آجر سفید و طوسی بتنی با 25درصد تخفیف
لوله پولیکا و پروپیلن با 30درصد تخفیف
سنگ عباس آباد با 30درصد تخفیف
پرچم ایران
جستجو

سرامیک مات بهتر است یا براق؟

سرامیک مات و براق مزایا و معایب آن ها - مانامستر
در جواب به این سوال که سرامیک مات بهتر است یا براق می توان گفت: استفاده از کاشی و سرامیک به علت تنوع بالایی که امروزه با آن رو به رو هستیم باعث شده است که بتوانیم نیاز خود را برای هر قسمتی از خانه با این مصالح مقاوم و بهداشتی برطرف کنیم.

فهرست مطالب

در جواب به این سوال که سرامیک مات بهتر است یا براق می توان گفت: استفاده از کاشی و سرامیک به علت تنوع بالایی که امروزه با آن رو به رو هستیم باعث شده است که بتوانیم نیاز خود را برای هر قسمتی از خانه با این مصالح مقاوم و بهداشتی برطرف کنیم.

اما همین تنوع بالا باعث شده است که در زمان انتخاب سرامیک دچار سردرگمی و ابهام شویم. البته دیگر قرار نیست این اتفاق بیفتد. ما در این مقاله شما را راهنمایی خواهیم کرد تا با اطلاعات کامل تری به انتخاب سرامیک مات یا براق بپردازید.

سرامیک کف پذیرایی خاکستری - مانامستر

سرامیک ها با وجود همه تنوعی که در طرح و رنگ دارند، در دو دسته بندی کلی قرار می گیرند:

معایب کلی سرامیک مات و سرامیک براق

این دسته از معایبی که در ادامه برای شما نام می بریم مواردی هستند که در سرامیک های شفاف و مات وجود دارند. به زبان ساده تر می توان گفت که این موارد مهم ترین و اساسی ترین معایب سرامیک ها هستند که شما باید از آنها خبر داشته باشید تا بتوانید تشخیص دهید که سرامیک مات بهتر است یا براق.

سرامیک مات بهتر است یا براق

ولی قبل از اینکه به این موارد بپردازیم این نکات را به یاد داشته باشید که این معایب که در ادامه خدمت شما عرض می کنیم باعث نمی شود که سرامیک به عنوان یک مصالح نامناسب و بی کیفیت شناخته شود.

  • قیمت سرامیک ها نسبت به بعضی از کفپوش ها بالاتر است.
  • سرامیک ها بعد از نصب باعث سرد شدن دمای خانه می شوند که این سردی به خصوص در فصل زمستان احساس بسیار ناخوشایندی ایجاد می‌کند.
  • وزن سرامیک نسبت به سایر کفپوش ها، سنگین تر است که باعث می شود وزن ساختمان بالاتر شود.
  • در صورت ایجاد مشکل و خرابی در سرامیک، تعمیر و پیدا کردن نمونه ی مشابه آن سخت تر است.
  • سرامیک کف، سخت تر و دارای انعطاف کمتری است و میزان لغزندگی در سرامیک ها بیشتر است.
  • سرامیک ها مقاومت کمتری در برابر ضربه دارند که در صورت برخورد با جسم یا افتادن روی زمین به راحتی می شکند و حمل و نقل آن ها دارای حساسیت بیشتری است.
  • تمیز کردن سرامیک های دارای طرح برجسته و نقش و نگاردار سخت تر است.

مزایای کاشی سرامیک براق

این مزایا را بررسی کنید تا بتوانید تصمیم بگیریدکه سرامیک مات بهتر است یا براق:

1. فضاهای کوچک را بزرگتر جلوه می دهند؛

 کاشی های براق به علت براق بودن بالای سطح آن موجب ایجاد انعکاس نور بالایی هستند. انعکاس نور باعث می شود نور به راحتی در فضا منتشر شود. این دسته از کاشی ها فضا را باز تر نشان داده در نتیجه کاشی های با لعاب و سطح براق انتخابی بسیار مناسب برای کاشی سرویس بهداشتی و حمام یا سایر فضاهای کوچک تر و محدود تر در ساختمان هستند.

فضاهای کوچک را بزرگتر جلوه می دهند

همچنین در صورتی که به دنبال فضای لوکس و پر زرق و برق هستید سرامیک های براق بهترین گزینه هستند و فضای شما را دلباز تر، لوکس تر و بزرگتر نمایش می دهد.

حال تصور کنید نور پردازی زیادی در این فضا نیز انجام شود که این باعث می شود روشنایی و دلبازی دوچندانی را برای محیط مورد نظر شما ایجاد می کند. پس پیشنهاد می کنیم برای سرامیک کف حال و پذیرایی کوچک اولین و بهترین گزینه سرامیک براق است.

برای اتاق پذیرایی و نشیمن

2. فضاهای تاریک را روشن تر نشان می دهند؛

سرامیک براق با انعکاس نور بیشتر فضا را روشن تر جلوه می دهند. طبعاً استفاده از رنگهای روشن تر این روشنایی را مضاعف و فضا را سفیدتر جلوه گر خواهد کرد. این کاشی ها انتخاب های ایده آلی برای فضاهای تاریک یا با محدودیت نورپردازی می باشند.

3. نظافت به نسبت راحت تری دارند؛

شکی نیست که ماهیت لغزنده بودن سطوح براق کاشی ها نظافت و تمیز کردن آن ها به مراتب آسان تر خواهد کرد. به همین دلیل کاشی های براق گزینه ی بهتری برای آشپزخانه و سرویس بهداشتی می باشند.

استفاده از کاشی های براق در اطراف شومینه

یکی از کاربردی ترین مکان ها برای استفاده از کاشی براق که عمدتاً مصرف کنندگان ایرانی از آن غافل هستند، اطراف شومینه است. دوده و کثیفی های ناشی از آتش شومینه به راحتی از روی سطح کاشی های براق تمیز می شوند. خصوصاً اگر از کاشی طرح سنگ یا طرح مرمر براق برای این فضا استفاده شود، ظاهر بسیار زیبا و اصیلی را به آن خواهد داد. و این دلیلی بر جواب به این سوال که سرامیک مات بهتر است یا براق.

معایب کاشی سرامیک های براق

در پاسخ به این سوال که سرامیک مات بهتر است یا براق، در زیر به بررسی معایب کاشی سرامیک های براق می پردازیم:

1. عیب و نقص و آلودگی را نمایان می کند!

هر چه سطح سرامیک براق تر باشد، آلودگی سطح آن مشخص تر خواهد بود. ذات کاشی های براق اینگونه است که هرگونه لکه ای اعم از رد انگشت، رد پا، لکه های صابونی یا لکه های خشک شده ی آب و حتی مو و پرزهای ریز فرش را به وضوح نشان می دهد. 

سرامیک براق کف فضای نشیمن رنگ سفید رگه دار - مانامستر

حتی نظافت آنها با تی یا دستمال آلوده نیز آثار کثیفی را به وضوح بر سطح آنها نمایان می کند. هر چند که نظافت کاشی و سرامیک های براق بسیار آسان است.

2. سطح بسیار لغزنده ای دارند!

سطح صاف و براق این سرامیک ها باعث می شود تا لغزندگی بیشتری نسبت به سرامیک مات داشته باشند ، مخصوصا اگر خیس باشند. بنابراین استفاده از این نوع سرامیک ها برای مکان های پرتردد مثل ورودی سالن های پذیرایی به هیچ وجه توصیه نمی شود.

سطح بسیار لغزنده ای دارند

3. درخشش و بازتاب غیر متعارفی دارند!

برخی از مردم بازتاب درخشان سرامیک های براق را نمی پسندند و حقیقتا این سرامیک ها برای برخی فضاها نامتعارف و نامناسب است. برای مثال استفاده از سرامیک براق  برای سالن های مطالعه یا فضاهایی که تمرکز در آن نقش مهمی دارند باعث مزاحمت و حواس پرتی برای کاربران محیط شود.

مزایای کاشی سرامیک های مات

مزایای کاشی سرامیک های مات

1. چسبندگی سطح بیشتری دارند

از آنجایی که سطوح مات کشش و چسبندگی بیشتری نسبت به سطوح براق دارند، سرامیک های مات بهترین انتخاب برای کف همه فضاها خصوصا سرویس های بهداشتی و فضاهای مرطوب می باشد. هیچ وقت از یک سرامیک براق برای کف فضاهای خیس استفاده نکنید.

یکی از بهترین مکان ها برای نصب سرامیک مات، ورودی ها هستند. لعاب مات جرم ، کثیفی، خاک و غبار و پرز ناشی از رفت و آمد و ترافیک زیاد را نشان نمی دهد.

2. نگهداری از آنها به نسبت آسان تر است

بر خلاف کاشی های براق، کاشی های مات تا حد زیادی گرد و خاک، لکه ها و قطرات آب را از دید پنهان می کنند. بنابراین مراقبت و نظافت مرتب و پیوسته نیاز ندارند.

نگهداری از آنها به نسبت آسان تر است

3. احساس آرامش و راحتی بیشتری دارند

نرمی و حس بسیار خوب لعاب روی سرامیک های مات عصاره ی آرامش را در وجود انسان مهیا می کند. این کاشی ها بهترین گزینه برای محیط هایی است که بایستی همیشه آرامش و تمرکز در آن ها برقرار باشد.

4. اصالت بیشتری احساس می شود

اگر می خواهید حس اصالت و ظاهر طبیعی به فضای زندگی و خانه ی خود بدهید، کاشی و سرامیک های مات بهترین راه برای رسیدن به این هدف هستند.

معایب سرامیک مات - مانامستر

معایب کاشی سرامیک های مات

در پاسخ به این سوال که سرامیک مات بهتر است یا براق، در زیر به بررسی معایب کاشی سرامیک های مات می پردازیم:

1. لکه ها سخت تر تمیز می شوند.

همانطور که قبلا مفصل توضیح داده شد، سرامیک های مات به راحتی لکه ها و گرد و غبار و قطرات آب را نشان نمی دهند. اگر چه که ذات کاشی در برابر همه شوینده های خانگی مقاوم است اما زمانی که نیاز به نظافت کاشی مات باشد و پای لکه ای در میان باشد، شستشوی آن به مراتب سخت تر از کاشی براق است.

2. فضا به اندازه واقعی دیده می شود.

از آنجایی که کاشی های مات برخلاف کاشی های براق نور را به صورت آینه ای و منظم بازتاب نمی کنند، در نتیجه نمی توانند همانند آن ها فضا را بزرگ تر جلوه دهند. بنابراین در جواب به سوال اینکه در فضا های بزرگ سرامیک مات بهتر است یا براق می توان گفت: کاشی و سرامیک های مات برای فضاهای نسبتا بزرگ و فضاهای با نور کافی پیشنهاد می شود.

نتیجه گیری سرامیک مات بهتر است یا براق

در جواب به این سوال که سرامیک مات بهتر است یا براق باید گفت: همیشه شمار زیادی از مزایا و معایب به هرکدام از کاشی های مات یا براق وارد می شود. اما در انتخاب اینکه سرامیک مات بهتر است یا براق بستگی به زمینه، ابعاد، نورپردازی، سلیقه و کاربری فضا دارد.

البته انتظار شما از فضا و آن چیزی که در ذهن دارید مهم ترین و تعیین کننده ترین مولفه است و به صورت کلی انتخاب کاشی های مات و براق و گزینش یکی از آن ها کاملا بسته به شخصیت و سلیقه شخصی هر فرد می باشد.

ترکیب هر دو نوع لعاب مات و براق

اگر نمی توانید تصمیم بگیرید که سرامیک مات بهتر است یا براق و نمی توانید ذهنتان را از بابت این تصمیم ساماندهی کنید ، چرا استفاده از یک ترکیب هوشمندانه و ظریف از هر دو نوع لعاب مات و براق را برای داشتن بافت و حس اصالت و روشنایی و بازتاب نور در کنار یکدیگر تجربه نمی کنید؟ به تازگی فروش کاشی هایی با طرح مشترک ولی با سطح مات و براق در بازار رو به شیوع است و در بسیاری از فضاهای مدرن و لوکس از آن ها استفاده می شود.

0 0 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برترین گروه های محصولی مانامستر

جدیدترین مقالات مانامستر

مجله مصالح ساختمانی مانامستر در این مقاله پس از معرفی اینکه سنگ بازالت چیست، شما را با مزایا، معایب و کاربردهای متفاوت آن آشنا می‌سازد.
بیسکویت کاشی، در واقع بدنه‌ی اولیه و پخته‌شده‌ی کاشی، پیش از لعاب و رنگ نهایی است که نقشی اساسی در زیبایی و کیفیت نهایی کاشی ایفا می‌کند.
سرامیک اسلب چیست؟ سرامیک اسلب نوعی سرامیک با ابعاد بزرگ است که به صورت تخته‌ای و ورقه‌ای تولید می‌شود و می‌تواند مساحت زیادی را پوشش دهد.

تماس با ماناتایل

یکی از روش های زیر را برای ارتباط با ماناتایل انتخاب کنید.