نحوه ارتباط فروشنده کاشی و سرامیک با مشتریان بر مبنای مدل DISC

تو این پادکست قراره یه رمزی رو در اختیارتون بذارم تا از طریق اون بتونید فروشتون رو به مشتریان فعلی تون بیشتر کنید. پس اگه شما مالک یک فروشگاه کاشی و سرامیک هستید و یا فروشنده کاشی و سرامیک هستید، این پادکست رو بارها گوش کنید و از نکات اون استفاده کنید.

شاید شما گاهی مواقع تعجب کردید وقتی با دو تا مشتری به یک روش ارتباط برقرار کردید، متوجه شدید که یکی از اونها خیلی خوب تحت تاثیر قرار گرفته و به فروش منجر شده اما وقتی با مشتری دوم یا مشتری های دیگه با همون روش صحبت کردید، برعکس نتیجه نگرفتید و نتونستید بهش بفروشید.

علت نتیجه نگرفتن چیه؟

دلیل اینه که شما میخواین به عنوان یک فروشنده کاشی و سرامیک به عنوان یک مدیر فروشگاه کاشی و سرامیک با همه مشتریان به یک شکل برخورد کنید در حالی که شما باید با هر کدوم از مشتریان با روش متفاوتی ارتباط برقرار کنید. میخوام شما رو با مدل DISC آشنا کنم و بعد از اون به راحتی میتونید مدل رفتاری مشتریاتون رو تشخیص بدید و بعد بر اساس اون به راحتی و با کمترین اشتباه با اون ها ارتباط برقرار کنید و به اون ها بفروشید.

یک فروشنده کاشی و سرامیک تا زمانی که عینک DISC رو به چشمش نزنه نمیتونه یک فروشنده حرفه ای و قوی باشه.

 

بطور کلی چهار دسته مشتری داریم :

1- مشتریان مدل D :

عجول، سریع، قاطع و ریسک پذیر

3- مشتریان مدل S :

صبور و آرام

2- مشتریان مدل i :

گرم، صمیمی و ارتباطی

4- مشتریان مدل C :

دقیق، منظم و توجه کننده به جزئیات

در وهله اول قدم اولی که شما باید بردارید اینه که مشتری رو بشناسید به شما خواهم گفت چطور می تونید مشتریاتون رو بشناسید و مدل رفتاری اونها رو تشخیص بدید.

در وهله دوم باید با اونها درست ارتباط برقرار کنید. ارتباط بر قرار کردن با هر کدوم از این مدل های رفتاری تفاوت داره و اگر یک مدل رفتاری به یک شکلی جواب میده، به همون شکل رو اگر برای مدل رفتاری دیگه ای استفاده کنید نتیجه عکس میده و نه تنها ممکنه ارتباط برقرار نشه بلکه ممکنه مشتری از شما خوشش نیاد و مشتری تون رو از دست بدید.

و در وهله سوم به شما خواهم گفت که چطور میتونید به این چهار دسته بفروشید. چه کارهایی رو باید انجام بدید و چه کارهایی رو نباید انجام بدید.

مدل رفتاری D :

قدم اول : تشخیص

یک فروشنده کاشی و سرامیک چطور میتونه مشتریان کاشی و سرامیک خودش که مدل رفتاری D دارند رو تشخیص بده؟

مشتریان D شما معمولا آدم های ریسک پذیر و بسیار رقابتی هستن. عجولن، خیلی قاطع حرف میزنن. مشتریان D معمولاً تند تند راه میرن، بلند بلند قدم برمیدارن، بلند بلند حرف میزنن و حتی تند تند حرف میزنن. حرکات دستشون تنده، نگاهشون بسیار مستقیمه، از خودشون زیاد تعریف می کنن، معمولاً تو رسانه‌های اجتماعی زیاد خودشون رو نشون میدن. افراد D معمولا خیلی با شما صمیمی نمیشن، بعضی وقت ها اگر D بسیار بالایی داشته باشن خیلی تند و سخت باهاتون برخورد میکنن. این دسته از افراد بسیار محکم و سریع حرف میزنن. پس شما میتونین با دیدن این سیگنال ها از این دسته از افراد متوجه بشین که این یک فرد D هست.

قدم دوم : برقرار کردن ارتباط

برای ارتباط با افراد D، چندتا نکته رو باید در نظر بگیرید. در وهله اول خیلی به اونها نزدیک نشید، خیلی باهاشون صمیمی نشید، باید محکم با اونها حرف بزنید، بدون شک و قاطع کلمات و جملاتتون رو بگید. نگاهتون باید با نگاه اونها مستقیم باشه، حرفشون رو قطع نکنید، ازشون تعریف کنید، خیلی باهاشون صمیمی نشید و سعی کنید توضیحات طولانی ندید و وارد حریم خصوصیشون نشید و سوالات شخصی از اونها نپرسید.

قدم سوم : فروختن

وقتی به این افراد محصول معرفی می کنید، گزینه های زیادی به اونها پیشنهاد ندید. سعی کنید از واژه های جدید، منحصر به فرد، خاص (مثل: این کالا را هیچ کسی هنوز نداره، این کالا تازه به دستمون رسیده، فقط میخوام به شما پیشنهاد بدم، این امتیاز رو فقط برای شما در نظر گرفتم) استفاده کنید.

افراد D رو تحویل بگیرید، به افراد D احترام زیادی بذارید و سعی کنید در مورد کالا توضیحات طولانی ندید. هر توضیحی که خواستید بدید خیلی سریع و کوتاه این کارو انجام بدید. به حاشیه نرید و مستقیما در مورد کار صحبت کنید. خیلی احساسی باهاشون رفتار نکنید و سعی کنید به اونها بگید که این کالا چه نفعی براشون داره و چه ویژگی به اونها میده که اونها رو از بقیه متمایز میکنه.

در پادکست های بعدی در مورد اینکه چطور یک فروشنده کاشی و سرامیک حرفه ای میتونه ارتباط حرفه‌ای با مشتریان S ، i و C برقرار کنه، چطور میتونه اونها را بشناسه و چطور باید کاشی به اونها بفروشه، توضیحات مختصر و جذابی رو خواهیم داد.

اگر هنوز از ماناتایل خریدی نداشتید یا خرید داشتید خریدتون حجم بالایی نداشته و امتیاز بالایی ندارید، حتما خرید خودتون رو از ماناتایل افزایش بدید، به مشتریان طلایی بپیوندید و از خدمات ویژه مشتریان طلایی ماناتایل استفاده کنید.

manamaster.com رو فراموش نکنید و ماناتایل رو در گوگل جستجو کنید و منتظر پادکست های بعدی ما بمونید. مانا باشید.

پل های ارتباطی ماناتایل (روی آیکون مورد نظر کلیک کنید)

پادکست های پیشنهادی

تماس با ماناتایل

یکی از روش های زیر را برای ارتباط با ماناتایل انتخاب کنید.