آجر سفید و طوسی بتنی با 25درصد تخفیف
لوله پولیکا و پروپیلن با 30درصد تخفیف
سنگ عباس آباد با 30درصد تخفیف
پرچم ایران
جستجو

تفاوت لوله سبز و سفید، نکات مهم قبل از خرید

تفاوت لوله سبز و سفید، نکات مهم که قبل از خرید باید بدانید
آشنایی با ویژگی‌های انواع لوله پلیمری و تفاوت لوله سبز و سفید در لوله کشی ساختمان نیز در انتخاب صحیح و افزایش طول عمر سازه بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

فهرست مطالب

سیستم تاسیسات و لوله کشی ساختمان یکی از مهم‌ترین مراحل ساخت و ساز می‌باشد. کیفیت لوله کشی از آن جهت دارای اهمیت است که استفاده از لوله‌های نامرغوب و نامناسب منجر به خسارت‌های فراوان در ساختمان و کاهش عمر ساختمان خواهد شد.

همزمان با پیشرفت صنعت ساختمان سازی و تغییرات در متریال مورد استفاده، لوله‌های پلیمری سبز و سفید جایگزین لوله‌های فلزی شدند که طول عمر بیشتر و احتمال نشتی بسیار کمتری دارند. از طرف دیگر آشنایی با ویژگی‌های انواع لوله پلیمری و تفاوت لوله سبز و سفید در لوله کشی ساختمان نیز در انتخاب صحیح و افزایش طول عمر سازه بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

مجله مانامستر در این مقاله پس از توضیح کوتاهی درباره ویژگی‌ لوله سبز و سفید، مهم‌ترین تفاوت‌های انواع لوله پلیمری را بیان می‌کند که لازم است پیش از خرید لوله پلیکا با آن آشنایی کامل داشته باشد.

بیشتر بخوانید: ویژگی‌ها و کاربردهای لوله پلی پروپیلن چیست؟

ویژگی لوله سبز و سفید

لوله سبز و سفید، هر دو از لوله‌های پلیمری پرکاربرد در ساختمان سازی هستند که ویژگی‌های خاص خودشان را دارند و برای کاربردهای متفاوت مناسب می‌باشند. فرایند ساخت و مواد اولیه مورد استفاده در ساخت لوله‌ی سبز و سفید، اختلافاتی با هم دارند که به ویژگی‌های متفاوت آن‌ها ختم می‌شود.

لوله سبز چیست؟

لوله سبز برای اولین بار توسط شرکت Green Pipe تولید شده است و به دلیل نام شرکت سازنده، با همین نام شناخته می‌شوند. هدف از تولید این لوله‌ها برطرف نمودن مشکلاتی مانند پوسیدگی و زنگ زدگی لوله‌های فلزی بود که به وفور اتفاق می‌افتادند و هزینه‌های زیادی را به ساکنین ساختمان تحمیل می‌کردند.

لوله‌ها‌ی سبز اولین جایگزین برای لوله‌های فلزی

لوله‌ها‌ی سبز اولین جایگزین برای لوله‌های فلزی بودند که به سرعت مورد استقبال سازندگان و فعالان صنعت ساختمان سازی قرار گرفتند. پلی پروپیلن ماده‌ی اولیه اصلی به کار رفته در ساخت لوله سبز می‌باشد.

لوله سفید چیست؟

لوله‌های سفید یکی از انواع لوله‌های سبز هستند که به دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد مانند مقاومت بسیار بالا و قابلیت تحمل فشار آب در دمای 20 تا 85 درجه، در لوله کشی تجهیزات گرمایشی و سرمایشی ساختمان، رادیاتورها و کولرهای آبی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تفاوت لوله پلیمری سبز و لوله پلیمری سفید

تفاوت لوله سبز و سفید به دلیل فرایند ساخت متفاوت این دو ایجاد شده و در نهایت منجر به ویژگی‌های متفاوت در آن‌ها می‌شود. اطلاع از تفاوت‌های لوله سبز و سفید و کاربردهای متفاوت آن‌ها به ما این امکان را می‌دهد که بتوانیم با انتخاب صحیح از بین آن‌ها، کیفیت لوله کشی و طول عمر سازه را تا حدود زیادی افزایش داده و از طرف دیگر هزینه‌های ناشی از تعمیرات و لوله کشی مجدد را تا حد امکان کاهش دهیم.

تفاوت لوله پلیمری سبز و لوله پلیمری سفید

در ادامه به بررسی تفاوت‌های لوله پلیمری سبز و لوله پلیمری سفید از جهات مختلف می‌پردازیم:

جنس لوله سبز و لوله سفید

ماده اولیه اصلی به کار رفته در لوله سبز و لوله سفید پلی پروپیلن است و هر دوی آن‌ها به عنوان لوله‌های پلیمری شناخته می‌شوند اما لوله‌های سبز به علت تاثیری که بر روی بو و طعم سیال می‌گذراند در بعضی موارد قابل استفاده نیستند. تغییرات جزئی در ساختار لوله سبز، آن‌ها را به لوله‌های سفید تبدیل کرده است که برای انتقال انواع سیال حتی آب آشامیدنی مناسب هستند و هیچ گونه تاثیری بر روی طعم و بوی آن نخواهند داشت.

مقاومت شیمایی و عدم رسوب پذیری لوله سبز و سفید

به دلیل مواد پلیمری به کار رفته در ساختار لوله سبز و سفید، این دو از نظر مقاومت در برابر مواد شیمیایی، محیط‌های اسیدی یا قلیایی و همچنین عدم رسوب پذیری، ویژگی‌های مشابهی دارند. عدم رسوب پذیری در لوله‌های سبز و سفید باعث می‌شود امکان رشد جلبک‌ها در مسیر عبور سیال وجود نداشته باشد که این موضوع برای هر دو لوله‌ی سبز و سفید مزیت محسوب می‌شود.

برای خرید لوله پلیکا از مانامستر کلیک کنید

لوله پولیکا فاضلابی - مانامستر

محل نصب لوله سبز و سفید

تفاوت لوله سبز و سفید در محل نصب، یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های این دو لوله می‌باشد. لوله‌های سفید در محل‌هایی که نور خورشید به صورت مستقیم یا غیر مستقیم وجود دارد نصب می‌شوند. اما لوله‌های سبز به دلیل ساختار متفاوت برای نصب در این مکان‌ها مناسب نیستند و در مکان‌های دور از معرض دید و یا زیر سطح زمین نصب می‌شوند.

تفاوت لوله سبز و سفید در تحمل دما

تحمل دمای بالا (20 تا 85 درجه سانتیگراد) و فشار بالا (10 تا 20 اتمسفر) از ویژگی‌های منحصر به فرد لوله سفید است که باعث می‌شود در مواردی که با فشار و دمای بالا سرو کار داریم از این لوله‌ها استفاده کنیم. لوله‌های سبز قابلیت تحمل فشار و دمای بالا را ندارند و ممکن است در شرایط غیر قابل تحملشان تغییر حالت و تغییر شکل داشته باشند.

استفاده از لوله های سبز در ساختمان

کاربرد لوله سبز و لوله سفید

کابردهای متفاوت لوله سبز و سفید یکی دیگر از نکات مورد توجه در هنگام خرید لوله سبز و سفید است که باید مورد توجه قرار بگیرند:

کاربرد لوله سفید

 • سیستم لوله‌کشی تصفیه آب
 • لوله‌کشی ساختمان
 • لوله کشی هتل‌ها
 • لوله کشی بیمارستان
 • شبکه آب‌رسانی شهری
 • آبیاری تحت فشار و کشاورزی
 • سیستم های تهویه
 • لوله‌کشی سیستم‌های تهویه، سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی ساختمان‌ها
 • محیط‌های کار با مواد اسیدی و قلیایی
 • محیط داخلی یا پارکینگ ساختمان
 • لوله‌کشی باغچه‌ها و آبیاری گیاهان
 • محیط‌های در معرض نور خورشید

کاربرد لوله سبز

 • انواع سازه‌های ساختمانی
 • لوله‌کشی‌های حرارتی ساختمان
 • صنایع غذایی
 • خطوط هوای متراکم
 • صنایع کشتی‌سازی
 • لوله‌کشی‌های فاضلاب

تفاوت قیمت لوله سبز و سفید

قیمت لوله و اتصالات ساختمانی با توجه به ماده‌ی اولیه، کیفیت لوله، نوع کاربرد و برند سازنده متفاوت می‌باشد اما به طور کلی می‌توان گفت قیمت لوله‌های پلی پروپیلن به دلیل کیفیت و ماندگاری بیشتر از لوله‌های فلزی بالاتر است.

امروزه لوله ‌سبز به ندرت تولید می‌شود و در بیشتر موارد لوله سفید جایگزین لوله سبز شده است. برای دریافت لیست قیمت لوله سفید می‌توانید با کارشناسان مانا مستر تماس بگیرید.

مهم‌ترین تفاوت‌های لوله پلیمری سبز و لوله پلیمری سفید چیست؟

مهم‌ترین تفاوت لوله سبز و سفید کاربرد آن‌ها می‌باشد. هر دوی این لوله‌ها تک لایه هستند و از ماده‌ی اولیه پروپیلن ساخته شده‌اند اما این موضوع به معنی کاربرد یکسان آن‌ها نمی‌باشد. تفاوت در توانایی تحمل فشار و دما و همچنین تفاوت در عملکرد در مقابل نور خورشید، از مواردی هستند که باعث می‌شوند مکان نصب و کاربرد این لوله‌ها با یکدیگر متفاوت باشد.

تفاوت لوله سبز و سفید

مانامستر، تولید کننده انواع لوله و اتصالات ساختمانی

مزایای بسیار لوله‌های سبز و سفید مانند سبکی، مقاومت بالا، عدم نشتی، طول عمر بیشتر، عدم زنگ زدگی و پوسیدگی، باعث شده است تا امروزه انواع لوله پلی پروپیلن (pp) به طور کامل جایگزین لوله‌های فلزی بشوند. برای خرید لوله و اتصالات ساختمانی با کارشناسان ما در تولید و پخش مصالح ساختمانی مانامستر، تماس بگیرید.

سوالات متداول

 1. لوله سبز بهتر است یا لوله سفید؟

  تنها تفاوت لوله سبز و سفید مکان نصب این دو لوله می‌باشد. لوله سفید، طعم و بوی سیال عبوری را تغییر نمی‌دهد و برای انتقال آب آشامیدنی گزینه‌ی بهتری است. در مقابل لوله سبز نیز دارای ویژگی‌های خاصی است که آن را برای مراکز تولیدی و صنعتی مناسب می‌سازد. در نتیجه با توجه به محیط مورد نظر شما، ممکن است لوله سبز یا سفید برای شما مناسب‌تر باشد.

 2. آیا استفاده از لوله سبز و سفید باعث ایجاد مسمومیت می‌شود؟

  خیر، لوله‌های سبز و سفید در برابر مواد شیمیایی، زنگ زدگی و خوردگی مقاوم هستند و ایجاد مسمومیت نمی‌کنند.

 3. طول عمر مفید لوله سبز و سفید چقدر است؟

  لوله‌های سبز و سفید هر دو به دلیل طول عمر بالا جایگزین مناسب برای لوله‌های فلزی هستند.

0 0 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برترین گروه های محصولی مانامستر

جدیدترین مقالات مانامستر

سرامیک کالیبره، که به آن سرامیک رکتیفای هم می‌گویند، نوعی سرامیک است که لبه‌های آن بعد از پخت، توسط دستگاه‌های مخصوص لیزری یا فرز، صاف و هم‌تراز می‌شوند.
در این مطلب از مجله مانامستر در مورد وال پست دیوار هبلکس، اهمیت و کاربرد آن صحبت می‌کنیم تا بتوانید خرید اینترنتی بلوک هبلکس را با دقت بالایی انجام دهید.
گروه کارشناسان مجله ساختمانی مانامستر در این مقاله با ارائه‌ی مطالب مفید و کاربردی با عنوان راهنمای خرید انواع لوله و اتصالات ساختمانی شما را با معیارهای مهم و اساسی در هنگام خرید لوله و اتصالات آشنا می‌سازد.

تماس با ماناتایل

یکی از روش های زیر را برای ارتباط با ماناتایل انتخاب کنید.