آجر سفید و طوسی بتنی با 25درصد تخفیف
لوله پولیکا و پروپیلن با 30درصد تخفیف
سنگ عباس آباد با 30درصد تخفیف
پرچم ایران
جستجو

چسب هبلکس چیست|ترکیبات چسب بلوک هبلکس + آموزش ساخت 1403

عکس شاخص
هبلکس (Aerated Autoclaved Concrete) یکی از مصالح پرکاربرد در صنعت ساختمان سازی می باشد که باعث ایجاد تحولات بزرگی شده است. این مصالح به دلیل ویژگی‌ هایی که ارائه می‌دهند، از جمله عایق بودن در برابر گرما و سرما، سبکی، مقاومت در برابر آتش، عایق صوتی بودن و سرعت اجرای بالا، برای ساختمان‌ های مدرن بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

فهرست مطالب

هبلکس (Aerated Autoclaved Concrete) یکی از مصالح پرکاربرد در صنعت ساختمان سازی می باشد که باعث ایجاد تحولات بزرگی شده است. این مصالح به دلیل ویژگی‌ هایی که ارائه می‌دهند، از جمله عایق بودن در برابر گرما و سرما، سبکی، مقاومت در برابر آتش، عایق صوتی بودن و سرعت اجرای بالا، برای ساختمان‌ های مدرن بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

از مزایای استفاده از بلوک‌ های هبلکس می‌توان به سرعت اجرای پروژه، کاهش وزن ساختمان و در نتیجه کاهش هزینه‌ ها، بهره‌وری انرژی بالا، و کاهش آلودگی محیط زیست اشاره کرد.

این مصالح به عنوان یک جایگزین مناسب برای بلوک‌ های ساختمانی سنتی به معماران و مهندسان اجازه می‌دهند تا ساختمان‌ هایی با کیفیت بالا و هزینه کمتر را طراحی و ساخته و به مسائل مهم محیط زیست و اقتصادی توجه بیشتری داشته باشند.

در ادامه این مقاله به این موضوع می پردازیم که چسب هبلکس چیست؟

چسب بلوک هبلکس

بلوک هبلکس یکی از مصالح مدرن در صنعت ساختمان است که به دلیل مزایای بسیار زیاد، در پروژه‌ های ساخت و ساز مورد توجه بسیاری از مهندسین و پیمانکاران قرار گرفته است. این نوع بلوک‌ ها به وسیله‌ی چسب بلوک هبلکس به یکدیگر متصل می‌شوند.

چسب بلوک هبلکس در واقع یک نوع ملات آماده است که اجرای آن بسیار آسان است و در صنعت ساختمان سازی به عنوان یکی از مصالح پرکاربرد محسوب می ‌شود.

چسب هبلکس چیست ؟

در پاسخ به سوال چسب هبلکس چیست باید گفت چسب ها در کاربرد های ساختمانی می‌توانند جایگزین مناسبی برای ملات در بسیاری از موارد باشند. انواع مختلفی از چسب‌ ها برای اتصال مصالح مختلف ساختمانی وجود دارند، از جمله چسب آجر، چسب سنگ تراشی، چسب هبلکس، و چسب ساختمانی.

چسب بلوک هبلکس نیز یکی از انواع چسب‌ های مورد استفاده در صنعت ساختمان است و از جمله کاربرد های ویژه آن برای اتصال بلوک‌ های هبلکس به یکدیگر می باشد. این نوع چسب به دلیل ویژگی‌ های خاصی که دارد، به عنوان راه حلی سریع و کارآمد برای اتصال بلوک‌ های هبلکس شناخته می ‌شود.

چسب هبلکس چیست ؟

انتخاب چسب مناسب برای پروژه‌ی ساختمانی به مواردی مانند نوع مصالح، شرایط محیطی، هزینه و نیازهای اختصاصی پروژه بستگی دارد اما مهمترین نکته این است که با استفاده از ملات یا چسب‌، کیفیت اتصال را تضمین کنید تا در نهایت سازه‌ی شما ایمنی و مقاومت لازم را داشته باشد.

مشخصات فنی و فرمول چسب بلوک هبلکس

مشخصات فنی چسب بلوک هبلکس را می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. ترکیب مواد: این چسب از دو عنصر اصلی تشکیل شده است: سیمان و چسب پلیمری.
 2. پی اچ (pH):مقدار pH این چسب برابر با یازده است.
 3. یون کلر: چسب بلوک هبلکس خود حاوی یون کلر ن می ‌باشد.
 4. رنگ: رنگ این چسب معمولاً سفید یا خاکستری است.
 5. عایق رطوبت و حرارت: چسب بلوک هبلکس در برابر رطوبت و حرارت به عنوان عایق عمل می کند.
 6. شکل فیزیکی: چسب بلوک هبلکس به صورت پودر خشک عرضه می ‌شود و برای استفاده باید با آب مخلوط شود.
 7. بسته‌بندی: این چسب معمولاً در کیسه‌ های 25 کیلوگرمی بسته‌بندی و وارد بازار می‌شود.
 8. ماندگاری: پس از تولید، چسب بلوک هبلکس تا یک سال قابل استفاده است.
 9. دما: ملات تهیه شده از این چسب می‌تواند در دما های بین 15 تا 40 درجه سانتی‌گراد به راحتی اجرا شود.
 10. اشتعال: چسب بلوک هبلکس هیچگونه قابلیت اشتعال ندارد.
 11. گاز و مواد سمی: از این چسب هیچ گونه گاز یا ماده سمی و مضری ساطع نمی‌شود.
 12. احتیاط‌ها: در تماس با چشم یا دهان، این چسب خطرناک است و باید از تماس مستقیم با این ماده جلوگیری شود.
مشخصات فنی و فرمول چسب بلوک هبلکس

مشخصات فنی ذکر شده، می‌تواند در انتخاب و استفاده از چسب بلوک هبلکس در پروژه‌ های ساختمانی مفید باشند. همچنین، توصیه‌ ها و دستورالعمل‌ های تولید کننده در مورد استفاده صحیح و ایمنی این ماده نیز باید رعایت شود.

کاربرد چسب بلوک هبلکس

چسب بلوک هبلکس برای موارد مختلف در صنعت ساختمان سازی کاربرد دارد. برخی از کاربرد های اصلی این چسب را می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. نصب بلوک های سبک هبلکس: چسب بلوک هبلکس برای اتصال و نصب بلوک های سبک هبلکس به یکدیگر یا سطح مورد نظر استفاده می‌شود. بلوک هبلکس به عنوان یک مصالح ساختمانی سبک و مقاوم به صورت گسترده در پروژه‌ های ساختمانی کاربرد دارد.
 2. پر کردن فاصله بین بلوک های هبلکس در دیوارچینی: این چسب برای پر کردن فواصل و شکاف‌ های موجود بین بلوک‌ های هبلکس در دیوارهای چینی و جداسازی استفاده می‌شود.
 3. ترمیم خطوط و خش‌ها: چسب بلوک هبلکس می‌تواند برای ترمیم خطوط و خش‌ های وارد شده به بلوک‌ ها به کار رود. این ماده به دلیل خصوصیات عایقی و عملکرد خوب در ترمیم آسیب‌ ها مناسب است.
 4. پر کردن پریدگی و نقص های موجود: اگر بلوک‌ ها در هنگام ساخت دچار پریدگی یا نقصان شوند، چسب بلوک هبلکس می‌تواند برای ترمیم و بهبود ظاهر آن ها استفاده شود.
چسب بلوک AAC - مانامستر

برای خرید چسب بلوک هبلکس از مانامستر

چسب بلوک هبلکس به عنوان یک راه حل سریع و کارآمد در صنعت ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد و سبب ایجاد شرایط بهتر و بهبود در اتصال و ترمیم بلوک‌ ها و دیوارهای هبلکس می شود.

مزایای چسب بلوک سبک هبلکس

استفاده از چسب بلوک سبک هبلکس در پروژه‌ های ساختمانی دارای مزایای مهمی است که در ادامه برخی از مهمترین مزایای آن اشاره شده است:

 • سهولت در کار، چسب بلوک هبلکس به عنوان یک ملات خشک آماده برای استفاده عرضه می‌شود و فرآیند تهیه و استفاده از آن بسیار ساده و راحت است. این ویژگی باعث می‌شود که هر شخصی با هر مهارتی حتی بدون تجربه خاصی در صنعت ساختمان بتواند از آن استفاده کند.
 • حفاظت از فولاد، چسب بلوک هبلکس به عنوان یک عامل محافظتی عمل می‌کند و فولاد را در مقابل زنگ‌زدگی و خوردگی حفاظت می‌کند.
 • کمترین افزایش وزن، به دلیل وزن چسب بلوک هبلکس، استفاده از این چسب در ساختمان سازی در نهایت بار ساختمانی کمترین افزایش را دارد و این امر باعث کاهش هزینه‌ ها و سهولت در حمل و نقل مصالح می‌شود.
 • قابلیت چسبندگی بالا، چسبندگی بلوک هبلکس تا حد زیادی بالا است که می‌تواند اتصال محکمی بین بلوک‌ ها ایجاد کند.
 • مقاومت در برابر اشتعال، چسب بلوک هبلکس غیرقابل اشتعال است و ایمنی سازه را در مقابل حریق افزایش می‌دهد.
 • کاهش ضایعات ساختمانی، استفاده از این نوع چسب به معنای کاهش ضایعات ساختمانی است، که این امر در حفظ محیط زیست موثر است و همچنین برای صاحبان پروژه نیز صرفه‌جویی می شود.
 • عایقی در برابر رطوبت، چسب بلوک هبلکس به عنوان یک عامل عایق در برابر رطوبت عمل می‌کند و از ورود آب به دیوارها جلوگیری می‌کند.
 • عایقی حرارتی، این ملات می‌تواند ساختمان را در برابر تغییرات دمایی محافظت کند و عملکرد حرارتی را بهبود بخشد.
 • قابلیت ترکیب با مصالح مختلف، پس از استفاده از چسب بلوک هبلکس، مصالح مختلفی مانند کاشی دیوار، سنگ ساختمانی و غیره را روی آن می‌توان نصب کرد.
 • سازگاری با محیط زیست، ترکیبات چسب بلوک هبلکس قابلیت بازگشت به چرخه طبیعت را دارند و به محیط زیست آسیب نمی‌زنند.
قدرت چسبندگی بالا

از آنجایی که چسب بلوک هبلکس دارای ویژگی‌ های مثبتی برای سازه‌ ها و مجریان ساختمانی است از این رو مورد توجه افراد زیادی قرار گرفته و در پروژه‌ های مختلف ساختمانی کاربرد دارد.

نحوه استفاده از چسب بلوک هبلکس

برای آموزش استفاده از چسب بلوک هبلکس ابتدا از ماله دندانه‌دار با عرض مساوی استفاده کنید. این روش به شما این امکان را می‌دهد که یک سطح صاف و یکنواخت برای هر نوع پوشش مانند سرا میک یا کاشی‌کاری و سنگ‌کاری ایجاد کنید. ملات یا چسب بلوک برای استفاده در شرایط آب و هوایی گرم و خشک و همچنین آب و هوای معتدل طراحی شده است.

برای دستیابی به کیفیت بهتر، توصیه می‌شود ملات بلوک را در دمای حداقل ۱۰+ درجه سانتیگراد استفاده کنید. اگر دمای هوا کمتر از 5 درجه سانتیگراد است یا دمای بلوک‌ ها بین صفر تا ۱۰ درجه سانتیگراد قرار دارد، بهتر است از آب گرم با دمای بیش از 10 درجه سانتیگراد برای مخلوط کردن ملات استفاده کنید.

نحوه استفاده از چسب بلوک هبلکس

برای اجرای عملیات و ساخت سازه با استفاده از چسب هبلکس، توجه به چند مرحله و نکته مهم ضروری است:

 1. مقدار آب مناسب را تهیه کنید: برای هر بیست و پنج کیلوگرم چسب هبلکس، باید حدود هفت لیتر آب را آماده کنید.
 2. ترکیب چسب: در ابتدا، تنها یک چهارم از کیسه چسب هبلکس ( میزان مصرف چسب بلوک هبلکس) بیست و پنج کیلوگرمی را با آب مخلوط کنید.
 3. مخلوط کردن آب و چسب: مواد را به‌طور دقیق با یکدیگر مخلوط کنید تا یک ترکیب یکدست حاصل شود.
 4. ایجاد قوام: بعد از ترکیب اولیه، به مخلوط زمان بدهید تا قوام بیافتد.
 5. تست چسب بلوک هبلکس: قبل از آنکه چسب بلوک هبلکس را برای بخش بزرگی از سطح استفاده کنیم، بهتر است ابتدا بخشی کوچکی را تست کرده و سپس به صورت دقیق چسب هبلکس را استفاده کنید.
 6. مخلوط کردن مجدد: پس از حاصل شدن قوام در مخلوط، آن را مجدد ترکیب کنید تا یک خمیر یکپارچه حاصل شود.
 7. ترکیب خمیر: اگر خمیر خشک به نظر می‌آید، می‌توانید با اضافه کردن کمی آب به ترکیب به دست آمده، به ملات مطلوب برسید.
 8. زمان مصرف: ترکیب نهایی را تا دو ساعت بعد از اضافه کردن آب به ملات خشک می‌توانید استفاده کنید.
 9. اجرای دیوارچینی: خمیر نهایی را به ارتفاع دو تا سه سانتی‌متر بر روی بلوک‌های ساختمانی هبلکس استفاده کنید.
 10. صاف کردن: برای صاف کردن و ترتیب دادن چسب هبلکس بر روی دیوار، از ماله دندانه‌دار استفاده کنید.
 11. مهلت زمانی: تحت هیچ شرایطی پس از گذشت دو ساعت از مخلوط کردن چسب هبلکس با آب، از آن استفاده نکنید. همچنین، هرگز آب اضافی به ترکیب خمیر را افزوده نکنید، زیرا این کار می‌تواند ایمنی ساختمان را به خطر بیاندازد.
 12. در مناطق سردسیر با دماهای بین صفر تا ده درجه سانتی‌گراد، به منظور افزایش دما، از آب گرم برای مخلوط کردن چسب هبلکس استفاده کنید. اما در مناطق گرم و خشک یا مناطقی با آب و هوای معتدل، استفاده از چسب هبلکس هیچ گونه مشکلی ندارد.
استفاده در مناطق سردسیر

مزایای انتخاب و خرید چسب بلوک هبلکس

 • قـدرت چسبندگـی بالا
 • سهـولت و سرعت اجـرا
 • استحکام ومقاومت بالا در برابر ضربه
 • مقـرون به صـرفه
 • مقـاومت بالادر برابر رطوبـت وآب
 • مناسب برای دیوارچینی با بلوک های سبک و همچنین نصب کاشی و سرامیک

طرز تهیه چسب بلوک هبلکس

فرآیند تولید و طریقه ساخت چسب هبلکس در کارخانه‌ ها به سادگی و با استفاده از گام‌ های زیر انجام می‌شود:

 1. تهیه مواد اولیه: ابتدا مواد اولیه مورد نیاز شامل سیمان و ماسه به دقت تهیه می‌شوند. این دو عنصر اصلی در ترکیب چسب هبلکس جهت ایجاد اتصال قوی و پایدار به کار می‌روند.
 2. مخلوط‌ سازی: مواد سیمان و ماسه به ترتیب مناسب به مخلوط‌سازی منتقل می‌شوند. در این مرحله، مخلوط‌کننده از جهت ترکیب یکنواخت مواد اولیه استفاده می‌کند تا ترکیب مناسب و همگنی از این مواد حاصل شود.
 3. افزودن پودر چسب پلیمر و سیلیس: پس از ترکیب سیمان و ماسه، پودر چسب پلیمر (پلیمر های مختلف با قابلیت چسبندگی بالا) و سیلیس به مخلوط اضافه می‌شوند. این مرحله باعث افزایش خصوصیات چسب، افزایش چسبندگی و قوی‌تر شدن اتصال می‌شود.
 4. مخلوط‌ کردن نهایی: تمامی مواد به صورت دقیق و کاملاً مخلوط می‌شوند تا یک ترکیب یکنواخت و یکپارچه حاصل شود.
 5. بسته‌بندی و عرضه به بازار: مخلوط نهایی در کیسه‌ های ۲۰ یا ۲۵ کیلوگرمی بسته‌بندی شده و برای عرضه به بازار آماده می‌شود. این کیسه‌ ها پس از خرید توسط مصرف‌کننده، به محل ساخت و ساز منتقل می‌شوند تا در فرآیند ساخت و نصب استفاده شوند.
طرز تهیه چسب بلوک هبلکس

در نهایت، تولید چسب هبلکس با انجام مراحل مختلف و ترکیب مواد اولیه مختلف، به یک محصول نهایی با خصوصیات چسبندگی بالا، قدرت اتصال و پایداری مناسب تبدیل می‌شود.

مقدار مصرف چسب هبلکس acc نسبت به متراژ پروژه چقدر است؟

مقدار لازم از چسب بلوک ACC نسبت به متراژ پروژه و میزان استفاده در هر متر مکعب دیوار چینی متغیر است و به عوامل متعددی بستگی از جمله ضخامت دیوار، ابعاد بلوک‌ ها، نوع و سبک ساختمان، و شرایط محیطی دارد.

برای اطلاع از تمامی مطالب آموزشی و اخبار حوزه ساختمان سازی تنها کافیست به مجله مانامستر مراجعه کنید تا آموزش های جامع را در رابطه با نحوه استفاده از محصولات و مصالح ساختمانی، انواع مواد شیمیایی ساختمان و… بیاموزید و برای خرید یا نصب مصالح از این اطلاعات استفاده کنید.

قیمت چسب هبلکس

قیمت نهایی برای چسب هبلکس معمولاً متناسب با شرکت تولید کننده، نوع محصول، حجم بسته‌بندی، و شرایط بازار متغیر است. همچنین قیمت‌ها در طول زمان نیز ممکن است تغییر کنند. به عنوان مثال، قیمت چسب هبلکس بسته به شرکت تولید کننده و سایر عوامل می‌تواند بین 20,000 تا 60,000 تومان یا حتی بیشتر برای هر کیلوگرم متغیر باشد.

برای دقیق‌ترین اطلاعات در مورد قیمت چسب هبلکس در منطقه و زمان خاص خود از جمله قیمت چسب بلوک هبلکس تبریز، چسب بلوک هبلکس اصفهان، بهتر است با تامین کنندگان مختلف تماس بگیرید و قیمت‌های جاری را دریافت کنید.

برای اطلاع از قیمت نهایی و همراه با جزئیات تنها کافیست از کارشناسان تولید و پخش مصالح ساختمانی مانامستر درخواست مشاوره رایگان داشته باشید تا تمامی مسائل و نکات وبسایت ها و نحوه کسب درآمد از آن ها به درستی رعایت شود.

قیمت چسب هبلکس

کلام آخر

با توجه به اهمیت و کاربرد بلوک هبلکس و چسب بلوک هبلکس در این مطلب تلاش کردیم صفر تا صد کاربرد و مزایای استفاده از این چسب را بررسی کنیم، بنابراین در صورتی که برای خرید چسب بلوک هبلکس یا خرید انواع مواد شیمیایی ساختمان به راهنمایی و مشاوره نیاز دارید حتما از کارشناسان مانامستر مشاوره رایگان دریافت کنید.

چسب کاشی و سرامیک - مانامستر

برای خرید انواع مواد شیمیایی ساختمان از مانامستر

سوالات متداول

در هر متر مکعب از ساختمان، چه میزان چسب ‌هبلکس لازم است؟

به صورت میانگین حداقل 25 کیلوگرم نیاز است.

چه دمایی برای اجرای چسب بلوک مناسب است؟

بهترین دما برای اجرا و استفاده از چسب بلوک هبلکس بین 15 تا 45 درجه است.

منبع: vestashimi

5 1 رای
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
M N
امتیاز بدهید :
     

ممنون از مقاله خوبتون.در کاهش هزینه های پروژه ام تاثیرگذار بود

نسترن امیدی
پاسخ به  M N

دوست عزیز ممنون از حسن توجه شما! در صورتی که این مقاله از مجله مانامستر برای شما مفید بود برای دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید!

برترین گروه های محصولی مانامستر

جدیدترین مقالات مانامستر

در این مطلب از مجله مانامستر در مورد وال پست دیوار هبلکس، اهمیت و کاربرد آن صحبت می‌کنیم تا بتوانید خرید اینترنتی بلوک هبلکس را با دقت بالایی انجام دهید.
گروه کارشناسان مجله ساختمانی مانامستر در این مقاله با ارائه‌ی مطالب مفید و کاربردی با عنوان راهنمای خرید انواع لوله و اتصالات ساختمانی شما را با معیارهای مهم و اساسی در هنگام خرید لوله و اتصالات آشنا می‌سازد.
با توجه به کاربرد و اهمیت لعاب در ساخت و پخت کاشی و سرامیک در ادامه این مطلب از مجله تولید و پخش مصالح ساختمانی به بررسی صفر تا صد ویژگی، مزایا، موارد استفاده و طرز تهیه لعاب کاشی می‌پردازیم.

تماس با ماناتایل

یکی از روش های زیر را برای ارتباط با ماناتایل انتخاب کنید.