتخاب کنید که برای حمام شما مناسب‌تر هستند.

کاشی حمام باید چه خصوصیاتی داشته باشد؟

انتخاب کاشی حمام با توجه به رطوبت بالای حمام باید با دقت انجام شود. کاشی و سرامیک هایی که در حمام استفاده می شود باید در برابر رطوبت مقاومت و دوام بالایی داشته باشد تا در زمان کوتاه رنگ بندی و ظاهر آن تغیر نکند و دچار خرابی کف و حمام نشود.

برخی از خصوصیات کاشی حمام عبارتند از :

  1. محافظت از کف در برابر جاذبه
  2. مقاومت در برابر مواد شیمیایی خانگی
  3. بدون لغزش
  4. مقاومت در برابر رطوبت
  5. مراقبت آسان

10 نکته در انتخاب کاشی حمام

1- به اندازه کاشی سرامیک توجه کنید

به محض ورود به هر فروشگاه کاشی و سرامیک میتوان دریافت که کاشی و سرامیک های بسیاری در طیف وسیعی از اندازه، از چند سانتی متر تا چند متر وجود دارند. یکی از نکات انتخاب کاشی حمام که رعایت آن می تواند به زیباتر شدن حمام کمک کند، انتخاب صحیح اندازه کاشی است. انتخاب ابعاد کاشی حمام بستگی به ابعاد آن و حتی سلیقه شما دارد.

برای مثال انتخاب کاشی حمام با ابعاد بزرگ برای کف حمام می تواند باعث بزرگ نمایی حمام و در نتیجه دکوراسیونی دلپذیر شود. استفاده از کاشی های کوچک باعث ایجاد بندهای بیشتری شده و در نتیجه نیاز بیشتری به نگهداری و پاکسازی به خصوص در محیط های مرطوب مانند حمام خواهند داشت. پس باید جوانب را بسنجید و کاشی و سرامیکی در اندازه مناسب با حمام خود انتخاب نمایید.

توجه به اندازه کاشی و سرامیک - مانامستر

2- انتخاب کاشی حمام با رنگ مناسب

انتخاب کاشی برای حمام به شدت وابسته به نور پردازی آن است. برای مثال حمامی با نورپردازی کم و محیطی تاریک نیازمند کاشی های براق با رنگ روشن می باشد و اگر نور پردازی محیط حمام روشن باشد نیازمند کاشی های مات با رنگ بندی های تیره تر است.

رنگ مناسب برای انتخاب کاشی حمام - مانامستر

رنگ های خنثی برای کاشی حمام

مردم اکثرا در انتخاب کاشی حمام در قسمت سقف و کف از رنگ خنثی استفاده می کنند، چون رنگ های دیگر دید را بیشتر به سمت خود جذب کرده و به انسان اجازه نمی دهد تمرکز چشم ها در فضای اطراف پراکنده شود. در نتیجه طرح و رنگ زیبای سرامیک دیوار باید بیشتر به چشم بیاد.

استفاده از رنگ آبی در حمام

متخصصان رنگ درمانی بر این باورند که رنگ های سرد مانند رنگ آبی، بنفش و سبز برای حمام نمی تواند انتخاب چندان مناسبی باشد. همچنین به مرور زمان می تواند احتمال ابتلا به بیماری های مفصلی و استخوانی را در افراد بالا ببرد.
درمانگران معتقد هستند که به دلیل این که محیط حمام همواره رطوبت دارد باید برای رنگ آمیزی آن یا انتخاب کف پوش سراغ رنگ های روشن یا گرم مانند کرم، شیری، شکلاتی روشن یا نسکافه ای برویم. پس بهتر است برای کاشی کف حمام از رنگ آبی استفاده نکنید.

3- توجه به بافت در انتخاب کاشی حمام

حمام ها در اکثر مواقع یا خیس هستند یا مرطوبند و به طور منظم و مکرر به تمیز کردن نیاز دارند. تمیز کردن کاشی های براق و صیقلی به مراتب بسیار آسان تر است، ولی ایرادی که به این کاشی ها می توان گرفت این است که احتمال لیزخوردگی و آسیب رسیدن به بدن بسیار بالا است.

در انتخاب کاشی حمام بهتر است از بافت زبر برای کف حمام و از کاشی براق برای دیواره ها استفاده شود. همچنین استفاده از سرامیک زبر و برآمده در کف سرویس، احساس خوشایندی را ایجاد کرده و همچنین در زمستان و هوای سرد، گرم تر از سرامیک براق و صیقلی خواهد بود.

بافت مناسب برای انتخاب کاشی حمام - مانامستر

4- تعادل در انتخاب کاشی حمام

در اکثر حمام ها به جهت نشان دادن نمایی یکپارچه و منسجم از چند نوع و طرح کاشی استفاده می شود. ما توصیه می کنیم تا در هنگام انتخاب کاشی حمام خود بیش از 3 مدل کاشی و سرامیک را به کار نبرید. به ویژه در فضاهای کوچک استفاده از کاشی های یک مدل، رنگ و اندازه بسیار چشم نواز تر خواهد بود. به همین دلیل است که می گوییم در استفاده از انواع کاشی و سرامیک باید تعادل برقرار شود.

5- انتخاب کاشی های حمام با ابعاد مشترک

برای افرادی که حتی به جزئیات توجه زیادی ندارند و سخت گیر نباشند، نکات کوچکی مانند خطوط بند کشی بین کاشی ها که باهم جفت و جور نیستند می تواند موجب آزاردگی خاطر شود. اگر از چند سایز کاشی برای سرویس بهداشتی یا حمام خود استفاده می کنید، باید توجه داشته باشید که حدالامکان تمامی کاشی ها یک ضلع هم اندازه با هم داشته باشند. به عبارتی دیگر سایز آن ها متناسب و مکمل هم باشد تا نصب آن ها راحت تر باشد و ظاهر نهایی کار تقارن و انسجام خود را حفظ نماید.

رنگ مناسب برای انتخاب کاشی حمام - مانامستر

6- بند کشی کاشی های حمام

در نهایت پس از اتمام نصب کاشی و سرامیک باید از بندکشی استفاده کرد. بندکشی ماده قابل شستشویی است که در میان شکاف بین کاشی ها به منظور حصول اطمینان از ایجاد سطحی مقاوم در برابر نفوذ آب و الودگی و نیز زیباتر شدن به کار می رود. همانطور که قبلا نیز گفته شد این بند ها نیز به نگهداری و تمیز کردن نیاز دارند و این امر با چالش هایی روبرو خواهد بود. چرا که تمیز کردن این بند ها از تمیز کردن بعضی سرامیک ها نیز دشوارتر است.

بهتر است مواد بندکشی تا حد امکان هم رنگ با سرامیک حمام باشد و اگر کاشی کف حمام شما روشن است از مواد بندکشی روشن باید استفاده شود.

7- کاشی و سرامیک برای حمام های کوچک

در حمام های کوچک باید کاشی و سرامیکی انتخاب شود که در برگشت و انعکاس نور بهتر عمل کند. به همین دلیل بهتر است که در انتخاب کاشی حمام از مدل های صیقلی استفاده شود. کاشی هایی که حالت مات دارند در حمام های کوچک باعث می شود تا حمام کوچک تر از قبل به نظر برسد.

در کاشی حمام های کوچک می توان از طرح هایی با گل برجسته استفاده کرد، این نوع طرح ها با برجسته نشان دادن دیوار باعث می شوند تا احساس کنید بزرگ تر از حالت عادی خود هستند. کاشی های طرح چهارخانه مناسب حمام های کوچک نیستند.

کاشی و سرامیک برای حمام های کوچک - مانامستر

8. انتخاب کاشی حمام رای کف شیب دار

اگر حمام شما نیز شیب دار است، بهترین سایز برای انتخاب کاشی و سرامیک برای آن کوچک ترین سایز یا متوسط است. کاشی هایی با سطح شیب دار چندان مناسب نیست زیرا موجب نمود سطح شیب دار کف حمام می شوند و زیبایی فضا را تحت تاثیر خود قرار می دهند. همچنین کاشی هایی که سطح بزرگی دارند ممکن است خیلی زود اسیب بیند یا بشکند. کاشی های کوچک در عین حال که کف حمام را زیبا نشان می دهد استقامت بیشتری را در کف های شیب دار خواهند داشت.

قیمت کاشی و سرامیک حمام

یکی دیگر از عوامل موثر در انتخاب کاشی حمام توجه به قیمت آن ها است. خرید و فروش کاشی و سرامیک حمام معمولا به ازای هر متر مربع محاسبه می شود. هر یک از انواع کاشی ها و سرامیک ها قیمت های متفاوتی دارند. کاشی های لوکس همزمان با گران قیمت بودن هزینه نهایی اجرای کاشی و سرامیک حمام نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
13 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پارسا

مطالب خیلی خوب بودند.مخصوصا در مورد عدم استفاده از رنگ آبی در حمام نکته خیلی خوبی بود.

ناظری

سلام. مقاله خیلی خوب بود. اینکه انتخاب کاشی های حمام با ابعاد مشترک مهم هست چون من خودم به شخصه تقارن بودن یانبودن کار خیلی به چشمم میاد

سلمانی

در مورد رنگ های خنثی برای کاشی حمام نکته خیلی خوبی بود. خونه یکی از اقوام کف حمام و دستشویی از رنگ نارنجی تند استفاده کرده بودند و واقعا چشم رو اذیت میکرد.

ستایش

سلام. ممنون از مطالب عالی . فروش کاشی کف به صورت عمده هم دارید ؟

سالاری

این خیلی خوبه که الان برای کف از کاشی های بزرگتر هم استفاده میشه هم قشنگه هم درز کمتر، جلوه بهتری داره

سهیلی

هرچندوقت یکبار برای ترمیم بندکشی کاشی های حمام باید اقدام کرد؟

پاسخ به  سهیلی

زمان مشخصی وجود ندارد. بند کشی مجدد کاشی های حمام بسته به زمان خراب شدن مجدد بندکشی های قبلی دارد.

سبحانی

کاشی های گل برجسته مشکلی برای تمیز کردنش نداره؟

تماس با ماناتایل

یکی از روش های زیر را برای ارتباط با ماناتایل انتخاب کنید.