سرامیک استخری یکی از انواع کاشی و سرامیک است که تفاوت آن با کاشی معمولی در عدم جذب آب است. سرامیک استخری دارای جذب آب صفر و در مقابل یخ زدگی مقاوم است و در حالت عادی از سطح کار جدا نمی شود اما کاشی معمولی جذب آب دارد و از محل نصب به مرور جدا می شود.

در یک آزمایش ساده می توان کاشی معمولی و سرامیک استخری را روی میز قرار داد و روی آن چند قطره آب ریخت که بعد از چند دقیقه سرامیک معمولی آب را به خود جذب می کند. اما سرامیک استخری آب را در پشت خود نگه می دارد و آب جذب بدنه کاشی نمی شود.

انواع مختلف سرامیک استخری را بشناسید

به طور کلی کاشی‌های مناسب برای استخر pool tiles در چهار نوع اصلی موجود هستند:

کاشی های شیشه ای

کاشی‌های شیشه‌ای نور خورشید را جذب کرده و تلاطم آب را منعکس می‌کنند؛ به همین دلیل جزو گزینه‌های محبوب برای سرامیک استخری هستند. اما نصب کاشی شیشه‌ای نیاز به صرف وقت بیشتری دارد و به طور کلی هزینه‌های بالاتر را در بر می‌گیرد. با این حال، نتیجه کار این کاشی استخری منحصر به‌ فرد است و در هیچ کدام از انواع دیگر کاشی یافت نمی‌شود.

سنگ طبیعی

اگر خانه شما با دکوراسیون روستیک تزیین شده است، استفاده از تناژهای قهوه‌ای و سنگ‌های طبیعی این اطمینان را می‌دهد که استخرتان به خوبی با سایر اجزاء خانه هماهنگ شود. اگر آب موجود در استخر شما حاوی نمک بالایی‌ است، توصیه نمی‌کنیم که از سنگ‌هایی نظیر سنگ تراورتن استفاده کنید؛ زیرا این نمونه از سنگ‌ها متخلخل هستند و به سادگی در معرض آسیب‌های ناشی از رسوب نمک قرار خواهند گرفت.

کاشی های پرسلانی

پرسلان رایج‌ترین انتخاب برای استخرهای عمومی هستند. سرامیک پرسلان‌ به دلیل تراکم زیاد و ساختار مستحکم، در معرض آب و سایر چالش‌ها به اندازه کافی قوی هستند، به همین دلیل جنس پرسلان به گزینه‌ای ایده‌آل برای سرامیک استخری تبدیل شده است؛ زیرا در اثر ماندن بیش از حد در آب بدون هیچ‌گونه آسیبی باقی می‌مانند و نیاز به نگهداری کمی دارند. کاشی‌های پرسلانی به راحتی قابل نصب است.

بیشتر بخوانید: “تفاوت سرامیک پرسلان و سرامیک فول بادی

کاشی موزاییک

کاشی موزاییک ترکیبی از رنگ‌ها، طرح‌ها، سایزها و انواع کاشی است و محصول نهایی کاشی‌های موزاییکی خاص و رنگارنگ است.

نکات قبل از نصب سرامیک استخری

پیش از نصب کاشی استخری و جکوزی باید به مواردی از قبیل نحوه نصب، اجرای سرامیک استخری و هم چنین آب بندی استخر توجه کرد که به  اختصار در ذیل در مورد هرکدام توضیح داده شده است.

1. بررسی دقیق زیرسازی قبل از اجرای آب بندی و نصب کاشی استخری:

در اولین مرحله پیش از نصب سرامیک استخری می بایستی زیر سازی محل کار مورد بررسی قرار گیرد تا در صورت اشکال در ناشاقولی در دیوارهای استخر و ناترازی کف استخر و محوطه، مواد با کروم بندی و اجرای سیمان کاری دقیق رفع گردند.

2. بررسی شیب کف استخر و محوطه:

محل استخر و به خصوص کف محوطه به صورت مستمر در معرض شستشو، با آب و یا مواد شوینده قرار دارد، لذا می بایستی شیب کف را بررسی نمود تا حداقل شیب مورد نیاز برای مواقع نظافت استخر به سمت لوله خروج، تامین شده باشد. در صورتی که در اجرای این مورد دقت کافی صورت نگرفته باشد، ممکن است پس از شستشو آب در یک قسمت از کف به صورت راکد باقی بماند.

3. بررسی وجود ترک در دیواره های استخر و جکوزی:

اگر  ترک ها در دیواره های استخر و جکوزی، برطرف نگردند ممکن است سبب بروز مشکل در آب بندی استخر گردد.

4. تست آب بندی استخر:

قبل از اجرای سرامیک استخر، می بایستی از آب بندی استخر مطمئن شد که بدین منظور پس از اینکه استخر و یا جکوزی توسط استادکار و به وسیله مواد شیمیایی مخصوص آب بندی گردید، می بایستی حدود ده روز صبر کرد تا مواد آب بند کننده به خوبی خشک شوند.

پس از طی این مدت اقدام به پر نمودن استخر می نماییم. بهتر است هنگام پر کردن آب استخر این پروسه به صورت مرحله به مرحله انجام شود تا در صورت وجود نشتی تشخیص محل بروز مشکل راحت تر باشد. در هر مرحله می بایستی آب حدود دو تا سه روز در کاسه استخر بماند و در صورت عدم نشتی، مجدداً آب را به استخر اضافه نماییم.

5. آب بندی استخر:

پس از انجام مراحل بالا، اقدام به پر کردن آب استخر می نماییم و پس از اینکه از آب بندی استخر مطمئن شدیم اقدام به کاشی کاری استخر می کنیم.

انتخاب سرامیک استخر

تخصیص بودجه:

در ابتدای کار، باید بودجه خود را اول در نظر بگیرید. همه می دانیم که طراحی استخر کلی مخارج در بر دارد. هر چه طراحی استخر متفاوت تر باشد، کاشی های مورد نیاز نیز هزینه بیشتری در برخواهند داشت که تعیین بودجه شما را در انتخاب سرامیک استخر یاری می کند.

اولویت بندی ایمنی:

کاشی های دور استخر می توانند با کاشی های درون استخر متفاوت باشند. به یاد داشته باشید که محوطه دور استخر همیشه خیس و لغزنده است، بنابراین برای اطراف استخر ایمنی بیشتر از زیبایی اهمیت دارد. کاشی هایی را انتخاب کنید که سطح برجسته و غیر لغزنده ای دارند. البته بسیاری برای فرش کردن استخر از محصولات بی کیفیت و یا کاشی های معمولی به منظور کاهش هزینه ها استفاده می کنند که در این صورت نهایتاً مجبور به تعویض آنها پس از یک سال می شوند.

طرح و رنگ کاشی استخر:

بخشی از ساخت استخر مربوط به تزیین و شخصی سازی آن با استفاده از انواع کاشی است. که این کاشی ها دارای طرح ها و رنگ های متنوعی است. مثل صدف و مروارید کف دریا یا گیاهانی که زیر آب رشد می کنند یک طرح عالی برای خلق کاشی های شگفت انگیز کف استخر است. چنین طرح هایی هم زیبا هستند و هم با حالت فضا هم خوانی دارند. موجودات زیر دریا مانند نهنگ یا وال که در امواج خروشان دریا حرکت می کنند یک ایده جالب و هوشمندانه دیگر برای استفاده از طرح های الهام بخش طبیعی است.

آبی رنگی است که برای تزیین استخر استفاده می شود و می توان در همان زمینه آبی، از کاشی های طرح دار سه بعدی به رنگ آبی استفاده کرد. انواع سرامیک استخر سه بعدی ظاهر استخر را فوق العاده شیک و لوکس نشان داده و  عمق بیشتری هم به استخر می دهد. در کنار رنگ آبی، می توانید از کاشی های سبز رنگ نیز استفاده کنید، البته هر چه سایه سبز به آبی نزدیک تر باشد ظاهری هارمونیک تر خواهید داشت، مثلا فیروزه ای کنار سبز فوق العاده جذاب دیده می شود.

کاشی استخری و چسب مورد استفاده جهت نصب آن

چسب سرامیک استخری آب گریز:

این نوع چسب پلیمری که ساختار آن توسط پلیمرهای تقویت شده طراحی شده در مصارف کاشی کاری استخر، سرویس بهداشتی، سونا و جکوزی کاربرد دارد. با توجه به خاصیت چسبندگی بسیار بالایی که به علت وجود پلیمرهای پایه سیمانی دارد به سطوح مختلف چسبیده و به عنوان ملات آب بندی استخر نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

مواد تشکیل دهنده این ملات بر اساس بافت زیرین سیمان ترکیب شده است که در شرایط بسیار مناسب می‌تواند بالاترین میزان چسبندگی را به سطح زیرین خود داشته باشد.

چسب ملات کاشی استخری:

این چسب قابل استفاده در استخرهای شنای تفریحی، جکوزی و استخرهای با عمق زیاد می‌باشد. به علت ساختار منظم سیلیس‌های موجود می‌تواند فشارهای هیدرولیکی بسیار بالا را تحمل نماید، قابل ترمیم بوده و روش اجرای آن بسیار آسان است.

در ساخت استخر می‌توان با اضافه نمودن مقداری از این چسب به ملات سیمانی، سطح زیرین را برای کاشی کاری استخر آماده سازی نمود. ساخت استخر توسط چسب کاشی مخصوص استخر بسیار مطمئن بوده و عایق کاری دیواره استخر و کف استخر را در یک مرحله می‌توان انجام داد.

یکی از برجسته ترین ویژگی‌های این چسب سمی نبودن آن است. بدین ترتیب برای انواع استخرهای آب آشامیدنی و استخر پرورش ماهی نیز قابل استفاده است. پس از آب بندی استخر و کاشی کاری استخر با این چسب می‌توان نسبت به بند کشی کاشی‌های استخر توسط پودر مخصوص بند کشی ویژه عایق بندی استخر استفاده نمود.

ویژگی های چسب کاشی استخر:

تماس با ماناتایل

یکی از روش های زیر را برای ارتباط با ماناتایل انتخاب کنید.